Balistička raketa FROG 7 (LUNA R-65) u bivsoj JNA

91

Balistička raketa FROG 7 (LUNA R-65) u bivsoj JNA

offline
  • Pridružio: 22 Mar 2013
  • Poruke: 7

babaroga ::Sad razmisljam, ovo sa ukopavanjem lansera na VP mi nije bas najjasnije.

Po @senne, lanser je ogranicen po pravcu na +/- 3 stepena. To je +/- 3,350 m lijevo i desno od osnovnog pravca na maksimalnom dometu. Na kracim dometima jos manje. Tako da ukopavati lansere u zaklone prije dejstva znaci da se samo jedan uski sektor moze gadjati iz tog zaklona. Sto ima smisla samo kad je u pitanju stacionarni cilj, koji je poznat mnogo prije posjedanja polozaja.

Kod taktickih ciljeva (manevarske jedinice, komandna mjesta i centri veze, koncentracije trupa) ukopavanje lansera nema nikakvog smisla.

Jesi li siguran da su i lanseri ukopavani na toj vjezbi @dacun?


Pa možda se nisam najbolje izjasnio,a i vremenska distanca.Lanseri su bili kako da kažem poluukopani zato što su iskoristeni neki mali blagi brežuljci pa je to rađeno kao kad kopate za podrum ili garažu u nekom uzvišenju.Ja sam to pitao samo radi termovizijskih kamera jer na tom gađanju je bio skoro cijeli generalštab JNA.Za njih je napravita specijalna bina.Sve se znalo unaprjed kako će izgledati pa su radi efekta možda tako i radili.Druga stvar iako sam bio lični pratilac pukovnika komandanta brigade ,a on nije volio to "igranje rata", tako da sam ja više čuvao njegov šator u logoru nego njega.Samo zadnji dan na gađanju bio sam ispred njegovog komandnog rova,vjerovatno radi onih posmatrača sa bine.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8444
  • Gde živiš: pecina stroga

Drug pukovnik ::Po pravcu je +/-7 stupnjeva (zadnja stranica tablica gađanja, točka 6)


Pa i to je jako uzak sektor na maksimalnom dometu,nesto preko 15 kilometara po sirini. Ni madjari u onom videu ne ukopavaju.



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Spravočnik za 9K52 nemam, ali ako je po analogiji sa drugim raketno-artiljerijskim K sistemima i Luna bi morala imati opis svog rova. Slika ili filmova ukopanog lansera nema baš, nema baš ni puno Uragana, Smerča i Točke, a njihovi rovovi su ipak definirani. Svi se oni u grubo uvode u pravac gađanja prije nišanjenja pa se tako i u rov mogu uparkirati.
Uraganski rov (ista mašina kao na Luni, ZIL-135) i Smerčev su na njihovim temama, a ovdje ću staviti dva tipa rova za Točku.
Dvosmjerni su, nagib ulaza i izlaza je standardiziran na 15 stupnjeva. Prvi je potpuno pripremljen paljbeni položaj, a drugi je rov za gađanje iz marša.





Nešto slično kao ovo od Točke očekujem da je bilo i za Lunu predviđeno, ali eto nije se izgleda često rovarilo već uparkiraj, odmjeri, deri i bježi...u trajanju beskonačnog školskog sata sa svim onim balonima Smile

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8444
  • Gde živiš: pecina stroga

Ne vjerujem da moze da se pravi analogija izmedju Tocke i Lune sto se tice osnovnog pravca i pozicioniranja lansera. Luna maksimalna elevacija daljinara 60 stepeni, a Tocka uvijek gadja iz skoro vertikalne elevacije. Drugo, Tocka je inercijalno vodjena koliko ja znam, nije 100% balisticka raketa.

Isto tako nije slicno ni sa Uraganom ili Smerchom. Oba ova sistema, bar po slikama koje sam ja vidio, mogu da setaju lanser po pravcu bar 15-20 stepeni lijevo desno od osovine vozila. Tako da i kad ih ukopas u osnovnom pravcu, mozes i dalje da pokrivas sektor od dvadesetak kilometara kod Uragana ili 35-40 kilometara kod Smercha na maksimalnom dometu.

Ovo pitanje (koliki uglovni sektor orudje pokriva po pravcu) je izuzetno vazno za takozvani manevar vatrom, jednu od najznacajnijih taktickih radnji u artiljeriji.

Sva se artiljerijska orudja ugrubo "parkiraju" u osnovni pravac kod posjedanja vatrenog polozaja. Ali vecina orudja ima relativno veliki otklon cijevi ili lansera po pravcu. Luna jako mali. Ako je zakopas u rov, ne mozes ni vozilo da pomjeris par stepeni ulijevo ili udesno ako se pojavi novi cilj van onih 14 stepeni.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Uragan je sa +/-30, a Točka i pored inercijalne metode vođenja i blisko vertikalnom startu pokriva ja ću reći samo +/-15 bez “preparkiravanja” , ti ćeš reći da je to duplo više Smile

Potražit ću ako ima šta o mađarskom trobroju, to nešto smrdi.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8444
  • Gde živiš: pecina stroga

Drug pukovnik ::
Potražit ću ako ima šta o mađarskom trobroju, to nešto smrdi.


Koliko sam ja uklavirio, osnovna (i cini mi se jedina) taktika upotrebe Lune bila je plotunom po jednom cilju, bas zbog velikog rasipanja pogodaka. Ako je to tako, mozda trobrojna baterija ima smila, i standardna je na istoku, a JNA jednostavno nije imala novaca da kupi takvu formaciju, pa su kupili samo 12 orudja.

I ova brigada od tri diviziona u JNA mi nije jasna, svagdje drugdje tri diviziona su puk, cak i u JNA.

Zna li neko za ostalne "normalne" artiljerijske brigade u JNA, da li su ih cinili pukovi ili divizioni? Ja mislim pukovi?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Zaboravljate da su u JNA Lune imale jedan strateški zadatak .. poklopiti plavog odbosno ruske tenkove koji su izbili na prostor između Samobora i Medvednice , i to su upravo Sanne i ekipa uradili iz snajkinog sela , kako god se ono zvalo. To je jedan relativno uzak koridor kroz koji plavi mora proći , stati i napraviti most.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8444
  • Gde živiš: pecina stroga

@senne, jeste li se vi ukopavali onomad?

Ili ste samo ganjali snajke?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19165

babaroga ::...
I ova brigada od tri diviziona u JNA mi nije jasna, svagdje drugdje tri diviziona su puk, cak i u JNA.

U JNA teoriji puk je bio jednorodan, a brigada viserodna. Ali ima jedno ali, pukovi jos od '50ih nisu bili jednorodni.
Gde je prestajao puk i pocinjala brigada je bilo jako nedefinisano. Recimo neku pesadijski pukovi su prekvalifikovani u brigade, bez skoro ikakve promene strukture. Tek su naknado te brigade ojacavane.
Da li se mozda u tome krije problem terminologije?
Da li se termin brigada koristi zbog planiranog razvoja do koga nikada nije doslo?

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8444
  • Gde živiš: pecina stroga

Hvala @bojank, JNA je imala mnogo formacijskih promjena, o kojima ti mnogo znas. Mene interesuje artiljerijska formacija (odnos puk - brigada).

Armijske oblasti (armije) su imale artiljerijske brigade. Normalna artiljerija na korpusnom (divizijskom) nivou bila je sva u pukovima. Samo ne znam da li su artiljerijske brigade JNA bile sacinjene od pukova ili diviziona? Najvjerovatnije od pukova, ali nemam potvrdu.

P.S. Artiljerija je uvijek jednorodna, zar ne?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 813 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 1 sakriven i 805 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bobrock1, Darko001, mrav pesadinac, naki011, robytz, Srle993, voja64