Antonov An-26

138

Antonov An-26

offline
  • Pridružio: 28 Maj 2011
  • Poruke: 211
  • Gde živiš: Nis

Napisano: 30 Dec 2012 1:24

71386 Brno 2004 Smile


Serbian AF, Antonov An-26 Curl by nxgphotos, on Flickr

Dopuna: 01 Jan 2013 13:15

Clanak u Politici
Citat:Војни пилоти на међународним летовима
Транспортни авиони АН-26, модернизовани савременом навигацијском и другом опремом, атракција када се појаве на аеродромима на западу Европе.

Својим авионима лете изнад Средоземног мора, севера Европе, па и Сахаре. Неко би помислио да је реч о пилотима неке велике путничке авио-компаније, међутим у питању су посаде транспортних авиона Војске Србије (ВС). Ови пилоти, чији задаци нису познати јавности, попут оних које изводе пилоти борбених авиона или хеликоптера, ангажовани су приликом обуке падобранаца, превоза војних делегација у иностранство и, све чешће, на пружању логистичке подршке припадницима војске ангажованим у мисијама УН. Географске одреднице са почетка текста односе се на многе летове изнад Средоземља у државе северне Африке или на Кипар, путовања у Данску, па и у дубину Сахаре у Либији.

Недавно су обавили три атрактивна лета, одредница је била Шпанија, где су се мировњаци ВС обучавали пре одласка у мисију УН у Либан, где се налазе у оквиру шпанског контигента. Полетали су из Ниша, слетали су на италијански војни аеродром „Дећимомано” на Сардинији, ради допуне горива, одакле су наставили лет до свог одредишта у Севиљи. Летело се турбоелисним авионима АН-26, који због својих техничких карактеристика лети спорије од путничких млазних авиона и на мањим висинама.

– Лет у једном правцу трајао је осам до девет сати, на висини око 6.000 километара. На правцу лета није било гужве у ваздушном простору – објашњава потпуковник Видан Павловић, командант 138. транспортне авијацијске ескадриле, која је у саставу 204. ваздухопловне бригаде на Аеродрому „Батајница”.

Да би обављали међународне летове, ови војни пилоти пролазе кроз обуку у Србији, а и њихови авиони модернизовани су одговарајућом опремом.

– На нама је да обавимо све формалности око лета, на пример око аеродромских такси и горива, за разлику од цивилних пилота у путничком саобраћају за које то обављају компаније. Наши летови се најављују унапред државама преко чијих територија летимо, помажу нам Министарство одбране и Агенција за контролу летења, као и војни изасланици Србије на одредиштима. Од 2004. године обавили смо више од 200 међународних летова на 60 аеродрома у 26 држава – објашњава потпуковник Павловић.

Ескадрила којом командује, осим поменутих „антонова”, има и три млазна „јак 40”, намењена превозу јавних личности, али који тренутно не лете, јер су им истекли ресурси. Два АН-26 су ремонтована и модернизована уградњом савремене опреме, укључујући навигациони систем, уређај против судара, транспондер који омогућава електронску комуникацију са контролама лета. Ови авиони су атракција када се појаве на аеромитинзима у западним државама, будући да се АН-26, цењен због своје поузданости широм света, углавном користе у источноевропским и земљама Азије и Африке.
Мировњаци ВС у Шпанију и на Кипар превезени авионом АН-26
У састав 138. транспортне авијацијске ескадриле ускоро ће ући и двомоторни авион „пајпер сенека” намењен за аеро-фото снимање из ваздуха. Ова снимања обављаће се за потребе Војно-географског института, али овај авион моћи ће да се користи и за обуку пилота транспортне авијације. Оно што ће у догледној будућности бити неминовно, али зависи од финансијских могућности државе, јесте набавка нових транспортних авиона. Овакве одлуке зависе од процене да ли је исплативије ремонтовати расположиве старе авионе или купити нове. Поменути авиони „јак 40” су произведени још седамдесетих година прошлог века, када је ова јединица била позната и као „Титова ескадрила”, јер је превозила доживотног председника СФРЈ. Један АН-26 је 1975, а други 1984. годиште. После ремонта овај први може се користити до 2015, а други до 2024. године.

– Нама је транспортна авијација свакако потребна, како за војне, тако и за задатке подршке цивилном становништву. Осим за вежбу и употребу падобранаца, све смо више ангажовани за потребе мировних мисија, а у случају елементарних непогода, на пример великих поплава или снежних падавина, теретним падобранима можемо снабдевати становништво свиме шта је потребно. Могуће је да ће, приликом избора новог авиона, бити од значаја да ли ће се моћи користити за гашење великих шумских пожара. У категорији средњих транспортних авиона, какав нама треба, најпознатији су шпански „каза 235” и „каза 295”, италијански „спартан”, амерички „херкулес”, руски „беријев 200” и АН-32 – објашњава потпуковник Павловић.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Vojni-pilot.....ma.sr.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Kazahstanski An-26 snimljen u Ukrajini.
Januar 2013



offline
  • Air Force Pilot
  • Pridružio: 08 Jan 2013
  • Poruke: 13
  • Gde živiš: Awesomeness

An-26 na Golubovcima mislim 2005 il 2006 Smile

offline
  • dinja  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2008
  • Poruke: 687
  • Gde živiš: Beograd

Трајало је чекање, али се исплатило.
Фотографија је датума 25.12.1975. Кировоград, СССР (данашња Украјина). Види се део припадника РВ и ПВО СФРЈ на првој, оригиналној и јединој преобуци за авион АН-26.

Мирјачић, Ђолић, Маринковић, Китић, Мргић, Симоновић, Жикић, Рајковић.

Фотографију је дао Симоновић млађи (син старијег) који и данас ради на АН-26. Симоновић старији је у задњој клупи лево и одавно је у пензији (као и остали са фотографије).

У првој клупи скроз лево је Жикић, он је отац од Зорана Жикића- Сосе басисте Кербера.
Поред њега са брчићима је Бане Рајковић - инжињер легенда овог авиона код нас и вероватно најбољи и најјачи стручњак за АН-26.

Симоновић старији је обећао да ће нам дати и оригиналну диплому-лиценцу коју је добио после успешно те завршене преобуке, да би видели како је то некада изгледало. Затурио ју је негде, али сачекаћемо.....





А ово су вероватно прве фотографије АН-26 у СФРЈ. Тек стигао из СССР.
Аеродром Ниш, у позадини се виде Дагласи. Година 1976.
Сви АН-26 су из СССР долетали прво у Ниш, где се вршила прва преобука осталог састава за овај тип у СФРЈ. После преобуке у Нишу, 7 авиона одлази на а.Плесо (Загреб) а других 7 остаје у Нишу. То је период 1976-77. година.
Петнаести авион долази 1984. године (71386).



(на средњој фотографији Симоновић је десно)

offline
  • Pridružio: 16 Maj 2010
  • Poruke: 215

dinja ::
Фотографију је дао Симоновић млађи (син старијег) који и данас ради на АН-26. Симоновић старији је у задњој клупи лево и одавно је у пензији (као и остали са фотографије).













vidim da je bio uspešan sastanak sa SNORKIJEVCIMA Very Happy

aj pa Ziveli

offline
  • Pridružio: 28 Maj 2011
  • Poruke: 211
  • Gde živiš: Nis

dinja ::



Jao ne verujem, prvi dole levo - moj komšija Kitić.

offline
  • dinja  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2008
  • Poruke: 687
  • Gde živiš: Beograd

Potkrala se greška, ova fotografija sa strane br.7 je snimljena na a.Skopski Petrovac.
Oba aviona, 71374 i 71364 su u to vreme pripadala Niškoj 677 eskadrili.



(čitaju penzioneri, prate temu, ispravljaju ....... Razz )

offline
  • Pridružio: 24 Dec 2011
  • Poruke: 10

Marko88 ::dinja ::



Jao ne verujem, prvi dole levo - moj komšija Kitić.


Moj skromni doprinos istoriji.Na slici gde ima naj vise clanova vidi se ekipa VTRa koja je utkala svoj trud da AN toliko dugo traje.Clanovi ove ekipe su uglavnom radili na DC3 i AN2 znaci letelicama sa klipnim motorima pa su se prebacili na AN26 sa mlaznim pogonom sto njihov trud cini jos vecim.Ja sam imao srecu da sam sa svima njima radio i dobro ih poznavao ali na zalost niko od njih nije vise sa nama sem mozda Ace Kitica.Da nabrajam imena vama nebi nista znacilo jer vi te ljude niste poznavali ali svako od njih ima svoju pricu vezanu za AN26. ZIK Nikolic Nikola, cuci a na glavi nosi titovku, i ako vec u godinama , bio je clan ekipe koja je radila 1200 h pov. pregled koji je iziskivao otvaranje kesona i tom prilikom doziveo takvo trovanje od isparenja da je doslo do gubitka svesti na krilu ali odstupanja nije bilo i tako redom, svako od njih nosi svoju pricu.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Citat:Eindhoven Airport 01-02-2013: Antonov AN26, 407, Hungarian Air Force, Departure vliegveld Eindhoven

offline
  • Ratarstvo
  • Pridružio: 21 Nov 2009
  • Poruke: 257

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 876 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 7 sakrivenih i 826 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, _Rade, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, crnitrn, djboj, drazenm, esx66, FOX, goxin, Karla, Kibice, kihot, kybonacci, ladro, laurusri, mercedesamg, Mercury, mikrimaus, milenko crazy north, milutin134, nebojsag, nemkea71, nenad81, NoOneEver Dreams, Panter, pein, raso7, Regrut Boskica, ruma, S1Mk3, Sirius, Smajser, stalja, vathra, VJ, vladulns, vlajkox, zlaya011, Zoca, Šraf, 1107, 79693