Kod većine sredstava sa gusenicama jedan je POGONSKI točak i on je najčešće nazubljen te tako preko zuba vrši i funkciju prenosa snage na gusenično platno-gusenicu a istovremeno i drži jedan kraj tog sklopa našpanovanim-zategnutim.Takođe u taj sistem postoji i jedan ili čak i više gonjenih ili LENJIVACA koji vrše konstantno zatezanje-španovanje guseničnog platna i trče za pogonskim.
Na BT tenkovima je ovaj sklop malo pobrkan stoga jer su u osnovi oni TOČKAŠI i kako je to Dobri čovek napisao sa gusenicom povećavaju prohodnost sa povećavanjem specifične površine naleganja ali tu ima i jadac.
Elem ako se u guseničnom platnu ravnopravno pojavi više pogonskih točkova a između platna gusenice nema dovoljno frikcione sile neminovno dolazi do zastoja i to se nama stalno dešavalo na T-120S koji je postojao u INŽINJERIJI nekada kao univerzalno sredstvo.
Ulaskom u glib-blato između guma a sve su 4 bile pogonske i guseničnog platna redovno se dešavalo da se neka gusenica nedovoljno španuje pa bi ta strana gusenice izgubila pogon usled proklizavanja točkova u mestu.Slično se ponašaju i neki moderni sitemi bez nazubljenog pogonskog točka kod montaže gusenica a imam jedan takav i u kompaniji gde radim na dodatim guseničnim sklopovima za pogon po blatu na kombajnu i to sam već kačio pa da se ne ponavljam.
Zašto sam sve ovo pisao a NEMA veze sa T-72 ili sličnim sistemima pogona pa samo da bi pojasnio drugi princip kretanja na standardnim guseničarima kakav je i T-72.
Na njemu je nazad pogonski nazubljeni točak koji goni gusenice kontinuirano kada mu se uključi pogon a kada se isti isključi na jednoj gusenici i drugi će je pratiti samo sa znatno manjim radijusom sem ako se ne blokira-zakoči.
Što bi se reklo ili je uključen sa stalnim pogonom i onda bi ako nema kvara oba platna trebalo da se jednako pravolinijski kreću u istom zadatom smeru.Ako se jedna strana isključi druga će svojim pogonom izazvati i dalje kretanje u zadatom smeru ali će sada suprotna strana na kojoj je pogon isključen usporavati pa će doći do zakretanja na tu stranu sa znatno većim radijusom.
Treči bi onda slučaj bio da se ta strana i blokira-zakoči te se onda ona ceo sklop okreće oko svoje ose i na kraju ako se isključe oba pogona sistem stoji u mestu ali će se po inerciji ili gravitaciji kretati ako iste postoje što se sprečava samo kočenjem na obe strane.
Neki tenkovi umesto mehaničkog prenosa snage imaju hidraulični sa hidromotorima gde je moguć i izbor kretanja pojedinih strana gusenica u suprotnim smerovima te se onda ceo radijus zaokreta bukvalno vrti oko središnje ose.
Sad da se vratim na snimak gde mi se čini da je prvo verovatno nesvesno isključen pogon na juednoj strani pa je tenk u punoj brzini kako JESTER napisa (7.brzina) sa sporijim reakcijama na klizavomasfaltu kasno primetio promenu kretanja pa je umesto da samo uključi pogon na toj strani istu blokirao i izazvao ono što se vidi na snimku.
Onaj efekat da se trenutno popustilo španovanje se najčešće javlja baš usled prekida dotoka snage na tu stranu (ili upada nekog stranog tela u ceo sklop).No na žalost jer nema snimka sa te strane iz koga bi se mnogo jasnije dalo shvatiti šta je zapravo pravi uzrok.
PS.
Ovaj tekst samo je moje HIPOTETIČKO razmišljanje u kome i ja kao insan mogu pogrešiti.
Izvinjavam se na ovom pridikovanju koje i nije namenjeno znalcima sredstava na guseničnom pogonu već onima manje obaveštenim na znanje i dalje diskusije.
Posledica udara o benderu i ivičnjak. Potporni točkovi su izrađeni od legure aluminijuma.
Jedino što može da zakoči gusenicu je pogonski točak (nazubljeni), pošto jedino on vrši pokretanje guseničnog platna. Svi ostali točkovi: lenjivac (vodeći točak), potporni točkovi i točkovi nosači gusenica su pasivni tj. nemaju nikakvu ulogu u samom pokretanju gusenice.
U mojoj skromnoj vozačkoj karijeri na tenku M-84, imao sam prilike ne mali broj puta da vozim u sedmom stepenu prenosa. Brzina je skoro 70 Km/h, a svako jače povlačenje komandi za upravljanje nosi sa sobom veliku inerciju tenka. Kada se masa od skoro 42 tone jednom "zaleluja", vrlo ju je teško vratiti u normalu tj. vrlo je teško vratiti i zadržati tenk u pravac.
Svaki je taki ii to se nekad dalo i videti ako se pogledaju razne fele po našim poligonima za obuku sa PO sredstvima kad popije na stotine zoilja,osa i sl..