JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA
ATLAS CHEETAH-C
Početkom osamdesetih godina južnoafričko vazduhoplovstvo se našlo u vrlo nezavidnoj situaciji, jer u uslovima stalnog konflikta sa zemljama u susedstvu i međunarodnog embarga nije bilo u mogućnosti da u potrebnoj meri održi operativnu sposobnost svoje flote borbenih aviona. Zastarele Canberra i Buccaneer avioni su bili “na izdisaju” sa resursima. Slično je bilo i sa Mirage-III, a mali broj modernih Mirage F-1 je bio nedovoljan da zadovolji potrebe. S obzirom da je dalja nabavka Mirage F-1 bila nemoguća, jedino prihvatljivo rešenje je bilo modernizacija aviona Mirage-III, koje je JAR kupila u nekoliko verzija tokom šezdesetih godina. Dobri rezultati ovog programa su ostvareni prvenstveno zahvaljujući saradnji s Izraelom, sa kojim je Južna Afrika već ostvarila čvrste tehnološke veze. Prvi zahvati koji su učinjeni u halama na starim Mirage odnosili su se na osvežavanje strukture i produžavanje resursa konstrukcije s određenim poboljšanjima na aeroprofilima krila. Ipak,najuočljivije promene su bile u sasvim novoj elektronici i opremi, uglavnom izraelske proizvodnje. Ovi avioni su dobili novi gornji prikazivač { HUD }, navigacijsko– nišanski sistem, kompjutersku bazu podataka, nove displeje, kao i radar-daljinomer Elta EL/M-2001. Ovaj radar nema mogućnost pretraživanja iza horizonta, tako da bi to moglo da se navede kao glavni ograničavajući faktor u presretačkim zadacima. Međutim, i ovo je bilo dovoljno, da se u velikoj meri poveća borbeni potencijal i izmeni ruho aviona, koji je shodno tome dobio i novo ime CHEETAH {čita-gepard}. Dvosedi su imali prioritet dobili su oznaku D, a 16 prerađenih jednoseda oznaku E i počeli su da pristižu u južnoafričko vazduhoplovstvo krajem osamdesetih godina.
S ukidanjem sankcija južnoafričkoj industriji pružile su se mogućnosti za postepeni uvoz novih tehnologija i za nova dostignuća u oblasti vazduhoplovstva. U skladu s tim i taktičkim zahtevima otišlo se još dalje u programu CHEETAH, čiji je zadnji izdanak CHEETAH-C. U odnosu na ranije verzije, CHEETAH-C su uglavnom novoproizvedeni, a ne reparirani avioni, i što je još važnije po karakteristikama su se približili novijim borbenim avionima. Novo krilo u konfiguraciji sa kanarima i motor Atar 9K-50 sa Mirage F-1 su poboljšali ukupne aerodinamičke karakteristike, ali su daleko veća poboljšanja postignuta u elektronici i u naoružanju. Dizajn kabine i oprema su skoro indentični sa bilo kojim avionom sa Zapada, a višenamenski radar je Elta EL/M-2021 ili novi Elta EL/M-2035 koji je razvijen za izraelski LAVI. Raketno naoružanje se sastoji od domaćih IC-raketa V-3B KUKRI i V-3C DARTER, kao i od raznih raketa razvijenih u Izraelu. S obzirom da se za ovaj avion razvijaju još noviji modeli raketnog naoružanja, a da je iz Rusije nabavljeno 40 motora RD-33 s aviona MiG-29 uz novi radar Elta EL/M-2035, za CHEETAH-C bi se moglo reći, da je opasan protivnik za bilo koji lovac.Do sad je proizvedeno 38 novih CHEETAH-C. Ovaj avion se danas proizvodi u Južnoj Africi i čini okosnicu i prvu liniju njenog vazduhoplovstva, što je za zemlju, koja je dugo bila u izolaciji, svakako veliko dostignuće. Kao zamena za ove avione RV JAR je iz Švedske primilo nove SAAB JAS-39 Gripen, tako da su lovci CHEETAH povučeni iz naoružanja RV JAR.
Proizvođač:Atlas Aircraft Corporation of South Africa { PTY } Limited.
Namena: Jednomotorni mlazni lovački avion, jednosed.
Verzije: CHEETAH-D { dvosed za obuku }; CHEETAH-E i CHEETAH-C
{ lovci jednosedi }
Razvoj:Uvedeni u naoružanje krajem 1986.godine.
Pogonska grupa:Jedan turboventilatorski motor “Snecma” Atar 9k-50 sa
dopunskim sagorevanjem
-potiska bez NS 49,03 KN
-potiska sa NS 70,60 KN
Gorivo:U unutrašnjim rezervoarima 3475 litara goriva.
U spoljašnjim rezervoarima 4000 litara goriva.
Dimenzije: Razmah krila 8,22m; dužina 15,56m; visina 4,50m; površina krila 34,80m2; mpr.7150kg; m.maks.13700kg.
Karakteristike: Brzina-maksimalna na visini 2350km/h {2,2M}.
Brzina –maksimalna na nivou mora 1396km/h {1,14M}.
Operativni vrhunac leta 18000m.
Borbeni radijus dejstva sa dve bombe od 400kg– 630km.
Dužina staze za poletanje-800m.
Naoružanje: Dva topa 30mm DEFA-552 sa po 125 granata. Kao lovac nosi četiri rakete V-V sa IC vođenjem “Armscor” V-3B Kukri ili V-3C Darter ili njihove kombinacije.Kao lovac-bombarder nosi do 4200kg raznog ubojnog tereta.
|