|
Poslao: 23 Sep 2018 20:20
|
offline
- Recce
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 18 Apr 2011
- Poruke: 6367
|
HuK MP-5 je bio komercijalni projekat ali se tokom "olovnih godina" i ekspanzije teroristickih organizacija pokazalo da ima odlican potencijal za obe strane u sukobu. Nemacka ga usvaja u opremanje vojnih i policijskih jedinica nakon dogadjaja u kojima su pripadnici RAF-a (Red Army Fraction) koristili ovaj automat.
Doduse, nisu prvi sa takvim rezonom. Americki Thompson su prvo koristili gangsteri pa tek potom policija i na kraju vojska.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2018 20:33
|
offline
- Pridružio: 05 Feb 2018
- Poruke: 2305
|
Napisano: 23 Sep 2018 21:31
Hmm, meni se cini da stg44 i G3/ MP5 nemaju bas puno slicnosti. Mozda nekoga neke vizualne znacajke na nesto asociraju ali g3 i mp5 su slicniji mg34/42 nego stg44
Dopuna: 23 Sep 2018 21:33
Trzaj cjevi za repetiranje je doduse otpao
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2018 21:11
|
offline
- ALBION101
- Legendarni građanin
- Pridružio: 12 Jan 2011
- Poruke: 3753
|
Konstruktor CETME puske je bio Ludvig Forgrimler, a on je i patentirao "roller-delayed blowback". Takodje bio je deo konstruktorskog tima koji je radio na STG45.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Sep 2018 08:15
|
offline
- Pridružio: 05 Feb 2018
- Poruke: 2305
|
Roller delayed (g3/mp5) i gas operated (stg44) nisu ni slicni i zato kazem da je slicnost u najboljem slucaju vizualna. Nisam drzao stg u ruci pa neznam kako mu je sanduk napravljen. Mozda u konstrukciji njega (sanduka) ima nekih slicnosti pa neko smatra da je to nastavak razvoja. Sa te strane (proizvodne) to nisam posmatrao. Logike ima
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Sep 2018 08:41
|
offline
- Pridružio: 02 Apr 2014
- Poruke: 86
|
Presanjem limova,kao i kod x ostalih.
Stg je zacetnik (ili jedan od) metode presanja!
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Sep 2018 09:13
|
offline
- Pridružio: 05 Feb 2018
- Poruke: 2305
|
Nije. Tehnologija kod svaba starija od stg bar 10 godina. Za ostale neznam
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Sep 2018 12:22
|
offline
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 39625
|
Robinson Armament M96
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Sep 2018 14:09
|
offline
- Pridružio: 02 Apr 2014
- Poruke: 86
|
Moguce,ne tvrdim nista!
Metak 7,92x33 je ako se ne varam iz druge polovine 30-ih.
Ako netko ima volje, da potrazi? U prvim brojevima Vojne povijesti je bio objavljen solidan clanak o Stg 44.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Sep 2018 16:45
|
offline
- Pridružio: 09 Sep 2015
- Poruke: 1201
|
7.92x33 je razvijen 1938, ali mu u Nemackoj prethiodi citav niz razlicitih metaka, sa slicnom balistikom, pocevsi vec za vreme Vajmarske republike, ako ne i ranije, za vreme prvog svetskog rata. Tu je bilo poprilicno metaka sa boljim piotencijalom.
Sa druge strane, ako gledamo ceo svet, razvoj pocinje od polovine 19 veka (Treba se setiti opsade plevne, u kojoj su Turci koristili kombinaciju Martini karabina, i Winchester 66, kao rane verzije onoga sto bi moglo da bude jurisna puska.
Savremeni rodonacelnici, iz samopuneceg oruzja su prakticno Winchester resenja, tipa 35 WSL, 351 WSL, 32 WSL (od koga je nastao 30 carbine)
|
|
|
|
|
|