Višecevni bacači raketa (VBR/MLRS) koji nemaju zasebnu temu

31

Višecevni bacači raketa (VBR/MLRS) koji nemaju zasebnu temu

offline
  • elias 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 18 Jan 2010
  • Poruke: 394
  • Gde živiš: Bg

E sad se sećam da sam nešto čuo na tu temu. Raketaš, hvala na informacijama, sumnjam da bi pola ovoga ikada drugde čuo.
Mislim da CTPB kompoziti nisu nikada zaživeli kod nas. HTPB tehnologija je kupljena od amera, prvo je formiran Tehnikum u Bariču. Sva istraživanja su vršeni u okviru VTI a kasnije je tehnologija preneta u Vitez u pravom industrijskom postrojenju.
To što JNA nije želela Grad je zbog duplo većeg rasturanja i za trećinu manjeg radijusa dejstva BG od Ognja.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Nov 2012
  • Poruke: 673

Raketaš, hvala na odgovoru!
Mada mi nije jasno, čemu razvijati dva toliko slična sistema, diviziski i pukovski?
Razumem potrebu za lakšov verzijom za VDV.
Razumem potrebu za modernizacijom BM-21 "Grad", iz koje su nastali diviziski BM-21-1 i "Prima" i pukovski "Grad-1".
Ali zar ne bi bilo logičnije uvesti jedan modernizovani sistem na oba nivoa (diviziskom i pukovskom)? A imati dve vrste municije, ako je ta dometa 15km toliko jevtinija.

Šta je bilo sa "Grad-2"? Iz tog prjekta je nastao BM-21-1 ili "Prima"?



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Slažem se s tobom GRAD je bio predviđen za široke narodne mase , za šenluk , a OGANJ za kirurške rezove, i o tome sam htio pisati.

Ne znam da li postoji neki bolji topic od ovog , mislim ima posebno o sistemu ORKAN ima i o sistemu OGANJ ili PLAMEN , a ovdje diskutiramo općenito o VBR sistemima, a meni je VBR u krvi. Ja sam zaražen sa tom bolešću već pola stoljeća i čini mi se da je ovo pravo mjesto da se kažu mnoge stvari, da se potegne debata o stvarnim rezultatima , troškovima, problemima i efektima proizvodnje i uporabe VBR a na teritoriji Ex Jugoslavije. Znam da se sad krećem po nasapunanoj daski i da se lako mogu poskliznuti i pasti u nemilost administratora , ali uz neki oprez i suradnju sa administratorima mislim da je moguće proći ovu temu bezbolno pogotovo ako je tema tehnički -inženjerski orijentirana , a manje politički .

?????

offline
  • Pridružio: 10 Nov 2012
  • Poruke: 673

Grad je "vršnjak" sa Plamenom, ali ima daleko veći domet. Po osobinama mislim da je Plamen približniji BM-14 i kineskom VBR 107mm.
Devedesetih su korišteni i Plamen i Oganj i Grad i Kinez od 107mm, dok za BM-14 nisam siguran.
O njima znam ono što se može naći na netu, ali o preciznosti (rasturanju) ne znam.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

puškomitraljezac ::Raketaš, hvala na odgovoru!
Mada mi nije jasno, čemu razvijati dva toliko slična sistema, diviziski i pukovski?
Razumem potrebu za lakšov verzijom za VDV.
Razumem potrebu za modernizacijom BM-21 "Grad", iz koje su nastali diviziski BM-21-1 i "Prima" i pukovski "Grad-1".
Ali zar ne bi bilo logičnije uvesti jedan modernizovani sistem na oba nivoa (diviziskom i pukovskom)? A imati dve vrste municije, ako je ta dometa 15km toliko jevtinija.

Šta je bilo sa "Grad-2"? Iz tog prjekta je nastao BM-21-1 ili "Prima"?


Kao što rekoh prvo je na bazi Kačuše razvijena raketa sa jednom komorom dužine metar , sa krilima koja se otvaraju i klasičnom trenutno fugasnom bojevom glavom , to je bilo sve negdje krajem pedesetih godina prošlog stoljeća , ta je raketa masovno korištena u Vijetnamu , po težini i gabaritima su je mogla dva vojnika na ramenu nositi 100 kilometara , druga dva su nosili lanser -cevurdu sa nogicama . U mnogo slučajeva su Vijetnamci lansirali raketu i bez lansera , s neke daske , otvorenih krila , ili jednostavno sa rašlji koje se ruše kod opaljenja .

Ta je raketa bila strah i trepet za amere , gdje god da padne u neku bazu nezgodno je pala , a domet od 15 kilometara je bio strašan , znači trebalo je za toliko kilometara proširiti zonu 100% nadzora teritorije.

Kod sovjeta je taj domet pripadao pukovskoj artiljeriji i sa tom raketom su zanavljali divizione Kačuša. nažalost na netu je malo fotki te rakete ali je ima na par mjesta : http://www.vmz.bg/eng/artilery/122m21.htm
http://www.armchairgeneral.com/forums/showthread.php?t=69453

Vozilo s kojeg se lansiralo taj model rakete je bio neki ZIL , sjećam se da je imao odotraga samo jednu osovinu što je ok jer je raketa "mala i lagana ", lanser se mogao pomjerati po azimutu . što je bio veliki napredak u odnosu na Kačušu gdi se nišanilo pomjeranjem cijelog vozila .

Šezdesetih godina rusi spajaju dvije komore i produžavaju motor za metar i to je ono što poznamo kao BM 21 , ali je to oznaka za Vozilo Bojevaja Mašina tip 21. , a iz njega se mogla lansirati i kratka i dugačka raketa . Po dometu je to pripadalo divizijskoj artiljeriji , a vozilo je zbog dvije osovine odotraga bilo i prohodnije i u svemu bolje pa je to nastavljeno sa proizvodnjom , a stari model sa kratkim lanserom je nekom uvaljan ili bačen na otpad.

Poznavajući ruse sigurno su u skladištima imali par miliona komada raketa dometa 15 km i nisu ih bacili nego su ih koristili , a da bi sa istog lansera mogli na manji domet opaliti i veliku raketu dodali su jednu kariku na upaljač koja je služila za skidanje dometa.

Defakto su ovisno od rakete koju stave u cijevi mogli sa istim oruđem rješavati i divizijske i pukovske zadatke.

Inače je ta mala raketa korištena i u zrakoplovstvu iz nekog sačastog lansera na avionima i helikopterima imala je ona dobru brzinu leta i žestoku efikasnost.

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6178

Raketas@
Ovde je od strane nekoliko forumasa potekla ideja,modifikacije nasih vucenih VBR-ova Plamen M63 u samohodnu verziju Plamen -S,i stavljanja u operativnu upotrebu za potrebe KoV-a,na bataljonskom nivou,.To valjda jedino praktikuju Turci sa vucenim 107mm.Sta mislite o tome.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Teško je meni iz moje pozicije govoriti o sustavu oruđe- raketa PLAMEN -S . Rakete onu PLAMEN- A ( M-63 ) i onu PLAMEN -2 ( M- 87 ) dobro poznam , radio sam na njima. Sad sam malo zbunjen sa nomenklaturom pojavljuje se ime PLAMEN -D , PLAMEN -B pa OGANJ - C i slično, to stvara malu zbrku .

Kad se kaže PLAMEN- D meni je u glavi jedna od varijanti rakete koja nije usvojena u naoružanje JNA , a koja je imala produženu bojevu glavu, kao cijev dužine pol metra u raketni motor. Tom se varijantom željelo povećati malu efikasnost bojeve glave osnovne varijante rakete PLAMEN. Tada je to palo zbog neadekvatne termozaštite te cijevi pune eksploziva, a inače je bila strašno efikasna jer se kompletan motor razletavao u bočni snop.

Ako sad netko raketu zove PLAMEN- D onda pretpostavljam da je koristeći termozaštitu osvojenu za komoru rakete GRAD izolirao tu cevku i napravi nešto puno bolje od osnovne varijante.

A sama koncepcija poznatog lansera M-63 na vozilu sa stabilizatorima mi je ok , jer na njima sve pada , na blokiranju gibnjeva ili na vanjskim stabilizatorima.

Tada 1958 godine kad je počeo rad na sustavu PLAMEN Vučur je imao u vidu Češku raketu kalibra 130 mm ( M 51 ) na nekoj Tatri , ali je taktički nosioc zadatka insistirao na vučnoj varijanti , računajući da se takav sanduk može izvući i na vrh Triglava ako treba. Za državu koja je još 1955 imala konjicu u "naoružanju" i tovarna grla u formaciji to je bio opravdani TTZ, u današnje doba ne znam , nisam taktičar.

Osnovna zamjerka raketi M63 je mali domet ( 8500 m ) i slaba bojeva glava , i to se znalo već tada kod uvođenja u naoružanje.

Sam pojam uvođenja u naoružanje ne znači i da je raketa i lansera bilo u trupi, to se žilavilo godinama , pokušavalo se napraviti bolju raketu za već postojeći lanser , i sve dok Rusi nisu upali u Češku 1968 nije se na PLAMEN računalo ozbiljno. Tek je tada nakon sječe glava u generalštabu i reustroja vojne industrije nešto krenulo nabolje , ali i to je išlo kilavo ljedva se skrpalo 200 raketa potrebnih za pokazno gađanje na Slunju 1971 ( manevar Sloboda 71 ) kad su i Tito i Vučur trijumfirali.

S tim da je ovaj drugi od ovog prvog već tada dobio naređenje da pod hitno poveća domet raketi ili ode glava .

Vučur je tada krenuo u razvoj rakete Oganj , a PRETIS je nastavio rad na novom PLAMEN u koji je nakon silnih peripetija usvojen u naoružanje kao M-87. Stvar jednostavno preko 13 kilometara ne ide , a to je još uvijek ispod dometa onog malog-skračenog GRAD a .

Ne treba se zamajavati raketa PLAMEN -A je najniži mogući tehnološki nivo, čak niži od legendarne Kačuše, a PLAMEN -2 je u tehnološkom nivou OGNJA.

Da se mene pita ja bih to sve rasprodao i uveo kompatibilan sustav sa raketom 122 mm GRAD .

offline
  • elias 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 18 Jan 2010
  • Poruke: 394
  • Gde živiš: Bg

Plamen D je uveden u naoružanje pre desetak godina. Pojačan je RM sa inhibiranim punjenjem sa zvezdom. Domet je povećan na 12 600 m.
Iskreno mislim da sada više nego ikada Oganj odgovara našoj vojsci bolje od Grada, imajući u vidu brojnost sredstava.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Citat:Da se mene pita ja bih to sve rasprodao i uveo kompatibilan sustav sa raketom 122 mm GRAD .
Zato je i razvijena Morava koja može da prihvati module punjene različitim raketama (Plamen, Oganj, Grad). Nema potrebe rasprodavati. Pošto VTI razvija modernizaciju rakete 128mm za Oganj sa prekomponovanim RM i modulom za korekciju putanje pomoću INS i dometa 30 km, Grad tu upada za šenluk, a Plamen-D za dejstvo na manjim daljinama sa istog vozila.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

elias ::Plamen D je uveden u naoružanje pre desetak godina. Pojačan je RM sa inhibiranim punjenjem sa zvezdom. Domet je povećan na 12 600 m.
Iskreno mislim da sada više nego ikada Oganj odgovara našoj vojsci bolje od Grada, imajući u vidu brojnost sredstava.


Ne poznam trenutnu situaciju u Srbiji, pogotovo ne u vojnoj industriji , osim što kao profesionalac pratim sajmove i ono što se pojavi na netu. Zato sam u prethodnom postu i govorio o tome da je neka zbrka oko nomenklature i naziva raketa .

Dolazim iz tog filma iz jako daleke prošlosti , osobno znam ljude koji su radili na razvoju tih borbenih sustava , i poštujem ih kao , radnike , tehničare , inženjere i znanstvenike , i poštujem njihov rad , i red je da se to i dalje poštuje .

Govoriti o tome da je u kalibru 128 postavljena zvijezda sa inhibiranim punjenjem prije desetak godina je nepoznavanje činjenica . Prije desetak godina to bi značilo 2004 godine , to je vjerojatno termin kad je ta raketa po dokumentaciji osvojena u proizvodnji u nekoj od fabrika u Srbiji. Znam kad je i kako to sve počelo sa jednim diplomskim radom na mašinskom fakultetu u Sarajevu 1975 godine i znam put razvoja te varijante PLAMENA M-87 dometa 12700 m , i slobodno sve pitajte što vam nije jasno jer većina aktera su još tu oko vas , samo ih treba pitati.

Ponovno naglašavam ja nisam taktičar ja sam inženjer koji je radio po nalogu taktičkog nosioca zadatka , isto kao i profesor Obrad Vučurović , za prijatelje i suradnike jednostavno Vučur . Možda se nekad nismo slagali , nekad smo se svi zajedno ii posvadili, ali smo bili svi jedinstveni u tome da branimo BASTION od prodora ruskih tenkova .

Govoriti o odbrani Bastiona snažnim i preciznim udarima po ruskim tenkovima sa OGNJEM ili ORKANOM , sad kad više nema te tvrđave- omeđene Kupom -Savom -Moravom -Vardarom , u nekim drugim taktičkim uvjetima ??? pitam se koja je svrha sustava poput OGNJA on je preskup za neki jeftini cilj, na nekoj bezveznoj livadi.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1366 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 7 sakrivenih i 1325 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, ajo baba, amaterSRB, Asparagus, Batinas, bladesu, Boris90, BSD, cenejac111, Dimitrije Paunovic, Djordjevic, Dorcolac, Fabius, Georgius, Karla, kihot, kybonacci, Leonov, Lieutenant, Mcdado, milos.cbr, mrvica78, nemkea71, procesor, Regrut Boskica, royst33, shadower78, srbijaiznadsvega, Srky Boy, Stanlio, stegonosa, Toper, Trpe Grozni, vathra