MIG-21 "Fishbed"

657

MIG-21 "Fishbed"

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16303
  • Gde živiš: Lublana

Nikako da shvate pojedinci da je to forum i da se ovde diskutira. Sad dali se diskusija nekom sviđa ili ne ako je u okvirima pravila foruma ona je legitimna. Ja si svakako pridržavam pravo argumentovano diskutirati o svakojakoj vojsci, bila to hrvacka, srbska, slovenska, bosanska, američka, nemaćka... i ako to neki nemogu podneti to više nije moj problem. Pogotovo ne razumem zamerke ili zajedlive odgovore ako se linkuju časopisni članci novina države o kojoj vojsci diskutujemo. Zrelost nekog pojedinca ili nacije je u tome da može podneti argumentovanu diskusiju ili kritiku i da je samokritićan.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Jerzy
  • retired soldier Polish AF
  • Pridružio: 28 Nov 2011
  • Poruke: 954
  • Gde živiš: Polska

Kolege mogu dati više detalja ? Ziveli



offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2398
  • Gde živiš: Beograd

Ivan Selak i Danijel Borovic, piloti JNA/VJ koji su 1992. godine prebegli u rodnu Hrvatsku iz Uzica i Bihaca. Tamo ih slave kao heroje, malo manje se prica o tome kako su bili gorljivi clanovi Komunisticke partije i aktivni ucesnici borbenih dejstava protiv hrvatske vojske pre prebega.

offline
  • Jerzy
  • retired soldier Polish AF
  • Pridružio: 28 Nov 2011
  • Poruke: 954
  • Gde živiš: Polska

Hvala
Komplicirano povijest Naroda, komplicirane život.
Ja ne mogu to ocijeniti. Ziveli

offline
  • Pridružio: 06 Maj 2007
  • Poruke: 887

S-lash ::



Neznam dali nemas bas pojma o vojsci ili neznas citati, ali ja nikad nisam govorio da se hrvatska odrece mlaznoj aviaciji, nego sam samo dao tezu kako bih trebalo postupiti sada, kada se nema para za ozbilne avijone. Da se poradi na trenaznoj komponenti i tako se dobiva strucan kadar za bolje godine. Al tvoje oci citaju nesto drugo, sta ja nisam nikad rekao.

To sto ti sanjas velicinu i regijskog lidera to je tvoj problem, a vidi se to u tvojoj argumentaciji: "sta da nama sole pamet oni koji nemaju vlastitu mlaznu aviaciju". A da kazem: trenutacno kako stvari stoje u poslednjih 5 godina, imamo mi bolje borbeno uvjezbane pilote nego vi Wink Zagrljaj



To za kupnju par trenažera- 4-6 naprednih mlaznih postoji kao plan već više od 10 godina. gdje se stiglo- vidiš i sam. ne znam jesi li čuo za novi "plan" - pošto se premijer "razumije" u vojna pitanja i osobito se zalaže za razvoj mornarice- plan je u slijedeće 3 godine napraviti jedan!???? brod za obalnu stražu?! cijene 40tak milijuna kuna.. MIg 21 se zadržava da bi se zadržalo kadar i očuvala deklarirana sposobnost nadzora svog zp, usput budi rečeno 5,5-6 puta većeg od slovenskog, ne spominjem to zbog naprđivanja već zbog troškova policinga. nije da nisu htjeli ukinuti i plaćati air policing, ali projekcije računa su bile hm, nepovoljne.

a ovo boldano ukazuje na nerazumijevanje zrakoplovstva, pogotovo borbenog. kakve veze ima pilatus sa borbenom avijacijom? gdje ti uvježbani piloti mogu iskoristiti naučeno? preći će na mlažnjak? koliko pilatus traje u borbi? Hudornik je dobar trenažer ali ne ide u istu rečenicu s borbeno, osim ako ne ubaciš za razliku od ..

offline
  • S-lash 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Apr 2008
  • Poruke: 4951
  • Gde živiš: Slovenija

krizantema ::
a ovo boldano ukazuje na nerazumijevanje zrakoplovstva, pogotovo borbenog. kakve veze ima pilatus sa borbenom avijacijom? gdje ti uvježbani piloti mogu iskoristiti naučeno? preći će na mlažnjak? koliko pilatus traje u borbi? Hudornik je dobar trenažer ali ne ide u istu rečenicu s borbeno, osim ako ne ubaciš za razliku od ..


Mozes imati pilota sa 2000 sati na F-16, ili nekog drugog mlaznjaka (recimo oni piloti koju privatno furaju huntere po JAR,...) pa nije upalio ni metka sa njega. Jeli on borbeno uvjezban?

A sa druge strane imas pilota koji je gađao skolskim avijonima. Bacao bombe, raketirao, mitraljirao, simulirao dogfight. Jel on borbeno obucem? Jeste. To da nema konkretno borbenog avijona, gdje bi on uspio upotrebiti svoje znanje, ne znaci, da on nije obucen Wink

Ali slazem se, boldovano pokazuje nepoznavanje zrakoplovstva, dakako borbenog. Jer ovdje neki ocitno mislite da se moze kupiti eskadrila lovaca, sa neta preuzeti (zabranjeno)an Lock On, pa tako obucavati pilote za borbena dejstva.

Svu efektivnost koju su hrvatski piloti dokazali u vašem domovinskom ratu, stekli su oni u drilu i školi JNA i da nije bilo toga, bili bi oni borbeno neucinkoviti.

Sistem skolovanja nakon rata dobro se pokazao prije dvije godine na Slunju. Nedovoljno obuceni piloti zamalo izgubili zivot, a zrakoplovstvo ostalo bez avijona.

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2011
  • Poruke: 180
  • Gde živiš: ...the land of the free and the home of the brave... :-)

Interesantno je koliko je komentara na ovoj temi koji govore o raznim zamjerkama na pojedina vazduhoplovstva zemalja ex-Yu ali niko neće da kaže očitu činjenicu a to je da ni jedna od zemalja ex -YU (SL, HR; SR, ..) zapravo nema političke hrabrosti da prelomi i kaže očitu činjenicu da nisu sposobni da dugoročno uopšte imaju efikasnu nadzvučnu komponentu. Nije problem u tome što se nema novca za nabavku novih mlaznih aviona već u tome što i kada bi bili nabavljeni oni realno ne bi bili isplativi jer zašto bi se te "mini-eksadrile" mlažnjaka uopšte mogle koristiti sem za air-policing? Novi ratni sukob u kojem bi se ratni mlažnjaci efikasno koristili je gotovo nevjerovatna mogućnost.
Po meni je ovdje dorađeni model baltičkog air-policinga optimalan. To bi značilo da se ukinu mlazne komponente u Hrvatskoj i Srbiji i da se napori preusmjere u pravcu modernizacije prije svega helikoptera (da se nedesi slučaj kao prošle zime kada u Srbiji helikopteri vojske nisu učestvovali u akcijama spašavanja i pomoći), PVO, itd. Air policing bi za zemlje ex-Yu vršila jedna ili više članica NATO-a sa aerodroma u jednoj od zemalja ex-YU (BiH se zbog lokacije i još koječega nameće kao neki logičan izbor).

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16303
  • Gde živiš: Lublana

@S-lash
Kakva je situacija kod nas u Sloveniji? I mi imamo još dosta aktivnih pilota u SV školovanih još u JNA pogotovo u helikopterskoj jedinici.

Dopuna: 23 Jun 2012 11:52

pd859x ::Interesantno je koliko je komentara na ovoj temi koji govore o raznim zamjerkama na pojedina vazduhoplovstva zemalja ex-Yu ali niko neće da kaže očitu činjenicu a to je da ni jedna od zemalja ex -YU (SL, HR; SR, ..) zapravo nema političke hrabrosti da prelomi i kaže očitu činjenicu da nisu sposobni da dugoročno uopšte imaju efikasnu nadzvučnu komponentu...
Nada umire zadnja. Treba polako ekonomske prilike da pripreme ljude na to.

offline
  • Pridružio: 06 Maj 2007
  • Poruke: 887

Baltički model air policinga se definitivno ne može primijeniti, jer je sama svrha ideja i koncept premoštenje vremena dok same baltičke države ne preuzmu to samostalno. Nadalje, trošak air policinga za hrvatsku, zbog njenog geografskog oblika je astronomski i samo je, ako se dobro sjećam 3 milijuna eura manji od anuiteta za eskadrilu novih gripena (ne znam na koliko godina). eskadrila naravno ne čini rz, ali o tome je već dovoljno rečeno.

@s-lash
Hr će zadržati migove upravo da bi kupila vrijeme do uvođenja novog zrakoplova. koliko god to neke iritiralo, lijepo je od svih rečeno da gašenje i air policing nije opcija za HRZ.

piloti mogu poletjeti i letjeti na novom avionu za par tjedana ili mjeseci, ali gađati nešto s tim zrakoplovom ili ga održavati u hr traži godine.. Ono što sam više puta ovdje isticao, a tragično je- je da se tek prije 4-5 mjeseci netko sjetio konzultirati hrz u pogledu potrebnog vremena za prijelaz, a novi avion se kao kupuje već 5-6 godina...
sistem skolovanja je poznato "ucinkovit" i zato se naprdeni mlazni trenazer "kupuje" vec 6 godina...
Sto se tice pilota hrz u ratu- dao si dobar primjer za ono sto ja pokusavam reci- mogli su oni vjezbati na propelercima i po 500h godisnje, da nisu prije rata letjeli u migovima u mig sjeli-nebi.

usput prijatelj iz hrz mi je maloprije na kavi rekao da se govorka(cisto glasine unutar hrz) da se aktualizirala nabava mlaznih trenazera i da bi hrz uzeo 6 a slo jos 2 onih talijanskih na temelju jak130 i da bi skupa obucavali na zemuniku. zna li se sto o tome kod vas?

offline
  • lacko  Male
  • Super građanin
  • doktor medicine
  • Pridružio: 10 Sep 2009
  • Poruke: 1499
  • Gde živiš: nis

Citat:usput prijatelj iz hrz mi je maloprije na kavi rekao da se govorka(cisto glasine unutar hrz) da se aktualizirala nabava mlaznih trenazera i da bi hrz uzeo 6 a slo jos 2 onih talijanskih na temelju jak130 i da bi skupa obucavali na zemuniku. zna li se sto o tome kod vas?
Najzad najpametnija i najvrednija stvar u celoj ovoj prici, kada bi se ovo realizovalo onda bi se ostvario pravi i profesionalni kontinuitet obuke kakav je neophodan do uvodjenja nove masine Ziveli
Ako bude jos koja ovakava informacija susjed, slobodni podeli odma Ziveli

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2628 korisnika na forumu :: 83 registrovanih, 9 sakrivenih i 2536 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 4942 - dana 08 Dec 2025 18:19

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 100jan, AF-1, Agape, ALEXV, Belac91, Bobrock1, bojcistv, Boris90, Bosnjo, boxbole, Bubimir, bukefal, casual03, cvrle312, dd201176, dearg, dejno, Dioniss, doloress, DonRumataEstorski, dulleo, Electron, FOX, goran.vvv, iceburn, Jablan, Jager715510, jalos, jeen yuhs, jodzula, Kajzer Soze, Komentator, Kruger, Kubovac, Lotus, ludvig 78, Macalone, Marko Marković, maxim_von_burdengate, Miki281, mikidragi, Milan Miscevic, milenko crazy north, mitja2512, Mićko, mrmjtvc, mux, nemkea71, nenooo, nesa1962, niki-mini_maki, opt1, pablojepao, Panter, pceklic, pein, pirke96, PlayerOne, Potkozarje, Prečanin30, rodoljub, Samo gledam, samocitam, Seeker, Shadows1, shlauf, skok, Slingshot, sony771, Srle993, synergia, User1234, Vanderx, vathra, vensla, vidra1, Vlado82, W123, Wehicle, xAlex2, Zrcalo, zziko, Žoržo