Rakete V-V

64

Rakete V-V

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2265

zixo ::
Колики је њен животни век и складишту?

Vek rakete R-27 je 8 godina, ako je sve vreme u skladistu (fabricko pakovanje). Posle mora remont.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Neki zanimljivi detalji i komentari ( 2011g)

Производство ракет «воздух-воздух» в России

http://forums.airbase.ru/2011/06/t82391--proizvods.....ossii.html



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30144

Astra od sledece godne u upotrebi, skoro testirana na ometanje
Citat:
During the recent ground and air trials conducted near Pune, the missile’s RF seeker and other electronic components were sought to be jammed to see how it performs in such a scenario at the time of war when the enemy tries to jam its operation. The ECCM (electronic counter-counter measure) features of the missile to overcome any jamming were evaluated. “The trials were vigorous. But the state-of-the-art missile did very well,” said the sources.


http://www.thehindu.com/todays-paper/tp-national/a.....030156.ece

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Malo materijala za citati ..

СОСТОЯНИЕ И ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ ОРУЖИЯ КЛАССА "ВОЗДУХ - ВОЗДУХ" ДЛЯ САМОЛЕТОВ 5-ГО ПОКОЛЕНИЯ

Arrow https://www.mycity.rs/must-login.png

АНАЛИЗ ОСОБЕННОСТЕЙ ПОСТРОЕНИЕ СОВРЕМЕННЫХ СИСТЕМ САМОНАВЕДЕНИЯ ЗУР И РАКЕТ ВОЗДУХ-ВОЗДУХ С РАДИO КОРРЕКЦИЕЙ

Arrow https://www.mycity.rs/must-login.png

Neki detalji o R-27R1 na

Arrow https://www.mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Zixo je na temi Su-35 pomenuo raketu` Izdelie 750` ,K-74M ( RVV-MD za izvoz navodno verzije R-74 ? ) ,evo nekih detalja ....


Citat:В настоящее время ОАО «Дукс» приступило к освоению новой ракеты ближнего боя – «изделие 750», – разработанной ОАО «ГосМКБ «Вымпел» имени И.И. Торопова». «Изделие 750» позволяет существенно повысить эффективность боевых действий авиационных комплексов с самолетами вероятного противника за счет повышения характеристик дальности захвата, углов
целеуказания, помехозащищенности и др. Параллельно с производством ракет предприятие выпускает две модификации пусковых устройств: АПУ-73-1Д1 для комплектации самолетов, выпускаемых РСК «МиГ», и АПУ-73-1ДБ2 для самолетов ОАО «Сухой».

Предприятие также изготавливает комплекты агрегатов (блок электропитания, замок,азотный баллон и др.) для встроенных пусковых устройств, размещаемых на заканцовках крыльев самолетов семейства «Су»


http://federalbook.ru/files/Reestr/Company/OPK/%D0%9E%D0%A0%D0%9A-10/30/22.pdf

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

ray ban11 ::

Sa druge strane imas T/ET koja se moze lansirati sa i bez zahvata cilja pomocu toplopelengatora 36T( dok je na avionu ).U ovom drugom pa i u prvom slucaju napadnuti cilj ( to moze biti i visokomanevarski lovac ) nema predstavu da je uopste i napadnut zar ne ? To vec nije slucaj kod AMRAAM.


Jos niti jedan sluzbeni izvor nisam vidio da tvri da se T/ET verzija moze lansirati bez zahvata cilja. Su27 prirucnik iz kojeg i sam crpis podatke nema dio gdje se spominje lock nakon ispaljenja. Sluzbeni vebsajt prodavatelja raketa takodjer eksplicitno spominje potrebni lock on na avionu nosacu.

Prve verzije su imale 36T senzor koji je bio manje napredan od onoga na r-73. Potom se dobiva s krajem hladnog rata senzor slican m80, a onda u 2000ima postoji napis drugog ukrajinskog proizvodjaca (od onoga koji radi senzore) na sluzbenom sajtu gdje oni tvrde da nude senzor osjetljivosti na daljini 30 km umjesto sadasnjem 18 km. Te brojke si i sam spominjao pa znas o cemu pricam.

I te brojke dakako nisu fiksne nego ovise o raznim faktorima. Forsazni rezim ce povecati domet detekcije IC potpisa za jedno 30-50%. (gledano po tablici za senzor na aim-9L) Spomenute brojke za senzor na su27 prije ce biti optimisticne nego nekakav zaista statisticki i operativno koristan prosjek, buduci da ih spominje proizvodjac u kontekstu izvoznog proizvoda.

Zanimljivo, i recentni amraami imaju domet svog tragaca jedno 30 km. Brojka opet dakako ovisi o svacemu, moze biti i manja. No poanta je da je amraam vise manje slicno fire and forget kao i T/ET verzije r-27. Jer navedene dijele isti senzor. Cijela filozofija iza toplotno vodjenih dalekometnih raketa sovjetskog podrijetla je gadjanje ciljeva iza ledja - u potjeri. Nikako ne nekakvi hici s vise desetaka km udaljenosti na nos protivnickog aviona. U slucaju da cilj nije u forsazu i da se ide vise manje na nos, tu amraam sigurno ima nemalu prednost u dometu jer u takvom slucaju senzor na T/ET tesko da vidi vise od desetak, petnaestak km daleko. Za primjer, senzor na aim9L u takvom slucaju vidi 3 km (skroz na nos) ili do 5 km (30ak stupnjeva od nosa) ili do jedno 8 km u slucaju bocnog presretanja.

Citat:Rekoh C-5 na probama je pokazala da joj je krajni balisticki dolet/domet kako god 90km ,K-27E su jos 80tih na probama letele balisticki do 100km .Naravno to je samo aerobalistika a ne i efikasne daljine lansiranja pogotovo visokomanevarskih ciljeva

Dokment o amraamu c5 je daleko od sluzbenog i radjen je po javno dostupnim podacima, ali slazem se da je u slucaju gdje drugi podaci nisu dostupni (a nisu) najtocnija procjena dometa spomenute rakete. Ipak, valja citati taj dokument pazljivo jer neke envelope ispaljenja uopce nisu modelirane. Npr raketu se forsiralo na uspon pri kutu od 15ak stupnjeva i to se testiralo na tri visine. I tu se dobilo 90 km balistickog doleta. No onda se na kraju ovlas spomenulo da su jednom dopustili da raketa ide u zrak pod kutem od 30 stupnjeva i da su tu na manjoj visini od 6000 m i pri manjoj brzini od 0.83 macha dobili domet od 90 km. Ne spominje se mogucnost ispaljenja iste pod tim kutem na 10 km ili cak blizu 15 km. Nekim avionima bi i to bilo posve operativno opravdano.

Dakako, ono sto taj dokument takodjer zorno pokazuje da je velik dio tih dugih putanja pri prilicno malim brzinama, da npr na 55 km udaljenosti brzina rakete padne na 1,5 macha, a nakon 90ak km padne i ispod brzine zvuka. Te da visina rakete nakon 80ak km padne ispod 10 km. Dakako da je u tom trenutnu raketa neuporabljiva u vecini slucajeva cak i protiv b747 koji ide posve pravocrtno.

No zelim reci da se sa slicnim ogranicenjima susrecu sve rakete, pa tako i r-27.



Citat:Poredjenje dimenzija , mase i brzine C-5 i 27ER

C-5

Duzina :3.65m,precnik:180mm ,raspon stabilizatora ( svih ): 482mm , masa :157kg ,brzina :4 M

ER

Duzina:4.78m,precnik:260mm,raspon stab.(prednjih ): 970mm ,(zadnjih ): 800mm,masa:350kg,brzina:4.5M

Razlike u precniku tela raketa su ocite,veoma bitno stabilizatori ( pokretni ) kod ER su dvostruko siri a te aerodinamicke upravljacke povrsine omogucavaju bolju pokretljivost i manevriblinost rakete na vecim napadnim uglovima i pri ostrijim manevrima ( okretima ) .Testovi kod C-5 pokazuju da ona sa povecanjem daljine i nap. ugla gubi pokretljivost.Masa je dvostruko veca ,brzina takodje veca .


To sto r27 ima veca krilca nikako ne znace nuzno vecu pokretljivost. Ako cemo pravo, ona procjena amraama na koju se pozivas kaze da amraam ide do jedno 30 g sile. S druge strane, sam proizvodjac r27 kaze da je maksimalan iznos sile cilja do 8 G, sto u praksi za avion koji leti pri 0,8 maha znaci jedno 32 G za let amrama pri 1,6 maha. Dakle lako bi po pokretljivosti rakete mogle biti tu negdje, a ako se tih 8 g za r27 odnosi na brzine cilja pri 0,7 ili manje maha, amraam bi mogao biti i nesto pokretljiviji.

Razlog zasto r27 ima te velike upravljacke povrsine je kompenzacija. Isto kao i aim-7 sparrow. (koji je svakako bio nesto manje pokretljiv). R27 je teska raketa. Da se duplo vecu masu okrene za isti kut to krilce mora proizvesti duplo vecu silu pri istoj brzini rakete, na istoj visini. To krilce jest jedno 2,5 do 3 puta vece po povrsini ali kljucna stvar je polozaj krilca u odnosu na centar mase. Najveci krak proizvest ce najvecu silu. Amraam ima centar mase na cca 1,5 do 2 metra od krilaca kad krene i taj se centar mase udaljuje od krilaca kad se gorivo potrosi. r-27 ima pak centar mase na cca metar ili manje od krilaca pri lansiranju, a kad se gorivo potrosi centar je jos blizi krilcima. Zato i krilca jesu tako golema jer se jedino s velikim krilcima postavljenim na sredinu tijela takva raketa mogla uciniti dovoljno pokretljivom. A nije se tada (kad je raketa nastala) mogla raditi s krilcima na kraju rakete jer tadasnja tehnologija nije dopustala dovoljno kompaktne aktuatore krilaca koji bi ostavili dovoljno prostora i za ispuh raketnog motora. Identican problem je imao i Sparrow.

Citat:ovo `dvosmerni data-link`, nista strasno ni posebno ,sve se moze ometati i `prigusiti`, GPS na raketama V-V ??? Confused

Upravo Dvosmjerni data link i GPS omogucavaju veci domet u balistickoj putanji kod D verzije. Prijasnje verzije je ili avion koji je slao korekcije morao svojim radarom pratiti lansirane rakete da bi znao njihovu trenutnu poziciju pa da moze poslati ispravak te pozicije ili je raketa letjela iskljucivo oslonjena na INS, a avion je imao tek procjenjenu poziciju na koju je slao korekcije. U oba slucaja stvarnu poziciju rakete bilo je sve teze precizno odrediti s povecanjem udaljenosti. Sad kada je u igri i GPS i povratni datalink raketa sama odredjuje svoj polozaj bez obzira na predjenu udaljenost i taj polozaj salje nazad avionu koji onda po tom polozaju moze poslati precizne korekcije. Samim time se otvorila mogucnost koristenja sirih balistickih profila za jos vece udaljenosti.

Citat:Maks. brzina lovca sa 27ET/ER je 1200-1300km/h .
Moze li pojasnjenje za ovaj dio?

Citat:C-5/-7 je mase oko 160kg a 27ER ima u motoru dodatnih 100kg goriva uz dvostruko vecu ukupnu masu .

Veca masa rakete je losa stvar za domet jer zahtijeva vise uzgona odnosno veci napadni kut krilaca koje stvaraju veci otpor. Onaj c5 performance brief nelose je pokazao ovisnost raznih napadnih kuteva i dometa.

Da se razumijemo, smatram da je ER verzija r27 svakako nesto veceg dometa od amraama protiv manevrirajucih ciljeva. jer tu je ipak razlika u volumenu raketnog goriva povelika. R verzija r27 ima cca 0.06 m3 raketnog goriva. ER verzija ima gotovo duplo vise. Amraam C5 ima oko 0.04 m3 raketnog goriva.

S druge strane, sila koju taj potisak treba pobijediti ovisi o koeficijentu otpora kojeg nemamo no ja cu se usuditi reci da relativno aerodinamicki cisti amraam ne zaostaje za r27 koji ima vise raznih povrsina koje stvaraju vrtloge i dodatan otpor. r27 ima i nesto veci otpor na vecoj povrsini stijenki/povrsina. a po pitanju ceonih povrsina/rubova koji stvaraju otpor tu amraam ima cca 0.03 m2, dok r27R ima oko 0,05 m2. Dakle to je po meni ili tu negdje ili amraam prolazi nesto bolje. Dakako, ER verzija na svojih 0,65 m2 ima jos duplo veci volumen motora od R pa se svakako tu amraam ne moze mjeriti po dometu u bliskim hicima protiv manevrirajucih ciljeva svjesnih prijetnje. (ostavimo elektroniku po strani). Ipak, kako je r27ER relativno stara raketa koja nije modernizirana, po pitanju hitaca protiv vecih i tromijih aviona amraam se jos moze mjeriti i sa ER zahvaljujuci svojim balistickim putanjama.

Citat:Pored ovog moda lansiranja koji je pojasnjen postoji i drugi tzv. autonomni rezim koji se aktivira pritiskom na odredjeni prekidac u kabini .U tom rezimu borbene upotrebe R-27T/ET dakle nije potrebno da SUV ( koji dobija podatke od OEPS/OLS ) prenese info raketi vec se ona lansira u rezimu autonomnog dejstva lovca Su-27P ( poznato je da Su-27 moze autonomno izvrsavati borbena /vatrena dejstva u radio-tisini ,bez ukljucenja radara ,aktiviranja OEPS ili ostalih sistema SUV ,znaci bez radio-emisije ).

Ovo se odnosi na mogucnost da raketa, dok je jos na avionu, sama zahvati nekakav (najjaci) kontakt svojim senzorom. potom se moze ispaliti. uobicajena procedura bi bila zahvat cilja avionom i prenosenje zahvata na raketu. Nikako se ne odnosi na ispaljenje pa tek naknadan zahvat cilja.

Citat:Raketa R-77-1 ce biti na T-50 ali se sigurno nece odustati od R-27ET/ER na novim Suskama iz prostog razloga sto te rakete imaju vece energetske mogucnosti

Eto, ja sam bas misljenja da ce se od r-27 odustati dolaskom r77-1. (koja je moguce dobila nezanemarivo veci volumen za raketni motor) kroz jedno 10ak godina tesko da cemo moci vidjeti r-27 na ijednom ruskom avionu. vidjet cemo. Smile

Osim te promjene senzora na T verzijama (na m80m) drugih materijala o modernziaciji r-27 obitelji nema. Da, uvijek je bilo tekstova o mogucoj modernziaciji, poglavito taj famozni aktivni tragac za R verziju ili jos noviji tragac za T verziju - no to se nista nije obistinilo. Proizvodjaci navode samo starije modele. Jel to nekakvo namjerno skrivanje istine? Rekao bih ne, jer s druge strane imamo raznoraznih drugih raketa (r77, r73, kh31) itd itd koje zaista tijekom vremena dobivaju nove i moderne verzije koje su mirno objavljene u javnosti. Zasto tajiti raketu iz 80ih, a objavljivati novitete o kasnijim raketama? Puno logicnije objasnjenje, kad se jos pogleda nikakvu nabavku opreme i razvoja ruskih snaga tijekom 90ih i dijela 2000ih je da modernizacije jednostavno nije bilo i da je ta obitelj raketa ostala tamo gdje je bila na samom pocetku 90ih.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Zamisli da imas tako veliku raketu kao sto je R-27ET ( aerobalistika kaze da moze da` predje put` do 100km ) i ima ICGSN koja moze da` izvrsi zahvat` od koliko ? svega 18 km ?Znaci na 18 km ispred sebe vidi neki cilj tj primi IC odraz od njega i eto ona moze da se lansira na svega 18 km ??? Onda ispada da R-73 ima veci daljinu lansiranja od za nju ogromne ET ... Pa sta mislis da su Rusi `vesla sisali` kad moram tako da kazem/napisem ..

Citat:При захвате цели информационной системой носителя на ракету выдается угловое целеуказание. При попадании цели в поле зрения координатора ракета осуществляет захват и автосопровождение цели. При отсутствии информации с борта носителя предусмотрена работа ракеты в автономном режиме, который устанавливается летчиком из кабины.

Da li si procitao na temi da Su-27 recimo moze da izvrsava vatrena dejstva u potpuno automatskom/autonomnom rezimu ? Pa on moze i R-27R/ER da ispali bez tog zahvata za koji si se toliko uhvatio .. Da li je tebi jasno da pilot u kabini Su-27 moze u tom rezimu samo da pritiska odredjene prekidace i dugmad( kako je navedeno,kasnije i lansira raketu po signalu/komandi `PR` ) a sve ostalo radi OZN ( Oficir za navodjenje ) toliko je sve to automatizovano ..

Sta mislis zasto stoji za ET da ima efikasnu /bojevu daljinu lansiranja do 70 km u datim uslovima i za odredjene ciljeve u VaP ???

Da li si cuo za verziju EP ( PRGSN ) koja je takodje operativna i koja se lansira u potpuno pasivnom rezimu kao i ET ...

I sta pukusavas sa onom temom o `smanjenom RERP nekog vazduhoplova`

ovo sto si postavio pitanje odmah na pocetku...

Citat:Koja je razlika izmedju objeka koji magicno miruje i objekta koji ide tocno prema tebi?

..razmisli sta si napisao ,,neki radari ne mogu da otkriju objekte koji se ne krecu ili se krecu jako sporo u VaP ( tu da se ispravim ) ...Sta si sve napisao tamo ... sta je problem ? `Stels -tehnologija` ??? to su bili TTZ iz 80tih/90-tih i sta mislis da se razvijala samo ta tehnologija a radarska ostala kroz taj period na istom nivou ? Kad vec moram na ovoj temi ... pa vidis da ljudi rade na `fotonskim radarima` koliko sve to napreduje i prati jedno drugo ... Tehnologije za sve to ( RAM,uglovi spajanja itd ) su u najvecoj meri kompromitovane i degradirane 27.03. 1999g.

A ono sto si pitao da ti nije jasno za maks. brzinu Su-27 sa ET/ER ,nazad na casove iz VTUP za Su-27SK ( ima posebna tema `Su-27 Manual` ,nadji je i proucavaj ,imas tamo i maks. daljine dejstva sa ER/ET i to za izvozni SK a na ovoj temi imas nedavno prenesenu `Tablicu daljine lansiranja za Su-27` za date uslove i parametre gadjanja cilja )

A tek ovo ...

Citat:Ovo se odnosi na mogucnost da raketa, dok je jos na avionu, sama zahvati nekakav (najjaci) kontakt svojim senzorom. potom se moze ispaliti. uobicajena procedura bi bila zahvat cilja avionom i prenosenje zahvata na raketu. Nikako se ne odnosi na ispaljenje pa tek naknadan zahvat cilja.

Eridane pobogu .. je li tebi poznat termin `Pasivno` ? Kako neko sredstvo kao sto je pasivni lokator( IC u ovom slucaju iliti tzv` toplopelengator` ) uopste moze izvrsiti zahvat ? Sto je najveca `caka` cime moze da izvrsi zahvat nekog cilja kad ono u prostor ne zraci nista vec samo prima recimo radarske signale ( pasivno radarsko ) ili toplotni odraz / zracenje od motora ili oplate / (pasivno IC ).Ono ga samo uocava i upija to u prostoru nesto slicno ljudskom oku( `pasivno sredstvo`/organ eto ) koje ne zraci vec na osnovu svojih karakteristika prima sliku u prostoru onog sto se gleda i prenosi info u mozak ( koji je `aktivno sredstvo` jer zraci jel tako ) ...

Moze jedino da se fokusira/usmeri / na neki cilj kao sto se i oko ( oci ) mogu fokusirati na neki objekat .. poznat je slucaj kod PR- raketa.Evo ti konkretan primer .Kad pilot ( 29 ke ili 27ce) okularom NSC `Schelj-UM` uoci tj fokusira se na neki cilj ,koordinator IC GSN pokrece toplopelengator kod rakete R-73 da bi isti uocio (ne zahvatio ) i onda sledi lansiranje ,.sti je slucaj kad se upotrobljava TP od KOLS/OLS koji je zapravo pasivno- aktivni sistem jer TP je pasivno sredstvo osmatranja a laser je naravno aktivno ( vrsi laserovanje cilja u VaP tj. zraci ).

I ovo

Citat:To sto r27 ima veca krilca nikako ne znace nuzno vecu pokretljivost.

Odgovor ...

Citat: Рули расположены вблизи аэродинамического фокуса ракеты, что обеспечивает непосредственное управление подъёмной силой и делает возможным перехват энергично маневрирующих и высотных целей по оптимальным траекториям.

Sta cemo sad kolega ?

Dakle mnoge citate ,komentare ,pisanja moramo citati` izmedju redova` kako bi shvatili kako sve to funkcionise u operativnim /stvarnim uslovima .Zato se za verziju EP kaze da moze da primi radarski signal poslan sa 200km ali raketa moze efikasno da dejstvuje na nekih 70km ( kao i sve produzene verzije E ) .

Sto se zadnjeg iznesenog tice opet malo razmisli ,.. Kina i Indija npr imaju veoma moderne i mocne Su-30 MK/MKI i nabavili su dosta onih R-77AE pa zasto onda nisu izbacili iz naoruzanja R-27ET/ER ?
Rekoh R-77-1 kad postane operativna u ruskim VKS to ce premijerno i prvenstveno biti za T-50 a cisto sumnjam da ce 27ce izbaciti koje sad gledamo na najnovijim Suskama jedino ako ne budu radili pasivne IC i radarske verzije R-77 .Ako to ne urade a recimo izbace R-27ER/ET/EP bolje reci ET onda cemu ce im oni OLS-30/35 na lovcima ? Time bi degradirali vatrene mogucnosti svojih lovaca .

Ponovicu ti ... Su-27 npr moze na svoje mete /ciljeve u VaP ( evo i protivnicke lovce ) dejstvovati potpuno neopazeno u pasivnom rezimu da pilot gadjanog lovca/aviona nema uopste ni predstavu o tome da je gadjan tj na njega lansirana raketa/e, za pogodak nece ni znati sta ga je snaslo .. Da li se tako nesto moze izvesti sa bilo kojom verzijom AIM-120 ??? Nadam se da sad shvatas neke detalje

Kolega lose pratis sta se pise i komentarise i `smanji dozivljaj`...treba prvo da razumemo struku i nauku sto mogu da nam pojasne i prokomentarisu kolege u toj sferi a onda mi laici da to malo prodetaljisemo i komentarisemo .Ne treba se olako hvatati za vecinu onog sto pise na sajtovima i dr. izvorima podataka jer dosta si puta sigurno procitao kako je F-16C mnogo moderniji i napredniji od MiG-29 ,kako je njegov radar AN/APG-68 ( evo najnoviji V9 i 10 ) mnogo savremeniji od onog `prastarog` N019 Rubin a onda jedan americki pilot ( dakle struka i nauka ,iskustvo takodje ) `ladno`izjavi e `Rubin` ( i to izvozni i to treba uracunati ) ima dvostruko vecu brzinu skeniranja od radara na F-16CM .Da li mi `laici` uopste mozemo da shvatimo sta sa stanovista osmatranja, otkrivanja, pracenja pa eto i tog zahvata znaci duplo brze skenirati VaP ???

Po toj zapadnoj propagandi je eto MiG-29 bio ( teska srca priznase ) manevribilniji lovac od 16ke ali je `Vajper` superiorniji na polju elektronike,radara ,raketa itd ( uvek ista prica pa i kod poredjenja Su-27 i F-15 ) Aha .. a onda su saznali za `fuziju senzora`,mogucnosati RSBN i data- link sistema ( automatsko navodjenje i autonomni rezimi rada ) i ovo sto je licno americki pilot izjavio ..

Tako ti je i na polju raketa V-V Eridane ... R-27 nije ni izbliza zastarela vec kako je ranije receno ima neka tehnoloska resenja koje AIM-120 nema ...

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

aerodrom ::zixo ::
Колики је њен животни век и складишту?

Vek rakete R-27 je 8 godina, ako je sve vreme u skladistu (fabricko pakovanje). Posle mora remont.


Они ти уведу санкције.Измрцваре те.И на крају када те нападну не можеш да користиш ни ракете које имаш.

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

ray ban11 ::

Zamisli da imas tako veliku raketu kao sto je R-27ET ( aerobalistika kaze da moze da` predje put` do 100km ) i ima ICGSN koja moze da` izvrsi zahvat` od koliko ? svega 18 km ?Znaci na 18 km ispred sebe vidi neki cilj tj primi IC odraz od njega i eto ona moze da se lansira na svega 18 km ??? Onda ispada da R-73 ima veci daljinu lansiranja od za nju ogromne ET ... Pa sta mislis da su Rusi `vesla sisali` kad moram tako da kazem/napisem ..


Tu sad svatko sebi treba odluciti u kojoj mjeri ce se osloniti na sluzbene izvore, a u kojoj mjeri ce sam pokusati dokuciti logiku. Svakako da se isprva malen domet cini nelogican za takvu raketu. Ali imamo i primjera koji podrzavaju i takvu logiku. Poanta je svakako u namjeni koristenja. R27t/et mogu biti osmisljene da prate filozofiju iz koje su nastale i prijasnje r4T, R8T/R98T, R23T te na kraju krajeva i R40T. Dakle jedna golema raketa, golemog dometa od 50-80 km (za 1960e) s IC tragacem koji u tom trenutku nikako nije mogao biti bogznakako dobar i sigurno nije mogao vidjeti cilj iz prednje hemisfere, niti je imao inercijalni navigacijski sustav niti ista drugo. Pa ipak je takva raketa postojala. Zasto? Jer je namjena bila drukcija od onoga se danas predstavlja pod logicno.

Brzi bombarderi i sr71 su bili i ostali prijetnja. Baza nije moglo biti na svakom koraku. Prodor bombardera u dubinu Sovjetskog saveza trajao je neko vrijeme, a avioni koji bi bili poslani u presretanje NE BI to radili s ceone pozicije, gdje em vise riskiraju da promase em imaju kracu priliku za presretanje em ako ih bombarder predje nece tako lako napraviti zaokret za 180 i nadati se da ce na vrijeme stici u poziciju za obaranje. Doktrina je nalagala prilazak sa strazenje strane i lansiranje projektila iz pozicije gdje su rakete imale vecu ucinkovitost, gdje je razdaljina bila postojanija i prilika za presretanja trajala je osjetno dulje. I tu takvom pristupu sve one nabrojane rakete, pa i R-40T, imaju itekako smisla, jer bi se ispalile s 10,20 km udaljenosti od bombarera i onda bi pratile taj bombarder mnogo dulje nego to moze jedna K13 ili cak kasnije R73. A R27T obitelj samo nastavlja tu tradiciju namjene.

Opcenito su te velike IC navodjene rakete bilo najcesce oruzje PVO trupe, a ne sovjetske avijacije. To su bila oruzja za su15, tu128, mig25, pa poslije nemalim dijelom i mig31 te su27. Sama cinjenica da su27 nosi 4 R modela i 2 T modela u 80ima opet donekle pokazuje koliko je bitna T verzija. A i mig23 te mig29 u sluzbi avijacije rijetko su nili R24T ili R27T.

Uzgred, po Vimpelovom izvoznom prospektu R27et1 ima balisticki domet od cak 120 km u odredjenim uvjetima.

Ali da se odmaknemo od logickih mozgalica i oslonimo na trenutak iskljucivo na sluzbene izvore.
Koji to izvori kazu da se r27t/et ispaljuje bez zahvata cilja? Slobodno ih izlistaj.
A koji izvori kazu da se R27e/et ne ispaljuje tako?
KTRV.RU kaze ovo:
"The R-27T1 and R-27ET1 medium-range air-to-air missiles with IR homing heads are designed to engage various air targets, such as highly manoeuvrable aircraft, helicopters and the like, in the front and rear hemispheres, by day and night, in spite of natural and organazed jamming, in compliance with the "fire-and-forget" principle.
The missile guidance system employs an updated proportional navigation method with the target lock-on accomplished on the suspension under the carrier."

Zadnja recenica je vrlo nedvosmislena.

Za usporedbu, za R verziju kaze ovo:
"The missiles pursue their targets in accordance with an update proportional navigation method both in the inertial/radio-corrected flight trajectory phase and in the semi-active homing phase after locking on target en route."

Sto nije dokaz ali je indicija da bi takvo sto napisali i za T verziju, da to vrijedi. Nije da su trebali, doduse, kad su vec eksplicitno rekli da se lock on za T/ET radi na avionu.

Tu je i su27sk manual, strana 98, 99 i 100, gdje se opisuju moguci modovi uporabe raketa i u svima gdje se spominje TGS (dakle toplinsko navodjenje) spominje se lock on prije lansiranja. S druge strane, pri RGS lansiranju (radarsko navodjenje) izricito se spominje spremnost na lansiranje (a ne lock on) i poslije se opet samo za RGS spominje obaveza radarskog pracenja mete zbog korekcija.
Dobro, nije ni bila rasprava ima li T/ET datalink, znamo da nema, ali ipak da se spomene i to.

Citat:
Da li si procitao na temi da Su-27 recimo moze da izvrsava vatrena dejstva u potpuno automatskom/autonomnom rezimu ? Pa on moze i R-27R/ER da ispali bez tog zahvata za koji si se toliko uhvatio .. Da li je tebi jasno da pilot u kabini Su-27 moze u tom rezimu samo da pritiska odredjene prekidace i dugmad( kako je navedeno,kasnije i lansira raketu po signalu/komandi `PR` ) a sve ostalo radi OZN ( Oficir za navodjenje ) toliko je sve to automatizovano ..


Manual za su27 kojega obojica citamo kaze da je automatski rezim taj da se raketi, dok je jos na avionu, dopusti da sama trazi kontakt. Raketa potom recimo nadje kontakt i pilot daje potvrdu da je lansiranje spremno. A presretanje izvedeno s tla druga je prica, dakako da se i to prakticiralo (u VPO vise nego u avijaciji) ali opet tu prvo ide zahvat cilja, pa avion salje taj podatak u komandu pa ova potom izvodi proces lansiranja. No cijela ta prica je trenutno u sferi bez jasnih izvora tako je mozda bolje da se drzimo onoga za sto postoji eksplicitan navod u literaturi.

Citat:Sta mislis zasto stoji za ET da ima efikasnu /bojevu daljinu lansiranja do 70 km u datim uslovima i za odredjene ciljeve u VaP ???

Kako rekoh, balisticki domet vimpel navodi da je i 120 km. Dakako da se raketa dakle MOZE naslijepo lansirati. Ali to nece rezultirati pogotkom. su27 manual pak navodi 52,5 km u prednjoj hemisferi, ali dakako da ne navodi detalje uvjeta. Nije nemoguce da se protiv dovoljno velikog toplinskog potpisa, na dovoljno velikoj visini, u uvjetima bez oblaka i vlage, cilj zaista i zahvati na toj daljini. No tako velik potpis bit ce djelo bombardera koji juri na forsazu. Pogledamo li zahvate drugih IC senzora, pa i KOLSa na Su27, opet po samom manualu gdje se spominje 100 km kao maksimum (70km kao lock on udaljenost) u najboljim uvjetima za lovac u forsaznom rezimu gledan straga., tih 50ak km se moze smatrati izvedivim za slabiji senzor u r27t protiv nelovackih ciljeva. Opet, pravih jednoznacnih izvora nazalost nemamo (ako ti imas, slobodno daj) jer po svemu sudeci manual za su27 daje podatke za svaku raketu s vlastitim odabirom uvjeta. To je vidljivo i iz ciljenice da za r73 navodi cak veci domet nego za r27t. Ocito se tu ne radi o uvjetima protiv istog cilja.

Citat:Da li si cuo za verziju EP ( PRGSN ) koja je takodje operativna i koja se lansira u potpuno pasivnom rezimu kao i ET ... Naravno da sam cuo, ali kakve to veze sad ima? Vecinom smo pricali o T verziji. E/EP sluzi protiv letecih ometaca, awacsa i slicnih ciljeva. I opet, kao i sa T verzijom, sam proces lansiranja tesko da moze biti u potpuno pasivnom rezimu jer je potrebno odrediti prirodu cilja, na kojoj visini leti, kojom brzinom i smjerom, na kojoj udaljenosti i slicno. Najcesce ce neki avion morati odraditi paljenje radara i prikupljanje tih podataka. Zemaljski radari ce gdjegod moci tu pomoci, ali koliko samo ima situacija gdje se na iste nece moci osloniti...

Citat:I sta pukusavas sa onom temom o `smanjenom RERP nekog vazduhoplova`

Pokusavam ne spamati temu o T50 s necim sto je offtopic vec sam napravio posebnu temu za tu raspravu. Po meni je greska ne raspravljati na toj temi vec i tu raspravu prebaciti opet na ovu temu al ajde, kako zelis...



Citat:..razmisli sta si napisao ,,neki radari ne mogu da otkriju objekte koji se ne krecu ili se krecu jako sporo u VaP ( tu da se ispravim ) ...Sta si sve napisao tamo ... sta je problem ? `Stels -tehnologija` ??? to su bili TTZ iz 80tih/90-tih i sta mislis da se razvijala samo ta tehnologija a radarska ostala kroz taj period na istom nivou ? Kad vec moram na ovoj temi ... pa vidis da ljudi rade na `fotonskim radarima` koliko sve to napreduje i prati jedno drugo ... Tehnologije za sve to ( RAM,uglovi spajanja itd ) su u najvecoj meri kompromitovane i degradirane 27.04. 1999g.

Ovo napisano je pak fundamentalno razilazenje u filozofijama zbog kojega vise ne vrijedi trositi rijeci. No sva tehnologija napreduje, i radari i skrivanje odraza. Nekoc je vecina skrivenog odraza bila odradjena oblikom, a manjim dijelom materijalima. Danas su materijali sve bitniji, a oblik se pojednostavljuje koliko se moze, do te mjere da bi sljedeca generacija lovaca mogla izgubiti repove i slicne povrsine.

Na kraju krajeva, ako je stealth prevazidjen, zasto se napravio pakfa? J20? Zasto se radi na pakda? I na LRSB? Ne radi to samo jedna strana, avione slicnih zahtjeva planiraju i japanci, korejci, indijci itd.

Citat:A ono sto si pitao da ti nije jasno za maks. brzinu Su-27 sa ET/ER ,nazad na casove iz VTUP za Su-27SK ( ima posebna tema `Su-27 Manual` ,nadji je i proucavaj ,imas tamo i maks. daljine dejstva sa ER/ET i to za izvozni SK a na ovoj temi imas nedavno prenesenu `Tablicu daljine lansiranja za Su-27` za date uslove i parametre gadjanja cilja )

Ako moze odgovor koji nije snishodljiv, cijenio bih ga. Ako ne moze i ako ce ovo ostati jedini odgovor, onda to ni nije odgovor. Pretpostavljam da se spomenta brzina odnosi na indicranu brzinu, odnosno realnih 2 i vise macha al eto, da pitam...

Citat:
Eridane pobogu .. je li tebi poznat termin `Pasivno` ? Kako neko sredstvo kao sto je pasivni lokator( IC u ovom slucaju iliti tzv` toplopelengator` ) uopste moze izvrsiti zahvat ? Sto je najveca `caka` cime moze da izvrsi zahvat nekog cilja kad ono u prostor ne zraci nista vec samo prima recimo radarske signale ( pasivno radarsko ) ili toplotni odraz / zracenje od motora ili oplate / (pasivno IC ).Ono ga samo uocava i upija to u prostoru nesto slicno ljudskom oku( `pasivno sredstvo`/organ eto ) koje ne zraci vec na osnovu svojih karakteristika prima sliku u prostoru onog sto se gleda i prenosi info u mozak ( koji je `aktivno sredstvo` jer zraci jel tako ) ...



Moze jedino da se fokusira/usmeri / na neki cilj kao sto se i oko ( oci ) mogu fokusirati na neki objekat .. poznat je slucaj kod PR- raketa.Evo ti konkretan primer .Kad pilot ( 29 ke ili 27ce) okularom NSC `Schelj-UM` uoci tj fokusira se na neki cilj ,koordinator IC GSN pokrece toplopelengator kod rakete R-73 da bi isti uocio (ne zahvatio ) i onda sledi lansiranje ,.sti je slucaj kad se upotrobljava TP od KOLS/OLS koji je zapravo pasivno- aktivni sistem jer TP je pasivno sredstvo osmatranja a laser je naravno aktivno ( vrsi laserovanje cilja u VaP tj. zraci ).


Pa to je upravo zahvat. zahvat cilja kod IC raketa je kad se tragac na istima fokusira na neki izvor (ako je u modu da sam trazi izvore) i onda salje avionu signal da je se fokusirao odnosno zahvatio cilj. kod starih sustava je to bilo preneseno pilotu putem zvucnog tona i on ispali raketu, a tragac dalje drzi fokus na cilju. Ili pilot usmjeri avion (ili sljem) na cilj i ceka opet signal da ga je raketa fokusirala. To je opet zahvat.



Citat:Sto se zadnjeg iznesenog tice opet malo razmisli ,.. Kina i Indija npr imaju veoma moderne i mocne Su-30 MK/MKI i nabavili su dosta onih R-77AE pa zasto onda nisu izbacili iz naoruzanja R-27ET/ER ?
Rekoh R-77-1 kad postane operativna u ruskim VKS to ce premijerno i prvenstveno biti za T-50 a cisto sumnjam da ce 27ce izbaciti koje sad gledamo na najnovijim Suskama jedino ako ne budu radili pasivne IC i radarske verzije R-77 .Ako to ne urade a recimo izbace R-27ER/ET/EP bolje reci ET onda cemu ce im oni OLS-30/35 na lovcima ? Time bi degradirali vatrene mogucnosti svojih lovaca .


Idemo totalno offtopic al svejedno mi. Kineski MKK je valjda pola generacija iza indijskog MKI, tu zaista ne bi trebali trpati te avione u istu recenicu. Realno, kineski MKK je na nivou Su27ub s kraja hladnog rata, s ojacanim zmajem i opcijom tankanja u zraku, podrskom za siri spektar naoruzanja i jos par dodatnih modova radara (koje je sustinski ostao isti kao na su27)

Kinezi su prvo nabavili/napravili jedno 170 su27, inicijalno bez podrske za r77. Dakako da su s njima nabavili i velike kolicine r27. su30 su nabavili 100 komada i nabavili su i r77, dakako. Kad potrazis slike kineskih su30 s bvr raketama gotovo svugdje ces vidjeti samo r77, tesko ce tu biti r27. Prije par godina jesu krenuli s integracijom r77 na starije su27, al ne znamo u kojem broju i opsegu, no jasno je da ce ostaviti i r27 u nemalom broju, zasto da bace velik broj raketa koje su skupo platili?

S indijskim su30mki slicna je prica. pretrazi dostupne slike, koliko slika ce pokazati r27, a koliko r77 na njima? Stovise, koliko ce od tih pokazati R27T/ET? Omjer je porazavajuci za R27, a pogotovo T verziju.

Zivo me zanima sada kad je ruska avijacija konacno ugovorila nabavu r77-1, kakva ce biti slika naoruzanja ruskih aviona za 5-10 godina...


Citat:Ponovicu ti ... Su-27 npr moze na svoje mete /ciljeve u VaP ( evo i protivnicke lovce ) dejstvovati potpuno neopazeno u pasivnom rezimu da pilot gadjanog lovca/aviona nema uopste ni predstavu o tome da je gadjan tj na njega lansirana raketa/e, za pogodak nece ni znati sta ga je snaslo .. Da li se tako nesto moze izvesti sa bilo kojom verzijom AIM-120 ??? Nadam se da sad shvatas neke detalje

Gore receno donekle stoji, s time sam se uvijek slagao. Razlika u misljenjima je sto ja drzim da se to izvodi u vecini situacija s vrlo malih udaljenosti, a cini mi se da ti drzis da je pod normalno i uobicajeno da se napad s R27T/ET izvodi upravo na taj nacin (dakle bez i kratkotrajnog paljenja radara) i to s par desetaka km udaljenosti. Jasno je da po prirodi tragaca amraam takav da odaje svoj prilaz svojim radarom. Ono "donekle" iz prve recenice odnosi se ipak na razne MAW sustave, bilo oni IC/opticke ili radarske prirode. Ako je avion opremljen njima, a sve vise aviona jest, opet postoje realne sanse da ce isti taj avion dobiti upozorenje da na njega ide raketa, makar ona imala pasivni tragac.

Citat:Kolega lose pratis sta se pise i komentarise i `smanji dozivljaj`...treba prvo da razumemo struku i nauku sto mogu da nam pojasne i prokomentarisu kolege u toj sferi a onda mi laici da to malo prodetaljisemo i komentarisemo .Ne treba se olako hvatati za vecinu onog sto pise na sajtovima i dr. izvorima podataka jer dosta si puta sigurno procitao kako je F-16C mnogo moderniji i napredniji od MiG-29 ,kako je njegov radar AN/APG-68 ( evo najnoviji V9 i 10 ) mnogo savremeniji od onog `prastarog` N019 Rubin a onda jedan americki pilot ( dakle struka i nauka ,iskustvo takodje ) `ladno`izjavi e `Rubin` ( i to izvozni i to treba uracunati ) ima dvostruko vecu brzinu skeniranja od radara na F-16CM .Da li mi `laici` uopste mozemo da shvatimo sta sa stanovista osmatranja, otkrivanja, pracenja pa eto i tog zahvata znaci duplo brze skenirati VaP ???

Ako cemo vjerovati literaturi iz pera raznih analiticara (dakle ne sluzbenim izvorima) onda N019 ima poseban mod za vrlo bliske situacije koji skenira zadano podrucje za 2,5 sekunde. A zadano podrucje je vrlo uski snop od 50 stupnjeva po vertikali i 6 stupnjeva po horizontali. I poanta mu je da sto prije nadje cilj i zahvati ga. I to je super za dogfajt. Kao sto je i cijeli mig29 super za dogfajt, za to je i projektiran. Ali to samo po sebi ne govori o kvaliteti radara (koji po ostalim parametrima iz pera istih pisaca ima slabasan domet i modove) vec o orjentiranosti radara za specificnu situaciju. (mozda i naustrb drugih situacija)

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Sispre C-7 italijanska raketa iz 1957. Ima IC GSN preuzetu sa Sidewindera, a upravljanje je pomoću otklona krila. Stabilizatori su nepokretni. Dužine 1950mm, prečnika 160mm, težine 65kg i dometa 12km. Proizvedena je u maloj seriji i korištena je na avionima F-86 i G91.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1104 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 8 sakrivenih i 1057 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Areal84, Asparagus, babaroga, bojank, bokisha253, Brana01, Centauro, Chainsaw, DonRumataEstorski, draganca, Goran 0000, hologram, ikan, ILGromovnik, janbo, Još malo pa deda, Karla, kihot, Krvava Devetka, kybonacci, Luka Blažević, Mlav, nenad81, oldtimer, repac, sasa87, simazr, Singidunumac, Srle993, Stanlio, stegonosa, Toper, vathra, VJ, vladaa012, vladulns, |_MeD_|, šumar bk2