Časovi iz aerodinamike

2

Časovi iz aerodinamike

offline
  • Pridružio: 28 Feb 2010
  • Poruke: 363

Leonardo

Kod ''jednomotoraca'' dolazi do ''lažnog proračuna'' po pitanju odnosa potisak/masa . Razlog je što oni imaju zadovoljavajući odnos,kada je avion prazan,ali kada se doda gorivo i oružje,zbog manjih apsolutnih brojeva potiska i mase,dolazi do većeg ''narušavanja'' tog odnosa u relativnom smislu nego kod dvomotoraca,nus produkt toga je da pun i naoružan f-16 ima daleko gori odnos potiska-mase-površine krila , nego pun mig-29.
Mali plus ide na potrošnju (jednomotorci troše manje goriva,pa im je i potrebno manje za isti radijus) ali ta razlika nije velika,koliko se čini kada se uporede razlike u snazi motora.

Dalje dodao bi i da je prilikom ocene manevarskih sposobnosti nekog aviona,jedna od najbitnijih stavki, tzv očuvanje energije pri manevrima. Nije samo bitno imati najmanji moguci rate of turn,vec i iz zaokreta izaći sa što manjim gubitkom na brzini/visini,odnosno sa što manjim gubitkom energije.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

E sad "jedno" pitanje (uz uslov da je tacno sto se po negde navodi, da Ruski avioni vise rasipaju energiju), reci mi kolike su razlike - u gubitcima ili ocuvanju, sve jedno - bitne da bi se nadomestile razlike u turn rate-u? I nekoliko pod pitanja. Da li postoji tacna formula za gore navedeno? Onda kod kojih oblika krila i pri kojim brzinama se desavaju rasipanja energije (najveca i najmanja)? Jbg. moram da idem sad, ako ste razumeli pitanje, ako ne nista, posle...



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@salesam & nslock
momci, rate of turn znači šta? Da li je to ugaona brzina u zaokretu ili vreme trajanja zaokreta? Jel to najveća brzina stacionarnog zaokreta ili najveća brzina u forsiranom zaokretu? Da li vam je poznata razlika između ta dva?

@nslock
pravo računanje odnosa potiska i mase je sa normalnom poletnom težinom.

@salesam
osobine u zaokretu zavise od specifičnog opterećenja krila, tj opterećenja krila ukupnom masom aviona- S(m2)/m(kg).

@Leonardo
Citat:Ako sam dobro shvatio problem pored drugacijeg krila G-4 bi trebao biti suzen na tom delu gde se postavlja krilo?
Koren krila nije problem, možda samo oštriji i izraženiji hibrid tj sterak. To mesto je obično predviđeno za conformal fuel tanks.

offline
  • Pridružio: 17 Feb 2010
  • Poruke: 428

aramis s ::@salesam & nslock
momci, rate of turn znači šta? Da li je to ugaona brzina u zaokretu ili vreme trajanja zaokreta? Jel to najveća brzina stacionarnog zaokreta ili najveća brzina u forsiranom zaokretu? Da li vam je poznata razlika između ta dva?

U engleskoj laickoj terminologiji taj pojam cesto oznacava razlicite fizicke velicine. Ali jasno je da se radi o ugaonoj brzini, najcesce se misli na najvecu ugaonu brzinu zaokreta. Naisao sam i na diskusije gde turn rate time poistovete sa minimalnim vremenom za izvodjenje 360° zaokreta...

Citat:osobine u zaokretu zavise od specifičnog opterećenja krila, tj opterećenja krila ukupnom masom aviona- S(m2)/m(kg). Ako se ne predje granica za spec. opt. krila, onda presudjuju aerodinamicke karakteristike krila, max. napadni ugao, odnosno granica kada dolazi do sloma uzgona, ili gresim ?

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@abudabi
Citat:U engleskoj laickoj terminologiji taj pojam cesto oznacava razlicite fizicke velicine. Ali jasno je da se radi o ugaonoj brzini, najcesce se misli na najvecu ugaonu brzinu zaokreta. Naisao sam i na diskusije gde turn rate time poistovete sa minimalnim vremenom za izvodjenje 360° zaokreta...
zbog toga i insistiram na pravilnoj tehnologiji koje fala bogu ima i u našem jeziku.

Citat:Ako se ne predje granica za spec. opt. krila, onda presudjuju aerodinamicke karakteristike krila, max. napadni ugao, odnosno granica kada dolazi do sloma uzgona, ili gresim ?
Osim sa masom krilo se u zaokretu nosi i sa prirastom opterećenja. Ukoliko je prirast opterećenja neadekvatan dolazi do dinamičkog prevlačenja aviona. U svakom slučaju, bolje je imati što manje spec.opterećenje krila. Tek sa pojavom TVC detaši prestaju da budu nenadmašni u zaokretima.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

@nslock

Treba gledati dolet a ne kolicinu goriva. F-16 ima veci dolet od MiG-29 ako se samo gleda gorivo koje se nalazi unutar aviona. Znaci da sa manjom kolicinom goriva F-16 bi imala isti dolet kao MiG-29. A to znaci da bi odnos potiska i mase bio bolji.

offline
  • Pridružio: 28 Feb 2010
  • Poruke: 363

salesam ::quot;]E sad "jedno" pitanje (uz uslov da je tacno sto se po negde navodi, da Ruski avioni vise rasipaju energiju), reci mi kolike su razlike - u gubitcima ili ocuvanju, sve jedno - bitne da bi se nadomestile razlike u turn rate-u? I nekoliko pod pitanja. Da li postoji tacna formula za gore navedeno? Onda kod kojih oblika krila i pri kojim brzinama se desavaju rasipanja energije (najveca i najmanja)? Jbg. moram da idem sad, ako ste razumeli pitanje, ako ne nista, posle...

Tu je najbitnija matematika. Naime svaki avion ima svoju optimalnu brzinu pri kojoj pravi najbrži krug (mereno u uglovima) i pilot se trudi da održava tu brzinu pri zaokretu,ni veću ni manju. Ako je brzina veća od optimalne,on ima 2 mogućnosti,da smanji gas,ili da pri zaokretu krene u lagan uspon,tako će smanjiti brzinu na optimalnu,i napraviti najbži mogući krug,ili da nastavi i prenese energiju u ''drugi krug'' gde prvi neće biti najbrži mogući,ali ce u drugi ući sa prednosti u energiji,i u proseku imati bolji ''rate of turn''računajući ta dva kruga, tako da pilot odma proceni dali ide na 1,2.... kruga,pa sa tom brzinom i ulazi u prvi zaokret.

Ako mu je brzina manja od optimalne,onda osim forsaža kreće i u lagano kompenzovanje visine za brzinu,to je razlog zašto svaki dogfight koji sadrži više ''krugova'' obično završi na mnogo manjoj visini od one gde je borba započela,tu je bitna i strategija dali se ide u ''0'' ili ''8'' odnosno dali pri manevrima dva aviona ispisuju ''0'' ili ''8'',ako oba aviona krenu zaokret u svoju istu stranu (npr oba u desnu) ili u različite (npr jedan u svoju levu,drugi u svoju desnu) zato avioni koji imaju najbrži mogući zaokret pri većim brzinama,imaju veliku prednost nad onima koji najbrži zaokret imaju pri manjim brzinama.

aramis s
ja pod tim podrazumevam brzinu merenu u ugao/vreme ? e sad,svašta se pod tim terminom podrazumeva.

mean machine
Računaj,f-16 troši manje goriva,ali ne kompenzuje opet lošiji odnos,ako se uzme da je odnos kod f-16 1,09,to znači da on nosi samo oko 2,2 tone goriva( 6 raketa v-v sa podvesnim nosačima,preko 1 tone,po dve rakete svakog tipa),a stim se njegovo vreme u zahtevnoj manevarskoj borbi meri u jednocifrenim minutima.
A onda dođe do one stare šale,koji auto troši više,jugo sa 55 konja i 1,100 cc, u 1 brzini i punim gasom uzbrdo,ili vw 1,8 16v sa duplo više konja ? Very Happy e ta šala važi i za avionske motore...

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@nslock

Citat:zato avioni koji imaju najbrži mogući zaokret pri većim brzinama,imaju veliku prednost nad onima koji najbrži zaokret imaju pri manjim brzinama.

Sa porastom brzine raste i oterećenje u zaokretu da bi se održala brzina ugaonog skretanja i zbog velike centrifugalne sile koja se javlja. Kao posledica može da se javi black aut(crna kopren) koja dovodi do suženja perifernog vida- veoma nepoželjna pojava u Dog fightu.
Nije bitna progresivna brzina koliko je bitna brzina ugaonog skretanja, a ona se najlakše izvodi na brzinama bliskim minimalnoj brzini u zaokretu. Ova brzina je različita za svaki avion i dobija se tako što minimalnu letnu brzinu pomnožiš sa korenom opterećenja za dati nagib u zaokretu. Ako je pređeš, dinamički prevlačiš avion. Izgleda komplikovano, ali kod aviona koji ima FBW o tome ne treba da razmišljaš, a kod klasičnih obično počne "grebanjem" po palici, zatim trešenje i na kraju avion naglo kreće u valjanje u stranu zaokreta.
Dakle kada se govori o borbenim zaokretima ne govorimo samo o tegljenju palice, veoma bitan faktor je usporenje aviona(motor i automatska mehanizacija krila), kao i ubrzanje(višak snage i "prihvatanje" motora).
Zamislite da po zaokretu morate da navatate Mirage 2000 koji ima minimalnu brzinu od 120Km/h*kvadrat iz opterećenja za dati nagib?
Pojavom TVC se situacija još više menja. Kakvu su muku imali Argentinski Mirage III(deltaš bez prednje mehanizacije i FBW) sa Harijerima koji su u zaokretima koristili vektorisanje potiska u zaokretima?Uglavnom su "izletali" zbog veće letne brzine u zaokretu i ostali na "izvolte" AIM-9L. Rezultat je bio obaranje ili bežanje sa forsažom koje je dovodilo do pražnjenja rezervoara pre dolaska na aerodrom.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

@nslock

nije bitan broj motora vec potisak.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

aramis s,

Ja mislim na postignuti stepen zaokreta uz potrebno vreme. I odnosilo se na forsirani zaokret.

Ali uzmi napisi ti tacne termine za u buduce da ne bi bilo nedoumice i da ne bi isti naziv koristili, a da pritom ne mislimo svi na isto (ako te ne mrzi).

nslock,

Ok ali ja koliko znam nije bitan samo zaokret pri vecoj brzini, vec i pri manjoj (za to da se borba najcesce zavrsi na manjoj visini od zapocete, pod onim uslovima, mi je poznato). Kao sto je bolji sto veci raspon izmedju min. i max. brzine za sposobnost aviona.

Video sam da ti je aramis vec naveo, a hteo sam i ja primer koji je dao izmedju Hariera i Miraza. Samo sto sam ja gledao da su cesce koristili iskakanja kao prednost, a ne sam zaokret.

A dobar primer bi mogao biti i X-31 kome F/A-18 nije mogao da pridje (s tim sto je se ovde nije radilo o forsiranom zaokretu od strane X-31).

PS. Niko mi ne dade konkretan odgovor na pitanje oko rasipanja energije, ako znate naravno.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 908 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 9 sakrivenih i 842 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 8u47, A.R.Chafee.Jr., AK - 230, Apok, bankulen, bestguarder, cavatina, comi_pfc, darkangel, delboy, Denaya, DonRumataEstorski, draggan, drimer, Excalibur13, FOX, Georgius, goxin, Grah0, havoc995, JOntra, jukeboxer, Kandrbandrdzilo, Karla, krkalon, Krvava Devetka, kybonacci, Lord Nem, Magistar78, Mercury, mile23, Milometer, nikoladim, NoOneEver Dreams, oldtimer, ozzy, pein, raso7, Ripanjac, Romibrat, royst33, S2M, Sančo, sasakrajina, Shinobi, Sirius, Srki94, Srle993, ss10, Steeeefan, stegonosa, Tragač, vukdra, wizzardone, zillbg, 125