Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

155

Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

@Anubis
Ti stvarno pripada svetu podzemlja kao što ti nadimak govori!
Pa F-16 VISTA je imala fantastičan multiaxis vectoring system pa su se zbog smanjenja radarskog i IC odraza odlučili za ovakav kakav je.
Ako je tebi M1.7 loše a naš Orao sa forsažom <M1 sigurno zaslužuje paradu ponosa, onda nema šta da te ubeđujemo jer nekima ne vredi ponavljati nešto.
Čak im je i prototip YF-22 imao oko M1.4-1.6 brzinu na suvom potisku! Podatke za YF-23 nikada USAF nije ni otkrio što je ukazivalo na fantastičnu brzinu sa istim motorima. Neki stručnjaci su spominjali i blizu M1.9.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 21 Avg 2009
  • Poruke: 462

@Bes: MM je izvukao moje poruke iz konteksta na drugoj temi, i prebacio ih u ovu, tako da nemam nameru da se sa ikim raspravljam, zbog zgembomanije nisam pisao neko vreme, a vidim da su i drugi poceli tako da pisu, cim protumace da im je neki idol napadnut brane ga bez citanja teksta do kraja, pa i recenice, MM tako nebi ni pokrenuo flame, da je samo procitao do kraja recenicu od desetak reci u kojoj je u prvih 5 reci protumacio da je f22 napadnut na neki nacin Smile



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

@Anubis

Da si pratio forum video bi da ja umem itekako da kritikujem americku tehnologiju. I cesto sam u raspravama na strani sovjetske filozofije razvoja RV.

Dakle te fore da sam ja fanboj americke tehnike ne prolaze.

Ako neces da odgovoris na postavljena pitanja ne moras, ali nema potrebe skretati sa teme i optuzivati me za nesto sto ne stoji.

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Besotted ::@Anubis
Ti stvarno pripada svetu podzemlja kao što ti nadimak govori!
Pa F-16 VISTA je imala fantastičan multiaxis vectoring system pa su se zbog smanjenja radarskog i IC odraza odlučili za ovakav kakav je.
Ako je tebi M1.7 loše a naš Orao sa forsažom <M1 sigurno zaslužuje paradu ponosa, onda nema šta da te ubeđujemo jer nekima ne vredi ponavljati nešto.
Čak im je i prototip YF-22 imao oko M1.4-1.6 brzinu na suvom potisku! Podatke za YF-23 nikada USAF nije ni otkrio što je ukazivalo na fantastičnu brzinu sa istim motorima. Neki stručnjaci su spominjali i blizu M1.9.


Amerikanci nikada nisu imali fantastican TVC.

Two facts, which make thrust vectoring difficult for other planes

1. The main difficulty is to design a nozzle bearing that can work smoothly at extremely high engine exhaust temperatures, basically a problem of finding the right material. The Russians are using some alloy for this and some advanced lubricant they invented.
2. The second is a problem of flight control. Thrust vectoring changes the complete control law for your aircraft. As a simple example, one of the very difficult fields in aerospace is tethered vehicle flight dynamics because it involves an asymmetric thrust vector. Thrust vectoring is having that vector in your control law. This is the reason that Americans are behind the Russians and they want to integrate the TV into the flight computer, so that the pilot can still fly with a single joystick; however, the Russians who are more practical and generally just want results, have a separate control for controlling TV of the nozzle, and the pilot uses his own feel of the aircraft to fly and use the thrust vectoring appropriately.

Also, the 2-nozzles can be vectored un-symmetrically, i.e. each nozzle can point at different directions independent from the other nozzle and thus multiplying the effect.The aircraft is capable of near-zero speed airspeed at high angles of attack and super dynamic aerobatics in negative speeds up to 200 km/h.

The Al-31FP improves upon the Al-37FU in two ways:

* Firstly, the Al-37FU cannot vector thrust in 2 planes unlike the Al-31FP.

* Secondly, the nozzle drive connection is effected now from the aircraft fuel system and not from the aircraft's hydraulic system. The change-over to the fuel system, to control swiveling nozzles, enhances the dependability of the aircraft and its survivability in air combat.

There is no a strain-gauge engine control stick to change the engine thrust in the cockpit, rather just a conventional engine throttle control lever. The pilot controls the aircraft with help of a standard control stick which is positioned between his legs. On the pilot's right there is a switch which is turned on for performing difficult maneuvers. After the switch-over, the on-board computer determines the level of use of aerodynamic surfaces and swiveling nozzles and their required deflection angles.

Rusi imaju savrseniji sistem kontrole vektora potiska, a njihove mlaznice su u stanju da izdrze pun forsaz i da pri tome menjaju vektor, dok americke nisu u stanju da to urade.
Americke mlaznice kod F-22 se pokrecu samo simetricno i u sklopu sistema kontrole leta, dok se ruske pokrecu kako simetricno tako i asimetricno i nezavisno od kontrole leta ako to pilot pozeli.

Americke 3D mlaznice imaju deformaciju mlaza koja negativno deluje na letne karakteristike kao i nemogucnost koristenja maksimalnog otklona koji pruza mlaznica.

http://www.youtube.com/watch?v=CwVaYuIPJHY

Na ovom klipu se vidi da pri promeni vektora na forsazu, sistem automatski smanjuje snagu motora kako ne bi doslo do ostecenja mlaznica i "curenja" mlaza.

Isti slucaj je i sa americkim 3D mlaznicama s tom razlikom sto postoji i deformacija mlaza i nedovoljni ugao otklona pri radu na forsazu.

http://www.youtube.com/watch?v=rt3neRLquDI&feature=related

Na ovom klipu se lepo vidi ta deformacija mlaza ako se pogleda vrh mlaza koji se racva na dva dela.

http://www.youtube.com/watch?v=W0z6iwt0YTE&feature=related

Ruska mlaznica s druge strane ne pokazuje ni jedan od pomenutih nedostataka.
Kada se pogleda oblik mlaza i njegova kontura koja savrseno prati mlaznicu pod svakim uglom, jasno je da nema nikakvih deformacija, a takodje se vidi da nema smanjenja snage motora pri promeni ugla vektora na forsazu, kao sto je to slucaj kod amera.
Takodje, ruske mlaznice su manje tezine.

Sto se tice hidraulike mlaznice kod F-22, nisam nasao na koji nacin funkcionise.

kod suhoja je to na sledeci nacin: The nozzle drive connection is effected now from the aircraft fuel system and not from the aircraft's hydraulic system. The change-over to the fuel system, to control swiveling nozzles, enhances the dependability of the aircraft and its survivability in air combat.

Sto se tice stelta iz zadnje polusvere, osim ako F-22 nema steltno oblikovanu turbinu, njen dobar deo je vidljiv, tako da bi mlaznica trebala da se skroz zatvori kako bi pokrila unutrasnjost motora, nesto u stilu riversa mlaza.

Sama mlaznica jeste steltna, ali ako unutrasnjost komore za DS i turbina nisu, onda to predstavlja problem.

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4994
  • Gde živiš: Šid



Dopuna: 11 Mar 2011 0:19

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Ravna mlaznica koje nekoliko stotina kila teza od klasicne mlaznice sigurno nije ugradjena zbog zezanja. Ako je samo u pitanju vektorski potisak, pa mogli su da razviju tesku klasicnu mlaznicu koja bi resila sve probleme koji su u to vreme postojali. F-22 bi dobio viseosni potisak umesto jednoosnog potiska kakav je na ravnoj mlaznici.

Dakle postoji ocigledan razlog zasto je ugradjen ravan izduvnik i zasto se npr. na ruskim sajtovima pominje da ce ravan izduvnik verovatno dobiti i PAK-FA u buducnosti.

Ako vam nije jasno zbog cega pitajte Wink

offline
  • Pridružio: 16 Nov 2010
  • Poruke: 450
  • Gde živiš: Odmah do zlatne ribice

mean_machine ::Nema tu nikakvog budjenja tako je moralo to biti odradjeno. Zahteve je bio all aspect stealth, samim tim je avion morao imati potpune stelt osobine i iz zadnje hemisfere i zbog toga ne moze imati kruzne izduvnike.

Ovo podcrtanom po mom tumacenju neznaci " all aspect stealth from all sides"! Vise da je nevidljiv za sve mjere ranog otkrivanja (IR i Radar i koje jos postoje a ja ih nenavedoh) u naletu tj sa "cela". Ideja iza F117 i F22 je bila biti nevidljiv za radar u naletu... Pri povlacenju ga vise nema (kabooom) pa nema nikoga ni da navodi interceptore na F22. Osim toga i da ima interceptora koji ih prate, F117 / F22 nemoraju nuzno ici sami: za "pratnju" se pobrinu F15 ili u zadnje vrijeme F16, a moze i neki saveznik (Rafale ili Gripen). Tako da u ovoj doktrini i nije nuzno da je nevidljiv "straga". Ruska "nevidljivost straga" je samo korak naprijed, ali uzimajuci opet u obzir vremensku diskrepanciju ova dva projekta - sasvim je i logicna.

Dopuna: 11 Mar 2011 0:27

Ah da, radar nemora nuzno biti "zemaljski". Moze biti i u nekom zrakoplovu, ali je proslost prije nego F22 izlozi svoj vidljivi "zadnji kraj"

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Naravno da ne znaci. All aspect stealth se pre svega odnosi na znatno siri raspon frekvencija.

Mlaznica F-35 se lepo vidi bocno za deo S-opseg i ceo L-opseg.

Barem za sad PAK-FA i J-20 nemaju nikakvu stelt mlaznicu, kod F-35 je mlaznica barem stelt za ceo X-opseg i deo S-opsega

F-35 mlaznica

http://img18.imageshack.us/f/f35x.jpg/

Kod F-22 ovi problemi ne postoje jer mlaznica se uopste ne vidi sa boka. Druga prednost ravne mlaznice je u stapanju sa ravnoćom zmaja, slika koju je Voyager postavio to odlicno prikazuje

http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=113940_185685259_F-22%20335.jpg

Ovo cini znatno manje verovatniji detekciju F-22 sa neke prakticne daljine za radare koji su ispod ili iznad njega.

U sustini najgori scenario po F-22 je onaj koji je vec pomenut, dakle avion koji leti na slicnoj visini iza F-22. Prema nekim pricama zadnji deo motora je specijalno odradjen pa je odraz dosta umanjen i u tom slucaju, to se inace pominje na nekim sajtovima kada se govori o F-35 tj. da kod F-35 takva tehnika nije primenjena jer je skupa. E sad da li je to lovacka prica ili nije ne znam, ali i ostali steltovi su vidljivi kada su u istoj situaciji.

Dopuna: 11 Mar 2011 0:46

Inace meni nije namera da poredim avione vec samo da reagujem na mit koji vec dugo kruzi netom, da Ameri su bili nesposobni pa su ugradili budzenu ravnu vektorsku mlaznicu.

A cela prica oko mlaznice nema mnogo veze sa vektorisanjem potiska, jer to i nije bio zahtev koji je Pentagon zahtevao za ATF program. Vec je zahtev bio all aspect stealth jer su planirali da sa ATF lete iznad SSSR.

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4994
  • Gde živiš: Šid

sun is shining......




offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35617
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 500 korisnika na forumu :: 3 registrovanih, 0 sakrivenih i 497 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Koridor, Shilok, zlaya011