Auto-moto industrija ex-juge

78

Auto-moto industrija ex-juge

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2268
  • Gde živiš: Rijeka

SAMOGRADNJA COSMOPOLIT / SPLIT

C/P sa stranice https://www.carspottingcroatia.com/samogradnja/592.....fZsDAReEk0 - Uživo za hrvatskih prometnica

Citat:Nesvakidašnja kreacija s fotografija djelo je hrvatskih ruku, a riječ je o prototipu sportskog dvosjeda kojega je početkom devedesetih izradio splitski ugostitelj i dizajner Zlatko Vukušić.
Danas već legendarni Cosmopolit karakteriziraju udubljen prednji poklopac, vjetrobransko staklo i krov, zbog čega ostvaruje iznimno nizak koeficijent otpora zraka od 0,32 Cd.
Neobičan dizajn privukao je brojne znatiželjnike iz autoindustrije, pa tako i Giotta Bizzarrinija, bivšeg glavnog inženjera Ferrarija, na čiju preporuku Vukušić odlazi u Maranello 1992. godine.
Dvije godine kasnije, usprkos hvalospjevima na račun hrvatskog konstruktora, talijanski proizvođač odustaje od projekta, navodno zbog nesuglasica oko cijene otkupa patenta, a u priču se uključio Mercedes-Benz.
Nijemci su izradili model automobila u mjerilu 1:5 i testirali ga u zračnom tunelu, gdje je ostvario odlične rezultate i nadmašio njihove modele za pedesetak posto u pogledu aerodinamičkih karakteristika.
Nažalost, priča je ponovno zapela na cijeni, nakog čega se Vukušić vratio svom uobičajenom (čitaj: kontroverznom) životu i vođenju obiteljskog lokala znakovitog imena Ferrari, a automobil je jednostavno prepušten zubu vremena.
Vrijedi dodati kako je za bazu projekta iskorišten Nissan Silvia (S12), dok su pogonski agregat i mjenjačka kutija posuđeni od Ferrarija 308. Cosmopolit je 1994. izložen na salonu automobila u Bologni, a godinu poslije u Ženevi i Frankfurtu.








offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2268
  • Gde živiš: Rijeka

I druga samo gradnja također sa fejs stranice uživo sa hrvatskih prometnica

Kad dođe više slika i info stavim

Kwadi

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 77
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

Da probam da napišem par redova o registarskim tablicama na područiju nekadašnje Jugoslavije.

Jugoslavija (Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca) je nastala na teritoriji nekoliko država: Italije, Austro-Ugarske, Srbije i Crne Gore. Evo hronološki posloženo:

1893 - 1918 god.

Prva država koja je uvela registarske oznake na vozilima je Francuska koja je to učinila 1893 god., slijedi Njemačka koja je to uradila 1896 god., pa Španija 1897 god., ...
Italija je uvela obaveznu registraciju 1898 god. koja je sadržala ime vlasnika vozila i jedinstveni broj. To se mjenja 1901 god. kada se ispisuje ime grada i jedinstveni broj. Tada je propisano da moraju biti od metala i postavljene na vidljivom mjestu. Tada je u Italiji bilo registrovano 937 vozila. Zbog naglog porasta broja automobila već 1905 god. mjenjaju se tablice, tako da prvi broj prestavlja provinciju (da može sve stati na tablicu) i on je crvene boje, zatim slijedi crtica i jedinstveni broj u crnoj boji. Podloga je bijela. Oznaka provincije je bila od 1 do 69.
Austro-Ugarska uvodi registarske tablice 1901 god. za Mađarski dio monarhije gdje su bili samo arapski brojevi. Do 1906 god. bilo je registrovano 351 vozilo. Od 1906 god. registarske oznake uvodi i Austrijski dio monarhije u formatu da ide prvo slovna oznaka koja označava područije (M je recimo za Dalmaciju), a potom slijedi trocifreni arapski broj. Ukoliko bi na tom područiju bilo više od 999 registrovanih vozila onda bi se između slova sa oznokom područija i arapskog trocifrenog broja umetao rimski broj. Iste godine za mađarski dio monarhije uvodi se crveno slovo U na kraju, a za Bosnu i Hercegovinu crveno slovo G, takođe poslije arapskog broja. Tokom 1910 god. mađarski dio monarhije je podeljen na 15 distrihta koje su imali svoje oznake. Tada oznaku U mjenja oznaka distrihta (recimo F za Rijeku). Prvo ide oznaka distrihta, pa crtica, pa trocifreni arapski broj.
Srbija je po nekim izvorima (nemam relevatne izvore već samo ,,carstvo interneta'') imala registarsjke oznake koje su bile SB - trocifreni arapski broj. Molio bih ako neko zna.
Crna Gora nije imala registraske oznake iz prostog razloga jer nije bilo puno automobila (manje od 20 po mojim izvorima). Postojao je međunarodni automobilski kod (MN), ali ne znam za praktičnu primjenu istog.

1918 - 1927 god.

Italija okupira veliku površinu negdašnje države Austro-Ugarske (po Austrougarskom sistemu registarskih oznaka zauzete su npr. teritorije koje su imale oznake: M - Dalmacija, K - Istra, J - Kranjska, F - Rijeka,... ovo F je bilo crvene boje jer je pripadalo mađarskom dijelu monarhije). Austro-Ugarske tablice su ostale do maja 1919 god. kada je doneta uredba da ,,svako motorno vozilo namjenjeno kretanju van šina'' mora imati dozvolu. Tada su dodeljene oznake D - Dalamacija, VG - Venecija. Rijeka do 1924 god. nije činila teritoriju Italije (bila je neka vrsta grada države) pa se pretpostavlja da su registraske tablice za to područije bile iste kao iz doba Austro-Ugarske. Osim Rijeke, Italija od 1924 god. ima novu organizaciju regija pa se napuštaju slovne oznake. Recimo 70 je oznaka za Pula, 72 za Zadar, 76 za Rijeku,...
Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca od 1920 god. uvodi svoje tablice koje su bijele boje i imaju brojčanu oznaku. Na područiju Vojvodine su uglavnom nasleđen izgled tablica iz doba Austro-Ugarske za mađarski dio monarhije.

1927 - 1941 god.

Italija u martu 1927 god. donosi ukaz o izgledu tablica koje su crne boje sa bijelim ispisom. Provincije se sada označavaju sa dva slova, a potom slijedi arapski broj. Oznaka za Riku je FM ili FU, za Pulu je PL, za Zadar je Za,... te su, manje-više, u tom obliku ostale do drugog svjetskog rata.
Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca iste 1927 god. mjenja tablice kada se na lijevoj strani dodaje plavo polje u kojoj je brojčana oznaka oblasti (KSHS ima 33 oblasti). Te tablice traju do 1929 god. kada se država ponovo reorganizuje (više nije KSHS već Kraljevina Jugoslavija) i podeljena je na devet banovina i Beograd. Tada se u plavom polju osim oznake banovine (crvenim brojem) dodaje i godina izdavanja (takođe crvenim brojevima). Na bijeloj podlozi crnim brojevima je napisan broj. Evo značenje oznaka:
1 - Uprava grada Beograda (Beograd)
2 - Dravska banovina (Ljubljana)
3 - Savska banovina (Zagreb)
4 - Vrbaska banovina (Banja Luka)
5 - Primorska banovina (Split)
6 - Drinska banovina (Sarajevo)
7 - Zetska banovina (Cetinje)
8 - Dunavska banovina (Novi Sad)
9 - Moravska banovina (Niš)
10- Vardarska banovina (Skopje)
Tablice se ponovo mjenjaju 1939 god. kada se ukidaju brojevi 3 i 5 (Savska i Primorska banovina) i umjesto njih stoji slovo H (Hrvatska banovina). To je izgled registarskih pločica sa kojimaje Kraljevina Jugoslavija ušla u drugi svjetski rat.

Nastaviće se...

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5804
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

Registarske tablice proizvodile su se, između ostalog, u fabrici "4. Novembar" u Mojkovcu.

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2268
  • Gde živiš: Rijeka

U tvornici Đuro Đaković u Slavonskom Brodu se tijekom 60-ih godina serijski proizvodio ELEKTRIČNI AUTOMOBIL i to kiper . radni stroj velike snage i vrlo malog utroška energije. Potpuno tih, akomulatorskih baterija dostatnih za deset sati neprekidnog rada i deset sati ponovnog punjenja. razvijao je brzinu od 80 km na sat. Izrađen je na bazi agregata električne lokomotive - umanjena verzija! Tisuće ovih automobila proizvedeno je i prodano uglavnom na istočno tržište i na tržišta trećeg svijeta zemalja u razvoju. Najviše za Indiju. Znakovito je da je zapadno tržište činilo sve da spriječi prodaju ovih kipera na zapadno tržište i to su pravdali uglavnom islikom da nisu dovoljno ispitani i da nisu "pouzdani" (?).

Da fejsa




online
  • Pridružio: 08 Avg 2019
  • Poruke: 5482

Kad su ove samogradnje u pitanju, u Srbiji je 90ih i 2000ih postojao lik koji je pravio auta koja su se zvala Zoragy. Bila su na bazi Toyote MR2 i cini mi se neki model na bazi Supre. Jedan suto je zavrsio u spotu nekog americkog repera.

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2525
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

https://sr-rs.facebook.com/zoragy/

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 77
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

1945 - 1961 god.

Demokratska Federativna Jugoslavija (DFJ) formira se 10.8.1945 god., a 29.11.1945 god. mjenja ime u Federativna Narodna Republika Jugoslavija (FNRJ). Od 1946 god. registarske tablice su bijele boje sa crvenom oznakom FNRJ ili ФНРЈ (u zavisnosti od republike latinicom ili čirilicom) sa crvenom petokrakom. Slijedi crvena oznaka rebublike i to:
S - Slovenija
H - Hrvatska
ЦГ - Crna Gora
C - Srbija
M - Makedonija
БХ - Bosna i Hercegovina
potom ide jedinstveni broj crne boje. 1952 god. mjenjaju se tablice tako što se izbacuje oznaka države (petokraka ostaje), oznaka republike je ista kao i prije, ali ovoga puta je crne boje, slijedi crtica i jedinstveni broj. Zbog povećanog broja vozila 1960 god. uvodi se još jedna oznaka BGD koja se odnosi na Beograd.

Jugoslovenski partizani su ušli u Trst i po završetku rata uspostavili su kontrolu (VUJA - Vojna Uprava Jugoslovenske Armije). Za tu oblast izdaju tablice od 1945 god. koje imaju sličnu veličinu kao i one u Jugoslaviji. Na bijeloj podlozi je oznaka KM ili KMT (Komanda Mjesta ili Komanda Mjesta Trst) u zavisnosti od izvora (nisam naišao na fotografiju koja bi potvrdila), slijedi petokraka pa trocifreni broj. Slobodna Teritorija Trsta (STT), odnosno Territorio libero di Trieste (TLT) i Svobodno tržaško ozemlje (STO) je postojala od 1947 do 1954 god. kada je Zona A sa gradom Trstom pripala Italiji, a Zona B je pripala Jugoslaviji. Time se KM (ili KMT) mjenja oznakom STT, slijedi patokraka pa četvorocifreni broj. Ovo se odnosi na zonu B koja je pripala Jugoslaviji, Zona A je imala oznaku TS te grb grada Trsta.

1961 - 1992 god.

Povećanjem broja vozila odustalo se oznaka republika več se prešlo na oznaku gradova. Tablice su bijele boje, a oznaka grada je latinična i sastoji se od dva slova, potom slijedi crvena petokraka pa dvocifreni broj, crtica, i opet dvocifreni broj (dvije grupe brojeva razdvojene crticom). Povećavanjem broja vozila prva grupa brojeva postaje trocifrena, a druga poslije crtice dvocifrena. Uskoro veći gradovi imaju trocifrene brojeve u obije grupe brojeva. Osim toga neki gradovi dobijaju svoje oznake kasnije (npr. KO je oznaka za Kotor i to je bila oznaka i za stanovnika Tivta ili Budve, a sredinom osamdesetih Budva tobija svoju oznaku - BD).

poslije 1992 god.

Raspadom Jugoslavije svaka republika dobija svoje tablice, doduše ne tako jednostavno. Recimo na teritoriji Hrvatske postojala je Republika Srpska Krajna koja je izdavala svoje tablice. U Bosni i Hercegovini su u početku izdavane tablice za sveki entitet posebno sve dok nije usvojen konačni izgle. Srbija i Crna Gora su činila jednu državu koje su nasledile tablice iz SFRJ, ali umjesto petokrake je trobojna zastava Jugoslavije. Poslije raspada te zajedničke države Crna Gora i Srbija dizajniraju svoje tablice. Takođe je i Kosovo počelo da izdaje svoje tablice. Da ne zaboravim i Sjevernu Makedoniju... Nisam se bavio kakav je dizajn svih ovih tablica, a samo nabrajanje svih tablica u zadnjih trideset godina uze dosta porostora.

online
  • nebkv 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Mar 2007
  • Poruke: 3115

Sa FB a vezano za FVK i Dampere

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 77
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

robertino ::U tvornici Đuro Đaković u Slavonskom Brodu se tijekom 60-ih godina serijski proizvodio ELEKTRIČNI AUTOMOBIL i to kiper . radni stroj velike snage i vrlo malog utroška energije. Potpuno tih, akomulatorskih baterija dostatnih za deset sati neprekidnog rada i deset sati ponovnog punjenja. razvijao je brzinu od 80 km na sat. Izrađen je na bazi agregata električne lokomotive - umanjena verzija! Tisuće ovih automobila proizvedeno je i prodano uglavnom na istočno tržište i na tržišta trećeg svijeta zemalja u razvoju. Najviše za Indiju. Znakovito je da je zapadno tržište činilo sve da spriječi prodaju ovih kipera na zapadno tržište i to su pravdali uglavnom islikom da nisu dovoljno ispitani i da nisu "pouzdani" (?).

Da fejsa






Uobičajno sredstvo u to doba. Naime, tada nije bilo efikasne ventilacije u tunelima (probijanje istih) pa su vozila sa unutrašnjim sagorjevanjem bila nepoželjna. Ovakav tip vozila je u to vreme bio uobčajen (ne samo kod nas). Na snimcima izgrednje željezničkih pruga se pojavljuje ovo vozilo. Domet nije bio veliki, ali obzirom da se kretao na kratkim relacijama (u okviru gradilišta) zadovoljavajući su bili i olovni akumulatori.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 989 korisnika na forumu :: 60 registrovanih, 9 sakrivenih i 920 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: alkatraz080, amaterSRB, Andrija357, Boris90, Bubimir, cavatina, ccoogg123, CrazyDiablo, Denaya, Dimitrise93, djboj, Dorcolac, DPera, drazenm, dulleo, Georgius, GORDI, goxin, h8propaganda, havoc995, hooraay, ikan, Istman, jukeboxer, Karla, Krvava Devetka, kunktator, Lord Nem, lord sir giga, macak44, mercedesamg, Mercury, Mi lao shu, milenko crazy north, MILICAT, Mixelotti, mnn2, moldway, nebkv, opt1, panzerwaffe, raptorsi, Recce, repac, sasa87, sasakrajina, shone34, slonic_tonic, Smajser, Steeeefan, stegonosa, tomigun, Vlada1389, vlajkox, voja64, VP6919, vukovi, yrraf, zziko, |_MeD_|