Su-57 novi ruski lovac

905

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30259











https://www.mycity.rs/must-login.png



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Sep 2013
  • Poruke: 3373

mean_machine ::Nisam siguran ali mislim da ne mozes ima jedan senzor koji pokriva toliki dijapazon talasnih duzina pogotovo ako je taj senzor visoke rezolucije sto bi morao biti.

Pogledao ali ne moze u google prevodilac posto je pdf.

Да није овај документ у питању, има га у ворду.
https://www.mycity.rs/must-login.png
Ziveli



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

mean_machine ::Nisam siguran ali mislim da ne mozes ima jedan senzor koji pokriva toliki dijapazon talasnih duzina pogotovo ako je taj senzor visoke rezolucije sto bi morao biti.

Pogledao ali ne moze u google prevodilac posto je pdf.


Prvenstveno sam mislo na ovo :

Citat:
The 101KS-V is also sometimes referred to as the OLS-50M which is an advanced IRST based on the revolutionary Quantum Well Imaging Photodetectors ( QWIP ) technology. These new generation IRST systems have the potential to operate in a much wider spectral bandwidth that includes the very longwave 15 micron band to detect very cool targets. They can also be made to operate simultaneously in several different bandwidths.


Naravno sve je u sferi nepoznatog jos uvek, tako da mozemo samo nagadjati .Ajd onaj OLS-35 mozemo i ponesto povezati tu ali ovaj OLS-50M je totalna zagonetka .

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

mean_machine ::Nisam siguran ali mislim da ne mozes ima jedan senzor koji pokriva toliki dijapazon talasnih duzina pogotovo ako je taj senzor visoke rezolucije sto bi morao biti.

Pogledao ali ne moze u google prevodilac posto je pdf.


Za pocetak, pogledaj kako radi normalna kolor tv kamera.

Pa ces videti da je mnogo toga moguce.

Postavlja se drugo pitanje, a to je da li je isplativo. Uvek se gleda odnos cena/efikasnost. Kao i dimenzije uredjaja.

Doduse, napretkom elektronike i racunarske tehnike i jedno i drugo postaje manje vazno, ali problem je sto je i dalje cena know how, pogotovu na zapadu, velika. Pa se opet postavlja pitanje da li je isplativo.

A da je moguce, moguce je. Samo je pitanje koliko to sve kosta, koliko je sve to veliko, i koliko je tesko. Pri tome se mora omati u vidu da je ovo oprema koja, za razliku od civilne, mora da radi u specificnim uslovima, i da bude otporna ne samo na vremenske uslove, vec i na razne vrte ometanja. I to sve zajedno dize cenu.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Kod OLS-50M ( 101KS-V ) kao i kod OLS-35 ( mislim i kod OLS-30 ) je prednost sto moze kombinovati sliku tj pregled cilja tokom pracenja u razlicitim dijapazonima elektromagnetnog spektra.

Citat: Оптико-локационная станция ОЛС-50М. Обеспечивает обнаружение целей в оптическом (ТВ-канал) и инфракрасном (тепловизор) диапазонах.

Dakle pored IC-kanala ( IC-dijapazon ) tu je i ova TV-kamera u vidljivom delu spektra ( veoma moguce tzv `LLLTV` ,TV niskog nivoa osvetljenosti ).Znaci pilot na datom monitoru moze imati sliku cilja u vidljivom delu spektra recimo u rezimu BVB ,po TV-slici ili kao odraznu tackicu -signal i to po toplotnom kontrastu u IC-dijapazonu u rezimu DVB npr .Ovde se znaci radi o istom tipu pracenja cilja kao u slucaju radara,po odrazu-tackici odibjenog radarskog signala na monitoru .

Tu sad do izrazaja dolazi upravo IC-kanal tj toplotni pelengator ,evo jedan komentar kojeg treba prodetaljisati malo .Bila kao neka situacija u kojoj su se sreli norveski F-16C i ruski Su-27 pa kaze ovako:

Citat:The F-16 had their radars off and reduced engine power not to be seen by the Su-27 IRST, which is suspected to operate in the 3-5 m band, optimized to detect signatures of afterburners. As the sensor AN/AAS-42, which works in the band 8-12 mM detects the signature of air friction on the fuselage, the F-16 were able to detect and classify the approach of Su-27 before being detected.

Arrow https://defence.pk/pdf/threads/infra-red-search-track-irst-systems.117322/page-2

Naravno netacno jer ako poznati nam OLS-27 zaista radi na pomenutroj talasnoj duzini ( srednjetalasni IC-dijapazon ) ,on ima mogucnost otkrivanja i pracenja VC-a ne samo po srednjoj talasnoj duzini zracenja mlaza ( rezimi Maksimal i F/PF ) vec i po srednjoj talasnoj duzini zracenja oplate aviona .U PPS ,u celo ,ce lovca na Maksu otkriti zbog te mogucnosti sa nekih 15tak km , u ZPS opet sa nekih 50 km .Za reci je da KOLS kod 29tke tj onaj Izdelie13S nije imao ovu mogucnost , tj KOLS se nije mogao podesiti da radi na ovom drugom ,to je i navedeno u onom tekstu casopisa `Vzlet` .

Dakle navedeno u citatu nema dodirnih tacaka sa realnoscu .Kod OLS-35 smo videli da su dosta poboljsane karakteristike TP-a u smislu daljina otkrivanja i pracenja VC-a ,u ZPS sa 50 na 70 km a u PPS sa 15 na nekih 50tak km ( Maksimal ) .Pazimo ,kod forsaznog rezima TP-i ne vide siluetu aviona kakvu smo videli u kadrovima Jegorova ,nedavno u njegovoj reportazi iz CNII V- VKO .Na rezimu F/PF , TP-i vide samo vecu ili manju vatrenu loptu na nebu i tu sad uopste nema veze da li se ta lopta/kugla priblizava tj dolazi( u PPS ) ,da li prolazi ( bocni rakurs ) ili odlazi ( u ZPS jel tako ) .

TP-i vide samo odredjenu veliku temp na nebu ( zavisnost od datih meteo-parametara ,polozaja Sunca itd ) a kad smo kod temp da nesto bude jasno .Vrednosti temperatura T3 i T4 ( pred i iza turbine ) cesto budu vece od temp mlaza iz mlaznica .Kod F-22A sam pomenuo da je vrednost T3 cak 1650°C pa je zbirno to 3300°C,to je mnogo vise od temp mlaza iz onih skrivenih pravougaonih mlaznica.Zapravo na F/PF Raptor se kao i svi drugi lovci pretvara u usijanu vatrenu loptu se temp . u rasponu uglavnom 2000-3000 i vise °C.

To je ono sto vidi na vecoj daljini klasicni toplotni-pelengator ( srednjetalasni IC-dijapazon ) .Primeri ,8TK kod MiG-31 vidi temp. oko 500°C sa nekih 50km ,dakle temp 1000-3000°C ili vise moze otkriti i pratiti sa nekoliko stotina km ( recimo tu nisu samo lovci ,mogu biti i neke bal. rakete u pocetnoj fazi penjanja ,posebno u susretnom kursu ,brzinama najvise do 6M ) .Ovo vazi i za ove OLS-27,30,35 pa i 50M.

Rekosmo u PPS lovca na F/FP stari OLS-27 ce otkriti na nekih 100km ,vatrenu loptu koja se priblizava lovcu ,moze biti otkriven i u boku i u ZPS ali po parametru letne brzine takav cilj pobeze vrlo brzo van `vidokruga` TP-a .

Evo kako izgleda Raptor vidjen okom IC-kamere ,znaci IC-kamera i u njenom vidokrugu-dometu ,klasicni TP-ne vidi znaci siluetu nego onu golemu vatru-usijanje na rezimu F/PF

Arrow https://www.mycity-military.com/Avioni/MiG-31-Foxhound_371.html#p1872517

Sad dolazimo do ovog dugotalasnog IC-dijapazona kod OLS-50M ( ako ga bude ) ,upravo ono sto je i pojasnjeno ,da otkrije veoma hladne letece objekte ,tj lovce na Malom gasu -Maksu .Postavlja se pitanje daljine otkrivanja i pracenja,nacin tj tehnologija hladjenja foto-senzora ,osetljivost istog ,atmosferski parametri jer je poznato da u stratosferi imamo stalno -50 do -60°C itd .

U vezi sa IC-spektrom uopsteno :

Citat:Infrared tracking, also known as infrared homing, refers to a passive missile guidance system, which uses the emission from a target of electromagnetic radiation in the infrared part of the spectrum to track it. Missiles that use infrared seeking are often referred to as "heat-seekers", since infrared (IR) is just below the visible spectrum of light in frequency and is radiated strongly by hot bodies. Many objects such as people, vehicle engines, and aircraft generate and retain heat, and as such, are especially visible in the infrared wavelengths of light compared to objects in the background.

Jasno je da je uvodjenjem UV-dijapazona na detektorima kod Su-57 znatno poboljsana mogucnost otkrivanja i pracenja recimo nadolazecih aviona i raketa jer ovim spektrom detektor vidi samo siluetu cilja( tamniji ton ) ,sto imamo priliku da vidimo u kadrovima A.Jegorova bez mogucnosti ometanja npr pomocu IC-mamaca ,ti mamci,mlazovi,tj temp oplate i mlaza jesu u IC-dijapazonu .

Rezime: kombinacijom/fuzijom IC,UV i vidljivog dela spektra elektormagnetnog zracenja uz radare naravno, pilot Su-57 ce imati apsolutnu preglednost situacije u svakom momentu prakticno ,bilo tokom `peglanja vazduha` ,bilo tokom manevrisanja po svim osama .

Prvobitni lovci iz vremena nakon 2SR su imali radare u nosu ,vrlo brzo su narednoj generaciji lovaca ugradli ove IC-senzore integrisane sa tim radarima.Posle su dosle razne IC i TV-kamere ,razni detektori i prateci senzori .Svi navedeni su uglavnom ugradjeni sa ciljem osmatranja PPS lovca i delom bocnih rakursa.Kod Su-57 je po prvi put postignuto da imamo sverakursnu pokrivenost kako radarima tako i ovim IC/UV -detektorima .Sve je pokriveno tu ,prednja i zadnja gornja/donja polusfera .`Fuzija senzora` je time dobila jednu sasvim novu dimenziju .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Rej nemas 360stepeni pokrivenost IC senzorima vec UV senzorima. Mozda kasnije to budu IC senzori mozda bude i neka kombinacija ali za sad samo UV senzori pokrivaju svih 360stepeni. Prednost im je precizno lociranje ispaljenih raketa jer pre svega vide isijavanja raketnog motora mana im je domet i to sto ne mogu se koristi protiv aviona na vecim daljinama a i raketa kojima motor ne radi ili koje koriste posebno gorivo.

UV senzori su bitni za DIRCM pa npr ako neko ispali AIM-9 na Su-57 UV senzor precizno prati istu i DIRCM dobija tacne koridnate rakete.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Vec je komentarisano da Su-57 ima tri `R2D2` i neki izvori navode da 101KS-O ima sve sto i 101KS-V te sto mu je dodan `bojevi laser` ( usmereni laserski snop ) za ometanje IC/UVGSN nadolazecih PAVR .

Sto se UV-dijapazona tice ponovicu ,pogledaj detalj na 33:59 i kako se recimo Rafal vidi kamerom UV i IC-dijapazona .

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=nPz_g5PDrTw

Kod IC-dijapazona imamo prakticno dve razlicite `talasne duzine` ( navedene su koje ) tj nacin kako se recimo ICGSN moze navesti na cilj ,vec postoje i UVGSN ( ima je R-73M ali i R-74M/M2 npr ) .Samo da se vratim na KOLS kod 29tke ,cak i u VTUP stoji da se upotrebljava samo u ZPS cilja tokom vodjenja BVB sa tim da on odbacuje IC-mamce kao ometace/imitatore u tom spektru el-mag. zracenja .

Evo sva tri `R2D2` u kadru :



Ostaje da se vidi vremenom ,da li ova dva 101KS-O zaista imaju TP-e ili su samo stanice bojevih lasera .

Citat: The "Atoll" consists of the IRST system 101KS-V, located in front of the cockpit , four sensors detecting missiles in the ultraviolet range, which have a 360-degree view, as well as two 101KS-O sensors, which, according to UOMZ, are systems for generating interference in the infrared range.

Dakle imamo 4 101KS-U za sverakursno osmatranje u UV-dijapazonu : 2 bocna iza kabine i 2 trouglasta kucista na donjaci i gornjaci trupa za osmatranje prednje-zadnje gornje i donje polusfere .

Zatim imamo 101KS-V i dva 101KS-O u IC-dijapazonu kako je navedeno za takodje sverakursno osmatranje .Jedan ispred vetrobrana naravno i ova dva na gornjaci i donjaci trupa za posve kruzno osmatranje gornje i donje polusfere aviona ,to je to . Smajli

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

R2D2 najverovatnije nema IC senzor jer onda ne bi bila potreba za 101KS-P senzorom.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Taj 101KS-P za sad i ne postoji na prototipovima ,jos ga nismo videli a trebalo je da bude u kucistu na vrhu krilnog spremnika.To je navodno neki novi IC-sistem za sletanje ( P-posadka ) i to nema veze sa predhodno pomenutim senzorima .
Citat:
Another sensor - 101KS-P consists of a small device for infrared vision, which helps the pilot during maneuvers at low altitude or when landing.


Arrow http://www.russiadefence.net/t5572p225-pak-fa-t-50-news-4


Pazi sta ruski izvor navodi upravo za ona dva` R2D2`,pojacano :

Citat:101КС-О (оборонительный внешний модуль) - система противодействия ракетам с инфракрасными головками самонаведения - лазером подавления. Возможности системы аналогичны 101КС-В + ослепление атакующих ракет. Модули 101КС-О расположены за кабиной пилота (этот модуль получил в народе прозвище R2D2 за внешнее сходство с роботом из "Звездных войн") и снизу.

Citat:Оптико-электронный комплекс 101КС "Атолл"

Разработчик: ПО "УОМЗ" им.Э.С.Ямалова (Россия)

Изделие 101КС (КС - комплекс самозащиты) - оптико-электронная интегрированная система (ОЭИС),


Arrow https://vpk.name/library/f/101kc-atoll.html

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Odlicno ako je tako.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1613 korisnika na forumu :: 53 registrovanih, 10 sakrivenih i 1550 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, Areal84, babaroga, bobomicek, Bobrock1, Brana01, bufanje, ccoogg123, cinoeye, DejanSt, Denaya, Dimitrise93, Djokkinen, DonRumataEstorski, dragoljub11987, Dukelander, dzoni19, flash12, Georgius, gomago, GORDI, goxin, Karla, kikisp, Koridor, Krvava Devetka, Kubovac, kunktator, kybonacci, ljuba, Mercury, Mi lao shu, MiG-29M2, MikeHammer, milenko crazy north, Mixelotti, Nemanja.M, nemkea71, ObelixSRB, oganj123, pein, rasok, repac, Ripanjac, ruso, Sirius, Srle993, theNedjeljko, vathra, Viceroy, VJ, Vladko, 1107