Su-57 novi ruski lovac

780

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

@Rej
"rupe su teške"
https://youtu.be/RQ5gmZ74YBY?t=170

Globalsecurity F-35:
http://www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/f-35-specs.htm

Dakle za F-35A pise 26.500funti tj nesto manje od 10tona a odakle taj podatak?

Pa pogledamo ELP-ov tekst:
http://www.f-16.net/f-35-news-article2784.html

2002god je trebao da bude ~10tona da bi vec 2006 porastao na 13tona, ovo su inace zvanicni podaci imas i izvore koje je autor koristio.

Dakle GS podaci su bajati, ko i za F-22.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Dec 2014
  • Poruke: 87

ray ban11 ::

Sad cemo malo da se uozbiljimo svi Smile .Ovako, kazemo da je masa praznog F-35 ,koliko bese 13.2t i to verzije A ( najlaksi jer nema onu dodatnu turbinu na hrbatu iz kabine ) ,pitam se koliko li su tek teski avioni verzije B i C ???


Ja sam bio poprilicno ozbiljan dok sam pisao ono sto sam pisao Wink

Evo zvanicnih podataka od Lokid Martina za avgust 2010-te godine:



Po tvojoj verziji bi ispalo da je F-22 laksi od F-35C sto je u najmanju ruku smesno.

Evo linka vezanog za probleme koji su vezani za porast tezine kod stelt lovaca:

airspacemag.com/military-aviation/weight-watchers-13117183/?page=1

Izvukao sam samo nekoliko interesantnih detalja:

Citat:One challenge in designing stealth aircraft is that all stores—extra sensors, fuel tanks, and weapons—must fit internally. Anything hanging outside of the aircraft will increase the aircraft’s radar cross-section and thus diminish its stealthiness.

On the F-35 STOVL variant, the F-35B, the weapons bays must share internal space with an enormous lift-fan engine, which enables the vehicle to hover and land vertically, and with the engine’s ducts. The wide cavities demanded for these components contribute to weight gain because they compromise the best layout for the aircraft’s load-bearing structure. Creating an airplane around these systems is akin to designing a human skeleton after the organs have been installed. It forced the airframe team to adopt a heavier design


Citat:The program’s initial focus on affordability also added weight. Off-the-shelf parts cost less but weigh more because they are not optimized for a fighter. To get bulk quantities of replacement parts for a lower cost might require using a heavier component. It soon became obvious that the plan to use common parts among the variants—a strategy that would lower costs and streamline future maintenance demands—was also bulking up the F-35.

Initial estimates of how much a part will weigh are based on its volume and material. But they are just estimates; the actual weight is another matter. A heftier hose, a wider screw, a thicker panel—in dribs and drabs, the weight steadily increases.

Even in a world of precision design tools, weight estimates still depend on data from previous aircraft. That turned out to be a problem as the crowded interior and the demands of the design translated into poundage. “Legacy estimating techniques just don’t work with this family of airplanes,” says R.J. Williams, Lockheed’s vice president of F-35 Air Vehicle Development.


Pazi sad ovo:

Citat:A major blow to the JSF manufacturing concept, leading to an increase in production costs, was the abandonment of “quick-mate joints.” The idea was to attach interlocking parts to individual components that would make the final assembly of the fuselage, wings, and engine easy, like snapping and soldering jigsaw puzzle pieces. But the interfaces drove the weight up by about 1,000 pounds, so a traditional, time-consuming joining system was adopted. All three F-35 variants lost their quick-mate joints to preserve production commonality.

Samo drugaciji sistem spajanja delova bi doveo do povecanja tezine od skoro pola tone!

Sve je vrlo jednostavno, imamo oficijalne podatke za tezine oba aviona od proizvodjaca (F-22/35) i znamo da konstrukcija takvih aviona zahteva gomilu kompromisa koji ultimativno povecavaju tezinu aviona drasticno u odnosu na standardne lovce.

Sto se tice brzine penjanja za Su-57, evo linka gde sam pisao malo na tu temu (doduse ne vezano za SU-57 ali princip je isti):

forum.keypublishing.com/showthread.php?138.....ost2300461

Ukratko, avion koji ima odnos potiska i mase od skoro 2 prema 1 i koji je leteo u uslovima izuetno niske temperature (sto u praksi dovodi do znacajnog povecanja performansi motora), dakle ne radi se o standardnim temperaturnim uslovima pri kojima se izvode sva merenja koja se kasnije upisuju u flight manual, je uspeo da probije brzinu zvuka negde na visini od otprilike 3000 metara.
Posle toga je avion poceo polako da usporava do brzine od oko 333 m/s koju je uspeo mane vise da odrzava do nekih 12000 metara i pritom je koristio tek toliko goriva da moze da se vrati na pistu posle obaranja rekorda.

Su-57 sa trenutnim motorima i tezinom koja je sigurno veca od baznog Su-27 nema ni teoretske sanse da ima i pribliznu brzinu penjanja od 380 m/s sa 50% goriva.

Pozzz!



offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16059
  • Gde živiš: Lublana

"Stelt" lovci su teži pošto imaju deblji nanos ili saćastu završnu ljušturu absorbcijskog materiala da bi "upijao" radarsko zračenje. Dok imaju obični lovci samo tanak AL ili kompozitni završni lim.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^^^

Drugari vrtimo se u krug i imam osecaj da ce sve ovo otici na temu `Virt. dogfajt` ,mozda vremenom.U redu za F-35,hvala vam, idemo dalje sad.Moje pitanje je ostalo bez odgovora a to je povecanje mase F-22 za oko 5 t i kako to da je toliko tezi od Su-57 za kojeg `mean` i ja napisasmo da je laksi od Su-27 ,cija je masa malo vise od 16t .

Dakle ako moze obrazlozenje za toliko povecanje mase kod F-22 ,to je 5 t skoro ,nije to nekoliko stotina kg ili tonu najvise .Kako se doslo do tih 5 t tokom ispitivanja pa je sad masa praznog navodno 19.7t .

Ima jedna zanimljiva tema

F-22 Weight Question

i pitanje ...

Citat:How come it weighs so much more than an F-15? I get that it has 4,000lb more internal fuel, but where does the extra 15,000lb of empty weight come from?

.. te jedan odgovor

Citat:In short, empty space in a fighter is very heavy. F-22 has both internal weapons carriage (more fuselage volume) and a much larger internal fuel capacity which means it is carrying more structure to support those spaces. It also has a larger wing and the TVC mechanism(s).

Arrow http://www.f-16.net/forum/viewtopic.php?t=24117

Zanimljivo za komentarisati u kontestu i Su-57.Pominje se dosta praznog prostora ,posto sam ga poredio sa MiG-25 i 31 pa i Su-27, toga oni imaju i podosta .Spremnike takodje ima i Su-57 i veoma moguce da su od legura Titanijuma ,za krilo u redu i ovaj UVP koji je kod F119 zaista i tezak .Vidim da neki pominju uvodnike vazduha ,pa valjda je kod F-15 tezi jer je regulisuci a ne ravno profilsiani i izvedeni aerotunel kao kod F-22.

Sve ovo u vezi F-22 se naravno moze prodetaljisati i u vezi sa Su-57 .

Sto se `penjuceg rekorda` tice ...

Arrow https://rg.ru/2016/02/19/pak-fa-rekord.html

Smile

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2903
  • Gde živiš: Makedonija

jazbar ::"Stelt" lovci su teži pošto imaju deblji nanos ili saćastu završnu ljušturu absorbcijskog materiala da bi "upijao" radarsko zračenje. Dok imaju obični lovci samo tanak AL ili kompozitni završni lim.
Да буду тежи због феритне фарбе ( бооја - Питура???) нанос у микронима па макар био и 300 микрона.
Сачаст стуктура композит ) Искрено ово ми не пије воду.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16059
  • Gde živiš: Lublana

Lepo se vidi debljina samih završnih panela (barem 0,5 cm) i podloge na kojoj je leži raketa AIM-120:



Neka molim neko okači onu fotografiju gde na servisiranju strugaju debeli nanos sa F-22. Bila je več objavljena tu na forumu.

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2903
  • Gde živiš: Makedonija

jazbar ::Lepo se vidi debljina samih završnih panela (barem 0,5 cm) i podloge na kojoj je leži raketa AIM-120:



Neka molim neko okači onu fotografiju gde na servisiranju strugaju debeli nanos sa F-22. Bila je več objavljena tu na forumu.


Nesporna debljina govorim o ( Ro-nemam latinske znakove - specificna gustina kopmozita je niska isod 0.2 plivaju na vodi ko stiropor.) !!!
Po meni tamo nije tonazah nego kostur i Motori...

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16059
  • Gde živiš: Lublana

^ Jesi ti držao u ruci kada parče kompozita? Težinu motora je lako usporediti ima informacija na wiki.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

jazbar ::"Stelt" lovci su teži pošto imaju deblji nanos ili saćastu završnu ljušturu absorbcijskog materiala da bi "upijao" radarsko zračenje. Dok imaju obični lovci samo tanak AL ili kompozitni završni lim.

Jazbare ,pojasni mi sa stanovista `toplotne barijere` strukturu planera jednog MiG-25R ( razvio u jednom letu blizu 4000km/h ) i jednog MiG-31 ( razvija do 3000km/h ) te dakle onaj termin `visokotemperaturna legura` bilo celika VNS-4/5 ,Titanijuma i Al tipa D19T i AK-4 i sve to poredi sa tzv. stelt- lovcima posebno sa F-22 cije je veoma moguce ogranicenje po brzini svega 2M ( inace se i zvanicno pise da je to` lovac kategorije/klase 2M` ) .

Ovo sve naravno u domenu strukturne mase ,tj tezine planera aviona .

Nego da li je tebi logicno da jedan F-22 izradjen od cega jeste ( struktura planera ) ima istu masu kao i MiG-25 ( oko 20t oba ) .Kazes RAM- premazi i ostalo a sta cemo mi sa temp. kojima se 25ca podvrgava u stratosferi pri 3000-3500km/h ( oko 300° C i vise ) ,sta je tu sa farbom, nanosima i ostalo,debljinom tih strukturnih metala -legura ?

Slika spremnika UbS kod F-22 za npr (neko pomenu masu zbog rezervoara ,spremnika i d kod F-22 )

Arrow https://en.wikipedia.org/wiki/File:F-22_GBU39B_AIM-120_m02006120800117.jpg

Sta je za ovo gondola gl. noge ST kod MiG-25 ili 31 ,proceni sam.

Arrow https://photos.smugmug.com/Military/790th-Fighter-.....opy-XL.jpg

RAM- premazi ,nanosi itd .Koliko slojevi mogu da bude teski ? Evo odgovora ...

Citat:The pending lawsuit accuses Lockheed of knowingly providing defective coatings used to reduce the aircraft’s radar and visual signatures, and covering up the problem by adding 272kg (600lbs) worth of extra layers.

There is an interesting section that sheds some details on the successive RAM layers:

The F-22 requires three layers of coatings to reduce its radar signature, according to Olsen’s statements in his case. A primer seals the surface of the aircraft skin and helps with the adhesion of the next layer. Next, a conductive coating with silver flakes mixed with polyurethane materials is applied to keep radar waves from bouncing back to the emitter source. Finally, a topcoat layer has properties, including metallic materials, to reduce heat, which lowers the risk of radar detection.
"If those coatings are not effective, the other stealth measures of the aircraft’s design are negated," the lawsuit says.



Arrow http://www.warfaresims.com/?p=755

Ovde neko mora da je bio u GRU Mr. Green

Dakle pored one usvojene mase od oko 15t iz sredine 90tih ,kod operativnih aviona( a mozda vec kod onih prototipova iz faze EMD ) su dodana tri sloja ( RAM premazi ) mase vidimo ispod 300kg ,evo naknadno je dodano 272kg ( ne jedan sloj vec vise slojeva ) .Ti slojevi mu dodju kao i slojevi standardne farbe moguce ,nista strasno .Znaci masa se mogla vemenom povecati za nekih 300kg ? To je koju stotinu kg svakako ne za 4 t uvecanje mase .Nije mi samo jasno od kuda se tih 4t stvorilo i na cemu se to dobilo ?

Meni je posebno zanimljiv taj aspekt aerodinamike da jednom avionu povecas masu sa 15 t na skoro pa 20t bez recimo promene sile potiska pogonske grupe i slicno tome .To je zaista vise nego upitno .

Ova problematika i za nas tematika ce svakako biti zanimljiva i u kontekstu posmatranja Su-57 .Kad se pominje ojacanje strukture samo da pomenem, ne mora to da znaci i povecanje mase.Kod Su-35S imamo znatno ojacanje ali uz intenzivnu primenu lakih legura poput Al-Li npr cega nije bilo kod Su-27S.

Kako god analize su nam nadam se dobre pa iako se uglavnom dosta toga bazira na nasim predpostavkama moci cemo priblizno oceniti,proceniti neke detalje kao sto je ovaj u vezi mase praznog aviona .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Napisano: 02 Sep 2017 17:36

@Rej

Zato sto je ceo ATF program bio cudan. Pazi F-22 je trebao da bude cak i laksi od YF-22, dakle od letelice koja samo lici na planirani serijski lovac (pa ni kokpit nije imala slican).

Nortrup je sa druge strane tvrdio da ce F-23 biti tezak ko YF-23 iako ce biti duzi jer planiraju da koriste veliki % kompozita posto imaju iskustvo sa B-2. F-23 bi imao vise od polovine tezine u kompozitima, to je duplo vise nego F-22 ili PAK-FA, sta reci avion ispred svog vremena prakticno 6 generacija jos tad Very Happy

E mozda tu treba traziti razlog sto je Lokid za F-22 tvrdio da ce biti lagan morali su da nadmase Nortupova obecanja tj USAF ima cime da se hvali kad ih neko pita a sto ne izabraste F-23, pa se desilo ovo:
https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-3d263e29e84ddf2d7dfe23184a6e153c-c

Dakle prva serija ima ozbiljnih strukturnih problema i tek kod kasnijih serija to je ispravljeno i tako dodjosmo do 19.7tona.

Dopuna: 02 Sep 2017 17:37

I da nema potrebe se cuditi sto je F-22 tezak toliko koliko je tezak, sivisoko i ja smo lepo pokazali koliko je manji F-35A tezak iako koristi vise kompozita a ima manje zahteve po pitanju performansi od F-22. Sto rece sivisoko ako bi imao F-35 imao dva motora F119 bio bi tezak 15tona.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1346 korisnika na forumu :: 27 registrovanih, 9 sakrivenih i 1310 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, bladesu, debeli, dragoljub11987, Georgius, goxin, Karla, kjkszpj, Kubovac, lord sir giga, Lucije Kvint, marsovac 2, Mcdado, Mercury, Mihajlo, milan.vukovic, milos.cbr, nemkea71, Parker, RiV, S2M, slonic_tonic, ss10, Vlad000, yufighter, zdrebac, Zoca