Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

200

Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

cetvrti.musketir ::u ovom zavrsnom radu strojarskog fakulteta na zagrebackom sveucilistu od 2013 se tvrdi da su cijevi za haubice NORA-A stizale iz zenice a da je na primjer celik za avionski top 23 mm stizao iz celicane ravne u sloveniji.
podatci se mogu naci na stranicama 23 i 24 ovog rada.

http://repozitorij.fsb.hr/2427/1/13_09_2013_Lach_-_zavrsni_rad.pdf


Ni profesor ni student nisu ni vidjeli top u životu , a posjeta tvornici BNT je za njih misaona imenica .

To su posljedice nedostatka kontinuiteta u razvoju nekog znanstvenika. Da je profesor Math učio zanat od zarobljenih njemačkih oficira inženjera kao Binko Musafija , i kasnije to znanje prenio na nas mlađe , onda ne bi u tom završnom radu lupetali da se čelik za NORU radio u željezari Zenica .

Taj čelik redovno bez nekih velikih problema proizvodi Kiruna u Švedskoj , Magnitka u Rusiji , ostali se pate sa nečistoćama i mikrolegiranjem .

Na teritoriji Juge nitko nije mogao napraviti dobar čelik iz rude željeza , jer je ruda bila zatrovana sumporom, iz željeznih sulfata . Jedino nalazište ne sumpornih ruda je davno zapušteno na Petrovoj Gori odnosno po staro slavenskom imenu Gvozdu i odatle su išle prve količine čelika u tvornice topova za Austrougarsku Monarhiju ( ta je ljevaonica bila prethodnica željezare Sisak ) .

Da sad ne tupim puno sa time Slovenske Železarne su imale drugu tehnologiju od Zenice , one nisu proizvodile čelik iz rude , oni su mogli zahvaljujući elektro pećima i otpadnom željezu, kao sirovine napraviti nešto blizu onog čelika iz Magnitke , odnosno Motovihilke . Kvaka je u tome što je u otpadnom željezu dosta hrđe , željeznih oksida , i onda ti željezni oksidi u elektro peći dopunski oksdidiraju sumpor i fosfor pa je taj čelik nižeg sadržaja sumpora i fosfora kao najbitnijih loših faktora u čeliku.

Ja vjerujem da je čelik za cijevi Nora iz tvornice Motovihilka u Permu Rusija.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3189
  • Gde živiš: Kraljevo

Aj da ih grupisem, plave masne su Torni tacchi, na sajtu se vidi strug jako slican ovom. Izmedju ostalog se koristi i kod obrade hidraulicnih cilindara, a to kazem zbog toga sto smo vodili dijalog da li moze PPT da odradi cev, pa smo videli tamo masinu slicnu ovoj, tj. strug koji je to mogao, duzina je problem i honovanje tolike duzine.

http://www.tacchi.it/marine-industry/industria-navale-1-2/?lang=en

http://www.tacchi.it/hydraulic-cylinders/cilindri-idraulici-3-2/?lang=en



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Već sam ranije pisao o proizvodnji cijevi i vrlo detaljno smo obradili faze kovanja i bušenja cijevi , ali ove fotke me navode da dio toga ponovim .

Ovu sam fotku nazvao Velika Plana desno , i to je ulaz u liniju obrade cijevi . Ono što je označeno u crvenom kvadratu je sirovi trupac koji je već u nekoj tvornici prošao dosta toga , kovanje , žarenje na najbolju obradivost, grubu obradu izvana , grubo probijanje rupe , kaljenje i popuštanje na potrebnu čvrstoću i žilavost.

Trupac je možda u tom pogonu ili nekom drugom obrađen , samo baze , poravnata čela i urađeni pojasi za linete ta svijetla mjesta su friška poz.1., znači urađena dan dva ranije. Tu obradu može napraviti bilo koji veliki tokarski stroj koji može primiti 5 tona i 6m dužine , a toga ima barem 10 komada u Srbiji, i ne trebamo se zamarati sa time. Bitno je da taj stroj može primiti taj komad za rupu i da prema rupi obradi čelo i pojaseve za linetu. Kod kaljenja se komad sigurno iskrivio i on je kao banana i sad ga treba dovesti u red.

Na stroju za razbušivanje ( desni stroj ) se taj trupac centrira u linetama poz 4 , i u njima se lagano okreće na obrađenim površinama poz 5, a glavnu radnju vrši glava poz 2 koja nosi dugačku šipku sa alatom za obradu , vidimo da je tu jedan ozbiljan elektromotor , a na poziciji 3 dominira veliki elevator špene , znači taj stroj izvadi u kratkom vremenu tonu špene iz tog komada .

Stroj lijevo do njega ima sličnu namjenu , fina obrada u rupi vidimo bušnu motku poz7, ali vidim i revolver glavu sa alatima za vanjsku obradu poz 6. vidimo da je komad sav obrađen izvana i ponovno u lineti i to vjerojatno na istom onom tragu od ranije . Možda je to stroj koji nedostaje , kojeg ne vidim , to bi mogao biti stroj univerzalnog tuipa , za završnu obradu izvana , narezivanje navoja za spoj zadnjaka i gasne kočnice te obradu barutne komore

Ono što ne vidimo je normalni tokarski stroj za finu obradu izvana , to je tehnološka operacija između ta dva stroja za bušenje cijevi, komad je objeljen skroz , znači nakon grube obrade u rupi ide fina obrada izvana i nakon toga fina obrada iznutra.

To je normalna tehnologija da se komad napada malo izvana pa malo iznutra i tako približava konačnom obliku i dimenzijama

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^^

Dakle ono uokvireno sto lezi na patosu na paleticama je zapravo pocetna sirovina-materijal od kojeg ce kasnijom obradom( razbusivanje i duboko busenje,honovanje , el -hemijska obrada i vrdo hromiranje nastati cevka 155mm /52 ? Kao takav taj materijal je mogao znaci nastati ( kovanjem ) u nekoj od zelezara/celicana ...

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Da upravo tako taj komad je mogao doći iz Ravna (Slovenskih železarna ) ili iz Perma ( Motovihilka ), Navodim te dvije firme jer znam da su već ranije bili u igri oko Nora , ali taj trupac se mogao kupiti od barem pet firmi sa zapada ili iz kine. Logično je da oni tamo komad grubo obrade i izbuše i špenu tog kvalitetnog materijala vrate natrag u kotao i pretope za novi top , isto tako je logično da se kali komad sa rupom jer se tada kaljenje obavlja i izvana i iznutra pa se može postići bolja prokaljivost , bez obzira na veliki sadržaj kroma i nikla kod kaljenja trupac debeo 300 mm ostane mekan u sredini.

Kod cijevi za NORU nema nikakave elektrokemije miti se kromira , samo se cijev za top 125 kromira , a samo se cijev za top 23 mm obrađuju žljebovi elektrokemijskim otapanjem u Zastavi.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Da .. ispravka .. nema tvrdog hromiranja ni el-hemijske obrade vec se ide na olucenje .

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4542

Kada pominjete tvrdo hromiranje, PPT TMO navodi da može sledeće:



No ovde srećom nema potrebe za seljakanjem V. Plana-Trstenik i nazad.

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 731

Evo poluproizvoda iz “Motovilikhinskie Zavody”:

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6758
  • Gde živiš: Srbija

Top 125mm koji se ugrađivao u tenkove M-84 nema hromiranu cev. Tako nešto se planiralo tek za tenk Vihor.

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 731

Napisano: 21 Maj 2016 12:31

Zanimljiva slika, vidimo pet razmontiranih Kamaza i sesta gotovo zavrsena Nora za VS. Kod prve sasije Kamaza stoje delovi u bojama VS. Mislim da mozemo sa sigurnoscu da zakljucimo da su ovo onih 6 Nora za nas o kojima se pricalo pre par meseci.



Dopuna: 21 Maj 2016 13:33

Primetno je takodje da postoji razlika u kupoli izmedju Nora za Banglades i ovih za VS. Nase na zadnjem delu nisu spicaste vec imaju ravnu i siru plocu kao resetkasta zadnja vrata.

Evo nekih razlika:
Banglades


VS


1. Nova resetkasta zadnja vrata
2. Umesto trouglastog oblika dobili smo trapezasti oblik ploce
3. Izlomljen krov iz dve ploce
4. Veci krovni poklopac
5. Vrat u donjem delu zasecena
6. Kamaz sa novim felnama
7. Resetkasta ploca ispod zadnjih vrata
8. Uklanjanje ove resetke za stajanje

Ovo je mozda samo kozmeticke prirode ali u svakom slucaju izgleda kompaktnije i normalnije od one zasiljene kutije u starim Norama. Kako su krenuli napravice oni besposadnu kupolu kako je i trebalo od prvog dana. Nadamo se da kod nasih Nora zbog ovih silnih resetkastih otvora nece dolaziti do deformacije lima na kupoli.

Jos dve iz filma:


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 853 korisnika na forumu :: 12 registrovanih, 0 sakrivenih i 841 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: doloress, KOV, Kriglord, mikki jons, Miškić, nenooo, Reinhardt, simazr, sovanova95, styg, uruk, wizzardone