Poslao: 09 Jan 2008 17:54
|
offline
- zixo

- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Sep 2006
- Poruke: 23374
- Gde živiš: Beograd
|
Citat:na žalost mnogih kupljeni su, i do mimohoda 1995 i isporučeni dijelovi sustava s300, među ostalima i dvadesetak raketa. od toga je na mimohodu pokazano ovo
Sta je nabavljeno? Ovaj MAN mi zgleda kao da prevozi drva ili kanalizacione cevi? Sto nisu pokazali radar? Nego nekakav sklepani lanser?
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 09 Jan 2008 18:25
|
offline
- kNikS
- Moderator u penziji
- Pridružio: 31 Maj 2006
- Poruke: 4638
|
Zasto se mimohod tako kaze? Ima dva smera kretanja - npr. tenkovi idu u jednom, a pesadija u drugom?
|
|
|
|
Poslao: 09 Jan 2008 19:07
|
offline
- Demostant

- Građanin
- Pridružio: 26 Apr 2007
- Poruke: 263
- Gde živiš: Zagreb, Hrvatska
|
kNikS ::Zasto se mimohod tako kaze? Ima dva smera kretanja - npr. tenkovi idu u jednom, a pesadija u drugom?
Valjda zato kaj ti stojiš na mjestu, a oni prolaze (mimohode) pored tebe
|
|
|
|
Poslao: 09 Jan 2008 19:15
|
offline
- krizantema
- Počasni građanin
- Pridružio: 06 Maj 2007
- Poruke: 887
|
zixo ::
Sta je nabavljeno? Ovaj MAN mi zgleda kao da prevozi drva ili kanalizacione cevi? Sto nisu pokazali radar? Nego nekakav sklepani lanser?
radar očito nije došao. koliko ja znam ni jedno vozilo zapravo nije isporučeno. bio je neki popis skalamerije što je isporučena, mislim u sklopu članka o sudskom sporu ..uglavnom rakete, nekakve kabine, djelovi tipa nosač antene radara, "konzole" (što god pod tim mislili). uglavnom ne puno bolje za pokazati od sklepanog lansera. bilo je i zanimljivih podataka (govorim napamet : npr da je trebalo osposobiti preko 400 inžinjera, zanima me gdje bi ih našli u hr ako je to točan podatak)
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Jan 2008 19:55
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 36438
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
Ma ko će te optužiti za izdaju "nacionalnih interesa" kad je sve ovo bila jedna velika farsa.
Možda da je od svega nešto i postojalo pa hajde i da kažem kako se ovde otkrivaju neki Top Secret podatci nego je i jedna i druga strana folirala i predstavljala sebe kao neku ozbiljnu silu sa kojom nema šale jer tobože mogu gađati koga i kako hoće
|
|
|
|
Poslao: 10 Jan 2008 10:05
|
offline
- Pridružio: 05 Nov 2007
- Poruke: 1069
|
Ron Jeremy ::boyce ::
Nije martićevo, nego VTI.
Inače nije mogla da se ,,digne'' iznad 50 metra visine
Ma znam, samo to mu je bilo jedno od oružja "sudnjega dana"
Taman posla da je on imao udela u projektu - inače Styx koliko me sećanje služi (Rade ispravljaj me ) i ne leti više od 50m iznad nivoa mora - ovo je onda moglo biti samo upotrebljeno negde u ravnici, tj. ako je moglo biti upotrebljeno....
u tome je problem, prvo brdo ili zgrada istovremeno i poslednja stanica
|
|
|
|
Poslao: 15 Jan 2008 20:39
|
offline
- Pridružio: 24 Avg 2007
- Poruke: 998
|
VOJNA NABAVA Uoči natječaja MORH povećao konkurenciju
Eurofighter u igri za novi hrvatski avion
Citat:Ministarstvo obrane odlučilo je u prednatječajnu fazu nabave novog borbenog aviona uključiti i konzorcij Eurofighter te mu je ovih dana poslalo upit za informacije o mogućnosti kupnje, neslužbeno doznajemo u MORH-u.
Mana mu je cijena
U prosincu su takvi pozivi poslani proizvođačima JAS-39 Gripena, F-16, MiG-a 29 i Miragea F1, a navodno je Eurofighter prigovorio, pa je naknadno uključen.
Hrvatska je tim pozivima pokrenula proces nabave 12 borbenih aviona koji će zamijeniti postojeće MiG-ove 21, kojima 2010. istječe vijek uporabe. Pet potencijalnih ponuđača do kraja ožujka trebalo bi poslati povratne informacije pod kojim uvjetima i po kojoj cijeni bi mogli prodati svoje avione, nakon čega bi se raspisao natječaj.
Među kandidatima, Eurofighter Typhoon vjerojatno je “najjači”, no njegova je velika mana kada su u pitanju države poput Hrvatske cijena. Sam avion stoji oko 63 milijuna eura, dok se cijena tzv. paketa, koji uključuje osiguravanje rezervnih dijelova, održavanje i ugradnju dodatnih sustava penje na 85-100 milijuna. Po tome daleko premašuje konkurente, čija se cijena kreće između 30 i 40 milijuna eura za avion, a 60-70 za paket.
Najviše šanse imaju F-16 i švedski JAS-39 Gripen, pa se može zaključiti da su ostala tri uvrštena kako bi se natjeralo Amerikance ili Šveđane da dostave što bolje ponude. Mirage F1 je zastarjeli tip aviona iz 1970-ih godina koji u Europi rabe samo Francuska i Španjolska.
MiG 29, kao i Eurofighter, ima dva motora te troši više goriva, što rezultira većim troškovima nego kad je riječ o jednomotornim avionima poput F-16 ili Gripena, pa također nije realan izbor za Hrvatsku.
Besplatni avioni
Dok se vrijednost 12 novih Gripena procjenjuje na oko 700 milijuna eura, Hrvatska ne razmišlja o novim, već polovnim F-16. Postoji mogućnost da Hrvatska dobije 12 aviona F-16 besplatno uz obvezu moderniziranja, koju bi vjerojatno radili Amerikanci.
U Hrvatskoj trenutačno nema mogućnosti obaviti takav posao, a nije realno očekivati da bi Amerikanci napravili transfer tehnologije, pogotovo ako se uzme u obzir da je riječ o samo 12 aviona.
Takvi avioni bez modernizacije bili bi praktički neupotrebljivi, a s modernizacijom bi se nabavna cijena popela blizu one za nove Gripene, uz to što bi Gripen imao gotovo dvostruko duži vijek uporabe.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 15 Jan 2008 21:08
|
offline
- krizantema
- Počasni građanin
- Pridružio: 06 Maj 2007
- Poruke: 887
|
heh eurofighter? čini mi se da će kotirati vrlo dobro kad sanader i ekipa izračunaju koliku bi proviziju dobili od posla ukupne vrijednosti 1,5 milijardi eura.. možda onda kupe i 60 tak eurofightera...
|
|
|
|
|