MIG-21 "Fishbed"

632

MIG-21 "Fishbed"

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2265

Ministar odbrane Hrvatske Ante Kotromanovic veceras je izjavio da ce Hrvatska zadrzati borbeno vazduhoplovstvo.
http://www.jutarnji.hr/odluka-je-pala--ministar-ob.....o/1029276/

Posebno je interesantna recenica: "Želimo imati čvršću kopnenu vojsku, obuka će biti potpuno drugačije koncipirana i želimo afirmirati odnose i pripremiti snage za vođenje rata i operacija"



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 5

aerodrom ::Ministar odbrane Hrvatske Ante Kotromanovic veceras je izjavio da ce Hrvatska zadrzati borbeno vazduhoplovstvo.
jutarnji.hr/odluka-je-pala--ministar-ob.....o/1029276/

Posebno je interesantna recenica: "Želimo imati čvršću kopnenu vojsku, obuka će biti potpuno drugačije koncipirana i želimo afirmirati odnose i pripremiti snage za vođenje rata i operacija"


Radi se o problemu da OSRH trosi silna sredstva na neborbene djelatnosti (spasavanje unesrecenih u prometnim nezgodama, planinara, i gasenje pozara), koje oduzimaju strahovito veliki novac vojsci koja su potrebna za odrzavanje borbene tehnike, uvjezbavanje i sl. Ove djelatnosti su u SFRJ bile vezane na JNA, medjutim u NATO sustavu o ovim stvarima brinu civilne agencije (civilna zastita, paramedicinske sluzbe itd) i nisu posao vojske. Posao vojske u NATO-u je iskljucivo ratovanje i priprema za isto. NATO je vec vise puta zahtijevao od HR da uspostavi civilne strukture na koje ce prenijeti ove aktivmosti sto Kotromanovic i najavljuje. E sad to koliko ce njima trebati dok nesto stvarno i naprave o tome radije ne bi. Inace za primjer - velika vecina proracuna HRZ (ogromna vecina) se trosi na protupozarnu djelatnost. MIG-ovi su apsolutno najmanja stavka - mozda vam to nesto objasnjava.



offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16068
  • Gde živiš: Lublana

Pa mogli bi barem kanadere i ostalu civilnu tehniku preneti na Civilnu zaštitu koja spada pod oružane snage. Takav sistem imamo u Sloveniji i zna se taćan proračun za Civilnu zaštitu i za vojsku, zato se ne događa da se troši novac koji je namenjen vojsci u civilnoj zaštiti. Što se tiće helikoptera tu je stvar komplikovanija jer nije smotreno da bi civilna zaštita imala svoje. Pa se onda satnica kod spašavanja uračunava kao satovi za trenažu pilota, koji odrađuju još redovne borbene trenažne letove. Isti je đavo leteli piloti za civilno spašavanje ili vežbali za vojnićki MEDEVAC jedino što nema pešadije koja štiti ukrcaj.

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2011
  • Poruke: 180
  • Gde živiš: ...the land of the free and the home of the brave... :-)

MORH je objavio godišnji izvještaj o spremnosti odbrambenog sistema za 2011. Poredeći sa drugim rodovima vazdušne snage se još dobro i drže.
PS. Čini mi se da ovakav izvještaj je otprilike isti za sve ex-Yu zemlje :-(

"GODIŠNJE IZVJEŠĆE O SPREMNOSTI OBRAMBENOG SUSTAVA, PROVOĐENJU KADROVSKE POLITIKE I UKUPNOM STANJU U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU, S IZVJEŠĆEM O STANJU OBRAMBENIH PRIPREMA U REPUBLICI HRVATSKOJ ZA 2011. GODINU", a gdje je i više nego očito kako se OSRH nalaze u teškim problemima pri izvršavanju svojih zadaća.

"Nedostatak financijskih sredstava najvidljiviji je u području održavanja i opremanja. Sve češće oslanjanje na vanjsku uslugu održavanja višestruko povećava troškove održavanja uz istovremeno generiranje problema poput:

• nepostojanja strateških partnera za održavanje borbenih materijalno-tehničkih sredstava,

• nedostatka višegodišnjeg financiranja i ugovaranja održavanja tehnike, naročito zrakoplovne,

• dugotrajnih remonta brodova i mornaričkih sredstava,

• otežavanja provedbe postupaka nabave s jedne strane (jedan od razloga je i često revidiranje iskazanih potreba zbog smanjenja odobrenih financijskih sredstava) te

• sporosti u provedbi ugovorenih usluga.

Financijska sredstva za održavanje vojne imovine primarno se namjenjuju za održavanje zrakoplovne tehnike, uključujući protupožarnu eskadrilu koja je na vrhu prioriteta održavanja. U protupožarnoj sezoni dostignuta je razina od 60% stalne operativne raspoloživosti svih letjelica.

Održavanje plovila i mornaričkih tehničkih sredstava, u uvjetima nedovoljnih, a potom i smanjenih financijskih sredstava obavljano je selektivno kako bi se zadržala plovidbenost, dok se pojedini brodski sustavi, oprema i mornarička tehnička sredstva nisu održavali propisanom dinamikom. Obavljen je remont na 12 brodova, a odustalo se od remonta šest brodova.

U održavanju plovidbenosti brodova prioritet su brodovi Obalne straže (100% ispravnosti na kraju 2011. godine). Plovidbenost brodova Flotile HRM-a je 90%. Kao najveći pojedinačni problem u održavanju brodova ostaje neispravnost glavnih motora na raketnoj topovnjači RTOP-11. Na brodu su izvršeni radovi antikorozivne zaštite s izmjenom katodne zaštite na podvodnom dijelu broda. Radarski sustav GEM već treću godinu održava se isključivo korektivno zbog nedostatka financijskih sredstava.

Višegodišnje nedostatno financiranje održavanja borbene tehnike HKoV-a umanjilo je ispravnost koja je pala ispod razine koja osigurava nesmetano izvršavanje zadaća HKoV-a. Najkritičnija je ispravnost tenkova koja je iznosila 24% od ukupno 75 tenkova, oklopništva ukupno 49% od 226 sredstava te raketnih sustava za potporu. Prioritet u održavanju tehnike HKoV-a bio je na opremi namijenjenoj za mirovne operacije, inženjerijskim strojevima i opremi te strojevima za razminiranje.

Kod nebojne tehnike najveći je problem održavanje nebojnih vojnih vozila zbog njihove starosti i istrošenih resursa. Održavanje ovakvog voznog parka nije ekonomično, a njihovo neodržavanje narušava spremnost postrojbi. Sposobnost kretanja i mobilnosti Oružanih snaga na funkcionalnim zadaćama, zadaćama obuke i školovanja te vojnih vježbi umanjena je zbog nedostatka nebojnih vozila i zastarjelosti voznog parka nebojnih vozila.

Opskrba svim klasama vojnog materijala u zemlji i inozemstvu bila je dostatna za funkcioniranje i sudjelovanje u operacijama, no to se postiže uz snižavanje kriterija i agresivne mjere racionalizacije i štednje na vojnom materijalu. Oružane snage raspolažu s 22 vojno-skladišna kompleksa u kojima se ukupno nalazi 181 skladišni objekt za skladištenje svih klasa vojnog materijala. Od toga samo 57 skladišnih objekata (31%) odgovara suvremenim ekološkim i sigurnosnim propisima Europske unije.

Tijekom 2011. godine Vojno-zdravstveno središte provelo je 7175 pregleda pripadnika/ca Oružanih snaga. U ordinacijama primarne zdravstvene zaštite obavljena su 35 233 pregleda. Zbog nedovoljnih proračunskih sredstava namijenjenih za zdravstvene preglede, prioritet je dodijeljen ocjeni zdravstvene sposobnosti za sudjelovanje u međunarodnim operacijama, a potom provedbi zdravstvenih pregleda povratnika/ca iz mirovnih operacija.

U takvim okolnostima, nisu se provodili propisani periodični zdravstveni pregledi, čime se povećao rizik kasnog otkrivanja bolesti odnosno tjelesnih oštećenja. Periodički pregledi djelatnih vojnih osoba nisu
obavljani sukladno vremenskim kriterijima i realizirani su samo za 31% osoblja. Zbog nedovoljnih proračunskih sredstava, Oružane snage su morale odustati i od provedbe programa aktivnog adaptivnog odmora povratnika/ca iz mirovnih operacija i članova njihovih obitelji.

Funkcioniranje zdravstvene zaštite otežano je zbog nedostatka potrebnog broja liječnika/ca. Tijekom 2011. godine kao i prethodnih godina nastavljen je trend odlaska liječnika/ca iz službe (6 – 10 godišnje), a zainteresiranost za prijam u sustav je slaba.

Postojeća topnička sredstva ne udovoljavaju zahtjevima i sposobnostima u smislu mobilnosti, dometa i kalibra. Opremanje topničkim sredstvima nije započeto zbog nedostatka financijskih sredstava. Zbog nedostatka sredstava nije provedena planirana nabava inženjerijskih strojeva.

Odgođena je nabava sredstava za individualnu NBK zaštitu zbog nedostatka financijskih sredstava. U 2011. godini nije realiziran niti jedan projekt opremanja i modernizacije HRM-a iako je planirana nabava autonomnog podvodnog vozila i sustava za identifikaciju brodova. Zbog nedostatka financijskih sredstava nije se pristupilo ugovaranju i izgradnji obalnih ophodnih brodova kao preduvjeta za razvoj sposobnosti Obalne straže u zaštiti interesa Republike Hrvatske na moru.

Problem operativne funkcionalnosti radarskog sustava „Enhanced Peregrine“ dovodi u pitanje kvalitetan nadzor površinske situacije na moru. Radarski sustav GEM SC 2050 je na kraju životnog ciklusa te je nužna njegova zamjena novim sustavom.

Višegodišnja nedovoljna ulaganja u specijalne alate i mjernu opremu za održavanje zrakoplova te objekte za njihovo održavanje dovela su HRZ i PZO u situaciju da nije u mogućnosti provoditi propisane stupnjeve održavanja na svim tipovima zrakoplova. Dugogodišnje neopremanje opremom za opsluživanje letenja zrakoplova dovelo je granu u ovisan položaj u dijelu opsluživanja zrakoplova o uslugama civilnih struktura na aerodromima baziranja što nije u skladu sa standardima NATO-a i preuzetim obvezama, a za posljedicu ima i nemogućnost samoodrživosti zrakoplovnih snaga angažiranih u operacijama.

Najkritičnije stanje je s nebojnim motornim vozilima u Oružanim snagama. U operativnoj uporabi u Oružanim snagama nalazi se tek 44% propisanog broja nebojnih motornih vozila. Različite marke i tipovi vozila za posljedicu imaju složeno održavanje, obuku i uporabu. Oružane snage nisu opremljene odgovarajućim nebojnim vozilima. Vozila civilne izvedbe ima 59,31%, a vozila vojne izvedbe 40,69%. Po starosti i dostignutim resursima uporabe nebojna motorna vozila ne jamče pouzdanost uporabe, a svojim taktičko-tehničkim značajkama ne udovoljavaju razvoju planiranih sposobnosti Oružanih snaga. Prosječna starost ovih vozila iznosi 21 godinu, s prosječno prijeđenih 133 088 kilometara. Za ispunjavanje zadaća Oružane snage je potrebno sukcesivno opremiti s 417 nebojnih vozila različitih tipova do 2018. godine.


U 2011. godini zbog nedostatka sredstava izostala je realizacija izgradnje i modernizacije objekata i infrastrukture u skladu s iskazanim potrebama, prioritetima i planovima. Raspoloživa sredstva bila su usmjerena prioritetno na provedbu zakonom uvjetovanih ispitivanja i najnužnije aktivnosti temeljnog i korektivnog održavanja. Izostanak investicija uzrokuje potrebu sve češćeg i zahtjevnijeg korektivnog održavanja objekata i infrastrukture.

Razina održavanja objekata i infrastrukture nije zadovoljavajuća, što utječe na njihovu ispravnost, vijek trajanja te sigurnost djelatnika/ca koji ih koriste. Preustrojem i smanjenjem Oružanih snaga smanjio se broj vojnih objekata, no nije došlo do njihove modernizacije, objedinjavanja kapaciteta i racionalizacije korištenja. Razmještaj postrojba i zapovjedništava nije se provodio zbog usporene dinamike izgradnje i razvoja zamjenskih smještajnih kapaciteta na perspektivnim lokacijama. Izrada razvojnih i urbanističkih planova te tehničke dokumentacije (projekata) potrebne za planiranje, razvoj, izgradnju i modernizaciju objekata i infrastrukture bila je nepotpuna i nesustavna.

Potpora civilnim institucijama (medicinski letovi, traganje i spašavanje, potpora jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave), koja je dio temeljnih misija i zadaća Oružanih snaga, financira se iz raspoloživih sredstava Financijskog plana Ministarstva obrane. S obzirom na to da je troškove za ovu namjenu teško unaprijed predvidjeti, svako dodatno angažiranje veće od planiranoga odražava se na sredstva namijenjena funkcioniranju Oružanih snaga.

Vidljiv napredak u implementaciji ciljeva snaga ostvaren je u području obuke i vježbi gdje je došlo do značajnog približavanja standardima NATO-a što dokazuje niz u 2011. uspješno provedenih i za 2012. planiranih ocjenjivanja (certifikacije) i potvrđivanja (afirmacije) deklariranih snaga. U pojedinim ciljevima kasni se s nabavom ključne opreme što je jedan od najvažnijih uzroka poremećaju u dinamici, a leži u činjenici što je najveći dio financijskih sredstava namijenjenih za opremanje i modernizaciju iskorišten za servisiranje obveza Projekta borbeno oklopno vozilo. Od ukupnih sredstava namijenjenih za opremanje i modernizaciju u 2011. godini 94% je utrošeno na obveze u ovom projektu. (defender.hr)

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 5

@Jazbar: Naravno da se slazem za Kanadere, samo treba isplanirati kakav odnos vojnih i civilnih struktura ce biti. a tu nastaju problemi - interesi, ego itd. pa to onda ide svadja u nedogled. Pogledajte samo kakav cirkus imamo s organizacijom obalne straze.
Sto se helikoptera tice prica je malo kompliciranija nego u SLO. Vi imate Bel-ove i Coguare, HRZ ima Mil-ove koji su jednostavno preveliki za taj posao, pogledajte koje helice koristi ADAC i slicne sluzbe, sat letenja, posade itd. su neusporedivi. Manjih helikoptera nema (Jet Rengeri su skolski), a i vojska kao vojska za manjim nema potrebe. Jos kad udjemo u EU pa bude policija trebala letjelice za nadzor granice, ako se bude financiralo sredstvima iz fondova onda idu Eurocopteri (znate i sami zasto), pa bi MUP imao njih+Bel-ove, vojska Mil-ove, ma stvarno prekrasno za logistiku, a o trosenju love da ne pricam.

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2012
  • Poruke: 71

Napisano: 20 Maj 2012 20:03

Evo slike na kojoj se vidi da je riječ o kugličnom ležaju.Najveći je sa maljutke,Ono što je bitno jeste to da su prva dva ugrađena u instrumente Miga-21.


Dopuna: 21 Maj 2012 8:15

Interesuje me zašto se koristi ovaj instrument i u kojem djelu aviona se nalazi.Hvala.


offline
  • Jerzy
  • retired soldier Polish AF
  • Pridružio: 28 Nov 2011
  • Poruke: 954
  • Gde živiš: Polska

Po mom skromnom mišljenju to je watch povezani od kontrolni rezultati zadatka po pilot
[AFK-Aero Foto-Control] [ RP-21 -Gsz-23- Ssz-13-300 ? ]
Ili vrijeme radarskoj postaji na letu 21bis [ali više to prva verzija je vjerojatno ] Very Happy
Mislim da će se odnositi na uhićenju [RP-21-22]

Negdje na internetu je slika pokazujući film s takvim watch u kutu.
Uređaj snimanja spremiti također cilj, rezultat presretanja i watch.

Srebreni 21Lancer to vjerojatno nije bio ?

Malo romantike Razz

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Jos jedan cuvar baze ovog puta kubanski


Cuban MiG-21 BIS Gate Guardian at Santa Clara Air Base


offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

'el to golub?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Golubica Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 937 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 13 sakrivenih i 889 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AC-DC, Alibaba1981, Andrija357, bokisha253, cavatina, DPera, dushan, FOX, galerija, Georgius, grenadir, Krvava Devetka, ksyyaj, Leonov, Mercury, MilosKop, MiroslavD, Mlav, moldway, nebojsag, nemkea71, procesor, randja26, robert1979, sasa87, SlaKoj, Stanlio, stegonosa, vathra, Vlad000, wizzardone, wolverined4, ZetaMan, Zoca, |_MeD_|