Su-57 novi ruski lovac

764

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

ray ban11 ::^

Da ,bilo je to u julu ,ta vest .Da li je to pouzdano ,da ne bude kao i ono da rade na nekom novom jurisniku na bazi Su-25T/TM ???

Mada ako se pogleda da oni naveliko rade na produzenju zivotnog veka Su-33 ,tu su i novoproizvedeni motori ,nova avionika itd ,msilim da ce kicmu palubne/mornaricke avijacije ijos dugo ciniti Su-33 pored MiG-29K/KUB .

Su-57K vezu za ovaj novi NA, Projekt 23000 `Shtorm`


Pa izgleda da jeste pouzdano, a realno ima i logike jer je Šturm pre svega maketa nigde nije zvanicno potpisano da je to nov nosac aviona koji ce raditi. Pogledaj koliko ce da kosta Priboj i onda zamisli koliko bi tek kostao Šturm.

Tako da je moguce da ce ici na izgradnju manjeg nosaca aviona a onda je STOVL logican izbor, plus sto mogu da STOVL lovca koriste i sa Priboja.


+ offtopik



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

Набасах данас на ову вест, не знам да ли је неко већ постовао.

http://www.enovosti.info/index.php/vest/103236-rus.....Y4DeFVJZhE



offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25469

https://ruskarec.ru/news/2017/08/11/objavljeno-koj.....ije_820760
Објављено коју ће ознаку добити руски ловац пете генерације
11. август 2017. Руска реч
Су-57 је руски ловац пете генерације, који је конструисао Експериментално-конструкторски биро „Сухој” у оквиру пројекта ПАК ФА.

правилно је да му ознака буде С(трава)У(жас) 57

offline
  • Pridružio: 21 Dec 2015
  • Poruke: 225

ray ban11 ::
Jos nesto , u Aeromagazinu broj 1 ima poznati tekst o Su-37 i naslov `Lovac ispred svog vremena`

Arrow https://www.aeromagazin.rs/arhiva/aero01/c10.htm

Nadam se da ce upravo Su-57 biti bas to ,lovac ispred svog vremena ako vec i nije ... Smajli

Koliko je uradjeno serijskih primeraka tih 'ispred vremenskih' Su-37 i Su-57 ?
0 (nula) naravno

Ili drugacije.. ocekivano je da Su-57 bude u nekom manjem ili vecem broju karakteristika ispred svog takmaca F-22 s obzirom da operativno kasni za njim 15-20 godina. Pa ako je to suuuper.. onda..ok Cool

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1247

Pre će biti da smola u kompozitima dobija na krtosti usled naglih porasta i padova temperature na oplati unutar jednog borbenog leta. Primera radi, smoli treba porast i pad od najniže do najviše temperature u trajanju od dva-tri sata. Unazad isto toliko. To borbenom avionu smeta. A da se na primer koristi silikonska smola, onda bi skup kompozit bio šest do osam puta skuplji, a propao bi usled visokog električnog potencijala same oplate prilikom sletanja. Otuda su tvrdnje o ograničenjima na Su-57 za brzinu, možda i tačne.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Weiss ::

Koliko je uradjeno serijskih primeraka tih 'ispred vremenskih' Su-37 i Su-57 ?
0 (nula) naravno

Ili drugacije.. ocekivano je da Su-57 bude u nekom manjem ili vecem broju karakteristika ispred svog takmaca F-22 s obzirom da operativno kasni za njim 15-20 godina. Pa ako je to suuuper.. onda..ok Cool


Su-37 ili ti Su-27M ( Su-35 ) jeste bio i ostao samo tehnoloski demonstrator sa UVP i bocnom upravljackom palicom a naslov u `AM` vezan za njega jeste bio hvalospeva radi .Su-57 je sad nesto sasvim drugo pa iako i kasni za F-22 ili cak i F-35 sto nista posebno i ne znaci ( taj odnos je bio i izmedju Su-27 i F-15 ili MiG-29 i F-16,F/A-18 ) on bi veoma lako mogao biti to `lovac ispred svog vremena` a to vreme tek dolazi, posebno kad se osvrnemo na mogucnosti visoko integrisane avionike ( nijedan lovac nema a tesko da ce imati toliko radarskih antena npr ) .Za primer je cinjenica da F-22 sa prvim letom iz davne 1997,godine sticanja pune operativnosti u USAF malo nakon 2005 i danas nema pripadajucu mu nisansku spravu/monitor na kacigi pilota .

Citat: In 2017, the USAF is defining requirements for next-generation sensors for the F-22, which involves designing new hardware and antennas. Subsequent upgrades are also focusing on an open avionics platform to enable faster future upgrades.
In 2014 Lockheed Martin and Northrop Grumman were competing to connect the F-22 with other platforms while maintaining stealth. Other upgrades being developed include infra-red search and track functionality for the AN/AAR-56 Missile Launch Detector (MLD) and integration of a helmet-mounted cuing system (HMCS) to enable off-boresight missile launches by 2020.


Uostalom ,zasto bi se Ruje i zurile sa Su-57 kad vec sad imaju odlicnog ,supermanevarskog Su-35S ciji mocni radar `Irbis` i pripadajuce mu supermanevarske rakete R-77-1 mogu itekako biti prepreka za takve lovce kao sto su F-22 ili 35 ...

Su-57 ce biti samo iskorak dalje na planu razvoja i poboljsanja ukupnih mogucnosti VVS/VKS u blizoj ,moguce i daljoj buducnosti .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

F-22 nema nisansku kacigu jer je nastao u 1980tim i to nije bio zahtev a da bi je dobio moraju dosta posla da se odradi jer kokpit zbog stelta utice na magnetno polje a zapadne kacige koriste magnetno polje da bi odredile svoju poziciju u prostoru.

Ali i bez kacige AIM-9X itekako je upotrebljiva:

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Kaplar ::Pre će biti da smola u kompozitima dobija na krtosti usled naglih porasta i padova temperature na oplati unutar jednog borbenog leta. Primera radi, smoli treba porast i pad od najniže do najviše temperature u trajanju od dva-tri sata. Unazad isto toliko. To borbenom avionu smeta. A da se na primer koristi silikonska smola, onda bi skup kompozit bio šest do osam puta skuplji, a propao bi usled visokog električnog potencijala same oplate prilikom sletanja. Otuda su tvrdnje o ograničenjima na Su-57 za brzinu, možda i tačne.

Taj i takav problem uopste su onda trebali da rese Ameri jos pre pola veka kad su kompoziti u pitanju (sa dodatkom vidimo azbesta kao visokotemperaturnog strukturnog materijala ) .Misljenja sam da to danas ne moze predstavljati tehnicki ili bilo kakav problem po pitanju domena tzv. `toplotne barijere` .Posebno se to odnosi na `Kosa` i resavanje te problematike oko brzina reda velicine 3000-3500km/h .

Rekoh ogranicenja po brzini se izmedju ostalog moraju vezati za radne rezime pogonske grupe .Recimo podaci koji se `valjaju` po netu ukazuju na granicnu letnu brzinu na vecim visinama evo 2600km/h ,za koji rezim rada pogonske grupe ?

Citat:Предельная скорость на высоте: 2600 км/ч

Jos nesto ,ovaj snimak je opste poznat ,datira iz 2010g ,dosao Putin da pogleda malo T-50.Sergej polece onako lezerno na Maksimalu ,malo duzi zalet ,op i onda gotovo strmo penjanje kao od sale .



Odlican odnos potisak-masa ,vec dokazan pocetnom brzinom u penjanju od oko 380m/s .Sa ovako mocnom pogonskom grupom na Maksimalu zasigurno nema problema da u horizontalnom letu na vecim visinama dosegne veci Mahov broj ( navode i do 2M ) ,tu prosto struktura ne moze biti ogranicavajuci faktor jer znamo da je npr jedan Su-30MK dostizao skoro 2600km/h na H=22km,jednom MiG-31 ogranicavajuci faktor je motor D-30F6 a ne planer ,jednom MiG-25 je to navodno bila i pogonska grupa pa i planer ali je dostizao brzine 3500-4000km/h .

Zamislimo situaciju da naprave avion cija pogonska grupa uz veoma vazan uvodnik vazduha koji je regulisuci -nadzvucni i aerodinamicka forma aviona dozvoljavaju postizanje granicne letne brzine u dijapazonu 2.5M-3M a struktura planera ga ogranici na nekih 2M ???

Isto ovo vazi i za F-22 koji uzgred ima i manji otpor od npr svog predhodnika F-15 ( takodje dobar odnos potisak-masa a leteo je i nadzvucno u vertikali ) a pri tom mu motori imaju 16 000kgs potiska na forsazu ( uz znatno povecanje temp. pred turbinom ) .

Obratimo paznju na ovo poredjenje : npr ti novi lovci F-22 i Su-57 na Maksimalu lete do nekih 2000km/h a onda na min. i punom forsazu dostizu brzine tek nesto malo vece od ovih na Maksimalu ??? Ne ide zar ne ,evo stariji lovci ,njihovi predhodnici Su-27 i F-15 na Maksimalu dostizu oko 1000km/h a onda na F/PF citavih 2500km/h ( to je odnos brzina 2,5:1 ) a pri tom ovi novi lovci zasigurno imaju manji koeficijent aerodinamickog otpora ( posebno u rezimu leta na vecim visinama i pri vecim brzinama ) .

Nekako mi je tesko za poverovati da struktura planera pa makar se radilo o ko zna kakvim kompozitima moze biti tako ogranicavajuci faktor da u realnim letnim uslovima bude tako mala razlika u dostignutim brzinama na pomenutim rezimama rada pogonske grupe .

Recimo imamo za primer gde kod novog Mi-28NM potpuno nove u celosti kompozitne lopatice gl. rotora ce usloviti povecanje letne brzine za nekih skoro 15 % .

Citat:Ранее сообщалось, что в рамках нового проекта были разработаны улучшенные лопасти, предлагаемые для применения в составе несущего винта. За счет изменения конструкции этих изделий планируется поднять максимальную скорость полета примерно на 13%. Рост крейсерской скорости должен составить 10%.

Arrow https://topwar.ru/99938-novosti-proekta-mi-28nm.html

Kompoziti izgleda ipak nisu taj neki `bauk` kako se pise na KP ili evo kod nas ...

@mean

Moguce po TTZ u programu ATF da nije bilo nisana na kacigi ,mada se pitam zasto nemaju npr JHMCS ( ili ga vec imaju ? ).Vidim u ilustraciji AIM-9X porede sa AA-11 sto ce reci sa R-73,R-73M vec odavno ima ogranicenje ugla zahvata/nisanjenja u azimutu od +/- 90° .

Citat:Углы целеуказания: Р-73М: ±90°

Ziveli

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

@Rej

Resenje koji je primenjeno kod SR-71 nema veze sa modernim kompozitima:



Fiberglas i azbest nikako nisu materijali koje bi hteo za agilan a kamoli za super agilan visenamenski lovac zato je to primenjeno samo kod SR-71.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Pa dobro ,kako pojasniti recimo oplatu od kompozita na stabilizatorima MiG-29 koji juri nebom 2500km/h onda ?

Ne znam sta je poenta ove price ,da jedan Su-57 ima ogranicenje po letnoj brzini nekih 2M zbog kompozitne oplate ili sta vec ? Ako je tako sta je onda sa ogranicenjem u letu po koeficijentu g-opterecenja ? Kako to onda pojasniti ? Recimo da je po TTZ taj koeficijent deklarisan reda velicine + 10-12g ???

Mislim da se neko na tom KP grdno `zahebo` ... Razz

Very Happy

С праздником военные лётчики-105 лет ВВС России! УРА,УРА,УРА!

Citat:ПОЛНОЕ ИНТЕРВЬЮ Главком ВКС РФ - Новейший Су-57 (ПАК ФА) начнет поступать в войска в 2018 году



Ima i ovaj snimak sto nismo imali ,poslusajmo sta kaze jedan probni pilot za Su-57

Главком ВКС впервые сообщил название российского истребителя 5-го поколения

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1356 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 5 sakrivenih i 1307 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Aleksandar Tomić, aleksmajstor, Apok, BlekMen, Brana01, cemix, Dimitrise93, draganca, dragoljub11987, dule10savic, Georgius, goxin, Griffon vulture, ILGromovnik, Ivan001, Ivica1102, kolle.the.kid, kuntalo, Mcdado, mercedesamg, milenko crazy north, Milos ZA, MilosKop, milutin134, nenad81, nikola287, pein, powSrb, Seeker, SlaKoj, solic, srbijaiznadsvega, Srle993, Sumadija34, suton, Tragač, vathra, Vlad000, vladaa012, VP6919, YU-UKI, zillbg, zzapNDjuric99