Jugoslovenski Aerotransport (JAT)

8

Jugoslovenski Aerotransport (JAT)

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

O nekadasnjim letovima JAT za `Ozilend`- Australiju ...

Neki zanimljivi podaci i detalji na sajtu `aviokarta.net`

Citat:Australija i Okeanija

Preko 100.000 državljana Australije je rođeno u Srbiji ili ima poreklo iz naše zemlje. Još veći broj je Australijanaca koji imaju poreklo sa prostora ostalih bivših jugoslovenskih republika. Veoma velike iseljeničke grupe imaju Hrvati i Makedonci. O velikoj povezanosti ovih prostora sa Australijom svedoči i nekadašnja direktna linija Jugoslovenskog aerotransporta do Sidneja koji su obavljani avionom DC-10 ali i redovni letovi australijskog prevoznika Qantasa do Beograda džambo džetom (Boeing 747).

Putovanje između Evrope i Australije traje između 24 i 30 časova. Kada se putuje na istok ka Australiji u putovanju se zbog vremenskih zona "gubi" dva dana. U obrnutom smeru iz Australije ka Evropi se "gubi" samo jedan dan. Letovi ka Australiji obično počinju uveče iz Evrope sa sletanjem u Aziju u toku narednog dana odakle letovi ka Australiji polaze u večernjim časovim a na najudaljeniji kontinent sleću tek u ranojutarnjim časovima drugog kalendarskog dana od dana polaska. U obnutom smeru avioni poleću u poslepodnevnim časovima, sleću u Aziju u oko ponoći odakle se dalje nastavlja ka Evropi gde se stiže u prepodnevnim satima. Ka Australiji "gubite" vreme a ka Evropi "dobijate". Džetleg nakon letova na kengurovoj ruti je veoma jak.
Danas sa ovih naših prostora nema direktnih linija ka Australiji, a situacija nije ništa bolja ni iz Evrope generalno. Direktne linije sa Sidnejom imaju London (Heathrow), Frankfurt i Pariz (Charles de Gaulle), dok Melburn i Oklend (Auckland) imaju direktne linije samo do Londona.

Liniju Sidnej - London tradicionalnno održava australijski prevoznik Qantas i ova linija se smatra glavnom na takozvanoj "kengurovoj ruti".

Kengurova ruta je naziv za vazdušni link između Australije i Evrope (izvorno Velike Britanije). Ovu rutu odlikuju ogromna rastojanja pa su veoma retki non-stop letovi. Qantas je 1989. postigao rekord letevši sa Boeing-om 747 bez prestanka 20 časova između Sidneja i Londona. Danas se saobraćaj na ovoj ruti obavlja sa azijskom pauzom, tj. sa sletanjem na neki od velikih aerodroma u Aziji (Singapur, Hong Kong, Kuala Lumpur ili Dubai).


Arrow http://www.aviokarta.net/inostranstvo/221-australija-i-okeanija/

E sad da li je JAT zaista imao te direktne letove kako je navedeno sa Desetkama ( nesto mi to ne ide s obzirom na njihov krajnji dolet ) ili se ono bese sletalo u Dubai/Abu Dabi jos tada pa preko Singapura i onda za Australiju ?



Citat:15,671 km Distance from Belgrade to Sydney

Ovo je inace tacno dvostruko veca razdaljina u odnosu na relaciju BGD-NYC na kojoj sad leti A330-202 YU-ARA .

Citat:DC-10-30 Max range, loaded: 6,600 mi (10,622 km)

Moglo bi se takodje pomenuti da su ti letovi ( posebno kargo ,mozda i putnicka varijanta ) ka `Ozilendu` tj Dalekom istoku bili profitabilniji od onih koji su vodili ka SAD/Kanadi ..da li je ovo tacno ?

YU-AMB `Edvard Rusjan` upravo u Sidneju 1985g .

Citat:JAT McDonnell Douglas DC-10-30 at Sydney Airport, 1985, with classic livery



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 2290

Sletao u Dubai i Singapur,a Kenguri u Singapur i Rim!



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Hvala ,izgleda da je `usputna stanica` bio i Kuala Lumpur .

Citat:Kad je JAT 1978. godine kupio prvi širokotrupni avion Douglas DC 10-30 (kasnije je nabavio još četiri), koji je za ono vrijeme mogao primiti nevjerojatnih 380 putnika, na Surčinskom aerodromu danima su se skupljali znatiželjnici da vide kako slijeće i polijeće ta grdosija. Bila je to prvorazredna senzacija. JAT je postao jedina kompanija neke socijalističke zemlje koja se mogla pohvaliti takvim tipom zrakoplova. Iz Beograda tada se JAT-om izravno letjelo u Chicago, Toronto, New York, Los Angeles, Singapur, Kuala Lumpur, Peking, Sidney, Melbourne…


Jedan interesantan komentar iz 2008g na jednom komsijskom forumu

Citat:Poznaje li netko nekakvu aviokompaniju koja nudi jeftinije letove do Australije.
Polazište može biti u susjednim zemljama, a ne sad da mi se netko javi i kaze kako je iz Singapura najjeftinije. Wink

Hvala!



Evo ja sam bas u Australiji. Sto se tice karata ne postoje jeftini letovi za Australiju iz Europe. Mene je povratna karta Zagreb - Perth sa Malaysia airlinesom zbog bozicnih praznika kostala 12000 kn. Inace, kad nije sezona cijena padne na 9000 kn. Nema razlike u cijeni za bilo koji grad u Australiji.
Ja ti preporucujem da se raspitas u JAT-u u Beogradu. Oni su najjeftiniji i najbrze se stigne. To ti je veza Beograd - Dubai sa JAT-om i onda iz Dubaia hvatas avion Emirates airlinesa prema Australiji. Jednom sam putovao tom linijom i bilo je sve OK, a moja mama svaki puta ide tako. Uglavnom, Emirates airlines ima najpovoljnije cijene i najbolju uslugu.
Ako te jos nesto zanim slobodno pitaj...


Arrow http://www.index.hr/forum/16/priroda-okolis-putova.....alije.aspx

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 2290

Za Australiju sigurno nije Kuala Lumpur,sto posto sam siguran! JAT je preko svoje turističke agencije organizovao put oko sveta.Naravno leteo je legendarni 707!

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Aha .. u redu . Da, to je ovaj podatak Smile

Citat:Jedan JAT-ov Boing 707 je tokom novembra 1974. godine obleteo čitavu zemljinu kuglu rutom Beograd–Bejrut–Bombaj–Singapur–Tokio–Honolulu – Los Anđeles – London–Beograd.

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 2290

Jedan od kapetana na tom letu je bio Steva Teslić!

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Znamo za onu avanturu sa uzbekistanskim B-767-300 i letovima iz BGD ka NYC ali mi ovo ranije nije bilo poznato

Citat:Direktni letovi do Amerike

T. SPALEVIĆ | 25. januar 2011.

Ovog leta konačno će biti uspostavljen avio-saobraćaj preko okeana. “Rajan” će dva puta nedeljno leteti za Čikago i Toronto.

DIREKTORAT civilnog vazduhoplovstva Srbije izdao je dozvolu američkoj avio-kompaniji “Rajan internešnal ervejz”, koja će od 3. juna do 29. oktobra saobraćati na liniji Beograd - Čikago i Beograd - Toronto, saznaju “Novosti”. Tako će, konačno, posle 19 godina pauze ponovo biti uspostavljeni direktni letovi između Srbije i Severne Amerike.

U Direktoratu kažu da je ova američka kompanija aplicirala za čarter-letove, a saobraćaće širokotrupnim avionom “boing 767”. Letilica “Rajana” praktično će dva puta nedeljno poletati iz naše vazdušne luke. Prema zahtevu Amerikanaca, redosled planiranih letova je Čikago - Beograd, Beograd - Toronto, Toronto - Beograd i Beograd - Čikago. Tehničko sletanje predviđeno je u Šenonu. Ova avio-kompanija iz Ilinoisa, osnovana je 1976. godine i u svojoj floti danas ima 10 aviona, uglavnom “boinga”.

Avio-saobraćaj ka američkom kontinentu obustavljen je 1992. godine. U dva navrata “Jat” je pokušavao da obnovi liniju (2004. i 2006. godine) ali bez uspeha, jer su američke vazduhoplovne vlasti Srbiju svrstale u kategoriju dva, a da bi naša avio-kompanija letela ka Americi neophodna je prva kategorija.

- Srbija je odavno ispunila sve uslove za prvu kategoriju, a krajem prošle godine donet je i novi Zakon o vazdušnom saobraćaju, tako da očekujemo da će u 2011. naša zemlja konačno imati kategoriju jedan američkih vazduhoplovnih vlasti - ističu u Direktoratu. - Kada dobijemo prvu kategoriju i kompanije iz Srbije moći će da lete ka SAD i Kanadi. Neophodno je samo da njihova kontrola dođe i ustanovi da su svi uslovi ispunjeni.

Prema procenama, prevoznik, koji će saobraćati između između Srbije sa jedne, i SAD i Kanade sa druge strane, godišnje bi mogao da preveze minimum 100.000 putnika.


Arrow http://www.novosti.rs/vesti/turizam.90.html:316588-Direktni-letovi-do-Amerike

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Izuzetno zanimljivi komentari i detalji u tekstu VN ...

Citat:Naš avio-previoznik vraća staru slavu!

Dragan Vujičić | 26. jul 2015.

Legende nekadašnjeg "Jata" o najavljenim letovima "Er Srbije" iz Beograda preko okeana u SAD: Transkontinentalne ture su više od transporta. Dolazak "Etihada" ima veze i sa tim što im je "Jat" svojevremeno pomogao.

POŠTO je 1970. "Jatov" "boing 707" oznake AGA (alfa-golf-alfa) sa Surčinskog aerodroma odleteo za Njujork, to je bilo od neprocenjivog značaja da Jugosloveni postanu glavni "izvoznik" američke kulture na Balkan i ka zemljama iza "čelične zavese". Letovima "Jata" u ove krajeve stigle su "levis 501", "starke", ploče sa Vudstoka, "Bič bojsi", Hendriks, Dženis Džoplin. Zato i nedavno najavljeni letovi "Er Srbije" preko Atlantika nisu samo pitanje transporta putnika nego mnogo više od toga.

Ovako za "Novosti" o "Aeroputu", "Jatu" i "Er Srbiji" govore legende nacionalnog avio-prevoznika, Velibor Vukašinović i Ilija Todorić, bivši komercijalni direktor, čovek koji je vazduhoplovnoj kompaniji iz Beograda krčio put do zvezda u SAD, Kanadi, Australiji, na Bliskom istoku sedamdesetih i osamdesetih godina.

U najslavnije vreme (kraj pretposlednje decenije prošlog veka) "Jat" je u floti imao pet interkontinentalnih aviona DC-10. Samo u Americi letelo se za Njujork, Čikago, Los Anđeles, Detroit i Klivlend. Montreal i Toronto bile su destinacije u Kanadi. U Australiju se putovalo za Sidnej, Melburn i Pert.

"Er Srbija" će za Njujork i Čikago poleteti najverovatnije u prvim mesecima 2016. - kaže Velibor Vukašinović. Prema informacijama iz "Er Srbije", u septembru u Beograd dolazi visoka delegacija Američkih vazduhoplovnih vlasti koja treba da uradi konačnu procenu da li Aerodrom "Nikola Tesla" ispunjava sve uslove za saobraćaj ka Sjedinjenim Državama. "Erbas 330" je avion koji je predviđen da prvi poleti. Jedina velika zamerka koju su Amerikanci imali na naš sistem bezbednosti na aerodromu, bila je činjenica da su nedavno iz carinskog magacina nestali pištolji namenjeni izvozu, i to na najbanalniji način.

Ilija Todorić, koji je osamdesetih "ugovarao" sve tadašnje prekookeanske letove, procenjuje da je za otvaranje obične linije sa susednom zemljom potrebno oko dva miliona dolara samo za tehničke stvari kao što su šalteri za čekiranje, kancelarije i slično.

Todorić još sa ponosom navodi da je Džems Hogan, sadašnji direktor "Er Srbije" u svoje vreme bio službenik "Jata" u kargo-saobraćaju u Australiji i to je njegova velika referenca za uspeh.

- PONOVO otvaranje vazdušnog mosta sa Amerikom ljudi uglavnom vide kao mogućnost da jeftinije putuju preko okeana - nastavlja Todorić. - Međutim, ubrzo će se pokazati da to donosi mnogo više benifita društvu, turizmu, kulturi. Kada je u pitanju turizam, osamdesetih "Jatom" iz Amerike vozili smo čitave kolonije kockara iz SAD koji su saznali za mogućnost da upražnjavaju svoj porok i zadovoljstvo u kockarnicama koje su tada u Istri nicale kao pečurke. Smešno je, ali je istina da smo u Americi punili avione gejevima koji su preko svojih turističkih agencija otkrivali lepote Jadrana. Iz Makedonije, tih godina prevozili smo čitave "desetke" sa nekvalifikovanom radnom snagom koja su prethodno regrutovali službenici australijske ambasade u Beogradu kao radnike za poslove u ovoj zemlji. Sećam se aviona krcatog mladama u venčanicama i sa bidermajerima koje smo prevozili iz Beograda u Australiju kad je neko vreme radila "bračna berza" na ovom kontinentu.

VELIBOR Vukašinović navodi i druge primere. Kaže da su uspostavom prekookeanske linije sa SAD ka Jugoslaviji krenuli i prvi povraci naših emigranata iz ove zemlje. Mnogobrojni profesori univerziteta, naučnici, poslovni ljudi našeg porekla listom su birali "Jatove" linije. On se seća oduševljenja Dejvida Vujića, jednog od najvećih američkih avio-konstruktora (radio na projektu "apolo" i napravio B-1 američki strateški bombarder) kada bi ulazio u naš avion. Ovaj čovek je, kaže Vukašinović, bio ubeđen da mi u našem avionu služimo neku posebnu domaću hranu jer je, kako je tvrdio, "osećao miris domaće šerpe" čim bi kročio u "Jat". Džabe su mu govorili da se ketering sprema u Americi.
Bivši direktor "Jata" dalje navodi kako Aerodrom "Nikola Tesla" ima sve uslove da postane dom prekookeanske flote "Etihad" za ovaj region. U Surčinu postoji hangar u koji mogu da stanu dva aviona "boing 747" i recimo tri ogromna DC 10. Ima mehaničara kojima nije potrebna velika dodatna obuka, tako da već od 2016. postoje uslovi da se Beograd vrati na najznačajnije vazduhoplovne atlase sveta.

Ilija Todorić na kraju otkriva tajnu da u kancelariji direktora aerodroma u Abu Dabiju, koji je možda najlepša vazdušna luka na planeti, stoji velika slika njihove piste na kojoj su 1978. samo četiri aviona DC-10 sa oznakama JAT. To je bio njihov početak.

- Bila je 1978. kada sam dobio nalog iz Beograda da iz Kuvajta odem u Abu Dabi i vidim potencijale upravo napravljene vazdušne luke - seća se Todorić. - Neočekivano, na prelepom ali praznom aerodromu sačekao me je njihov princ sa velikim poštovanjem. Lako smo se dogovorili. "Jat" je bio prva velika kompanija koja je krenula da koristi ovu destinaciju za letove preko Bliskog istoka.

PREGOVORI IZ GLUVE SOBE

Ilija Todorić seća se kada je 1970, sa tadašnjim ambasadorom SFRJ u Vašingtonu Dimčetom Belovskim, ugovarao u Stejt departmentu prve letove za ovu zemlju.

- Sa američke strane glavni pregovarač je bio Lorens Iglberger - priča Todorić. -

Pregovori su trajali godinama jer smo se borili za svaki "slot". Koliko je to ozbiljno bilo, govori podatak da smo posle svakog razgovora sa Amerikancima izveštaje u Beograd slali kriptovano iz "gluve sobe" u ambasadi.

ROĐENjE JATKA IZNAD OKEANA

Svetsku slavu "Jat" je zaradio februara 1978. kada se iznad okeana u "Jatovom" avionu "boing 707" porodila Marija Todev, tada osamnaestogodišnjakinja. Ona je na svet donela muško dete - Jatka.

Svi svetski mediji tad su pisali o ovom događaju a Radoje Rakočević, tada perser u avionu a danas pilot, postao je medijska zvezda. Zahvaljujući njegovoj snalažljivosti Jatko danas živi i radi u Melburnu i ponosan je na svoje ime.


Arrow http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/akt.....taru-slavu

Podvuceno ipak ne moze biti tacno jer je te 1978g i to tek u decembru JAT upravo dobio tj imao samo jednu` Desetku` , YU-AMA `Nikola Tesla`.

Kako god JAT ,danas AS je izgleda usko vezana za svog strateskog partnera Etihad Airways na vise nacina ..

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Nikola Djuricko ali ne glumac vec pilot Smile ,kapetan i instruktor letenja JAT u penziji kao i ostali sagovornici u kratkoj reportazi na FOX TV a povodom 82 godine od osnivanja Aeroputa pretece JAT-a




Yugoslav Airlines Tribute

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96088



Citat:Aircraft: McDonnell Douglas DC-10-30
Airline: JAT Yugoslav Airlines
Reg: YU-AMD
Serial #: 46554
Location: Paris Orly - LFPO (France)
Photographer:Remi Dallot
Photo date: April 09, 1992

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1392 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 8 sakrivenih i 1352 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ageofloneliness, Asparagus, babaroga, bestguarder, Bokiboks, Brana01, CikaKURE, comi_pfc, doom83, Dukelander, FileFinder, kolle.the.kid, ljuba, Lošmi, Lutvo_Redzepagic, Marko Marković, marsovac 2, Mcdado, Mixelotti, MrNo, nikoli_ca, NoOneEver Dreams, Skywhaler, Srle993, Stanlio, Trpe Grozni, uruk, vathra, Vlad000, voja64, yrraf, zlaya011