Osvajanje svemira

22

Osvajanje svemira

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • madza 
  • Super građanin
  • Pridružio: 27 Nov 2010
  • Poruke: 1492

Steta je sto ovaj program nije priveden kraju. Cisto radi uporedjenja.



offline
  • Pridružio: 14 Nov 2009
  • Poruke: 1201
  • Gde živiš: Kragujevac

Дама високог лета



12. априла се навршава 50. годишњица првог лета човека у космос. После Јурија Гагарина у окоземаљској орбити је летело више од 500 људи. Међу њима је било само 50 жена. Пилот-комонаут Јелена Кондакова заузима посебно место међу звезданим дамама. Рускињи припада светски рекорд најдужег налажења жене у космосу. Њен лет 1994.-1995. године је трајао скоро 6 месеци. После две године је она поново ишла у орбиту, овог пута шатлом. Она је постала прва жена у свету, која је летела и руским бродом, и америчким. О свом космичком животу и томе, ко се комфорније осећа у орбити – припадници јаче или лепше половине човечанства, посланик Државне думе Јелена Кондакова је испричала у ексклузивном интервјуу Гласу Русије.

Имала сам срећу, као да сам је добила на лутрији, - каже Јелена Кондакова. Она је два пута била у космосу. Њен супруг, космонаут Валериј Рјумин је оба пута био категорично против. Међутим, после тога је казао: Нећеш ми опростити, те је пристао, - смеје се Кондакова. Данас је за жене професија космонаут ретка, али више није егзотична. Доказано је да налажење у орбити утиче на женски и мушки организам отприлике једнако. Нисам имала у орбити ни биолошке, ни психолошке проблеме, - каже Јелена Кондакова.



Жена се у космосу осећа изврсно. Не мора ни да пере, ни да чисти, ни да обилази радње, ни да пази на дечије задатке. Односно, има прави комфор. Када говоримо озбиљно, давно је познато да се женски организам боље прилагођава ситуацијама, које изазивају стресове, него мушки. Психолошки сам имала срећу с посадом. 6 месеци је прошло као један дан. Када сам се вратила на земљу, рекла сам да желим да идем натраг у космос.

Имала је срећу и у томе. Звезде су биле благонаклоњене према њој. У мају 1997. године је она извршила други лет на америчком броду Атлантис. За ту експедицију је Рускиња добила медаљу НАСА. У време лета на Атлантису она је преживела тежину космичких преоптерећења. Узлетање и улазак у орбиту се на шатловима преноси много теже него на руским бродовима, - сећа се Јелена Кондакова.



Осим тога, код Американаца није био нормалан систем спаса за разлику од руских бродова. Сви се сећамо удес америчког Челенџера. Системи реаговања на спољне чиниоце су на нашим бродовима савршенији. Имали смо неколико случајева, када је живот комонаута био угрожен, али су на бродовим Сојуз били системи безбедности. 1983. године су космонаути Владимир Титов и Генадиј Стрекалов остали живи само захваљујући систему спаса у случају хаварије.

Данас руски и амерички стручњаци већ разматрају могућност међупланетарних космичких летова. У Роскосмосу су уверени да техничких проблема за лет на Марс нема. Иначе, у блиској будућности мисије ка далеким галаксијама ће бити обична ствар, као што су летови авионом. Међутим, без жена космички простор никада неће постати за човечанство комфорна средина и нова кућа, - уверена је Јелена Кондакова.[/url]

offline
  • Pridružio: 28 Nov 2009
  • Poruke: 175

Далеким галаскијама? Да мало не претерују?

offline
  • Pridružio: 14 Nov 2009
  • Poruke: 1201
  • Gde živiš: Kragujevac

Evo ima i ovde izreceno nesto slicno:

Русија ће наставити космичку одисеју



Лет Јурија Гагарина у космос постао је један од најупечатљивијих и најсудбоноснијих догађаја 20. века, отворио је нову страницу у историји човечанства. Руси се поносе тиме што је први и одлучујући корак у освајању космичког простора начинио њихов сународник. Таквим речима учесницима специјалне седнице 65. заседања Генералне скупштине УН поводом 50-годишњице лета Јурија Гагарина обратио се руски председник Дмитриј Медведев.

У обраћању се говори да је за протеклих пола века космонаутика постала област концентрације најнапреднијих достигнућа. У њих спада излазак човека у отворени космос, стварање орбиталних станица, летови на друге планете, јединствена научна истраживања и експерименти. Осим тога, космички простор је постао полигон за тесну међународну сарадњу у интересима развоја читавог човечанства. Пример таквог партнерства били су програми Сојуз-Аполон, Интеркосмос, Мир-Шатл и један од највећих пројеката последњег времена – Међународна космичка станица.

Поводом 50-годишњице великог догађаја било је приређено и саветовање поводом развоја ракетно-космичке гране у наредне две деценије под председавањем Владимира Путина. Очигледно да Русија намерава да очува себи статус велике космичке силе и убудуће. Довољно је рећи да скоро половина лансирања ракета-носача у свету данас отпада на Русију. Али то ни из далека није све. За нове пробоје у земљи постоје неопходни ресурси, подвукао је премијер.

Имамо напредне технологије, јаке кадрове, јединствену производну базу, копнену инфраструктуру. Наша сателитска групација броји преко 100 уређаја и она ће се доследно увећавати. Осим тога, само Русија упоредо са САД и Кином поседује све технологије и могућнсоти за пилотиране летове, игра водећу улогу у осигурању програма МКС. Заједно са партнерима решили смо да наставимо њену експлуатацију до 2020. године. 2012. године у састав МКС ће ући нови руски полифункционални лабораторијски модул. А до 2016. године предстоји нам да ланисрамо још три блока и у потпуности да завршимо формирање руског сегмента станице.

Влада разматра ракетно-космичку грану као једну од најприоритетнијих. Финансирање космичких програма ове године ће бити увећано скоро за 30% и изнеће скоро 4 милијарде долара. На реду је читав низ великих пројеката. То је и стварање јединственог нуклеарног енергетског програма која ће битно смањити време интерпланетарних летова. И изградња новог космодрома Восточни у Амурској области. И испитивање читаве серије најновијих ракета-носача као што су Ангара у Рус. И формирање десетина савремених космичких комплекса и система. При чему област примене најновијих технологија ће бити најшири могући, истакао је Владимир Путин.

Треба активно освајати космичку везу, телекомуникације, дистанционо истраживање природних ресурса, прогнозирање времена и навигације, еколошки мониторинг. Космичка грана и научни и производни потенцијал створени у њој једна су од наших конкурентских предности. При чему таквих којима се може поносити. И како бисмо остали лидери, ни у ком случају не смемо да стојимо у месту. То је аксиома.

Да додамо да је данас развој космичке гране јединствена могућност за модернизацију читаве индустрије Русије и излазак на глобално тржиште, које се мери стотинама милијарди долара.
http://www.vostok.rs/index.php?option=btg_novosti&.....ovost=7843

offline
  • Pridružio: 27 Apr 2010
  • Poruke: 90

Ghost65 ::Далеким галаскијама? Да мало не претерују?
jok bre, preteruju mnogo, preko svake mere! Laughing
mada sumnjam da je bas tako rekla, verovatnije je los prevod u pitanju. a i da vidimo mi bacuske da stignu vec jednom do meseca koji je manje od 10 zemljinih obima daleko od nas, pa nek nam posle pricaju o drugim planetama i galaksijama... Cool

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Da se na današnji dan setimo prvog - prošlo je 50 godina otkako se čovek vinuo u vasionu. Slava i večnost pripadaju najhrabrijima ! Slava Juriju Gagarinu!

offline
  • _Rade  Male
  • Ugledni građanin
  • Rade Jovanovic
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 390
  • Gde živiš: Loznica


http://www.firstorbit.org/
Odličan film snimljen sa međunarodne svemirske stanice u čast pedesetogodišnjice leta Jurija Gagarina.

offline
  • Pridružio: 02 Jan 2010
  • Poruke: 1469

MMisterNo ::Ghost65 ::Далеким галаскијама? Да мало не претерују?
jok bre, preteruju mnogo, preko svake mere! Laughing
mada sumnjam da je bas tako rekla, verovatnije je los prevod u pitanju. a i da vidimo mi bacuske da stignu vec jednom do meseca koji je manje od 10 zemljinih obima daleko od nas, pa nek nam posle pricaju o drugim planetama i galaksijama... Cool


СССР је стизао много пута до месеца,чак и постоје трагови где се види да је на месец спуштено роботизовано возило,које се касније заглавило у једном од кратера тако да ова товоја тврдња како Руси нису стигли до месеца једноставно не пије воду.

Ракете и свемирски бродови на нуклаерни погон имају много већи брзину него данашњи и сматра се да сатели који ће бити послани у друге галаксије или у орбиту других планета стићи ће неколико пута брже него данашњи.

offline
  • Pridružio: 01 Mar 2009
  • Poruke: 391
  • Gde živiš: Beograd

Ali to "nekoliko puta brze" i dalje znaci stotine godina, tako da pisi propalo. Very Happy

Ja bih da se, pored Gagarina, setimo i ljudi koji su sve to omogucili i nacina na koji se SSSR odnosio prema njima. Tu prvenstveno mislim na Koroljeva, koji je bio u gulagu, Glushka, koji je takodje bio u gulagu (dva najveca inzenjera sovjetskog svemirskog programa). Bas sam malopre gledao, stravicno koliko njih je pozatvarano cetrdesetih: Koroljev, Glushko, Tupoljev, Polikarpov, Petljakov, Mjasishchev, sto po gulazima (Koroljev je zapravo jedno vreme cak i prinudno radio u rudniku, usput ostao bez vecine zuba, pitam se kako Mad ), sto po sharashkama (zatvorski avio konstrukcioni biro). Da su se Nemci ovako odnosili prema Von Braunu, Mesersmitu, Von Ohainu (tvorac nemackih mlaznih motora) i ostalima ni Poljsku ne bi uspeli da osvoje.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1016 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 0 sakrivenih i 993 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amstel, babaroga, Bobrock1, brundo65, cemix, Dimitrije Paunovic, Djordje29, DonRumataEstorski, dragoljub11987, havoc995, ILGromovnik, Karla, Kriglord, krkalon, m0nstrum_, milenko crazy north, milos.cbr, opt1, paja69, Shilok, sovanova95, tubular, vaso1