|
Poslao: 26 Dec 2012 09:10
|
offline
- aramis s

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 29317
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
Bofors M-70 135mm (višenamenska b/g)
Lansira se iz šestocevnog lansera. Dužine je 2,1m i mase 46 kg. Raketni motor je težak 25 kg i radi 2s pri čemu doseže 2km u 3,5 s leta. Max V je 600m/s. B/g je teška 21kg.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 26 Dec 2012 10:51
|
offline
- Metanoja

- Počasni građanin
- Pridružio: 07 Jan 2007
- Poruke: 881
- Gde živiš: Beograd,Srbija
|
aramis s ::Bofors M-70 135mm (višenamenska b/g)
Lansira se iz šestocevnog lansera. Dužine je 2,1m i mase 46 kg. Raketni motor je težak 25 kg i radi 2s pri čemu doseže 2km u 3,5 s leta. Max V je 600m/s. B/g je teška 21kg.
Kakva je naše Munja u odnosu na ovu Boforsovu raketu?I šta znači ovo da je za supersonične avione,važi li to i za našu raketu?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 26 Dec 2012 11:10
|
offline
- aramis s

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 29317
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
Oznaka govori koje godine je stvorena. Tada su još uvek u upotrebi bile rakete koje su se kačile na nosače(SURA, HVAR ili švedske M-56). Stavljanjem u lanser , aerodinamički otpor se držao na željenom nivou.
Sa lanserima se može iza barijere, ali lansiranje se vrši podzvučnim brzinama pogotovu na zemaljske ciljeve.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 26 Dec 2012 11:17
|
offline
- Metanoja

- Počasni građanin
- Pridružio: 07 Jan 2007
- Poruke: 881
- Gde živiš: Beograd,Srbija
|
Znači supersoničnost je vezana za lanser,ne vidim taj podatak za naš lanser na VTI-sajtu.Ako se ne varam mi smo kačili Munje i na MiG-21 i MiG-29,bilo je o tome u temi MiG-29,da su vršena ispitivanja 93-94?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 26 Dec 2012 12:23
|
offline
- Buva

- Legendarni građanin
- Pridružio: 10 Apr 2010
- Poruke: 3313
- Gde živiš: i ja se pitam...
|
Na MiG-29 nismo kačili "Munje",a ispitivanja su vršena i '80-ih.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 26 Dec 2012 15:37
|
offline
- Pridružio: 15 Jun 2009
- Poruke: 1548
|
Da li neko zna koliko iznosi masa domacih lansera kalibra 57 mm ?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 14 Jan 2013 11:27
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 37727
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
Brazilska NRZ EMA 70mm

|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 15 Jan 2013 14:57
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22274
|
24 x 75mm na J29 Tunnan-u:
Da nastavimo sa egzotikom, britanska 2" RP-2 "Microcell". Koriscena na avionima:
- Sea Vixen (2 x 14 u nosu umesto vodjenih raketa)
- Lightning (2 x 22 komada u nosu, umesto vodjenih raketa)
- u lanserima od 7 i 14 komada (lanser od 7 je "uzduz presecen" lanser od 14, oba koriscena na helikopterima Wessex)
- lanseru od 24 (na avionu Scimitar)
- lanseru od 36 (vise aviona ukljucujuci F-4 Fantom (6 lansera), Buccaneer (4 lansera) i Sea Harrier (4 lansera).
Mogle su da se kace i direktno na nosace od jedne rakete kada su koriscene za vezbu.
U literaturi se pominje i lanser od 38 komada ali za isti nisam nasao dokaze, verovatno je pobrkan sa 36-cevnim lanserom.
Uvedena u upotrebu kasnih '50ih (tacan datum?), izbacena iz upotrebe kasnih '80ih (opet datum...)...
|
|
|
|
|
|