Low cost solucije u sistemu Odbrane i benefitiranje tehnološkim razvojem u oružanim snagama

106

Low cost solucije u sistemu Odbrane i benefitiranje tehnološkim razvojem u oružanim snagama

offline
  • Pridružio: 27 Dec 2007
  • Poruke: 773

Ova diskusija mi se vrlo sviđa. Ma da su neki odgovori ovdje vrlo upitni. Lynx koji koša 10 milijuna € ne može biti ravno low kost solucija. Isto RBS 70 ili one kinseke rakete.

Dosta low kost solution može se vidjeti kod Jordanske armije. Pošto imaju stabilnu avtokraciju zapadnog tipa a nemaju nafte, a trebaju dosta snažnu armiju i nemaju dosta novca, posali su štedljivi.
Dobro - dobijavu i pomoč od SAD i UAE. Kupuju po pameti - rabljene ali još dosta dobre F16, nešto imaju i vlastite industrije. Sa buđetom od 2,6 milijarde $ imaju vojsku, koja bi bila u stvarnom ratu puno efikasnija os primerice Saudske Armije.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7078

Glede Lynx - a u cijenu za Madjarsku ulaze transfer tehnologije, simulatori, obuka, tehnoloska podrska, pocetno snadbijevanje rezervnim djelovima. Sve to kosta itekako, uzmi u obzir satnicu jednog softver inzinjera. Tako da je paket obiman a sam Lynx je opet sam po sebi low - cost u odnosu na jednu Pumu na primjer. Pri tome Madjarska je u takvom drustvu da ne moze sebi da dozvoli opremanje uz pomoc stapa i kanapa. Neki standard mora da prati u slucaju Lynx teskog i zestoko opremljenog BVP.
RBS 70 je pak sistem sa vodjenjem, poprilicnim krajnjim dometima, tesko ometljiv. Obuhvata dosta toga u kratkodometnoj PVO. Pokazao se sjajno u iracko - iranskom ratu. Kompaktan, versatialan, lagan za upotrebu (mada vjerujem da kod RBS 70 treba lice sa vecom tehnoloskom kulturom). Tako da Svedjanima ili iranskom Sahu dodje kao neki low cost.
O Jordancima sam pisao. Imaju puno projekata konverzije starijih britanskih tenkova u ToT, raznoraznih borbenih tockasa, pokusaji sto boljeg iskoristenja RBR i njihovo prilagodjavanje krajnjim dometima, urbanim uslovima, konverzije starijih transportnih aviona u letece topovnjace. Imaju i poseban projektno - konstruktorski biro koji dosta radi na iskoristenju svega dostupnog na trzistu.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7078



China's Nightmare: Why Is Taiwan Building Kamikaze Drones?
source https://nationalinterest.org/blog/buzz/chinas-nigh.....1njP7UUnwY

Tajvanski razvoj novih tehnologija u cilju odvracanja i odbrane od Kineza. Novi samoubilacki dron pojavio se na bijenalu aerotehnike u Tajpeu 2019 godine.
Smatra se da je novo sredstvo inspirisano izraelskim protivradarskim dronom Harpija. U osnovi kamikaze dronovi su mali, jeftini krstareci projektili sa odredjenim loitering capability.
Sistem ukljucuje jednostavnu tragacku glavu ili daljinsko navodjenje na cilj od strane operatera. Obicno bazirani na komercijalnim bespilotkama, kamikaze dronovi uglavnom imaju malu bojevu glavu reda rucne bombe.

U ponudi je Fire Cardinal sa dva propelera i tezine oko 15 funti. Ukljucuje elektroopticki i infracrveni senzor i selektuje svoje mete, a tajvanski medij Alert 5 karakterise ga kao “intelligent object-detection system.”

"Alert 5 did not speculate as to Fire Cardinal’s range, but it’s roughly the same size as the U.S. Army’s hand-launched Puma surveillance drone. The propeller-driven Puma can range as far as 10 miles at an altitude of 500 feet and a maximum speed of around 50 miles per hour.

A human operator controls a Puma via radio. It’s safe to assume the Fire Cardinal, with its own modest range and performance, features a similar control system. Ground troops in close proximity to enemy forces could lob many Fire Cardinals into the air in the hope of overwhelming the enemy’s short-range air defenses."
source https://nationalinterest.org/blog/buzz/chinas-nigh.....1njP7UUnwY

Tu je i drugi kamikaza dron sa samonavodjenjem na sisteme PVO. Chien Hsiang sa velikom slicnoscu na izraelski Harpi sa bojevom glavom od 70 funti, krstarecom brzinom od 115 milja po satu i radijusom od gotovo 300 milja.

Tajvanska komanda RV i PVO planira ulaganje 2,5 milijardi dolara u sa kamiona lansiranu verziju Chien Hsiang tokom ranih 2020tih.

“The domestically produced anti-radiation UAV can detect and attack radar emitters on enemy vessels or electromagnetic wave sources in their weapon systems,” UAS Vision noted, citing Taiwanese media. “Their flight range is said to be able to cover radar stations along China’s southeastern coast.”
source https://nationalinterest.org/blog/buzz/chinas-nigh.....1njP7UUnwY


Harpi i NCSIST Cardinal
source https://www.dailymotion.com/video/x7odg8w

http://www.ncsist.org.tw/eng/csistdup/products/pro.....catalog=41
Cardinal Ⅱ Unmanned Aircraft System

https://en.wikipedia.org/wiki/NCSIST_Cardinal
NCSIST Cardinal

online
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32783

Malo o tipovima bombica koje su ISIL-ovci koristili da gađaju iračane i sirijce
Arrow https://www.bellingcat.com/news/mena/2017/05/24/ty.....ombs-find/

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7078


source MOD

PASARS - protivavionski artiljerijsko raketni sistem iliti LARD u jednom pakovanju. Sistem je nastao kao proizvod ratnih devedesetih i konacnog obracuna sa Velikom satanom i njenim pomagacima. RV i PVO VJ sukobljena sa poplavom NATO armade u vidu aviona svih vrsta, bespilotki, krstarecih raketa sa kojima se moralo ici u direktan sukob stavila je u pogon sve sto je moglo da gadja. Svoje mjesto u tim trenucima imali su i topovi L 70 40mm cuvenog Boforsa ali i ratna improvizacija u vidu sa zemlje lansiranih infracrveno samonavodjenih raketa vazduh - vazduh. Vunena vremena i podvizi tih dana ostali su u zivom sjecanju do dana danasnjih.
Osim toga, potreba da se zamijene sistemi poput Strela 1 i 10, potreba samohodizacije PAA L70 40mm te pojava oklopljenih tockasa veceg obima u krugovima srpske vojne industrije dovela je do uklapanja svih tih elemenata u jedan sistem. Osim toga, domaci sistem karakterise prihvatljiva cijena i kvantitet eventualne proizvodnje te popuna raketama. A kvantitet je opet poseban vid kvaliteta.
Osim Boforsobog topa koga odlikuje velika snaga, preciznost, elektronika upravljanja, nisanjenja i ispaljivanja te samog efekta granate po cilju tu je i raketa zemlja - vazduh RLN IC 170. Raketa je zanimljiva jer je djelimicno bazirana na sovjetskim v - v raketama K 13M. Raketa ima potpuno novi motor, novu bojevu glavu, blizinski upaljac, modernizovanu infracrvenu glavu za samonavodjenje uz TOMS optoelektronske stanice.
Maksimalni domet po daljini iznosi 12km, po visini 8km. Raketa je teska 115kg sa brzinom od 800 metara po sekundi.
Sistem ima ugradjen GPS te blok za vezu sa komandirom baterije odnosno modifikovanim radarskim sistemom Zirafa.
Sistemu se nalazilo dosta mana i ogranicavajucih elemenata no u svijetlu sukoba u Nagorno Karabahu te potrebe kontinuiranog dejstva po BPL dizajn i namjena sistema te popuna domacim, cost efektiv borbenim kompletima namece se kao imperativ.

https://rs.sputniknews.com/naoruzanje/202008091123.....anje-foto/
Српска војска добија појачање у Ратном ваздухопловству и противваздухопловној одбрани. Нови интегрисани систем дејствоваће против беспилотних летелица модернизованим радаром „жирафа“, ракетама „игла“ и ПАСАРС-ом, на који ће касније бити придодате и најмодерније ракете „мистрал“.

https://tangosix.rs/2016/03/11/pasars-16-idejni-pr.....g-sistema/
PASARS-16, idejni projekat srpskog protivvazduhoplovnog artiljerijsko-raketnog sistema

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7078

OF 40 zanimljiv proizvod italijanske oklopogradnje. Nastao je na projektu tenka Leone ili Leopardino - tropikalizovanoj verziji tenka Leopard 1. Elem tamo negdje sedamdesetih Italijani su uzeli licencu za tenk Leopard 1 od strane Zapadne Njemacke i njenih kompanija. I Italijani i Nijemci su bili zivo zainteresovani za izvoz tog tenka u zemlje Bliskog istoka odnosno Treceg svijeta. Kao sto napisah za tu namjenu razvijen je Leone ili Leopardino sa poboljsanom filtracijom i ventilacijom prilagodjen suvom, vrelom i prasnjavom okruzenju. Sa unapredjenim hladjenjem tenk je funkcionisao na 50 stepeni celzijusovih.


Fiat Lion 1975-77 Photo Pignato

Italijansko - zapadnonjemacki konzorcijum je formiran sa ucescem u proizvodnji od 50 - 50%. Tijelo, motor, hodni dio i menjac su dolazili od ZapNjemaca, a kupola, naoruzanje i elektrika od Italijana. Asemblaza je vrsena od strane kompanije OTO - Melara koja je imala iskustava u proizvodnji tenkova M60A1 i unapredjenju Patona.

Leone je za svoje vrijeme bio sasvim dobar tenk, efektivno licencno Leopard A3. Napravljen je iskljucivo za osiguravanje izvoznih poslova za njemacku i italijansku industriju pri cemu je Leone zamisljen i kao cost - effective verzija Leoparda.. No prodaja nije materijalizovana, zasto nije bas najjasnije, a nije nesto pretjerano ni nudjen. Jedini veci interes pokazali su Pakistanci. Osim toga mahinacije oko kontrole izvoza te cijene tenka su najvjerovatnije ubile ovaj projekat. Serijska proizvodnja nikada nije zapocela, a nepoznato je gdje je zavrsio prototip.

No 1980 projekat se ponovo pojavio pod oznakom OF 40 u kolaboraciji OTO - Melare i Fijata. Bez Nijemaca Italijani su preradili tenk sa novom dizajniranom sasijom i komponentama modifikovanim dovoljno da zaobidju restrikcije licence.

OF 40 i dalje ce veoma podsjecati na Leonea odnosno Leoparda ali ovog puta bice to cisto italijanski projekat.


OF 40 Mk.1
Source OTO MELARA

OF 40 karakterise tezina od 45,5 tona, visina 2,76m, motor licencni MTU MB 838 Ca M500 V10 od 610 kilovata, torziono vjesanje, oklop kompozitni. Brzina na putu 60km/h, radijus 600km. Glavno oruzje ozebljeni top od 105mm, sekundarno dva mitraljeza 7,62mm. Top opsluzuju komandir, nisandzija, punilac i vozac. Sasija i kupola vareni.
OTO Melarin top od 105mm/L52 slican je americkom M68 ali je jednostavniji i kompaktniji od L7. Top je opremljen toplotnom oblogom, skrivacem plamena i poluatomatskim mehanizmom punjenja, nestabilisan u verziji Mk1 uz elektrohidraulicni sistem. Koristi standardnu NATO municiju. Maksimalni domet topa nivelisan je na 6.000 metara.

Tenk je za tadasnje uslove bio opremljen savremenim SUVom (laserski daljinomjer i nisan komandira na kupoli) italijijanske Officine Galileo. Spregnuti mitraljez u slucaju nuzde bilo je moguce koristiti u odredjivanju daljine posto je balisticki bio uparen sa glavnim topom.
Dodatno, komandir je svojim blokom mogao preuzeti upravljanje nad topom uz nisanjenje i gadjanje nezavisno od nisandzije. Tenk nosi 57 granata, 15 u nisi kupole, ostale pored vozaca u tijelu tenka.
Cetvorotaktni, visegorivi, turbo V10 motor (Fiat) uparen je sa ZF transmisijom sa cetiri brzine naprijed i dvije nazad. Motor je bio hlađen tečnošću, dodatno modifikovan za rad u sušnim područjima sa automatskim vazdusnim hlađenjem koji detektuje pregrijavanje motora i aktivira turbinu za njegovo hlađenje. Motorni prostor je bio opremljen i automatskim sistemom za gasenje pozara.
Tenk je opremljen ABHO filterima + sistemom za nadpritisak. Evakuacioni kapci nalaze se na podu + ekstraktor gasova. Instalirana je i potopna pumpa radi izbacivanje vode koja bi usla kroz tijelo tenka.
Na kraju OF 40 se pokazao kao sasvim sposoban tenk, bolji od osnovnog Leopard 1 i oslobodjen svih problema oko izvoza. Idealan tenk za izvoz pri tome i budzetski senzitivan. Tenk je ponudjen Spaniji i Grckoj u vidu lokalne proizvodnje, a demonstriran je i u Egiptu. Uprkos ovih napora narudzba je stigla samo od Dubaija i to u kolicini od 39 komada koja je realizovana 1981.
Osim pocetne Mk.1 verzije razvijena je i poboljsana Mk.2 verzija opremljena poboljsanim SUVom, dvostrukom stabilizacijom topa i poboljsanim senzorima. Instalirana je i LLLTV kamera za nocno osmatranje i identifikaciju do 2km sa reprodukcijom slike na monitorima nisandzije i komandira. Poboljsan je i prednji oklop kupole. Svi UAE tenkovi dovedeni su na ovaj standard.
Mk.2A verzija je unapredjena i donaoruzana topom 120mm.Kupola je slicna onoj sa tenka Ariete, sasija je modifikovana a ugradjen je i motor od 1000Ks - turbo dizel. Mk.3 verzija je dodatno unaprijedjena.
Tenk je posluzio i za razvoj citave lepeze drugih, relativno uspjesnih oklopnjaka – inzinjerijske verzije OF 40ARV opremljena dizalicom kapaciteta 18 tona, vitlom kapaciteta 35 i buldozerom, OF 40 PAA po ugledu na njemacki Gepard sa 35mm topovima i radarsko – osmatrackim sistemom, a tijelo tenka posluzilo je za samohodnu haubicu Palmaria sa orudjem od 155mm.
Sasija je koristena i za razvoj samohodnog PAA topa Otomatic sa kupolnim topom 76mm i radarskim osmatracko – nisanskim sistemom.
Palmaria i Otomatic opremljeni su slabijim motorima od 750Ks.


Otomatic - OTO Main Anti-aircraft Tank for Intercept and Combat



Prototip samohodnog PA topa italijanske OTO Melare. Dizajn je kombinacija tijela tenka OF 40 sa brodskim topom kalibra 76mm kupolne ugradnje. Tu su i osmatracko - nisanski radari + SUV,
"S search radar SMA VPS-A05, with around 15 km range against aircraft and 8 km against helicopters in hovering; and a fire control unit SMA VPG-A06 (Ka band). It also included an optical fire-control system with periscopes for search and aiming, with a laser range-finder."
source https://en.wikipedia.org/wiki/Otomatic

Kupola je teska oko 15 tona, debljine slicne onoj na Leopardu 1. Filozofija ovog neobicnog sredstva ogleda se u racunici po kojoj je daleko jeftinije ispaliti granatu sa blizinskim upaljacem na sredstva poput dronova i BPL u odnosu na lansiranje vodjene rakete.

Sekundarno ali ni najmanje zanemarivo sredstvo je moguce koristiti protiv oklopnih vozila i starijih generacija tenkova. Cijev je ojacana i moze izdrzavati vece pritiske tako da osim HE granata moze koristiti i APFSDS municiju. Za nuznu samoodbranu na kupoli je instaliran mitraljez 7,62mm. Podaci govore da je OTOMATIC moguce koristiti i u obalskoj odbrani.

Dometi se procjenjuju za helikoptera 6km, avione 4km, preko 2km za zemaljske ciljeve. Sredstvo znatno prevazilazi sisteme 35 i 40mm.


source Facebook

Sredstvo nikada nije uslo u serijsku proizvodnju. Kombinacija ulaganja u italijansku PVO koje su vec odnijele pozamasne sredstva tokom devedesetih stavili su tacku na ovoj sistem.

OTO Melara je pokusala i sa "Artillery Multi-Role Area Defense" konceptom sa znatno laksom instalacijom radi ugradnje na tockase. U cilju smanjivanja mase sistema uklonjena je radarska grupa, a redukovan je i oklop kupole uz ugradnju jedino optickog nisanskog sistema uz sadejstvo sa udaljenim radarima. No ni ovaj sistem nije dozivio svoju proizvodnju.

source
https://en.wikipedia.org/wiki/Otomatic
Otomatic

http://www.military-today.com/artillery/otomatic.htm
Otomatic
76-mm self-propelled anti-aircraft gun

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7078



Centauro Draco, kombinacija dokazanog oklopnjaka Centauro sa OTO Melara 76/62 (76mm 62-caliber) Super Rapid Strales mornarickim protivavionskim topovskim sistemom. Primarna funkcija sredstva je PVO od aviona i helikoptera ali i low cost prijetnji poput raketa, minobacackih mina, artiljerijskih projektila (Counter rocket, artillery, and mortar) uz dejstvo po zemaljskim ciljevima poput tenkova i oklopnjaka i na kraju i ulogom u obalskoj odbrani.
Za zemlje Zapada sredstvo se smatra cost - effective i u samoj cijeni, koristenju te odrzavanju. Sredstvo pokriva i veliki broj uloga koristeci artiljerijske projektile definitivno jeftinije u odnosu na moderne rakete PVO sistema.
DRACO kupola je daljinski upravljana uz automatski sistem hranjenja topa. Kupolu je moguce ugradjivati na tockaska i gusjenicna oklopna vozila te teske kamione ali i stacionarno. Oklopna zastita kupole je u rasponu level 2 do Level 5 po NATO standardu. Sistem opsluzuju komandir, nisandzija i vozac. U odnosu na Otomatic sredstvo koristi znatno kompaktniji radar.

"The turret also includes an electro-optical sight system, a telemetric laser and a radar to track incoming targets and to guide the DART munitions. The Draco turret can be installed on wheeled or tracked platforms. The turret armor is compliant with NATO 4569 Level 2 protection but can upgraded to Level 5 if required by the customer."
source https://www.deagel.com/Armored%20Vehicles/Centauro/a000412

Sredstvo koristi siroku lepezu municije:
"It can use all standard 76 mm ammunition, guided DART ammunition, C-Ram and top-attack ammunition. Rate of fire is 80-100 rounds per minute. Ammunition revolver contains 12 indexed rounds and can shift from one type of ammunition to another. Twenty four additional rounds are stored in the automatic magazine, located in the hull.'
source http://www.military-today.com/artillery/draco.htm

"DART is the revolutionary 76mm guided ammunition, developed for anti-missile role for the naval application and whose technology has been carried to the land systems in order to increase the defence capability against high-manoeuvring threats."
source https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_in.....07144.html

Dometi se procjenjuju na 6 do 8km u PVO roli pa sve do 20km u obalskoj odbrani. Osim topa moguca je ugradnja i koaksijalnog mitraljeza 7,62 ili 12,7mm. A Day/Night Electro-optical Sight System omogucuje dejstvovanje i iz pokreta.

http://www.army-guide.com/eng/product4507.html
Draco

https://www.leonardocompany.com/en/press-release-d.....rales-76mm
The Strales 76mm system with DART guided ammunition

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7078

Novi samohodni PAA sistem iz Kine SA 2 u vidu topovskog 76mm mobilnog sistema na kamionskoj platformi 6x6 konfiguracije. Koristi daljinski upravljanu mornaricku kupolu montiranu na teretnoj platform kamiona i opremljenu sa mornarickim H/PJ 26 76mm mornarickim topovskim sistemom.
Glavno orudje je i glavni srednji kalibar u kineskoj Mornarici i koristi se na fregatama Tajp 054. Radi se o derivatu ruskog AK 176 jednocijevnog 76,2 mm topa.



Teoretska brzina paljbe iznosi od 60 do 120 granata po minuti. Za potrebe zemaljske konfiguracije koristi se rafal od tri granate po cilju. Borbeni komplet iznosi tek 49 granata sto i nije velika cifra u odnosu na teoretsku brzinu gadjanja od 110 granata u minuti.
Nove tehnologije omogucile su redukovanje mase topova srednjih i velikih kalibara uz uvecanje performansi brzine paljbe i upravljanja istom. Velika unapredjenja desila su se i u svijetu municije odnosno u vodjenju i automatskim korekcijama balistike. Atraktivno je uporedjivanje i cijena takvih granata sa raketama zemlja – vazduh.



Za potrebe preoblikovanja mornarickog topa u top zemaljske PAA nisu potrebna velika sredstva i tehnologija nije komplikovana u stvari je jednostavna i laka.
Sam topovski sistem “podrzava” upotrebu novih “municionih tehnologija”. Maksimalni efikasni domet procjenjuje se na oko 10km. Top je elektricni upravljan po elevaciji i azimutu, a stabilisan po elevaciji.
“NORINCO claims an effective slant range of up to 10 km and an effective ceiling of 8 km - the range against fixed-wing aircraft and helicopters is quoted as 10 km and 6 km against unmanned aerial vehicles (UAV) and cruise missiles.”
Source http://defense-studies.blogspot.com/2017/03/norinc.....e-air.html
(Jane's)

Sekunadarno sistem dejstvuje po zemaljskim ciljevima i kao sredstvo obalske odbrane. Osim konvencionalne sistem ispaljuje laserski vodjenu municiju sa uvecanim procentom pogotka prvim hicem. Radar brzine granate na usti cijevi hrani informacijama kompjuterski SUV.
“The ordnance is also fitted with a fuze setting device and it is assumed that the weapon can fire a programmable round containing sub-munitions which are effective against smaller targets such as cruise missiles and UAVs.”
Soruce http://defense-studies.blogspot.com/2017/03/norinc.....e-air.html
(Jane's)

Top koristi automatski sistem dvostrukog hranjenja. Osmatranje, prepoznavanje, pracenje i identifikacije meta vrsi se putem panoramskog elektro – optickog nisana. Kupola se okrece 360 stepeni, a elevacije su od -10 do +75 stepeni (po nekim informacijama od –2 do +85). Kabina za posadu je naprijed, a generator energije pozadi. Za dejstvo spustaju se po dvije hidraulicne stope na zemlju sa svake od strana vozila radi stabilizovanja platforme pri otvaranju vatre.
Po prikazanim slikama sistem ne raspolaze radarskom grupom vec foto – elektricnim SUVom. Indivudualne borbene sposobnosti su mu stoga ogranicene vjerovatno u cilju da se ne probije zeljeni troskovnik.
Kompletna bojeva masa iznosi 28 tona, radijus kretanja 450km.

online
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32783

Vrlo jefrina varijanta kamikaza BPL

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7078


Source Wikimedia Commons
"Терминатор» для бедных"

Ukrajinski projekat borbenog vozila podrske tenkova "Straz" ili originalno "Striz". Pri razvoju ovog sredstva koristene su samo gotove komponente. Sasija tenka T 64 + pogonska grupa sa koje je skinuta kupola i koja je ojacana blokovima dinamicke zastite i borbeni modul "Duplet".
Borbena stranica upravljana od strane jednog operatera opremljena je sa dva topa 30mm, verzije sovjetskog 2A42, po jednim sparenim mitraljezom 7,62mm verzije sovjetskog PKTM, te BGA KBA 117 30mm kopija sovjetskog AGS 17.
Borbena stanica se postavlja na krovu sasije. Na krovu stanice moguca je instalacija 4 rakete/lansirna kontejnera sistema "Barijer".
Osmatranje, trazenje cilja i navodjenje kompletnog narouzanja stanice vrsi se preko jedinstvenog optoelektronskog bloka. U njegov sastav ulaze dnevni i nocni kanal te laserski daljinomjer.
Bacaci dimnih kutija nalaze se sa strana kupole. Vozilo opsluzuju vozac, nisandzija i komandir.Nisandzija i komandir nalaze se pod "Dupletom" i imaju svoje otvore na prednjem dijelu stanice.
Prilikom proizvodnje "Straza" nije bilo potrebe za velikim izmjenama na samom vozilu, a uz kompaktnu borbenu stanicu gabariti sredstva su zadrzani na nivou osnovnog modela tenka.
Masa borbenog sistema iznosi 33 tone, mobilnost do 60/62km/h.
"Straz" je razvijene za opremanje tenkovskih sastava i djelovanje po kopnenim i vazdusnim ciljevima. Naoruzanje "Dupleta" omogucava dejstvo po sirokoj lepezi ciljeva na razlicitim daljinama.

https://topwar.ru/145867-bmpt-strazh-neudachnyj-analog-terminatora.html
БМПТ «Страж». Неудачный аналог «Терминатора»

https://bmpd.livejournal.com/2887979.html
Украинский клон БМПТ - боевая машина "Страж"

https://www.youtube.com/watch?v=1Y4rszcAhn0
Украинский Страж

https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/20.....tm_term=v1
Творение «Укроборонпрома» БМПТ «Страж» так и не появилось на вооружении ВСУ, несмотря на громкие высказывания киевских властей о «новейшей разработке», которая превосходит российские аналоги.


Photo by Oleg Katkov

https://defence-blog.com/news/army/ukroboronprom-r.....tests.html
UkrOboronProm released video of Duplet’s live-fire tests

Malo vise o Dupletu

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 769 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 5 sakrivenih i 716 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, Battlehammer, bokisha253, Boris Bosiljčić, CikaKURE, darkangel, deLacy, djuradj, doktor1964, dozorni, Duh sa sekirom, Excalibur13, Frunze, Georgius, goxin, JOntra, Kubovac, kybonacci, ladro, laurusri, Lazarus, mercedesamg, Mi lao shu, milutin134, moldway, Nikolaa11, nobutado, NoOneEver Dreams, opt1, panzerwaffe, pein, Penzula, powSrb, Prašinar, raptorsi, robertino, stegonosa, styg, Trpe Grozni, vathra, Vlada1389, voja64, VP6919, vukovi, x9, ZetaMan, šumar bk2