Veličina i snaga JNA

33

Veličina i snaga JNA

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5952

Ajmo sada da malo rascistimo neke stvari. Posto se ovde prica uglavnom o avijaciji , ajde da usporedimo sta smo tada imali mi , a sta komsije.
Za zapada , zanci Italija , glavninu lovacke avijacije su sacinjavali leteci kovcezi sve do iznajmljivanja Tornada , koji su trebali da budu " privremena " popuna sve do dolaska EF-2000 , a tu su bila i nekoliko Hariera za nosac aviona.
Grcka je imala uglavnom avione tipa F-4 , kao i po neki Miraz 2000 koji je dosao otprilike kada i nama dvadesetdevetke.
O Albaniji u to vreme necu ni da pricam.
Zemlje istocnog bloka su u to vreme imali MiG-21 kao i MiG-23 kao livacke avione , poslednje verzije MiG-21 je na ravnoj nozi sa prvim verzijama MiG-23 , a pored toga MiG-21 ima daleko manju siluetu od dvadesettrojke , koji je ubi boze sto se odrzavanja tice za razliku od dvadesejedinica.
I jos da kazem da smo zajedno sa istocnim Njemcima , prvi dobili dvadesetdevetke , u to vreme najbolji avion u nasoj blizoj a i siroj okolini.
Austrija je u to vreme imala Drakene kao lovce.
Jedino je Bugarska imala MiG-25 , koji da budemo iskreni i ne znam kako bi ih upotrebili protiv nas.
Sto se tice lovacko-bombarderske avijacije , tacno je da su skoro svi oko nas bili nadmocniji , ali ono na cemu se bazirala tadasnja taktika Juge , je da bi mi veoma brzo izgubili sve aerodrome ( ostecene ili zauzete od neprijatelja ) pa su nam u to vreme trebali avini koji bi mogli da polecu sa raznih livada i nepripremljenih pista. U to vreme nije postojao drugi avion koji je to ispunjavao , osim Su-25 koji soveti nisu bas tako lako davali ( testirali su ih u A-stanu do polovine osamdesetih , a kasnije su popunjavali svoje eskadrile ).
Da zavrsim , da je moglo bolje , moglo je mozda biti malo bolje , da je moglo gore , moglo je biti mnogo gore , videli smo i sami na sta smo spali sada.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Dec 2007
  • Poruke: 71

Trpe bate, svaka ti zlatna.



offline
  • Pridružio: 08 Jul 2009
  • Poruke: 926

Pa recimo jedna Italija ili Grcka koje su za sve nas sada supersile,su tada bile mozda cak i slabije od nas.Osim mozda u RM,ali sobzirom na veliko teritorijalno more,dugacku i u slucaju Italije i nerazudjenu obalu to je i normalno.Madi mislim da i tu nijesmo bili puno losiji,ipak nam je more manje,zatvorenije,a obala kraca i razudjena sa puno moreuza,zaliva,poluostrva i ostrva.A svi znamo da je to prednost.Mada ne treba zaboraviti recimo protiv-brotske rakete koje kada su nabavljane,su bile medju najsavremenijim(recimo RBS-15,razne verzije P-15).

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2009
  • Poruke: 299
  • Gde živiš: Ljubljana

Jigsaw6 ::Sumnjam da smo "MI" bili toliko jaki kao sto se pricalo navodno 3-4 sila Europe...veoma moguce,ako usporedis da se slobodno izrazim zastarjelu avijaciju Jugoslavije 80 i 90-ih sa mnogim drugim zemljama Europe mislim da se tu bas i nismo mogli pohvaliti...kad je mnogo zemalja letilo na f-16 vec 80-ih mi smo jos bili na galebima i migovima 21 ,tek se 80-ih kupilo nesto migova-29 ali sve je to bilo jako malo za kapacitete kakve je Jugoslavija trebala imati da bi zaista bila neka ozbiljna sila,a sad jedino sta se kopnenog naoruzanja tice tu je mozda bila 3-4 u Europi,brojnost tenkova,artiljerije,vojnika itd...ali opet i tu je imala velike nedostatke ,veliki dio te tehnike bio je i dosta zastario,mornarica naspram mornarica zemalja zapadne Europe isto 0 bodova...tako da ,hmm...bas se i nebi slozio s tim...mozda ce se neko sloziti samnom ,mozda neko ne,ali da smo 99-ete i dalje bila cjeloukupna Jugoslavija i da nas je NATO odlucio bombardirati mislim da bi isto prosli ko i SCG 99-ete...oni nebi ni krocili na tlo,ali iz zraka srokali bi i Zagreb,i Beograd i ostale gradove i industriju,a mi bi ih ganjali sa 20 komada elektronicki zastarjelog miga 29-e ,migovima 21 ,galebovima,orlovima ,nevama,strelama i kubovima ? hm...mozda bi bio koji avion vise skinut ali nanijeli bi nam stetu od koje se nebi oporavili 50 godina....a bi smo mogli samo reci "Je.... cemo vam majku kad se spustite" Jugoslavija je imala mnogo aviona to stoji,ali sve je to nasprad nove tehnologije sa zapada a bogami i sa istoka (Rusija) bilo slabo...oni bi se tim nasim galebovima ,migovima i orlovima igrali ko sa misevima...Samo me zanima kakav bi rasplet dogadaja bio da je Jugoslavija radila na nuklearnog oruzju i da ga je uspijela napraviti...e to bi bilo zanimljivo...
Ti svoje teze hraniš sa stanjem avijacije bivše JNA . Stoji tvoj zaključak , da takva avijacija nije bila u rangu tada najsavremenijih tehničkih rešenja . Međutim svi drugi zaključci ne stoje . Kao prvo , avijacija ne rješava sve u ratu . Ili bolje reći avijacija daje velike efekte , ali ne može učiniti odlučujuće promene u sukobu dve oružane sile . U vreme JNA većina ( velika većina ) avijacije bila je zaštićena od prvih i najopasnijih udara eventualnog agresora - glavnina borbenih aviona bila je u potpuno zaštićenim ili bezbedno ukopanim stacionarima . Održavanje avijacije bilo je na nivou potreba stalno spremnog broja operativnih borbenih letilica . Ako takvo stanje nije bilo 1999.godine , a svi pokazatelji govore da nije bilo , onda broj , sam broj aviona , može stvarati krivu sliku o odnosu snaga . Upravo taj odnos snaga je primaran u proceni i oceni mogućih efekata . Tačano konstatuješ da je u drugom naoružanju i vojnoj opremi JNA bila u rangu tada savremenih armija . Mornarica ? Ocena ti je više nego preterana . Da li si u brodove ubrojio i ostrva ? Ako nisi onda , izvini , ne razumeš u čemu je bil moć JRM . Za Jadran , a to je bila zona dejstava JRM , naoružanje , brodovi , oprema i osposobljenost kadra u potpunosti je odgovarala potrebama zaštite obale od napada s mora . Ne znam da li ti je poznato da svi , baš svi , raketni brodovi koji su bili sposobni potopiti svaki veći brod u Jadranu , svi su bili bazirani u potpuno zaštićenim skolništima . Naravno da su i avijacija i RM mogle biti modernije , ali po koju cenu i kako bi se onda živelo , a nismo živeli nimalo luksuzno .

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11142
  • Gde živiš: Banja Luka

@...

Mislim da nije bilo do sada.
JNA od 1951. do 1991.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

PS
Potrebna registracija za download ovog pdf dokumenta.

offline
  • KUZMAR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 25 Feb 2011
  • Poruke: 5437

@Cezar
Hvala za link.

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2007
  • Poruke: 264

cezar 35 ::@...

Mislim da nije bilo do sada.
JNA od 1951. do 1991.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

PS
Potrebna registracija za download ovog pdf dokumenta.


hvala za link.....dva NGŠ iz mog sela Smile

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2009
  • Poruke: 299
  • Gde živiš: Ljubljana

JNA je svoje odsvirala i do kraja se blamirala - najviše taj Adžić i Kadijević - ako kome nije jasno mogu mu objasniti i dokazati , ali ako dozvoli administrator ili moderator foruma .

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11142
  • Gde živiš: Banja Luka

@Ribnica...
Citat:ako kome nije jasno mogu mu objasniti i dokazati , ali ako dozvoli administrator ili moderator foruma .
Naravno da imas dozvolu, mada je meni prilicno jasno to sto tvrdis Smile

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2009
  • Poruke: 299
  • Gde živiš: Ljubljana

cezar 35 ::@Ribnica...
Citat:ako kome nije jasno mogu mu objasniti i dokazati , ali ako dozvoli administrator ili moderator foruma .
Naravno da imas dozvolu, mada je meni prilicno jasno to sto tvrdis Smile

Iz toga što je tebi jasno , meni nije jasno šta ti je jasno , odnosno da lii ti misliš ili znaš da je bilo drugačije - da su recimo ta dva bila super OK i da su morali to činiti šta su činili ? To je suština stvari . Ako si spreman za takvu raspravu možemo o tome , naravno i sa svim drugima ovde na forumu , ali znajući šta se o tome javno govorilo ne znam da li ću imati priliku da o tome otvoreno razgovaramo !?
Naravno ja bih o činjenicama i nadležnostima , a ne o politici !

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1107 korisnika na forumu :: 88 registrovanih, 14 sakrivenih i 1005 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 13068 - dana 20 Jan 2026 17:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, ajugovic74, AS, Aska, Avalon015, Bbbggg1979, Bo96, Bobrock1, Bojan85, Bubimir, Colt D, Comyymoc, cuvarkuca, Daba75, darkkran, debeli, DeerHunter, Demi87, desmeki, Df410, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, DonRumataEstorski, Dorijan Grej, DrFlyFisherman, ds69, dusanobr, FOX, GandorCC, ginjica, goxin, gregorxix, Igritelj, ILGromovnik, ivan979, jalos, Jan, Kajzer Soze, kib, komsija1, korin911, Kubovac, Lelemood, LG, Litostroton, Marko1238, MB120mm, mikidragi, Milan1996, Milometer, MK10, mxzzz, N.e.m.a.nj.a., Nemanja.M, OgnjenMitric, Orc, pavle_pzs, Pekman, peradetlić, Petar25, Pilence, Povratak1912, pp87, RajkoB, royst33, Sale0501, Siti2, Sićko, SlaKoj, Smiljkovich, sova72, stegonosa, Tas011, tmanda323, uruk, Vanderx, VanZan, Vlad000, Vlada1389, Vlado82, vlado_pg, Vojkan Petrovic, XBMC, Zastava, Zec, ZetaMan, Zorge, ZZZ