Ishrana u prirodi i iz nje

1

Ishrana u prirodi i iz nje

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3870

Kako smo na temi "Prezivljavanje u prirodi" poceli da razmenjujemo recepte otvaram temu ovde a o nama "prezivarima". Ako bi mogli i svi postovi sa receptima da budu prebaceni ovde, znam da je veliki posao ali rastereticemo prezivljavanje... Ziveli Ako nemate nista protiv mogli bi temu da prosirimo i sa spremanjem divljaci, lovci sa foruma mogu da daju svoj doprinos.

Pa prirodni kulinari, gurmani i sladokusci da pocnemo.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Pasulj je biljka, koja je, kazu, doneta iz amerikenjije (da jednom i od njih dodje nesto dobro). Smatra se srpskim (mada ga prisvajaju i druge nacije na Balkanu, pa i turci, koji su malo dalji). Postoji nekoliko desetina vrsta, koje se razlikuju po velicini zrna, obliku i boji.

Pasulj, na srpski nacin, bio je omiljeno jelo srpskog kralja Petra. Pripremljen sa suvim mesom, i kiselim povrcem kao salatom. Uz ovo je obavezno bio hleb vojnicki, koji mu je podoficir ordonans donosio iz kasarni ispod Kalemegdana (tako sto je uzimao jedan primerak za kralja, a jedan za sebe - kazu istorijske knjige i secanja iz tih vremena.).

Danas se pasulj priprema uvek i svuda na planinarskim aktivnostima. Obavezni je deo svake planinarske akcije u zemlji. Neko to pravi bolje, neko losije, ali je uvek tu. Po cuvenju su, zbog svog dobrog ukusa i dobrog pripremanja planinari iz Trstenika, a zbog ukusa i uvek preticuce kolicine (ima i za poslednje, kao i za najgladnije) kuvari iz planinarskog doma na Jastrebcu (krivo sedi, pravo govori - govorili su moji starci).

Naravno, svi mi, koji smo sluzili vojsku, ili bili na vojnoj vezbi, znamo sta znaci pasulj posle celodnevne takticke obuke na nekoj kaljavoj pistalini. Melem na ranu. Osim ukusa, tu je i onaj duh drugarstva (poznavao sam navijace zvezde i partizana koji su, zbog zelje da ne peru porcije jeli iz iste).
Dakle, pasulj udruzuje ljude, a kako rece poznati srpski pesnik Bora Corba, "dobar pasulj daleko se cuje".

Dobar pasulj na pohodima se ne moze spremiti bez osnovnih preduslova, kao sto je najmanje tovarna kuhinja ili kotlic.
Evo kako se on priprema: Potrebno nam je posudje i to za kuvanje od najmanje pola litra po osobi, i paralelno, posudje za grejanje vode slicne razmere. Dakle, za 10 ljudi, lonac od minimum pet litara. Ako je veci, ne bojte se, nece vasi drugari da se naljute. Ukoliko svi dobiju po neku ulogu, nece da smeta, a moze mnogo da pomogne.

Kolicina namirnica po sledecem: (po jednoj osobi)
120-130gr pasulja, sirovog mesa 100-120 gr, brasno 8 gr, crni luk 20 gr, beli luk 1 gr, paradjaz ukuvani 3 gr, sargarepa 20-25 gr, mast ili ulje 20-25 gr, paprika u prahu (poznata kao aleva paprika) 0,3-0,5 gr, biber crni 0,1gr, lovorov list 0.01gr, dodatgak jelima (tipa zacin c, vegeta, ili kakav vec imate ili nadjete u prodavnici, ovo nije reklama) 1 gr i so 1.gr.

Pasulj se vece pre kuvanja otrebi, opere i nalije vodom da ogrezne. U nedostatku posudja, mozete upotrebiti i plasticne boce od 5l (tako se moze i transportovati. Nemojte boce puniti do kraja).

Dakle, pasulj pristaviti u kazan sa hladnom vodom i kuvati 10-15 minuta. Ocediti vodu, dodati lovor, sargarepu, pola predvidjene kolicine crnog luka, naliti toplom vodom i kuvati dalje. U toku kuvanja dolivati toplu vodu. Kada se pasulj skuva, posoliti, dodati dodatak jelima, paradajz ukuvani, zaprsku od brasna masnoce, paprike u prahu i belog luka i kuvati jos 1--20 minuta.
U posebnoj posudi meso iseceno na kocke idinstati sa preostalim crnim lukom, pa dodati u pasulj, dobro promesati, dodati biber, seckani persunov list. Ostaviti sa strane do rucka.
Sve do sada drzao sam se "receptura za pripremanje jela u ratu", na cemu zahvaljujem autorima.

A sada, varijante i podvarijante:
Ako pripremati pasulj sa mesnim konzevama, zagrejati ih i na kraju dodati u kuvani pasulj.
U pasulj se mogu dodavati i kuvana testenina ili pirinac, oko 20 gr po osobi. Kuvani dodatak se doda u kuvani pasulj i dobro promesa.

Za one koji vole eksperimente, postujte narodnu tradiciju pa u pasulj, koji se kuva u prolece, stavite mlado lisce koprive ili zelja (prethodno popareno i iseckano), kao i obarene i na pogodne komade isecene pecurke.
Umesto svezeg mesa, ili uz sveze meso, mogu se u pasulj staviti suva svinjska rebra, suva slanina, mesne konzerve gulasa ili paprikasa, suve kobasice.
Suvo meso se mora prethodno prokuvati pre dodavanja, ili preko noci drzati u vodi, da bi se odsolilo.
Umesto gusto ukuvanog paradajza , moze se dodati svezi ili domaci mleveni. Umesto industrijskog zacina moze se dodati domaci ( ko nezna kako se to pravi, neka se javi na pp). Cak se u pasulj, ko voli posno, mogu dodati krompiri, suve sljive.

Ukoliko se priprema za vise od 10 ljudi, kuvar mora imati pomocnika, a ukoliko se priprema za vise od 50 ljudi, kuvar mora imati dva pomocnika.
U porodicnim uslovima, na drugarskim kampovima i slicno, gosti moraju voditi racuna o tome da kuvar ima dovoljno ljute rakije, suvog mesa i sira, kako mu radni elan ne bi opao. U ovome ne preterivati da pasulj ne zagori.

Skuvati pasulj za odrasle, a ne dodati u njega poneku suvu ljutu papriku, svetogrdje je. Ne posluziti neku salatu, leti od svezeg povrca, a zimi tursiju, takodje.

`Ladno pivo, ko voli. Ja vise volim vino.



offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2596
  • Gde živiš: Čačak

Dobri , kako si opisao spremanje pasulja podje mi voda na usta , moraću da ustanem da jedem ,odmah sam zamislio ovaj tvoj kotlić kako se krčka u planini ispred vikendice . Ziveli

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Tako se kod nas sprema. Okupimo se i udri. Imam ja jos toga, samo da spremim.

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3870

Spremi se dobri pa da i nama krene voda na usta... Wink
Secam se kampovanja 1996. godine, Studenica dva kilometra iznad manastira Studenica na samoj obali reke. E tu sam je o najbolje suncanice koje i danas pamtim i ni kasnije sve koje sam jeo nisu mi imale takav ukus. Dalsto sam bio gladan posle pesacenja ali bile su stvarno najbolje koje sam jeo. Svrljao sam sa matorim po okolnim brdima i do isposnice i usput nadjemo suncanice kao tiganj. E na malo ulja proprizmo pecurku tek da se zarumeni. Moze ida se okrene da se proprzi sa obe strane a i ne mora. Dok se to polako przi umute se jaja kao za kajganu sa malo praziluka, soli i bibera i pospe preko pecurke. Jaja se lepo rasporede sama od sebe i isprze naprave sloj preko pecurke. Lici na pizzu kada je gotovo. Savetujem da se ne pretera iako je ukus dobar ume da padne jako tesko na stomak.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Ja sam svojevremeno, na Zeljinu pronasao suncanicu ciji je obod bio 28cm u precniku! Jesam se bavio ribolovom, ali nisam ribolovac.
Kako sam je spremio? Posto smo bili na grupnom kampovanju, kolege su navalile da im je pripremim. Ali, posto je to omiljena pecurka moje mile i drage pametnije i lepse polovine, sacekao sam nju, Postavio sam asovcic (list je bio nov) na zar, a na njega pecurku.
Malo soli po sesiru, malo, oko pola kasicice kajmaka. Nista vise.

Sta da vam pricam? Sve je receno. Kasnije smo ubrali jos dosta, ali ta prva, velika...

Inace, jednom sam na putovanju kroz Bosnu ponosnu, negde kod Viteza, rucao u kafani gde se rostilj servirao "sa lopate" - pekli su ga na lopati, kao na rostilju.

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2596
  • Gde živiš: Čačak



Mogu da se jedu zive , samo malo posoliš , mada ih ja slabo jedem jer kad one stignu imaš vrganja , skorupnjača , sunčanice nemaju nikakav ukus , kao da jedem karton , najlepše su kad pravim roštilj , ali ne na rešetki , napravio sam prohromsku tanjiraču , ona je na sredini ulegnuta pa moca od roštilja ostaje da daje aromu , mozeš da ubaciš u mocu šta god hoćeš , papriku , pečurke , .... šta god staviš upije aromu roštilja , to je fenomenalno .

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Istu imam i ja, ali je teska ko dva djavola. Napravljena je da se koristi uz tronozac koji je moj pok.otac napravio za kotlic (i kotlic je stari iskovao, svojevremeno. Ja o obradi metala znam samo sa koje se strane drzi cekic).

U svim knjigama koje pominju suncanice, one se vode kao pecurke vrhunske kategorije. Jedna od njihovih dobrih osobina je sto prakticno, nema otrovne vrste. Jedino mozes da se prejedes, sto je, samo po sebi, neprijatno

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2596
  • Gde živiš: Čačak

E Dobri , postoje dve vrste Sunčanica , veoma su slične , neko bi rekao iste , u literaturi kaze, da od jedne od njih, moze da bude problema kod ,, odredjenih " osoba sa varenjem , stvarno neznam šta to znači , jer moj stomak i svih koji su jeli u mojoj blizoj i malo daljoj okolini niko ništa nije primetio , uglavnom to sam pročitao u nekoj enciklopediji.

Kvalitet je dobar , nego kazem da kad je sirovu probaš , maltene nema ni mirisa ni ukusa.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Poznavao sam kuvara koji je uspeo da upropasti pasulj prebranac! Komad mesa moze da se ispece tako da moze da posluzi za zakucavanje eksera i da bude mekan k`o dusa. Sve je u vestini kuvara. Ne mogu svi da budu Milijan Stanojevic, ili onaj Gestamov, ali mogu bar da se trude.

Evo kako ja pravim salatu od pecuraka:
mlade pecurke ocistim tako sto ih oljustim (starije se oljuste, odbace se drske,mlade primerke koristim cele ili samo presecem popola) ili ako su ciste samo obrisem. Zatim ih stavim u slanu vodu koja vri, da kljucaju oko pet minuta. Ocedim, pa ih prebacim u drugu posudu u kojoj vri voda, ovaj put sa malo sirceta i soli (e tu je prva kvaka, kolicina sirceta se mora odrediti prema ukusu), nekoliko zrna bibera, listom lovora, seckanim crnim lukom (moze se staviti i malo sremusa, korena ili lista). Kuvati desetak do petnaest minuta, zatim ohladiti, pa servirati (ovako pripremljene mogu se nekoliko dana cuvati u frizideru). Servirati posuto seckanim listovima sremusa ili na rebarca secenim crnim lukom, preliveno sa malo ulja. Posebno, uz tanjir saltate, ide malo suvog mesa, kobasica i sira.

Nije da pravim pitanje sa cime se trosi ova salata, ali ja je volim uz par casa dobre domace, u dobrom drustvu i uz prijatan razgovor.

Ostale "moje" recepte mozete videti ovde:
http://www.scribd.com/doc/130121453/Kuvar-Za-Pripremanje-Hrane-Na-Kampovanju

Neka jela sam pokupio od drugih, a neka sam, neverovatno, ali istinito, izmislio sam. Ima svega i svacega.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 856 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 9 sakrivenih i 809 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, amaterSRB, Andrija357, Atomski čoban, Boris BM, bufanje, CikaKURE, coaaco, Dimitrise93, draganca, FileFinder, FOX, kunktator, laurusri, Leonov, Lieutenant, loon123, mercedesamg, Mi lao shu, milos.cbr, moldway, nemkea71, nenad81, nikoli_ca, pera bager, powSrb, robert1979, royst33, ruma, sasa87, Trpe Grozni, vathra, vladulns, wizzardone, x9, zbazin, ZetaMan, šumar bk2