Rakete V-V

51

Rakete V-V

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Али ракета Р-27Р има РЛС домета 25 километара. Зар она након инерцијалне фазе лета не може сама да озрачи циљ и да се самонаводи, дакле без помоћи радара авиона који је лансирао ракету?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@zixo
ovde ti lepo piše



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Да то сам поставио и прочитао али каква је онда РЛС ракете ако мора да прима сигнале са радара авиона да би дошла до циља?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^^^

To nastaviti pracenje cilja iz citata VTUP ne znaci i stalni zahvat cilja( drzati ga u zahvatu -STROB jel tako bi ? ) valjda ?

Dakle cilj se prati u rezimu osmatranja ( akvizicije ) ali ne i stalni zahvat .

Nadam se da ce nam sledeci komentar pomoci i da ce dati odgovor na postavljena pitanja ...

Citat: Па довољно је рећи да је ракета Р-27P својим инерцијалним системом наводи на циљ и да ракети радар пре лансирања "преноси" информације о положају и брзини кретања циља.
Радио корекција служи само за повећање вероватноће гађања, а не користи се у условима радио-ометања.
Дакле ракета се не води радарским снопом,нити радар мора стално циљ држати у захвату,испод промењљиве фреквенце радарског снопа има места да се преко антене радара пошаље радио-сигнал (нормално кодиран) уколико је циљ значајно променио свој статус у односу на унете податке ракети пре лансирања.
Радар сво време осматра и анализира 10 циљева и стално прерачунава и упозорава на најопаснији.
Само кад пређе у режим захвата и кад дефинише све податке циља у односу на авион, он обрађује само тај циљ.Кад се изврши лансирање, радар престаје да бива у захвату и опет врши аквизицију свих циљева у простору испред себе и прати најближих 10 циљева.

И зашто ракета Р-27P слуша само радар авиона са кога је лансирана? Зато што је још за време наоружавања авиона "упарена" ракета и радар. Дакле успостављене су кодовске шифре и само тај радар може ракети предати радио-корекцију.

Понављам, у условима високог радио-ометања режим радио-корекције се не примењује. За искључење радио-корекције постоји прекидач у кабини.

Вероватноћа погађања циља без радио-корекције је 0,6 а са радио-корекцијом око 0,68. Стога се "важан" циљ гажа са две ракете.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Upravo sam pogledao i poslusao sta pilot-lovac Zoraja B. prica u dokumentarcu `Niko nije rekao necu 2`

Dakle on govori kako je u rezimu osmatranja imao 3 cilja i da je jednog / najblizeg / zastrobio/zahvatio ( STROB ) tj imao ga u zahvatu da bi mu RLS dao podatak da je daljina do njega nekih 35 km u susretnom kursu ( priblizavaju se jedan drugom ) . Kako sam kaze radar presao iz osmatrackog u nisanski rezim rada i taj rezim mu je omogucio da vidi na kojoj je daljini bio taj cilj .

Dalje kaze da mu je cilj dosao na 30 km ( imamo podatak da SUV treba samo 1-2 sek da posalje podatke raketi R-27R/R-1 i da omoguci lansiranje tj odobri PR` Pusk Razreson` ),medjutim on u tom momentu dobija signal od SPO o ozracenosti ...

Citat:готовность к применению через 2 с после получения целеуказания от СУВ носителя типа МИГ-29, СУ-27

Nakon ispadanja iz zahvata protivnickih aviona ( ili sa zemlje ??? ) u rezimu D `Dogon` ( gonjenje cilja u ZPS ) na daljini 45-47 km / 3 cilja kako kaze /

On potom kaze da kod prvog zahvata cilja nije imao signal o podvesenosti raketa ???

Dakle pitanje je

Nakon lansiranja rakete R-27R da li treba ili ne treba radar ostaviti u rezimu STROB ili on automatski prelazi u rezim osmatranja ( jel to bi Izlucenie ? ) ?

I da li se cilj do pogotka samo prati ili kako neke kolege kazu da ga treba drzati i u zahvatu ( zastrobiti ) ?

Neke podatke imamo i na

Arrow http://www.mycity-military.com/Avioni/MiG-29-Fulcrum_1643.html

Arrow http://www.twirpx.com/file/274912/

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

zixo ::Да то сам поставио и прочитао али каква је онда РЛС ракете ако мора да прима сигнале са радара авиона да би дошла до циља?

To je suština poluaktivnog radarskog samonavođenja. Zato su posle razvijali R-27AM, pa se fokusirali na R-77.

@ray
Citat:Dakle pitanje je

Nakon lansiranja rakete R-27R da li treba ili ne treba radar ostaviti u rezimu STROB ili on automatski prelazi u rezim osmatranja ( jel to bi Izlucenie ? ) ?

I da li se cilj do pogotka samo prati ili kako neke kolege kazu da ga treba drzati i u zahvatu ( zastrobiti ) ?

Kod R-27R verovatno sve vreme ostaje STROB na daljinama ispod 30km

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Ipak nije tako .... Nakon lansiranja R-27R radar automatski prelazi u rezim osmatranja /akvizicije u kojem prati 10 ciljeva ( medju njima i onaj predhodno gadjani ) uz ponovno odredjivanje onog najopasnijeg .Zahvat je nepotreban ( u uslovima el. ometanja smo zakljucili da nema radio- korekcije ) dakle cemu zahvat ako toga nema ? Cak i bez nje ona se upucuje ka cilju ...

Jos nesto da zakljucimo da ne bi bilo zabune vise oko svega ovoga

Posto je moje pitanje bilo na pocetku da li radar ozracuje ili ne ozracuje gadjani cilj ,odgovor je da ga ozracuje ali ne u nisanskom rezimu(` V`- PPS ili `D` - ZPS ) / zahvat -STROB / vec u osmatrackom rezimu ( `IZL` ).

Znaci nakon lansiranja R-27R radar prelazi iz nisanskog u osmatracki rezim i to je to ... gadjani cilj se prati ( kako i pise u VTUP ) ne i zahvata ( strobira ) u tzv sektoru osmatranja -SEI i pri tom radar -SUV ponovo trazi sl .najopasniji cilj .Raketa R-27R u medjuvremenu ide ka cilju ,sa radio -korekcijomu uslovima kad nema el .ometanja i bez nje u uslovima el .ometanja .

Evo nam detaljnije pojasnjenje ,nadam se da ce sad mnoge stvari biti jasne ( uz to imamo i dokumenta poput VTUP , knjige -uputstva SUV-29E za 9-12B ...) Smile

Citat:Дакле ракета иде на циљ својим инерцијалним системом, радар који има је само да одреди колико јој је још остало до сусрета, да би се активирала бојева глава. Не судара се ракета са циљем већ бојева глава и њена парчад уништавају циљ у зони дејства бојеве главе која је детонирала.

Радио корекција служи да унесе-исправи евентуалне грешке у односу на циљ, а које су се јавиле током лета којим управља инерцијални систем ракете.
Да у условима већег радио-ометања, не би била унета погрешна корекција, не користи се режим радио-корекције.

Дакле када се у решиму захвата упали ПР (пуск разрешон) ракета је добила већ податке о циљу и иде лансирање, притиском на бојево дугме. Док се не упали ПР, ракета неће прећи на лансирање, без обзира колко пута или колико дуго држао пилот притиснуто бојево дугме.
Ка ракета сиђе са лансера, престаје режим захвата радара за циљ на који је лансирана ракета, а што не значи да он у режиму осматрања и даље не врши аквизицију тог циља, као и осталих 9, ако их има у својој зони осматрања.

Реч аквизиција је да радар види циљ, одређује његов полаожај у односу на авион и стално прерачунава промене његових угаоних брзиаа, а тиме добија његову брзину и путању лета о односу на авион на коме је радар.
Ако се лансира ракета на неки циљ, радар аутоматски обрађује и сугерише пилоту следећи најопаснији циљ. А то ради у осматрању и аквизицији циљева.

режим радио-корекције не користи у условима радио ометања. И без радио-корекције од радара, а после лансирања, ракета долази до циља.

радар озрачује предњу полусверу (поле велико и чири се као конус од носа авиона)
Па у том конусу је и циљ на који је раније извршио захвет и "послао" Р27.
СПО циља који је озрачен ингормисаће пилота о озрачењу и захвату.
Али са Р 27 се не гађају ловци,Р27 се користи за уништавање великих и слабоманеварских авиона , АВАКС и већи бомбардери. Р 27 служи да се пре свега уништава велика теретом накрцана авијација, а која не може брзо да мења свој положај.
Па код АВАКСА и сличних авиона, максимално оптерећење је 2-2,5 г.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Zar za AVAKS nije namenjena R-27P?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Mislim da verzija P ( pasivna naravno ) nije u ser. proizvodnji tj. nije je ni bilo u operativnoj upotrebi u VVS .

Ako je pogresno pa me ispravite ...

Cini mi se da ni A ni P varijante ipak nisu bile operativne ...

Ako i jeste onda mislim samo u VVS

Arrow http://www.ktrv.ru/production/68/649/665/

Citat:Р-27П - с пассивной радиолокационной ГСН 9Б-1102 (см. фото). Предназначена для поражения самолётов ДРЛО и других радиоизлучающих воздушных целей в любое время суток, в простых и сложных метеоусловиях, в переднюю полусферу, в том числе на фоне различных подстилающих поверхностей, обеспечивая поражение самолетов, ставящих активные помехи РЛС для прикрытия своих самолетов. Взрывательное устройство – радиовзрыватель и контактный датчик цели. Боевая часть - стержневая несущего типа. Дальность захвата типовой цели ПРГСН 9Б-1102 более 200км, что превышает баллистическую дальность полета ракеты. Минимальная дальность стрельбы 2-3км, перегрузка поражаемых целей - 5.5g. ПРГСН 9Б-1102 выпускается ОАО "Омский завод "Автоматика".

Р-27П, Р-27ЭП1 - экспортные варианты ракет Р-27П и Р-27ЭП (см. фото1, фото2). Максимальная дальность пуска в ППС - 72 и 110км для Р-27П и Р-27П1, соответственно. Высота поражения целей 0.02-20км.


Arrow http://rbase.new-factoria.ru/missile/wobb/p27/p27.shtml

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Citat:JANE'S MISSILES AND ROCKETS - MAY 01, 2004

--------------------------------------------------------------------------------

Vympel offers R-27EP anti-radar air-to-air missile
Piotr Butowski

Vympel is offering the R-27EP anti-radar version of its R-27 (AA-10 'Alamo') series of air-to-air missiles on the export market, writes Piotr Butowski. It showed a model of the weapon at the recent FIDAE defence exhibition in Santiago, Chile.

The missile is not a totally new concept. The first test launchings of the original R-27P passive-radar homing missile were made from a MiG-29 testbed in 1984. In 1987, the R-27P missile was adopted for service with what was then the Soviet air force, and in 1991 the Artem factory in Kiev, Ukraine, made a short production run of missiles. These are currently in service with the Russian Air Force.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1015 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 8 sakrivenih i 963 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, airsuba, arton, Battlehammer, celik, cinoeye, darios, djboj, DonRumataEstorski, drimer, Dvojac005, Ilija Cvorovic, Karla, kolle.the.kid, Kubovac, Lieutenant, mean_machine, mercedesamg, MiGac, mikrimaus, milenko crazy north, Mixelotti, mkukoleca, mrav pesadinac, Nemanja.M, ObelixSRB, operniki, Panter, pedjolino76, pein, randja26, raso7, rovac, shaja1, Sirius, slonic_tonic, Srle993, stegonosa, Stoilkovic, tmanda323, uruk, vlad4, vlajkox, yrraf