Bf-109 (Me-109)

5

Bf-109 (Me-109)

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14804

Lucky_One ::Granata topa Oerlikon je bila suvise lagana buduci da je dobijena kompromisom,usled toga njena probojna moc je bila mala na normalnom udaljenostima a sama granata je imala vrlo tanak zid pa se cesto desavalo da eksplodira pri samom kontaktu sa oplatom aviona ostavljajuci minorna ostecenja u vidu perforacija[Peter Townsend-Dvoboj Orlova i Adolph Galland-Prvi i Poslednji].
Можеш ли ово да мало објасниш пошто ми нешто ту не штима.
Обично упаљачи на гранатама имају који милисекунд одложено дејство, како би експлодирали пошто пробију оплату. Такође, чудно ми је да је оплата, па чак и конструкција, авиона може да оштети гранату да би експлодирала одмах.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

rezervoar ispred pilotovog sedista je opasniji jer plamen ide prema nazad, tacno prema pilotu kad avion leti napred.

kako dolazi do explozije zbog tankog zida granate? valjda explodira kad odradi upaljac?

pilot je bezbedniji od protivnika naoruzanog mitraljezima jer ima oklop. granata takodje ako nije pancirna ne moze da probije oklop iza pilota. ako jeste, moze da ga probije i probojnost je veca nego kodmitraljeza. strukturalno ostecenje je mnogo vece sa topovima nego mitraljezima. onde nema puno diskusije, to su cinjenice.



offline
  • Pridružio: 08 Nov 2009
  • Poruke: 80

Da se ukljucim u disusiju posto je ovo moj omiljeni avion.
Koliko sam citao glavna prednost BF-109E nad Spitfajerom MK1, pored boljeg penjanja, je topovsko naoruzanje. Jedna granata od 20mm je opasna stvar, moze da zapali avion/unisti motor/ubije pilota/otkine deo aviona, dok je kisa metkova kalibra .303 potrebna da bi se nanela ozbiljna steta avionu. A ta kisa se postize samo na odredjenoj udaljenosti, gde se linije vatre sa oba krila ukrstaju. Na svim daljinama ispred i iza te daljine ovo oruzje je prilicno neefikasno. Takodje, to su obicni metkovi, i gube energiju kad predju odredjenu udaljenost, a samim tim i probojnu moc, dok granata eksplodira u svakom slucaju.
Verzija F je prva dobila samozaptivajuce tankove. E verziji to je bio veliki problem u bici za britaniju, jer su i onako delovali na ivici operativnog doleta.
Mala rupica na rezervoaru i-nema povratka kuci.

offline
  • dagger 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 13 Okt 2005
  • Poruke: 15
  • Gde živiš: Beograd

Prosto je cudno da Nemci u Bitci za Britaniju nisu koristili mogucnost da Bf 109 nosi podtrupni rezervoar, sto smo vec apsolvirali imao je premali dolet za pratnju bombardera, iako su vec imali odavno razvijene podvese i isprobanu tehniku bas na Bf 109 E 2 i 3.
Do duse E 3 nikad i nije nosio rezervoare, ali se pitam otkud takav previd koji vristi koliko je logican izbor!

Dopuna: 10 Nov 2009 13:38

Usput Mg FF topovi sa Bf 109E su imali lose granate i imali dosta kracu cev, sto rezultuje losijom preciznoscu.
Bf 109E nikada, ali nikada nije nosio top u osi propelera iako je imao tu mogucnost.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7071

Stvarno nisu nosili podtrupne rezervoare. I stvarno zašto?

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

zato sto su za bitku za britaniju isli sa onim sto su imali. zurili su da bi sto bolje iskoristili brojcanu nadmoc bf109 nad spitfire, a za hurricane se znalo da je slabiji. bf109e je dobio podtrupni rezervoar ali tek na e7 avgusta 1940. bitka za britaniju je trajala do 31.oktobra 1940 i e7 nije mogao da stigne u dovoljnom broju.

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2009
  • Poruke: 74

Partizanski MESSERSCHMITT BF 109G
NDH je od Nemaca dobila ove avione ,krajem 1944g i početkom 1945, ukupno 10kom,i to modeli G6/G10/G14 za odbranu od savezničkih bombardera. Hrvati su imali i svoju legiju na istočnom frontu opremljenu Me 109.
U akcijama da zaustave prodor Partizana NDH koristi ove avione ,tako su 20 aprila 1945g poslati na zadatak i 4 Me 109G-10 ,sa uzletišta Lučko , ali su se major Josip Helebrant i zastavnik Vinko Tatarević kod Slavonskog Broda odvoili od grupe ,i sleteli na mostarski aerodrom koji je bio u partizanskim rukama.Pripali su Mostarskoj eskadrili ,sa novim oznakama su 7 maja izvršili zadatak,pratna bombardera Štuke i mitraljiranju neprijatelja.



Verevotno su izvršena tri takva zadatka.Sutradan prelaze u Sarajevo i odatle opet dejstvuju 9 maja ,uspešno mitraljiraju neprijatelja u rejonu reke Neretve i Sutjeske.Po povratku su izgubili orjentaciju , zbog nepovoljnih meteo uslova, pa prinudno sleću severno od reke Save.Avion pilota Tatarevića je teže oštećen,a Helebranta lakše oštećen.Oba aviona su prebačeni u Zemun i verovatno osposobljeni.



Crni 3 Mostar 1945g.
U završnim operacijama za oslobođenje NOVJ je širom zemlje1944g. i 1945g, zarobila 17 aviona Bf-109G-2/6/10 manje ili više oštećenih,(po podacima Šime Oštrića 25 a da su 19-20 osposobljeni za let a ostali služili kao izvor delova),jer su oni sposobni za let otišli u Austriju.Od ovog broja nešto je iz NDH a nešto je Nemačkih. U Nemačkoj avio bazi Kovin oktobra 1944g nadjeno je 10 ovih aviona (uglavnom G5 i G10).Partizani su za svoje potrebe uzeli 5 aviona, a ostale su uzeli Rusi i prebacili ih u Rumuniju,gde su verovatno pripali njihovom vazduhoplovstvu.U otobru su pregledani i osposobljeni za preleteli u Zemun u Eskadrilu za vezu.Mehaničari Milorad Koturović,Pavle Kostić,Ivan Masnec sa pomoćnicima su obavili pregled a potom natovarili rezervne delove u kamione za Zemun.Sa ovim avionima su vršeni napadi ,tako da je avion sa brojem 3 bio na popravci oštećenja mastalih od metaka.



U halama fabrike Utva pronadjeni su neki delovi za Me 109,koji su dobro poslužili,jer su na aerodromima pronadjeni uglavnom oštećeni avioni.
7 oktobra 1944g kod Lipika u blizini Pakraca spustio se prinudno jedan Bf 109 G zbog kvara na motoru.Avion je bio na preletu iz Novog Sada za Zagreb.Razmontiran je i kamionima prenesen na letelište 6 slavonskog korpusa NOVJ Voćin kod Podravske Slatine.Kasnije je sastavljen i preleteo je za Zemun.
Neki koji su pronadjeni : Slavinski Brod-1 neispravan, Borongaj-1 G-14, Cerklje - 1 neispravan, radionica Zagreb – 2 neispravna G-14, lučko 2-neispravna G-10,i G-14, Kurilovec i Pleso 5 neispravnih,Črnomelj 1-neispravan,Glina 1-neispravan,Čazna 1-neispravan.Pored aviona zaplenjeno je i puno drugog materijala,mitraljezi MG 131od 13mm,topovi MG 151 od 20mm,MK 103 i MK 108 od 30mm,dodatni rezervoari,točkovi ,gume,podvesni spremnici za topove,elise kabine i drugo.A u fabrikama avio delova i motora u Kranju i Mariboru nadjeni su motori DB 605,elise,glavčine elisa,rezervoari,krila,stajni trapovi,delovi trupa i drugo.U to vreme je to bio zlatni rudnik za kompletiranje zaplenjenih Me 109.



Zaplenjeni avioni su uglavnom bili u Eskadrili za vezu,koja je služila za prihvat i održavanje trofejnih aviona.Oni nisu uključeni u Vazduhoplovstvo jer se tražila unufikacija aviona.Problem je bilo i održavanje,nabavka rezervih delova,kao i obučenost pilota za let na tim avionima.Konkretno na Me 109 je mogao da leti samo obučen pilot sa iskustvom za let na njemu.Njih su uglavnom leteli piloti koji su na njima leteli u Kraljevskom Vazduhoplovstvu ili u NDH.Tako da su Me 109 uglavnom bili konzervirani.
Krajem 1945g Me 109 su bili Mostar 6 aviona,Sarajevo 6 aviona i Zemun 6-7 aviona.A već 1946g svi su bili oko Sarajeva kao rezerva,sem par njih koji su bili na ispitivanju u Beogradu.
Tako da su trofejni avioni malo korišćeni,a po dobijanju od Bugara Me-109 su rashodovani. Sporazumom potpisanim sa bugarskom o predaji viška vazduhoplovnog materijala,1947 godine JRV je dobilo još 59 aviona Bf-109G-2/6/10.Meseršmiti su korišćeni sve do 1952 godine kada odlaze u rashod.

offline
  • M-HOBBY 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 04 Mar 2010
  • Poruke: 54

O upotrebi Bf-109G od strane antifasistickih snaga (NOVJ i PO i JA) na tlu Jugoslavije u Drugom svetskom ratu i u posleratnom periodu objavio sam (sa kolegom D. Savicem) clanak u dodatku Arsenal (casopisa Odbrana) u broju od 15. januara 2011. Objavljeni su novi podaci, potkrepljeni arhivskim istrazivanjima, i novim saznanjima.

Za ocekivati je da oni koji se ozbiljnije zanimaju za istoriju vojnog vazduhoplovstva, posebno domaceg, bolje prate ovu oblast i da bar na ovom forumu, koji ima strucniji karakter, prezentuju "svezije" izvore. U suprotnom, kao u ovom primeru neke stare zablude i dalje se "recikliraju".

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ



Пошто је то новински чланак, може ли да нађе место на форуму, па макар нас и сам аутор почастио, са тим чланком. Ziveli

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5821

Barem da se smiluje na nas koji nismo u mogucnosti da pratimo Arsenal. Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1614 korisnika na forumu :: 60 registrovanih, 10 sakrivenih i 1544 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amstel, Atomski čoban, babaroga, Ben Roj, bladesu, bojcistv, bokisha253, Boris90, brundo65, bufanje, cavatina, comi_pfc, CrazyDiablo, crnitrn, dekan.m, deLacy, delboy, Doca, DonRumataEstorski, DPera, dragoljub11987, dulleo, gorican, goxin, hatman, ikan, Istman, JimmyNapoli, Karla, Kibice, kunktator, kybonacci, Levi, Litostroton, Magistar78, Marko Marković, mercedesamg, nebkv, Nemanja.M, nemkea71, nenad81, nuke92, oldtimer, opt1, raptorsi, repac, rovac, ruso, sasa87, SR-3m, Stoilkovic, tubular, vathra, virked, vlad4, vladaa012, Vladko, wolf431, Wrangler, YugoSlav