Suhoj Su-27 Flanker

578

Suhoj Su-27 Flanker

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2903
  • Gde živiš: Makedonija

Lieutenant ::https://www.rt.com/news/441431-ukraine-su27-crash-american/

Citat:A Su-27 fighter jet has crashed in Ukraine’s Vinnitsa region during exercises with the US military, killing both pilots. One of them was an American serviceman, the Ukrainian military said, later deleting the statement.


Joj je to ta sila koj apreti VKO...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96066

Bort 70 pre rusenja...


https://bmpd.livejournal.com/3380456.html



offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96066

Ukri



Citat:Су-27 « ВВС Украины »
Октябрь 2018 -го, Чистое небо — 2018.

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2011
  • Poruke: 844



Sukhoi Su-27UB - Ukraine - Air Force Sevastopol - Belbek Ukraine - September 26, 2012

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Aleksandar.M ::djox ::Ukri i ameri na vezbi Clear Sky-2018



Pobednik duela Su 27 i F 15 je bio Su 27.
https://m.tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201810160655-p9on.htm


Iz teksta :

Citat:В программе сообщается, что учения в воздушном бою проходили на расстоянии примерно километра. Истребители российского производства показали большую маневренность из-за «механизации, установленной в самолете», пояснил Мостовой.

Sta bi ovo moglo da bude ,tj na sta se odnosi ovo sto je rekao ukr. pilot ?

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96066

AB Ckalovsk
Oktobar 2018

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2903
  • Gde živiš: Makedonija

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Suskino `oko` Smile






Od ranije :

Arrow https://www.mycity-military.com/Avioni/Suhoj-Su-27-Flanker_498.html#p1792102

offline
  • Pridružio: 20 Avg 2018
  • Poruke: 262

Prevod osnova mogucnosti radara Su-27SK. Pri prevodu akcenat je stavljen na ocuvanje autenticnosti izvornog teksta sto u pojedinim slucajevima dovodi do frljanja terminima (npr vise termina za opis iste pojave), ili do ludačkih semantičkih akrobacija iz ugla čitaoca sa srpskog podneblja, kao i nekih dupliranja. Kod ovakvih poduhvata naprosto je nerealno napraviti tekst koji će zadovoljiti čitaoce svih nivoa predznanja.

_____________________

Radarski nišanski uređaj RLPK-27E je deo sistema SUV-27E i obezbeđuje: otkrivanje i određivanje koordinata pri praćenju u prolazu, zahvat i praćenje ciljeva koji lete na visinama od 30 m do 27 km u PMU i SMU, danju i noću kao i u uslovima ometanja te vođenje daljnje i bliske vazdušne borbe. Proračun uslova lansiranja raketa R-27R1, R-27R1E, R-27T1, R-27T1E, R-73E kao i ozračenje cilja i predaju komandi u glavu radarski vođene rakete. Formiranje i predaju signala na “SEI” o taktičkoj situaciji u vazduhu. Formiranje i predaju jednokratnih komandi i daljine do cilja od strane TP pri uključenom “vzaimodejstviju”. Prijem ugaonih koordinata cilja od OEPS i KU-31 u režimu “optika” i od NSC u režimu “šlem”. Formiranje i predaju signala vođenja aviona u raznim režimima navođenja. Formiranje i predaju podataka u “SEI” i K-DLAE kod grupnog dejstvovanja. Rešavanje grupnih zadataka. Prijem podataka od “BREO”, zemaljskih (vazdušnih) sredstava komandovanja o koordinatama otkrivenih i praćenih ciljeva. Predaju komandi i signala u SOK-B. Prijem podataka od “SUO” o stanju naoružanja. Rad: RLPK radi u sledećim osnovnim režimima: Režim osmatranja i otkrivanja sa praćenjem u prolazu “SNP” (prati do 10 ciljeva i određuje koordinate); u tom režimu osmatranje vazdušnog prostora je sačuvano. Navođenje lovca na cilj do otkrivanja sa avionskim radarom, može se vršiti po komandama sa zemlje (instrumentalno NASU) ili klasično (glasom OZN). Režim zahvata i neprekidnog praćenja kada se tačno određuju koordinate cilja zbog obezbeđenja lansiranja raketa i dejstva topom kao i ozračenje cilja (nakon lansiranja) i predaju podataka radarski vođenoj raketi. Režim “bliske borbe” BMB “vertikal optika” u uslovima vidljivosti cilja. Režim “fi nula” (radarski snop “ukočen”) se koristi pri otkazu radara i SCV i vizualnoj vidljivosti cilja. U režimu osmatranja RLPK može raditi u režimu visoke (VČP) srednje (SČP) frekvencije i kombinovano. Izbor režima vrši se pomoću prekidača PPS-AVT-ZPS. U režimu zahvata antena prelazi u režim pretrage u maloj zoni ±2,5° po azimutu i 3° po mesnom uglu. Režim “VERTIKALA” se koristi u bliskoj vazdušnoj borbi i služi za brzi zahvat radarom vizuelno vidljivog cilja. Zona osmatranja radara se fiksira u odnosu na avion, a to je pravougaonik 60x3,5° vertikalan u odnosu na ravan krila. Režim “OPTIKA” služi za predaju podataka o cilju u RLPK, OLS i u IC glavu rakete zbog zahvata vizuelno vidljivog cilja. U tom režimu antena RLPK, ogledalo OLS-a i glava rakete zauzimaju položaj u odnosu na položaj dugmeta (odnosno njime se pomiče elektronski krug na ILS, kojeg treba poklopiti sa ciljem). Režim “ŠLEM” služi isto kao i “OPT”, sa time da se elektronski krug, koji se nalazi na viziru kacige (odnosno uređaja koji je pričvršćen na kacigi), poklapa sa ciljem. Režim “FI NULA” se koristi kod otkaza radara. Nišanjenje se vrši pomoću kolimatorske mrežice; antena RLPK se postavlja u nulti položaj po azimutu, a glave raketa i po azimutu i mesnom uglu.

______________________________________

Radarski nišanski uređaj je deo sistema SUV-27E i obezbeđuje:
- otkrivanje i određivanje koordinata u „prolazu“, zahvat i praćenje vazdušnih ciljeva koji lete na visinama od 0.03 do 27 km u PMU i SMU, danju i noću kao i uslovima aktivnih smetnji i mogućnošću vođenja vazdušne borbe na srednjim i malim daljinama.
- za stvaranja uslova za lansiranje raketa i predaje komande u SUO-27E a takođe i osvetljavanje cilja i predaju komandi na lansiranu raketu linijom radio korekcije
- formiranju i predaju signala na ekran SEI
- formiranje i predaju podataka o cilju, jednokratnih komandi i vrednosti tekuće daljine,
- prijem uglovnih koordinata cilja koje prati OEPS, KU-31 u režimima OPT i NSC u režimu ŠLEM
- formiranje i predaju signala upravljanju aviona u raznim režimima navođenja
- formiranju i predaju podataka na SEI i u K-DlAE kod rešavanja zadataka grupnog delovanja
- rešavanja zadataka delovanja u grupi
- prijem informacija od av. uređaja BREO (zemaljskih sredstava komandovanja) o otkrivenim i praćenim ciljevima
- predaju komandi i signala za upravljanje u uređaj SOK-B
- prijem podataka SUO o stanju naoružanja
Radar radi u režimima:
- režim osmatranja i otkrivanja ciljeva i određivanje koordinata i predaju na SNP (praćenje do 10 ciljeva u režimu „prolaz“)
- režim RNP (neprekidno isijavanje) kada se određuju koordinate jednog cilja sa velikom preciznošću potrebne za stvaranje uslova lansiranja vođenih raketa bez sačuvanog režima „osmatranja“
- režim DNP (diskretno neprekidno isijavanje) praćenje i osvetljavanje cilja koji se napada i predaju komandi u raketu linijom radio korekcije za rakete s radarskom glavom navođenja
- režim KVO (kvazi osmatranje) koristi se pri radu radara kao vodećeg kanala nakon zahvata cilja s OLS kada je prekidač radara „IZL-OTKL“ u položaju „IZL“ periodično (5 sec) kratkovremeno se uključuje predajnik i meri daljinu do cilja (prikaz na „ILS“)
- kada se postigne daljina do cilja manja od 15 km, ili pri pritisnutom dugmetu „VVOD“ na ručici gasa na daljinama većim od 15 km radar automatski zahvata cilj i prelazi iz režima „KVO“ u režim „RNP“
- daljina otkrivanja radara na fonu neba i na fonu zemlje je ista i zavisi od visine leta aviona, polusfere napada i odrazne površine cilja ( prosek 3 m²):

a) na visinama većim od 8500 m
- u ZPS:
donja polusfera Dotkrivanja =30-40 km
Dzahvata= 30-35 km
gornja polusfera Dotkrivanja= 50-55 km
Dzahvata= 45-50 km
- u PPS daljina otkrivanja ista je kao i na srednjim visinama
b) srednje visine (veće od 1000 m)
u PPS Dotkrivanja 80-100 km, D zahvata=65-80 km
u ZPS Dotkrivanja 25-35 km, D zahvata=25-30 km
v) male visine (200 m)
u PPS Dotkrivanja 35-40 km, D zahvata=28-32 km
u ZPS Dotkrivanja 20-25 km, D zahvata=18-20 km
U režimu osmatranja u PPS može doći do gubitka prikazivanja cilja na daljinama 100-70 km.
Radar obezbeđuje otkrivanje ciljeva u vazduhu koji lete brzinama većim od 210km/č u PPS i ZPS. Ciljeve koji lete manjom brzinom (helikopter) nemoguće je otkriti. Radar može otkriti i zahvatiti ciljeve malih brzina u PPS, a u ZPS ne može. Kod napada na cilj u ZPS odozgo-dole na visinama većim od 8500 m radar otkriva i zahvata cilj na brzinama zbliženja većim od 300 km/č. U ostalim slučajevima napada u ZPS radar otkriva i zahvata cilj na brzinama zbližavanja većim od 180 km/č. Na istim ili bliskim brzinama zbližavanja, otkrivanje nije moguće. Praćenje ciljeva moguće je na brzinama čija je razlika preko 150 km/č.
U režimu „VERTIKALJ“ moguće je ostvariti praćenje i zahvat vizualno vidljivog cilja na svim rakursima osim 4/4, i na svim brzinama zbližavanja. Pri izjednačenim brzinama zbližavanja moguća je pojava nestabilnog zahvata cilja, a za njegovu stabilizaciju potrebno je obezbediti razliku u brzini od 150 km/č.
U režimu neprekidnog isijavanja radar prati cilj na svim rakursima, i kad cilj manevriše, na daljinama manjim od 30 km. Kod napada na ciljeve koji manevrišu po rakursu (ugao manji od 3º) na fonu zemlje u PPS i ZPS obezbeđeno je praćenje do razlike u brzinama od 150 km/č (dozvučne brzine rakurs oko 80 º). Na većim rakursima zahvat se gubi. Kod napada u PPS može doći do greške u merenju daljine i azimuta, a u ZPS na ILS (u režimu osmatranja) moguća je pojava lažnih ciljeva na raznim daljinama i azimutima, posebno na malim visinama i letenju iznad šuma i gradova kao i kratkovremena pojava (5-10 sec) signala AP. Indikacija pravog cilja prikazuje se na određenom azimutu i daljini-smanjenoj za brzinu zbližavanja. Na daljinama manjim od 20 km oznaka cilja duplira se (razmnožava) po azimutu, a takođe je moguća pojava lažnih ciljeva kod identifikacije „svoj-tuđi“.

U režimu rada radara osmatranje potrebno je izvršiti korekciju položaja Drud tako da se momenat pojave cilja podudara sa ozračenjem istog „drugom ili trećom linijom“.
Kada se nema informacija o daljini do cilja sa komandnog mesta, postaviti Drud na daljinu 0.8 daljine otkrivanja cilja (ako se radi o velikim daljinama). Ako se napad vrši na cilj odozdo-gore (cilj otkriven na prvoj liniji) i odozgo-dole (cilj otkriven na četvrtoj liniji), smanjiti Drud.
Ako se potenciometrom VVOD DALJN postave daljine veće od 70 km, veličina zone osmatranja po azimutu je ±20 º, a na manjima daljinama je ±30 º.

Drud – D – daljina RUD “ručka upravlenija dvigateljem” - ručica gasa (HOTAS) daljina koja se ručno unosi sa RUD. (objašnjenje).

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Da, iz VTUP Su-27SK ,recimo za poredjenje sa mogucnostima N019 ,iz VTUP L-18 ,kaze se da MiG-21 moze biti otkriven u PPS ( rezim `V`) sa daljina 50-70km a zahvacen sa 40-60km ( visine 3km i vise ) .

N001 ima cini mi se malo vecu snagu predajnog kanala tj glavnog kanala predajnika za osmatranje i bolji prijemnik .Za podsetiti je da N019 ima dosta komponenti upravo od N001 ( nose oznaku N001- ) .Oba radara u rezimu `V` imaju maks daljinu osmatranja do 150km ,u rezimu `D` do 50 km i u rezimu `AVT` do 100km .

Samo da dodam neke detalje :
Citat:
- režim RNP (neprekidno isijavanje) kada se određuju koordinate jednog cilja sa velikom preciznošću potrebne za stvaranje uslova lansiranja vođenih raketa bez sačuvanog režima „osmatranja“
- režim DNP (diskretno neprekidno isijavanje) praćenje i osvetljavanje cilja koji se napada i predaju komandi u raketu linijom radio korekcije za rakete s radarskom glavom navođenja


Rezim RNP je tzv nisanski rezim -zahvat i znaci rezim neprekidne pelengacije .Naravno nema osmatranja sektora VaP jer se funkcijski/principski zracenje radara u prostor svodi samo na jedan snop ( dakle stopira se skeniranje sektora VaP pomocu snopa ) .To znaci da se cilj odabran za gadjanje ozracuje/prati jednim snopom ,odredjuju se koordinate cilja i ostali parametri te od strane racunara -SUV izdaje komanda `PR-Pusk razreson` .

Rezim DNP je rezim diskretno -neprekidnog podsveta ( osvetljavanja ) cilja koji se gadja raketom/ma sa RGS a radi obezbedjenja kanala radio-korekcije na putanji .Taj rezim principski odradjuje drugi kanal predajnika ( kanal Podsveta ) ,dok osnovni kanal nastavlja da osmatra sektor VaP u kojem se gadjani cilj nalazi .

Dakle funkcijski N001 u tom rezimu DNP nastavlja da kazem da `sara` ,tj skenira dati saktor VaP snopom ( levo-desno/gore-dole ) . Sve isto radi naravno i N019 .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1047 korisnika na forumu :: 53 registrovanih, 6 sakrivenih i 988 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bankulen, bojanM84, bokisha253, BORUTUS, BraneS, brundo65, ccoogg123, CrazyDiablo, Dannyboy, djboj, Djokkinen, Doca, DonRumataEstorski, DragoslavS, Duh sa sekirom, dule10savic, GandorCC, GenZee, Grah0, helen1, Ivan Campo, Joja, JOntra, Kubovac, kunktator, kybonacci, loon123, LUDI, mean_machine, Metanoja, mgolub, milenko crazy north, milimoj, misa1xx, Nemanja.M, nenad81, novator, opt1, Panter, panzerwaffe, Parker, royst33, savaskytec, Seeker, solic, stalja, Stija zmija, theNedjeljko, VJ, voja64, Wrangler, Zi0mek