Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

113

Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1700
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

Leonardo ::Rusija će izgraditi deo gasovoda u koji je već uloženo, samo on neće ići ranije predviđenom trasom. Ostatak gasovoda JT može sad EU da finansira o svom trošku. Do sad su veliki EU igrači sedeli komotno u svojim foteljama. Rusi (i zemlje kroz koje je trebao proći JT) su trebali da ulože velik novac, a proizvođači tehnike i bankari iz zapadne Evrope samo da trljaju ruke i ubiraju plodove svog 'teškog' rada.


Zasto bi EU finansirala gasovod?
Ko je trebao finansirati JT da se on gradio?
Ako sam ja dobro razumeo svaka drzava je pravila svoj gasovod i to sama finansirala ili sa Gasporomom zar ne?
Srbija je trebala da dobije kredit od Gasproma ili Rusije a isti bi otplacivala od tranzitnih taksi.
Kapiram da ce i sad tako biti, svaka drzava ce na ovaj ili onaj nacin finansirati gasovod kroz svoju zemlju. Nema EU sa tim nista sto se tice finansiranja ili mozda ima Very Happy

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Prvo pitanje je kamate za taj kredit u zavisnosti od koje strane bi ga dobili. Rusi su nudili odlične uslove. Koliko sam razumeo Rusi su takođe trebali učestvovati u izgradnji. Turci su se ubacili u priču i uzimaće svoj deo, a kad gas dođe do krajnje destinacije tržište određuje kolika će mu biti cena. Odnosno, koliko možemo uzeti za tranzit. Naravno da tu postoji neka minimalna cena tranzita, ali to će onda na kraju odrediti konkuretnost te opcije.

offline
  • Pridružio: 28 Jan 2008
  • Poruke: 516

E Cezare za razliku od gospodina Trajkovica ovo je vec ozbiljan covek. S'tim sto precenjuje ulogu Bugarske, Bugarska je jednostavno slusala Brisel, ovo je politicko pitanje koje se tice cele EU i Bugarska nije imala slobodu odlucivanja.
Uostalom da je prvobitna trasa isla preko Turske nastao bi isti problem jer Grcka ne bi dobila saglanost.

Ostajem pri stavu da ce Juzni tok biti gradjen, uz ogradu o tacnoj trasi. Tu bih rekao da postoji nekoliko varijatni:
1. najjeftinija, duz obale Crnog mora do Sevastopolja pa morem do Bugarske i onda starom trasom
2. neizmenjenom trasom, mozda i najmanje verovatno
3.preko Turske, Grcke i Bugraske
4. preko Turske, GRcke i Makedonije uz zaobilazenje Bugarske( rekao bih manje verovatno)

Mozda je moguce i kombinovano resenje, Juzni tok i zaseban gasovod do Turske manjeg kapaciteta, uz moguce spajanje ta dva gasovoda u nekom trenutku.

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

ОРБАН: ЕУ је неуморно радила да онемогући Јужни ток
МАЂАРСКИ ПРЕМИЈЕР ЗА КРАХ ПРОЈЕКТА ГАСОВОДА ЈАВНО И НЕУВИЈЕНО ОПТУЖИО БРИСЕЛ
Мађарска влада је била један од највећих поборника градње тог гасовода. Већи и од владе Александра Вучића, а на Бугаре не треба уопште трошити речи.
http://fakti.org/rossiya/juzni-tok/orban-eu-je-neu.....-juzni-tok

offline
  • Pridružio: 29 Sep 2006
  • Poruke: 421

http://facebookreporter.org/2014/12/06/з .....0;о/

Колегијум термоенергетичара
Никола Симо Соро, дипл. инж. маш. 5.12.2014.

***

Данас се пред нас постављају два судбинска питања:

- Да ли ће Србију захватити нуклеарно лудило?

- Да ли нам се намеће, као алтернатива, да загадимо земљу и воду експлоатацијом земног гаса из уљних шкриљаца?

Енергија је крвоток привреде сваке државе и кључна претпоставка одрживости друштва у целини.

Енергетска безбедност и стабилност су дугорочни процеси од великог значаја, али се могу лако нарушити, нарочито нестручним и неодговорним одлукама и промашајима.

Најважније стратешко опредељење у овој области је избор енергената, у еколошким, безбедносним и економским критеријумима.

С обзиром, да Србија не располаже довољним количинама потребних енергената, неопходан је увоз из иностранства, ради очувања енергетске безбедности и равнотеже.

Који су могући увозни енергенти:

- Нафта – Ограничени ресурси у свету. У Србији треба тежити постепеној елиминацији нафте као енергента, због великог загађивања животне средине.

- Природни гас – Енергент 21. века, еколошки прихватљиво. Изградњом магистралног гасовода „Јужни ток“, Србија би стекла енергетску безбедност до краја века.

- Нуклеарно гориво – Нуклеарна енергија је неприхватљива са друштвеног, еколошког и економског становишта.

Производњом кризе у Украјини и саботирањем „Јужног тока“, Запад ставља Србију између Сциле и Харибде. То значи, намеће јој избор између градње нуклеарне термоелектране или производње гаса из уљних шкриљаца на тлу Србије.

Треба имати на уму да су политичке елите у Европи, па и код нас, наднационалне и да их није брига за здравље народа.

Зашто не треба градити нуклеарну термоелектрану?
- Добит неизвесна, а штета сигурна.

- У Србији је на снази закон о забрани изградње нуклеарних термоелектрана. Међутим, нуклеарни лоби је и поред тога све агресивнији и опаснији. Тако да су већ испитане и одређене локације на Дунаву, за изградњу нуклеарне термоелектране. То је превелик ризик, јер је Дунав извор наше цивилизације и простор са највећом концентацијом становништва. У случају инцидента, био би заувек изгубљен основни животни простор, што би било равно самоуништењу нације као културног идентитета.

- Сама изградња би коштала од 5 до 10 милијарди долара. Пошто ми тај новац немамо, странци би се наплатили произведеном електричном енергијом. Значи ризик и загађење нама, а електрична енергија њима.

- Не постоји поуздан начин затварања нуклеарног постројења након радног века. То практично значи задуживање будућих генерација нерешивим проблема. Чернобиљ и Фукушима су страшна опомена, јер немају изгледе да се ослободе опасности од уништења живота у својој широкој околини.

-----

Зашто не треба дозволити експлоатацију гаса из уљних шкриљаца?
- Технологија је изузетно прљава и еколошки неприхватљива и опасна, јер оставља иза себе пустош. Многе земље су је и законски забраниле, због коришћења енормне количине воде са загађењем земље и подземних вода.

- Код експлоатације је потребно бушити хоризонталне и вертикалне бунаре дубоке и до 1500 метара. У те бунаре се под огромним притиском убризгава вода и хемијске супстанце, које изазивају цепање шкриљаца који у себи садрже заробљени гас.

И опет се понавља иста прича. Странци ће узети гас, а нама ће остати трајно загађена земља и воде.

Овом злу које нам се припрема, се морамо супроставити, ако желимо да избегнемо самоуништење.

То значи, да треба да се боримо за гасовод „Јужни ток“ свим снагама, ако не за овај преко Бугарске, а оно преко Турске, Грчке и Македоније, јер он је за нас и животни ток.

Par stvari sam izbacio, nesto vezano za teorije zavere i prica o politici nije predmet foruma, inace ne slazem se u potpunosti sa kolegom ali nekoliko teza koje su bitne i oje se mogu primeniti na sve zemlje.

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

МИЛЕР: Мењамо стратегију - ЕУ ће гас намењен Јужном току морати да купује на граници Турске
ШЕФ ГАЗПРОМА ТВРДИ ДА СЕ УЛОГА УКРАЈИНЕ
КАО ТРАНЗИТНЕ ЗЕМЉЕ ЗА ГАС „СВОДИ НА НУЛУ“

Руски гасни гигант одустаје од досадашње стратегије да гас доведе до „коначног европског потрошача“

Милер је додатно објаснио одлуку Владимира Путина да се одустане од Јужног тока:

„Брод за полагање цеви већ је био у Црном мору. Али, како се могло почињати са реализацијом пројекта кад Бугарска није била дала дозволу за градњу у њеним територијалним водама и ексклузивној економској зони, а нити преко њене територије?! Све то није имало никакве везе са трећим енергетским пакетом ЕУ“.

Милер је нагласио да је Европска унија „отворено блокирала Јужни ток“, а Европски парламент је 17 априла изгласао резолуцију о његовој забрани.

Нагласивши да је Газпром на Јужном току изгубио и време и новац, Милер је подвукао да је „барем добро упознао бирократију ЕУ“ и додао да баш зато - и кад би дошло до повратка том пројекту - нема никаквих гаранција да се све не би поновило.

„Крај Јужног тока - открио је Милер - представља и крај нашег досадашњег модела снабдевања Европе гасом. Ми смо досад доводили свој гас до европских потрошача, а сада прелазимо на нови модел: одсад ћемо гас продавати на граници. Ко буде хтео - куповаће гас на турској граници. Ми смо у инфраструктуру - да бисмо гас за Јужни ток довели до станице „Русија“ на обали Црног мора - потрошили 4 милијарде долара. Сада ће све то бити у функцији гасовода преко територије Турске. Тај гас ће земље ЕУ, да поновим, морати да купују на граници Турске“
http://fakti.org/rossiya/juzni-tok/miler-menjamo-s.....na-granici

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

Гас из шкриљаца и шпијуноманија Запада

offline
  • Pridružio: 16 Jan 2012
  • Poruke: 291

Napisano: 06 Dec 2014 19:46

Ja bas ne razumem sve najbolje.

Prvo - Jel ce sad Turska da prodaje gas?
Drugo - Toliki gas (posto kapacitet ostaje isti samo se preusmerava za Tursku) Turska ne moze da potrosi, dakle gasovod se ipak pravi za Evropske potrosace?
Trece - A kako ce da kupuju gas na grnaici Grcke i Turske? Jel u kofama? Smile Al bez zezanja, opet mora da se gradi neki gasovod od Grcko-Turske granice ako ce Evropljani da ga kupuju
Cetvrto - Ruski zvanicnici i ambasador Rusije su rekli da ce Srbiji biti nadoknadjen gubitak i da ce se pobrinuti da pronadju najbolje resenje za Srbiju. Kako?

Dopuna: 06 Dec 2014 20:16

versus ::Gargantua ::versus ::Citat:"Донета одлука је, по мом мишљењу, коначна и данас се већ бавимо разматрањем изградње гасовода на другој маршрути", рекао је Алексеј Новак новинарима после обраћања председника Владимира Путина Федералној скупштини.

Према речима Новакa, то ће бити гасовод ка Турској у складу са договором два председника, пренео је Тас.


Pa tek u Tursku neće moći da izvoze... Turska je Amerima strateški još bitnija, isto je članica NATOa. Na njih, cenim bi ameri izvršili još jači pritisak da torpeduju projekat ako kriza na relaciji NATO-Rusija potraje... A i kroz nju već grade gasovod iz Azerbejdžana koji zapad za razliku od Rusije velikim delom kontroliše, a i planirani gasovodi iz Katara i Arabije će tuda.

Boldovano je prva stvar na koju možemo pomisliti pri sadašnjoj postavci stvari. Ako to postavimo kao početnu premisu imamo nekoliko varijanti razvoja situacije
A) Erdogan se odupire pritiscima svi grade gasovode Turska može uzima "masnu lovu" na ceni transporta na više strana, privredni rast se uvećava kao i BDP pa i sama potrošnja gasa. Uz rast ekonomske moći Turska za određeni broj godina postaje i regionalna sila prvoklasnog značaja.
B) Erdogan dobija svoju "obojenu revoluciju" koja ne kreće planiranim tokom, dolazi do ukrajinizacije zemlje jer aktiviranjem kurdskog faktora trajno se destabilizuje istok zemlje, pokušava se internacionalizacija problema i sama zemlja se uvlači udogotrajan građanski rat. Sve je praćeno ekonomskim propadanjem i stalnim pretećim raspadom zemlje. Sve to može da dovede i do relaksacije pritiska na Siriju sa Turske strane koja je sada u velikim problemima.
C) Obojena revolucija brzo uspeva i održava se postojeći status quo uz neizvesnot raspleta u Siriji.
Možda, ali samo možda je vatra u komšluku je namerno potpaljena sa spremnim opcijama za A i B varijantu. C bih shvatio kao poraz na domaćem terenu.
Koja opcija svima izgleda najverovatnija?


Pod D naravno.
D) Erdogan ispaljuje Ruse i torpeduje projekat kome se protive njegovi gospodari Ameri koji već grade unosan gsovod kroz Tursku a planiraju još jedan čim prokrče put kroz Irak i Siriju. Turska dobija kredite i popuste na zapadu jer kontrolišu Bosfor kao vrata ka sredozemlju za rusku flotu. U slučaju eventualnog Erdoganovog protivljenja visoki predstavnici EU i SAD nagoveštavaju mu smenu jer Turskom, kao ni jednom državom na svetu ne vlada sam čelnik države koga raja bira svake 4g nego oligarhija iza njega čija je bitna komponenta državna bezbednost, a koja strana sila njih drži može presudno da utiče na politiku zemlje. Osim toga gubitak pristupa zapadnim tržištima itd. itd. Dakle usled i šargarepe i batine ruski gasovod (koji bi pored svih pogodnosti za Tursku sa zapada bio samo šlag na tortu) pada u vodu. Biti u zapadnoj sferi interesa im puno prednosti, ali se ponešto mora i žrtvovati za taj privilegovani status. U ovom slučaju ništa od VITALNOG značaja za Tursku.


Po meni su svi scenariji moguci, ali bi samo da napomenem sledece.
Prva, osnovna i nabitnija stvar kod Turaka u spoljno-politickom i geo-strateskom smislu su Krudi i Kurdistan.
Vec par godina na severu Iraka de facto (ne i de jure) postoji drzava Kurdistan!!! Posto Turci nisu bas tolko glupi i slepi, da ne shvataju da je to bilo nemoguce napraviti bez precutne saglasnosti, ako ne i podrske, Amerikanca, ovo njihovo iznenadno okretanje prema Rusiji i ne cudi mnogo.
Dobili su jednu Kurdsku drzavu na svojoj granici, a po svemu sudeci se priprema i druga (u Siriji), pa se cak tolko ide bezobrazno sa guranjem prsta u oko Turcima, da traze da pomazu Kurdima u borbi protiv IS (Imali smo pre neki dan izvestaj da je IS napao onaj nesretni kurdski grad sa teritorije Turske, sto dovoljno govori kako Turci vide tu stvar sa Kurdima, IS-om i USA).

Sve u svemu, to ne mora da bude od presudnog znacaja, ali treba imati i to u vidu kad su u pitanju Tursko -Americki odnosi

offline
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 4877
  • Gde živiš: Novi Sad

Yuhuuuuuu ::
Ja bas ne razumem sve najbolje.

Prvo - Jel ce sad Turska da prodaje gas?
Drugo - Toliki gas (posto kapacitet ostaje isti samo se preusmerava za Tursku) Turska ne moze da potrosi, dakle gasovod se ipak pravi za Evropske potrosace?
Trece - A kako ce da kupuju gas na grnaici Grcke i Turske? Jel u kofama? Smile Al bez zezanja, opet mora da se gradi neki gasovod od Grcko-Turske granice ako ce Evropljani da ga kupuju

Cetvrto - Ruski zvanicnici i ambasador Rusije su rekli da ce Srbiji biti nadoknadjen gubitak i da ce se pobrinuti da pronadju najbolje resenje za Srbiju. Kako?



Врло једноставно, Руси ће да направе у Турској hub (ајде да назовемо прикључак)
Па ако Европа једног дана буде хтела гас мораће сами да праве гасовод до тог прикључка...

offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 2743

A цевке онда лако могу да иду преко Мађарске, Румуније и Бугарске за европу. Нама само прикључак.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1144 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 9 sakrivenih i 1094 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., airsuba, ajo baba, ArchaBasha, Asparagus, BraneS, BSD, bufanje, cifra, Darko8, dmdr, doktor1964, draganca, draggan, GenZee, gorican, HogarStrashni, HrcAk47, Ivica1102, Krusarac, Krvava Devetka, Kubovac, kybonacci, LUDI, Magistar78, Metanoja, mile23, milenko crazy north, milimoj, mkukoleca, moldway, nemkea71, oldtimer, opt1, panzerwaffe, pein, stalja, vathra, Velizar, Webb, YugoSlav