Srbija-Novi plan odbrane u slučaju rata

19

Srbija-Novi plan odbrane u slučaju rata

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6591

Ma bez brige Mercury, ja u stvarnosti ne bih nista radio dok se ne iskonsultujem sa svim strucnjacima i dok ne uradim ekonomsku analizu. Da obucis pilota, on mora da leti na vazduhoplovu x sati. Sat na avionu kosta y para i najveci trosak obuke predstavlja x*y. Mada i za teoretsku obuku moras da imas paletu nastavnika, isto nastavno vece i za 1 i za 100 studenata. I to neka kosta neko t. Ako izvedes da ti domace y i t budu jeftiniji od stranog, a da ostane kvalitet, onda treba da obucavas kod kuce. Ako ne u inostranstvu. Pritom dodaj i obuku stranaca, mada ne znam na kojim avionima bi ih mi obucavali. Ono sto se bojim da bi vojska uradila u svrhu smanjenja troskova jeste smanjenje onoga x. Onda potrosis odredjenu, nemalu, svotu novca na RV (tu ukljucujuci i tehnicare i mehanicare na zemlji) koje ima poluobucene pilote pa je prema tome poluefikasno.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Jan 2014
  • Poruke: 526

@dobri ...
Apsolutno tacno sto se tice stednje - normalno da podrazumeva da se pocne sa realnim budzetom za svaku jedinicu ....ali tu je gde skripi ... ta rec "realan" i sta to znaci!!!

Moje iskustvo u vezi odobrovanja budzeta (van vojske) je bilo: prvi i svaki zahtev mora imati detaljnu procenu/analizu potraznje budzeta - prvi krug se odobrava sa -10% smanjenja (jer svi ...bilo gde u svetu .... uvek zapocnu sa barem 10% "u rukavu") - plus stavlja se dodatna cifra koja je "izazov budzet" (dobijes BONUS ako se postigne) - koji je jos 5%-10% manji od zahteva. Drugi krug (sledeca godina ili kvartal) je vec predracun sa "zasiljenom olovkom" i samo zahteva "izazov budzet" u skladu sa performansom iz prethodnog perioda (sa smanjenjem "izazov" procenta za dobijanje bonusa - jer bi bili blize optimalnoj cifri u pocetku). I tako dalje .... nagrada za efikasniji rad i optimalan budzet mora da postoji. To podstice WORK SMART-NOT HARD (RADI PAMETNO-NE TESKO) razmisljanje - a ne ono staro "tako se radilo zadnjih 50 god......"

VISOKA EFIKASNOST RADA I SLUZBE - to je resenje za smanjenje potrosnje. Obzirom da sam u zadnjih nekoliko nedelja proveo sate po salterima u BG ...opstinskim, MUP itd. - mogu reci da ORGANIZACIJA RADA I EFIKASNOST su termini koji nisu poznati tim ljudima!!! A vrlo brzo i jednostavno se moze srediti da funkcionise kao svajcarski sat ...samo treba malo MOZGA i VOLJE!!



offline
  • Loes 
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Jun 2013
  • Poruke: 1216

VP3987
"Kolega Dobri Covece poslati kamion po kutiju cinova je nazalost apsolutno po vojnim pravilima tako da tu nema sta da se prijavi vojnoj policiji"
Tesko da ce neko dati nalog za "kutiju cinova" svaki transport i pokret vozila prati putni radni list ili ti putni nalog u kome mora da stoji razlog upotrebe vozila a sve to mora da bude propraceno naredjenjem...

VP moze u skaldu sa clanom 53 Zakona o Vojsci Srbije uvek da izvrsi takvu kontrolu:
Clan 53(deo)
Poslove suzbijanja kriminaliteta, kontrole i održavanja vojnog reda i discipline,
obezbeñenja najznačajnijih vojnih objekata, odreñenih lica, dokumenata i
naoružanja, regulisanje i kontrolu vojnog putnog saobraćaja, protivterorističke
zaštite u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, vrši Vojna policija.

Pored vojhe policije kotrolu loseg trosenja novca(pa i ketanja vozila ako se time ne namenski trose sredstva) mogu da vrse i:
Clan 29 Zakona o Vojsci Srbije
Vojska Srbije je pod demokratskom i civilnom kontrolom.

Demokratska i civilna kontrola Vojske Srbije naročito obuhvata kontrolu upotrebe i
razvoja Vojske Srbije, internu i eksternu kontrolu troškova za vojne potrebe,
praćenje stanja i obaveštavanja javnosti o stanju priprema Vojske Srbije,
obezbeñenje slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja i utvrñivanje
odgovornosti za vršenje vojnih dužnosti u skladu sa zakonom.
Demokratsku i civilnu kontrolu Vojske Srbije vrše Narodna skupština, Zaštitnik
grañana i drugi državni organi u skladu sa svojim nadležnostima, grañani i javnost.
Propisi o zaštitniku grañana koji se odnose na zaštitu i ostvarivanje prava grañana,
primenjuju se i na profesionalne pripadnike Vojske Srbije

Dakle mehanizmi kontrole postoje stvar je u primeni...

Medjutim u Vojsci takve pojave su kudikamo manje nego u civilnim sektorima ili MUP-u cisto da znamo odakel treba krenuti...Riba smrdi od glave sto bi rekli...

Suza123

Vojska(kao celina a ne samo pojedinci) je vise stoitna puta pokazla da zna da stedi a njeni pripadnici da znaju da se ztrtvuju. Nakon toga nikada nismo videli poverenje sa druge strane i povecaznje budzeta...

Ne preteruj da je u svetu van Srbije nesto mnogo bolje samo su veci iznosi(plata i korupcije), tako da to dosta zavisi ljudi tj. njihove zelej za takvim ponasanjem. Medjutim to sve ne znaci da nemoze da bude i bolej ali to medjusobno poverenje na ancin na koji ti opisujes uredjenej izmedju vojske i drzave na treba da funkcionise na taj nacin vec mora da postoji adekvatan budzet koji pokriva sve ili vecinu potreba a pojedincima treba da bude sprecena zloupotreba. Nikad nijedna organizacija u celini ne zloupotrebljava vec se sve to vrti oko pojedinaca u vecoj ili manjoj meri.

Uzmi priemere tendera za vojsku(nabavka komunikaciona opreme i aviona) pa ces videti da to nema veze sa poverenjem vojske prema budzetu ili kakvom vec uzajamnom poverenju izmedju onog ko donosi budzet i onoga koji treba da sa njime raspolaze, vec sa poverenjem u sistem i nacin njegovog funkcionisanaj koji su takvim ucinili oni koji vladaju u pogledu sprecavanja zloupotreba.

Dok je sveta i veka u uredjenim drzavama(drzave sa strukturama vlasti) bilo je korupcije i zloupotreba u trosenju drzavnih para...

To pitanje ne resavas poverenjem vec merama, radnjma, zakonima i kontrolama jer uvek se moze naci neko ko ce "poverenje" zloupotrebiti...


Cheef

"Ako RV ostane ovako veliko, za naprednu obuku mozemo da saljemo i u inostranstvo. "

Ako RV ostane kako sada trendovi idu za naprednu obuku mozemo da ga ugasimo jeftinije od inostranstva;)

Sistem vojnog zdravstav mora da postoji kao odvojen sistem iz razloga sto Vojska ima odredjene specificnosti koje civilne ustanove nemogu da isprate ili ih nece interesovati ejr na primer nisu komercijalne prirode i to vazi kako u ratu tako i u miru. Ako pricamo o zdravstvu po meni se nedovoljno poklanja paznja recimo psihickom zdravlju pripadnika vojske bilo u civilnim ili u vojnim ustanovama trenutno sto je minus za jedne i za druge.

Druga je stvar da tamo gde su ti sistemi komplementarni mogu da se dopunjuju i saradjuju i to treba da postoji.

Vojne akdaemije kao visokoskolske ustanove ce povecati samo troskove ako su na regionalnom nivou, na regionalnim nivoima mozes imati obuke regruta, vojnika, sluzbenika, tehnicara, podoficira i slicno....

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6591

U Makedoniji ne postoji vojni zdrastveni sistem vec samo posebna odeljenja civilnog zdrastva namenjena vojsci. Jeste da su vojsci potrebi poljski lekari, ali se takvi mogu regrutovati iz civilstva u slucaju rata (dakle nekakva aktivna rezerva). Vojska ima potrebe za zbrinjavanjem i saniranjem rana, ali ti isti lekari imaju i civilnu potrebu. Koja je razlika izmedju vojnog i civilnog kardiologa, ako uzmes u obzir da su skoro polovina pacijenata vojnog kardiologa vojni penzioneri, a skoro druga polovina penzioneri civili? Ali je zato taj vojni kardiolog oficir, i vodi se i placa kao oficir iz vojnoga budzeta. Mi imamo vojno zdrastvo dimenzionisano za 100 k vojnika (i pratnje), a nemamo ih toliko u VS.
A u vojnoj akademiji moras da imas i profesora matematike, i profesora fizike, i profsora taktike... E sad je pitanje koliko je potrebno imati pitomaca da VA radi optimalno ekonomski. Kada bi se udruzilo vise zemalja, koje uzgred i pricaju slicnim ili istim jezikom, onda bi svaka od zemlji dala po nekog porfesora i deo pitomaca... To bi mozda smanjilo troskove. Ali mozda, ovo su samo ideje i razmisljanja.

offline
  • Loes 
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Jun 2013
  • Poruke: 1216

Cheef

Vojna hirurgija je nesto sto nemozes da napravis prostim regrutovanejm civila da ne nabrajem dalje, razlika izmedju vojnog i civilnog kadriologa nemozes da posmatras samo kroz skolu vec i kroz praksu, gde to civili maju stres koji moze da utice na rad i sposobnost 24 sata kod osobe koja upravlja borbenim avionom ili tenkom, gde to kadriolog iz neke lokalne bolnice zna koje sva kadrioloska stanja mogu d apostoje kod pilota ili vojnik da ne nabrajam. Znao sam civilne kadriologe koji su bili aktivni u ratu ali to su bili vrhunski i samo takvi su mogli da daju neki svoj doprinos prosecan doktor iz civilstva tesko da moze da bude strucnjak za sve bolesti i povrede vojnih lica u miru ili u ratu.

Vojno zdravstvo nije predimenzionisano i danas sa ovako malom vojskom postoji nedostatak odgovarajuce zdravstvene nege kao i za vreme SFRJ i SRJ pa se vojna lica upucuju na civilne bolnice, da je predimenzionisano svi bi koristili samo vojno zdravstvo....

A kao sto sam rekao nemozes sve da ocekuejs da resis na bazi ekonomije tj. da ocekujes da ti se sve ispalti, kome je u Srbiju u civilstvu od interesa da istrazuje razne bioloske i hemijske otrove na primer i da za te slucajeve razvija odgovarajuce lecenje, gde imas takvu praksu i da je to ekonomski u Srbiji ispaltivo u civilnom sektoru a posebno van drzavnog finansiranja?

Da ne zaboravim da su nekada mnogi doktori buduci civili medicinsku praksu stekli kroz sluzenje vojnog roka....

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6591

Vojna lica se ne upucuju u civilne bolnice. Ali se zato civilna lica masovno upucuju u vojne bolnice. Kada sam zadnji put lezao na VMA, u sobi za 6-toro, u kojoj se promenilo barem 8-9 pacijenata, sa vojnim zdrastvenim osiguranjem smo bili samo ja (kao clan porodice) i jedan profesionalni vojnik-kuvar. Kada sam bio u toj istoj sobi negde oko 2000-ite, soba je bila puna tenkista koji su se sredili na mitraljezu.
Za pilote postoji vazduhoplovna medicina; ona je posebna. Kardiologija je najobicnija kardiologija.
Posto ja znam da su sefa anesteziologije Pristinske bolnice 99. regrutovali kao bolnicara, tvoja prica o iskustvu tokom sluzenja vojnog roka ne pije vodu.

offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 2401

Доста тога је остатак ЈНА и чињенице да је војска имала скоро све одвојено од остатка друштва.

Наводно је на платном списку министарства више од 1500 доктора, сестара и техничара.

Без спора постоји потреба да војска има медицински кадар, али заиста не постоји потреба да се војни пензионери и чланови породица војних лица, плус цивили лече у одвојеном здравственом систему.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

CheefCoach ::U Makedoniji ne postoji vojni zdrastveni sistem vec samo posebna odeljenja civilnog zdrastva namenjena vojsci. Jeste da su vojsci potrebi poljski lekari, ali se takvi mogu regrutovati iz civilstva u slucaju rata (dakle nekakva aktivna rezerva). Vojska ima potrebe za zbrinjavanjem i saniranjem rana, ali ti isti lekari imaju i civilnu potrebu. Koja je razlika izmedju vojnog i civilnog kardiologa, ako uzmes u obzir da su skoro polovina pacijenata vojnog kardiologa vojni penzioneri, a skoro druga polovina penzioneri civili? Ali je zato taj vojni kardiolog oficir, i vodi se i placa kao oficir iz vojnoga budzeta. Mi imamo vojno zdrastvo dimenzionisano za 100 k vojnika (i pratnje), a nemamo ih toliko u VS.
A u vojnoj akademiji moras da imas i profesora matematike, i profesora fizike, i profsora taktike... E sad je pitanje koliko je potrebno imati pitomaca da VA radi optimalno ekonomski. Kada bi se udruzilo vise zemalja, koje uzgred i pricaju slicnim ili istim jezikom, onda bi svaka od zemlji dala po nekog porfesora i deo pitomaca... To bi mozda smanjilo troskove. Ali mozda, ovo su samo ideje i razmisljanja.


Pitaj oca šta će ti na izneto reći. Zar zaista misliš da niko nije o tome razmišljao? Ako misliš da si jedini pametan u ovoj državi, onda ....

offline
  • Loes 
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Jun 2013
  • Poruke: 1216

@ Cheef

"Vojna lica se ne upucuju u civilne bolnice"
Apsolutno netacno.

Kao vojno lice vise puta sam upucivan u civilne ustanove to je licno iskustvo a pored mog licnog imas i masu tudjih.

Awathorn

delimicno si u opravu, oped mogu da postoje specificne medicinske situacije koje se najbolje mogu sanirati u vojnim ustanovama, cak sta vise vojska je ta koja bi trebalo recimo da pruza rehabilitaciju za sve koji maju neku posledicu po svoje zdravlje koju su dobili u vojsci pri tome ne mislim na kijanje i tako se to radi svuda gde vojska nesto vredi ili ima razvijene ustanove ...

offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 2401

Loes ::
Awathorn

delimicno si u opravu, oped mogu da postoje specificne medicinske situacije koje se najbolje mogu sanirati u vojnim ustanovama, cak sta vise vojska je ta koja bi trebalo recimo da pruza rehabilitaciju za sve koji maju neku posledicu po svoje zdravlje koju su dobili u vojsci pri tome ne mislim na kijanje i tako se to radi svuda gde vojska nesto vredi ili ima razvijene ustanove ...


Сигурно постоје и зато постоји и треба да постоји ВМА, и као установа и као расадник медицинског кадра упознатог са специфичностима рада у војсци.

Даље, кад већ помену Mercury војну гимназију. Не сумњам да је добра школа, не сумњам да многи који изађу из те установе и наставе школовање на академији постану добри официри, али просто не видим разлог због кога би војска имала гимназију.

Ако се узме у обзир да се прима изузетно мали број људи на академију и да је ситуација у Србији таква каква је, ВС може да пробере и физички и интелектуално врхунски материјал за даље школовање из редовних средњих школа.

И наравно, ништа од тога појединачно није проблем само по себи. Неће ВС пропасти због тога што држи 50-60 запослених, интернат и обуку у скијању, али кад се скупи тако 5-10 ставки... верујем да се створи простор за уштеде и паметније улагање.

Или баналне ствари. Гледаш сајт војске, сваки дан нека свечаност, пријем, бал, обилазак. Растрчали се генерали и државни секретари на 4 стране Србије и света. Стоји пола генералштаба и министарства и гледа како три несрећника копају рупу и постављају цев.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 820 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 0 sakrivenih i 811 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Fabius, goxin, Neutral-M, opt1, robytz, Romibrat, SR-3m, TBF1D, wizzardone