T-34 lice slobode

86

T-34 lice slobode

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Toni tu sam sliku pre sat vremena okačio kao primerak dodatne oklopne zaštite na za to postojećoj temi a evo jednog albuma sačuvanih T-34 na Vk.com/Бронетехника | Интернет-журнал
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • M-HOBBY 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 04 Mar 2010
  • Poruke: 54

U borbama u Srbiji zaključno sa oslobođenjem Beograda oktobra 1944. u okviru sovjetskih snaga 3. Ukrajinskog fronta učestvovalo je ukupno 11 jedinica opremljeno tenkovima ili samohotkama.
Od ovih 11 jedinica 8 je u naoružanju imalo tenkove T-34 ili njihove derivate samohotke Su-85 i Su-122.
Glavna koncentracija tenkova T-34 (i samohotki na njihovoj bazi) bila je u okviru 4.gardijskog mehanizovanog korpusa (4. g MK)
U njegovom sastavu sledeće jedinice su bile opremljene tenkovima T-34:
1) 36. gardijska tenkovska brigada (T-34-85);
2) 38. gardijski tenkovski puk iz sastava 13. gardijske mehanizovane brigade (T-34)
3) 39. gardijski tenkovski puk iz sastava 14. gardijske mehanizovane brigade (T-34)
4) 37. gardijski tenkovski puk iz sastava 15. gardijske mehanizovane brigade (T-34)
5) 292. gardijski samohodni artiljerijski puk (Su-85 i Su-122)
6) 62. samostalni motociklistički bataljon (tenkovska četa sa T-34, verovatno OT-34)
Snage 4. g MK u osnovnom dejstvovale su u borbama na pravcu ka Beogradu.

Od ostalih sovjetskih oklopnih snaga angažovanih u borbama u Srbiji oktobra 1944. tenkove T-34 imale su još dve jedinice:
1) 1201 samohodni artiljerijski puk - zadržao je ovaj naziv jer je neposredno pred ulazak u Srbiju opremljen sa T-34 (do tada bio naoružan samohotkama Su-76)
2) 53. samostalni motociklistički puk (tenkovska četa sa 10 T-34)



offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16629

Милане,
да ли се може доћи до укупног броја тенкова које су Совјети ангажовали у Србији?

Колико сам видео по нету, тенковска бригада је имала 65 тенкова, а пукови у мех. бригадама око 35. Али формација је мењана током времена, а јединице често недовољно попуњене.
Требало би да се у најбољем случају добије нешто преко 200 тенкова Т-34, и 30-ак самоходних оруђа.

Свеукупно би испало да су имали нешто преко 300 тенкова и самоходних оруђа?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Takođe nije definisan svugde model T-34 sa topom od koliko mm ?
Za pretpostaviti je da su sve te nabrojane jedinice preoružane sa tada novim tenkovima T-34/85mm ali možda neka jedinica nije pa je bilo i onih sa topom F34/76mm ili???

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22288

T-34 = top 76mm
T-34-85 = top 85mm
Kao sekundarno ratiste ovde je bilo dosta vise modela sa 76mm topom, mada je njega u maju 1945. bilo jos uvek dosta u svim sovjetskim jedinicama u borbama.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

znači po BOJANK da je gro teknova na ovim prostorima sa starim topovima a naši su kasnije od Sovjeta kupili samo novije sa topom od 85mm ili i tu grešim?
Dali je zaostalo i koliko kojih tenkova na ovim prostorima od Sovjeta?

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16629

voja64 ::znači po BOJANK da je gro teknova na ovim prostorima sa starim topovima a naši su kasnije od Sovjeta kupili samo novije sa topom od 85mm ili i tu grešim?
Dali je zaostalo i koliko kojih tenkova na ovim prostorima od Sovjeta?

Колико се сећам слика, само су Т-34-85.
Али то су углавном слике из Београда.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Tih se i ja slika sećam pa me zato i buni da je većina bila sa starim topom od 76mm a pogotovo jer nešto nisam čuo da je ostalo tih starih tenkova sem ono malo zaplene od germana oko Trsta .Znam i za jednu ISU ili SU-152 što je ostala zaglavljena a da je ostalo SU85/122 mi nije poznato mada možda i nisam pažljiv na času..

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22288

Tako je, tenkovi T-34 isporuceni nasima su bili sa topom 85mm.
Stvar je u tome sto su Sovjeti prenaoruzavali jedinice samo ako bi ista bila povucena zbog gubitaka, u suprotnom su za popune stizali tenkovi istog tipa iz remonta. Pa ako jedinica nije gadno izginula - imala je cesto starije tenkove.
Od sovjetskog oklopa je kroz ove krajeve proslo (koliko se secam, ako nesto promasim izvinjenje):
T-34
T-34-85
T-70 laki (komandno vozilo za samohodne artiljerijske pukove naoruzane sa SU-76M)
SU-85
SU-122
ISU-122
ISU-152
BA-64
+ LL M3 "Scout car" i razni Bren Carrier

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2296
  • Gde živiš: Rijeka

Kako imamo temu o Njemačkim vozilima (fale talijanska) na našem području treba napraviti i temu savezničkih vozila 😉

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 785 korisnika na forumu :: 95 registrovanih, 10 sakrivenih i 680 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, AC-DC, Aleksa 3215, Asteker, Blair, bojan313, Borski1977, BORUTUS, bunker, BZ, C-Gun, celt, cole77, Crazzer, Dado78, DeerHunter, Demi87, dexteroza, dj.ape, djonsule, djuradj, dmitarche, dolinalima, DonRumataEstorski, Dorcolac, Dorijan Grej, DrMrPr, Dukelander, duro1990duro, Foxdie, Giskard, Gradjanin, Halabit, Hans Gajger, helen1, hyla, iceburn, Igritelj, J - 6, Jablan, jalos, Jeremija98, JOntra, Jozo74, kreker, littlebunny, lord sir giga, luka35, Magistar78, Maki1981, Meklejn, Mickey12345, Milan1996, milivoje_vatrogasac, mishkooo, mladen.zovko, Naj-Turs, narandzasti, nelezele, nenomir, nenooo, nnovakis, nuke92, Orc, Otto Grunf, Pavel Medved, pein, Polifon, Radula, read-only, RiV, Semberija, Sharpshooter, shiro, Simonsen23, Sky diver 29, Smiljkovich, Sone0883, sparkie, Tamna_strana_Meseca, tomo2, Tribal, VanZan, vidra boy, vidra1, vobo, Volkcho, Vrač, Zastava, ZlatniRez, zlaya011, Zmajac, Zoran1959, |_MeD_|, Đurđevdan