II sv. rat i proizvodnja tenkova

9

II sv. rat i proizvodnja tenkova

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

Trpe Grozni ::
Tenk je orudje za razlicite upotrebe, ipak prvenstveni cilj mu je poddrska pesadiji. U ofanzivnim akcijama, koristi se za inicijalno probijanje neprijateljskih linija, i kasnije za gonjenje neprijatelja (uz pesadiske jedinice, razume se). U defanzivnoj ulozi sluzi za brzo zatvaranje rupa nastalih na sopstvenoj odbranbenoj liniji. Znaci, manevar i vatra (ne samo protivtenkovska) je isto tako bitna stvar (ako ne i bitnija) od oklopa.

Ух, па ја тек сад видим ову тезу: "ipak prvenstveni cilj mu je poddrska pesadiji
Па "Trpe Grozni", рекли смо да је Wikipedija само помоћни извор сазнања, јер о истом термину, свако себи даје право за тумачење:
- хрватски: "Tenk je oklopno vojno vozilo na gusjenicama koje služi za potporu pješaštvu ili djeluje samostalno"

- руски: "Танк — бронированная боевая машина на гусеничном ходу, как правило, с пушечным вооружением в качестве основного"

- словеначки: "Tánk je težko oklepljeno, oboroženo, gosenično vozilo, ki se uporablja za bojevanje."

- енглески: "A tank is a tracked, armoured fighting vehicle designed for front-line combat which combines operational mobility, tactical offensive, and defensive capabilities. Firepower is normally provided by a large-calibre main gun in a rotating turret and secondary machine guns, while heavy armour and all-terrain mobility provide protection for the tank and its crew, allowing it to perform all primary tasks of the armoured troops on the battlefield"

Зато немој, због оне прве и наопаке дефиниције, постављати закључак о намени тенка.

Тачно је да су постојали тенкови, чија је основна намена "подршка пешадији", али само код Енаглеза:
"Matilda II je bio britanski pješadijski tenk projektiran između dva svjetska rata."
Да му је "prvenstveni cilj mu je poddrska pesadiji" зашто би постојале оклопне бригаде. Зашто би се водиле тенковске (оклопне) битке.
Посматрај га као средство ратне технике за наношење удара, ватром и покретом.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7070

Neko je na temu o najljepšem tenku bio pomenuo "željeznički zakon" koji je do valjda šezdesetih vladao u Velikoj Britaniji. Po tom zakonu britanski tenkovi su morali da odgovaraju gabaritima vagona. Do pojave Centuriona svaki tenk im je bio čudovišnog izgleda, čudovišnog naoružanja, čak su se prihvatili i Šermana.



online
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5809

ljubasav ::Ух, па ја тек сад видим ову тезу: "ipak prvenstveni cilj mu je poddrska pesadiji....

Nadam se da se slazes sa mnom da svako orudje ima prvenstveni zadatak da pomaze pesadiju, jer pesadija je ta koja dobiva ili gubi ratove. Znas onu staru, "Sve dok vojnicka cizma tu ne stupne...." Very Happy

Inace ja nisam rekao da tenk nema druge zadatke, ali ipak prvenstveni zadatak mu je da stiti i poddrzava pesadiju. Kao sto sam znas, tenkovske jedinice nigde ne idu bez poddrske pesadije, neki su to pokusali i poprilicno su se gadno proveli.
Inace, jasno je da je tenk ljubasav :: средство ратне технике за наношење удара, ватром и покретом. , samo sto neki zaboravljaju poslednji deo, pa mere samo kalibre i debljinu oklopa. Shocked

P.S.
Ne vucem svoje definicije za vikipedije. (nisam cak ni procitao ove koje si naveo. Mr. Green ) Ziveli

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7070

Za mene je tenk sredstvo direktnog proboja u protivničku pozadinu, likvidaciju neprijateljske logistike i okruživanje neprijateljskih frontovskih jedinica + likvidaciju neprijateljskih rezervi u dolasku. Poštujem ja pri tome sva protivtenkovska sredstva ali prije ili kasnije u takvim uslovima manevarskog rata doći će do tenkovskih bitaka. Tada tenkovske formacije ne treba opterećivati nekim drugim dužnostima naročito ne praviti od tenkova para - artiljeriju. Vojnici koji bi ga pratili u borbi samo bi ga štitili od pešadijskih PT sredstava slično kao što se skoro radilo sa Tosevima 1. Slično su radili i Britanci prilikom nastupanju ka Njemačkoj.
Što se tiče podrške pešadiji tu su samohotke Su 76, 85, 100 i konačno 152mm za likvidaciju jačih bunkera. Rade posao podrške pešadiji znatno bolje od tenkova + PT borba (naročito zasjedna) + daleko lakša i jeftinija izrada. Na BT 7 su instalirali bacače plamena tokom sovjetsko - finskog rata i kao takav doprinio je uspjehu sovjetske pešadije više nego mnogo čega drugog tokom 1940.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

@Trpe

ima istine u tvojim navodima za akcenat rusa na protivpesadijskoj a nemaca na protivtenkovskoj borbi (sto je u skladu sa onim cega je protivnik najvise imao), medjutim, opet nije sve tako jednostavno, dosta toga je iznudjeno. recimo, top 122 mm nije stavljen zbog toga sto su rusi mudro hteli da sto bolje podrzavaju pesadiju, vec zbog toga sto topova 100 mm nije bilo dovoljno, sto je bil mudro sa logisticke tacke gledista. taj top od 100 mm bi bio za tenk neuporedivo bolji zbog veceg borbenog kompleta i vece brzine gadjanja (jednodelna a ne dvodelna municija). kasnije se lepo vidi da je na recimo t54/55 koriscen top 100 mm. top 85 mm je slicno kao i 88 mm sa tigra baziran na pvo topu. pogledaj i probojnosti - koliko probijju riskia koliko odgovarajuci nemacki topovi. rusi su uvek isli na veci kalibar i zbog obezbedjenja vece probojnosti, a nije iskljuceno (nemam cvrst podatak za 2.sv.rat) i veci vek jeftinijim materijalima (opet nagadjanje, ja bih rekao zbog masovne proizvodnje) , jer su mahom razvijali nize radne pritiske od nemackih.
cinjenica je da je najefikasnije sredstvo protiv tenkova tenk, pa ne cudi da su tenkovski topovi mahom bili vrlo slicni pvo topovima, jer su prioriteti jednaki - sto veca poc.brzina, polozena putanja. najcesce su svi ti topovi adekvatni za podrsku pesadiji - nisu svi jednaki, ali su mahom imali kalibar preko 75 mm, koji se smatrao za minimum za efikasnu podrsku.
ono sto rusima treba priznati, jeste da su verovatno prvi primenili univerzalni top 76 mm na t34 (na univerzalnom tenku), koji je bio u to vreme odlican za sve namene. englezi su koristili katastrofalno resenje sa 2-funtasem - solidan za pt borbu, ali nije imao razornu granatu, dok su imali i pesadijske (spori, tesko oklopljeni) i krstarece tenkove (slabo oklopljeni, brzi). nemci su imali manje drasticnu podelu - pz4 je bio protivpesadijski, pz3 protivtenkovski, ali su oba dejstvovali u obe uloge jer su bili tako i opremljeni municijom. ameri i francuzi su imali svasta, ali najsmesniji su im bili tenkovi sa dva topa - manjeg kalibra za pt u kupoli, veceg sa ogranicenim poljem djestva u trupu.
sto se tice kepeca, istina je da su ruski tenkisti bili omanji, bas zbog manje zapremine i vece skucenosti njihovih tenkova.to je i danas slucaj i to je osnovni razlog zasto je maximalna zastita ruskih tenkova po masi veca nego kod zapadnih. problemje sto se lisavas potencijalno talentovanih posada viseg rasta.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

Док се не створи инспирација за следећи текст, ево тенка најбољег тенкисте Виттмана, у боју за град Вилер-Бокаж 13.јуна 1944.године

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Napisano: 04 Jul 2011 17:40

Михаел Витман и његова посада Русија зима 1943/44







Француска 1944 године






Нормандија 1944



одлична слика и интерпретација напада на Вилер Бокаж јуна 1944



Тигар са бројем 007 у коме је Витман изгубио свој живот



Dopuna: 09 Jul 2011 9:14

нешто више о птици коју је користио тигар. Реч је о Лајц Турмзилфернрорн ТЦЗ 9б оптици која је била невероватно прецизна. касније је замењена за још бољом ТЦЗ 9ц.



Британци су тестирали заробљеног тигра који је без проблема погађао мету удаљену 1200 јарди~ 1100 метара димензије 410х460мм са пете хитаца без и једног промашаја. Захваљијући овој напредној оптици иако без триангулације у то време, Немци су са тигроваима нападали неприајтељске тенкове на невероватним удаљеностима за то време. Најдаљи погодак са Тигром остварио је Курт Книспел, који је успео да уништи руског Т34 на удаљености од 3000 метара. И управо та оптика доносила је ту енормну предност тигровима у односу на остале тенкове Другог светског рата, јер су могли да погађају са невероватном прецизношћу на огромним удаљеностима тенкове док их ови нису могли напасти.


Невероватан тенк, са пар мана, али по мени један од најбољих тенкова Другиг светског рата. Пар одличних слика Тигра



offline
  • Pridružio: 05 Jul 2011
  • Poruke: 264

Po meni oba Tigra su Nemcima zadala više problema nego koristi,bolje da su forsirali Pantera i IV.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7070

Možda je bolje da su forsirali Stugove, naročito malog Hertzera. Mogao je da probije i T 34 i Šermana uz proizvodnju u velikim serijama.

offline
  • medicina
  • Pridružio: 29 Dec 2010
  • Poruke: 1709
  • Gde živiš: Srbija, Levač

A otkud ove neravnine na površini oklopa kod tigra na kupoli i telu tenka???

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 990 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 3 sakrivenih i 944 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Atomski čoban, Boris90, comi_pfc, croato, darios, dmdr, Dorcolac, esx66, Excalibur13, Georgius, goxin, HrcAk47, jakci_groni, Koca Popovic, Kubovac, Lieutenant, ljuba, Metanoja, Mi lao shu, MiG-29M2, milenko crazy north, Milometer, MilosKop, Mr. Majevica, nemkea71, NoOneEver Dreams, opt1, ozzy, panzerwaffe, pein, raptorsi, RJ, S2M, Sirius, Steeeefan, Trpe Grozni, uruk, VP6919, wolverined4, YugoSlav, |_MeD_|, 125