Atlas Cheetah

1

Atlas Cheetah

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4982
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska





JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA

ATLAS CHEETAH-C


Početkom osamdesetih godina južnoafričko vazduhoplovstvo se našlo u vrlo nezavidnoj situaciji, jer u uslovima stalnog konflikta sa zemljama u susedstvu i međunarodnog embarga nije bilo u mogućnosti da u potrebnoj meri održi operativnu sposobnost svoje flote borbenih aviona. Zastarele Canberra i Buccaneer avioni su bili “na izdisaju” sa resursima. Slično je bilo i sa Mirage-III, a mali broj modernih Mirage F-1 je bio nedovoljan da zadovolji potrebe. S obzirom da je dalja nabavka Mirage F-1 bila nemoguća, jedino prihvatljivo rešenje je bilo modernizacija aviona Mirage-III, koje je JAR kupila u nekoliko verzija tokom šezdesetih godina. Dobri rezultati ovog programa su ostvareni prvenstveno zahvaljujući saradnji s Izraelom, sa kojim je Južna Afrika već ostvarila čvrste tehnološke veze. Prvi zahvati koji su učinjeni u halama na starim Mirage odnosili su se na osvežavanje strukture i produžavanje resursa konstrukcije s određenim poboljšanjima na aeroprofilima krila. Ipak,najuočljivije promene su bile u sasvim novoj elektronici i opremi, uglavnom izraelske proizvodnje. Ovi avioni su dobili novi gornji prikazivač { HUD }, navigacijsko– nišanski sistem, kompjutersku bazu podataka, nove displeje, kao i radar-daljinomer Elta EL/M-2001. Ovaj radar nema mogućnost pretraživanja iza horizonta, tako da bi to moglo da se navede kao glavni ograničavajući faktor u presretačkim zadacima. Međutim, i ovo je bilo dovoljno, da se u velikoj meri poveća borbeni potencijal i izmeni ruho aviona, koji je shodno tome dobio i novo ime CHEETAH {čita-gepard}. Dvosedi su imali prioritet dobili su oznaku D, a 16 prerađenih jednoseda oznaku E i počeli su da pristižu u južnoafričko vazduhoplovstvo krajem osamdesetih godina.
S ukidanjem sankcija južnoafričkoj industriji pružile su se mogućnosti za postepeni uvoz novih tehnologija i za nova dostignuća u oblasti vazduhoplovstva. U skladu s tim i taktičkim zahtevima otišlo se još dalje u programu CHEETAH, čiji je zadnji izdanak CHEETAH-C. U odnosu na ranije verzije, CHEETAH-C su uglavnom novoproizvedeni, a ne reparirani avioni, i što je još važnije po karakteristikama su se približili novijim borbenim avionima. Novo krilo u konfiguraciji sa kanarima i motor Atar 9K-50 sa Mirage F-1 su poboljšali ukupne aerodinamičke karakteristike, ali su daleko veća poboljšanja postignuta u elektronici i u naoružanju. Dizajn kabine i oprema su skoro indentični sa bilo kojim avionom sa Zapada, a višenamenski radar je Elta EL/M-2021 ili novi Elta EL/M-2035 koji je razvijen za izraelski LAVI. Raketno naoružanje se sastoji od domaćih IC-raketa V-3B KUKRI i V-3C DARTER, kao i od raznih raketa razvijenih u Izraelu. S obzirom da se za ovaj avion razvijaju još noviji modeli raketnog naoružanja, a da je iz Rusije nabavljeno 40 motora RD-33 s aviona MiG-29 uz novi radar Elta EL/M-2035, za CHEETAH-C bi se moglo reći, da je opasan protivnik za bilo koji lovac.Do sad je proizvedeno 38 novih CHEETAH-C. Ovaj avion se danas proizvodi u Južnoj Africi i čini okosnicu i prvu liniju njenog vazduhoplovstva, što je za zemlju, koja je dugo bila u izolaciji, svakako veliko dostignuće. Kao zamena za ove avione RV JAR je iz Švedske primilo nove SAAB JAS-39 Gripen, tako da su lovci CHEETAH povučeni iz naoružanja RV JAR.

Proizvođač:Atlas Aircraft Corporation of South Africa { PTY } Limited.

Namena: Jednomotorni mlazni lovački avion, jednosed.
Verzije: CHEETAH-D { dvosed za obuku }; CHEETAH-E i CHEETAH-C
{ lovci jednosedi }

Razvoj:Uvedeni u naoružanje krajem 1986.godine.







Pogonska grupa:Jedan turboventilatorski motor “Snecma” Atar 9k-50 sa
dopunskim sagorevanjem
-potiska bez NS 49,03 KN
-potiska sa NS 70,60 KN
Gorivo:U unutrašnjim rezervoarima 3475 litara goriva.
U spoljašnjim rezervoarima 4000 litara goriva.
Dimenzije: Razmah krila 8,22m; dužina 15,56m; visina 4,50m; površina krila 34,80m2; mpr.7150kg; m.maks.13700kg.
Karakteristike: Brzina-maksimalna na visini 2350km/h {2,2M}.
Brzina –maksimalna na nivou mora 1396km/h {1,14M}.
Operativni vrhunac leta 18000m.
Borbeni radijus dejstva sa dve bombe od 400kg– 630km.
Dužina staze za poletanje-800m.
Naoružanje: Dva topa 30mm DEFA-552 sa po 125 granata. Kao lovac nosi četiri rakete V-V sa IC vođenjem “Armscor” V-3B Kukri ili V-3C Darter ili njihove kombinacije.Kao lovac-bombarder nosi do 4200kg raznog ubojnog tereta.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Miroslav Miladinović
  • saobraćajni inženjer
  • Pridružio: 23 Maj 2009
  • Poruke: 179
  • Gde živiš: negde na brdovitom Balkanu

Po obliku nosa pre bih zaključio da nije u pitanju "čistokrvni" lovac već pre lovac-bombarder pre kao MIRAŽ 5 nego kao MIRAŽ III.
Inače avion veoma "podseća" na KFIR tako da bi se reklo da je tu bilo više od obične saradnje sa Izraelom.



online
  • Pridružio: 05 Apr 2009
  • Poruke: 3700
  • Gde živiš: JAGODINA

Мене је више од тога "заголицало" то што се овај авион производи у ЈАР! Тј. до сада сам мислио да су они само модернизовали старе авионе (и конструкционо и електронски), те да су их до сада већински повукли из свог РВ-а... Колико ли кошта нова ЧИТА-Ц?

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4233

plastun ::Po obliku nosa pre bih zaključio da nije u pitanju "čistokrvni" lovac već pre lovac-bombarder pre kao MIRAŽ 5 nego kao MIRAŽ III.
Inače avion veoma "podseća" na KFIR tako da bi se reklo da je tu bilo više od obične saradnje sa Izraelom.


to mu dodje otprilike ovako - uzmi sve modifikacije za kfir c7 osim motora, ubaci u mirage i dobije cheeta.

offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6265
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija

Добар текст о овом авиону, на 10 страница.

http://newsite.ipmssa.za.org/content/view/153/28/

online
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35869
  • Gde živiš: ovalni kabinet

JAR će prodati 12 polovnjaka Atlas Cheetah C Ekvadoru koji u svom naoružanju odavno ima izraelske Kfirove-

http://www.poder360.com/dailynews_detail.php?blurbid=2510

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2260

Ovo je odlicna kupovina.
Kako su napomenuli, ukupna cena za 12 aviona bice 35M USD (po avionu 3M USD), sto je prava sitnica u odnosu na moderne borbene avione.
Cheetah C je najsavremenija verzija, opremljena uglavnom izraelskom elektronikom (najverovatnije radar EL/M-2032).

online
  • Pridružio: 05 Apr 2009
  • Poruke: 3700
  • Gde živiš: JAGODINA

Cena prava sitnica što bi rekao Sir Oliver!! Ili kad se preračuna u ove naše pare to mu dođe oko 2M evra po avionu... Nego Šta može taj radar EL/M-2032? Na koliko otkriva lovca ERP 3m2, a na koliko 5m2? I kakve su mu mogućnosti V-Z? Ako se nevaram, taj radar je ugrađen i u Rumunski Lancer...

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2260

Elta El/M-2032 je radar koji je razvijan za Lavi.
Kako se od aviona odustalo zbog pritiska SAD, Izrael je odlucio da ponudi trzistu elektroniku koja je razvijana za ovaj avion.
U pitanju je klasicni dopler-radar, karakteristika uporedivih sa novijim verzijama radara za F-16 (APG-68 ), ruskim radarom Kopyo, francuskim RC-400...znaci nije "top"-klasa doplera (RDY-2 i 3, Zhuk-M1E, APG-68v9), ali solidno radi posao za koji je namenjen.
El/M-2032 ugradjen je u vise aviona: pored MiG-21, u sklopu modernizacije postojecih aviona koriscen je i za F-4, F-5, Mirage-III, F-16 (izraelskim). Predvidjeno je da ce se ugradjivati i u korejski T/A-50.

Vise podataka:
http://www.iai.co.il/21248-26591-en/Business_Areas.....Radar.aspx

http://www.iai.co.il/sip_storage/files/6/27546.pdf

Bila je prica da su Rumuni remont i modernizaciju Lancera-C (najjaca verzija, sa radarom El/M-2032) placali oko 3M USD, dok je za standardne Lancere modernizacija bez El/M-2032 kostala oko 1,5M USD.

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4982
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska



Impulsno-Doplerov radar Elta EL/M-2032

Daljina efikasnog dejstva radara (domet)
- prednja polusfera (km): >60
- zadnja polusfera (km): 35
Frekventni opseg radara (GHz): X (8-12)
Masa radara (kg): 78-100
Ulazna snaga radara (kVA): 2,0-2,5
Tip radarske antene: sa procepima
Režim rada radara u modu V-V:
*Merenje daljine u toku pretraživanja
*Praćenje pojedinačnog cilja
*Praćenje u toku skeniranja 8 ciljeva
*Istovremeno gađanje 1 cilja
Režim rada radara u modu V-Z:
*Mapiranje sa realnim snopom
*Mapiranje sa visokom rezolucijom
*Mapiranje sa Doplerovim izoštravanjem snopa
*Merenje daljine V-Z
*Povećanje/zamrzavanje radarske slike
*Izbegivanje prepreka
*Pretraživanje površine mora
*Prikazivanje (indikacija) pokretnih ciljeva na zemlji.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 752 korisnika na forumu :: 65 registrovanih, 8 sakrivenih i 679 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., AK - 230, AleksandarV, Andrija357, bato, bobomicek, bufanje, CHARLIE JA., cifra, cikadeda, darkangel, dekan.m, Dimitrije Paunovic, djboj, DPera, drimer, Duce, FOX, Georgius, Hans Gajger, ikan, kikisp, Koja79, Krvava Devetka, KUZMAR, kybonacci, Libertas, Lucije Kvint, Marko Marković, marsovac 2, MB120mm, mean_machine, Mi lao shu, Miki 84, mkukoleca, mrvica78, Ne doznajem se u oružje, operniki, Panter, panzerwaffe, pein, pera bager, perko91, Prašinar, proka89, Regrut Boskica, repac, RJ, sabros, Shinobi, shone34, StepskiVuk, theNedjeljko, tmanda323, Toper, VJ, vukovi, Wrangler, YugoSlav, zillbg, Zvrk, Živković, šumar bk2, 125