Osvajanje svemira

249

Osvajanje svemira

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Daaaaaa, upravo tako. Zato ima te atomske satove odnosno izvore stalne frekencije usaglašene sa onim na zemlji. Na osnovu više stotina mjerenja on izračuna svoju poziciju odnosno svoju putanju. Dalje kruži oko zemlje po poznatoj putanji nekoliko minuta dok uspostavi vezu sa drugom grupom zemaljskih predajnika. Iznad mora je malo teže ali ameri imaju dosta baza po otocima , tako da hvata signale sa tih otoka.

Pozicija otoka je određena osmatranjem zvijezda, klasičnim astronomskim metodama koje traju mjesecima.

Ja ne govorim o GPS sustavu koji služi za određivanje pozicije mobitela ili nekog borbenog sustava na zemji ili zraku putem jata satelita, već o načinu na koji satelit iz sustava GPS ili svemirski brod može saznati svoju poziciju u svemiru.

Drugi naćin je osmatranje i orjentacija prema zvijezdama , najčešće je to zvijezda Canopus i naše sunce, interplanetarni letovi i čak let do mjeseca nisu mogući bez optičkog osmatranja Canopusa.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2119

raketaš ::Daaaaaa, upravo tako. Zato ima te atomske satove odnosno izvore stalne frekencije usaglašene sa onim na zemlji. Na osnovu više stotina mjerenja on izračuna svoju poziciju odnosno svoju putanju. Dalje kruži oko zemlje po poznatoj putanji nekoliko minuta dok uspostavi vezu sa drugom grupom zemaljskih predajnika. Iznad mora je malo teže ali ameri imaju dosta baza po otocima , tako da hvata signale sa tih otoka.

Pozicija otoka je određena osmatranjem zvijezda, klasičnim astronomskim metodama koje traju mjesecima.

Ja ne govorim o GPS sustavu koji služi za određivanje pozicije mobitela ili nekog borbenog sustava na zemji ili zraku putem jata satelita, već o načinu na koji satelit iz sustava GPS ili svemirski brod može saznati svoju poziciju u svemiru.

Drugi naćin je osmatranje i orjentacija prema zvijezdama , najčešće je to zvijezda Canopus i naše sunce, interplanetarni letovi i čak let do mjeseca nisu mogući bez optičkog osmatranja Canopusa.

Ali...! Nije tako!!
Gomila satelita i svemirskih letelica zaista traži orijentire što na nebu što na zemlji, tačno kako si opisao.
Ali to ne važi za GPS satelite!
Njihove pozicije i orbitalne parametre utvrđuje kontrolni segment na zemlji, putem stanica za praćenje. I Zemlja satelitima šalje te informacije. Upakovane.
Evo kako lik iz NASA-e, koji se time bavi, odgovara na ovo pitanje:




A preciznija objašnjenja mogu se naći u ovoj knjizi:
https://books.google.rs/books?id=lvI1a5J_4ewC&.....mp;f=false

Nemoj ovo shvatiti kao svađu, samo preciziramo, kako bismo izbegli greške. Ziveli



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Uopće ne doživljavam ovu diskusiju kao svađu već šiljim stvar da dođemo do bitka stvari.

Nešto smo slično uradili i sa postupkom orjentacije sovjetskih raketa, gdi smo babaroga pukovnik solidfluid i moja malenkost izmjenili nekoliko stotina poruka i šilji stvar do besvjesti , da bi na kraju dokazali jedni drugima da je moguće Skuda ili Sandala orjentirati po azimutu lansiranja po jednoj metodi točno u bobu , a po drugoj skraćenoj nikada točno u bobu.

Za početak slika iz knjige koju navodiš
.

Da ponovim ja nisam govoriomo GPS u kao korisničkom sustavu već o tome kojim se fizikalnim metodama određuje stvarna pozicija satelita prije no što se on uključi u GPS , cijelo vrijeme govorim o tom segmentu .

Na slici je to lijepo prikazano i uštedilo mi je vrijeme na izradi skica, a u knjizi je par stranica prije ili poslije dato dosta šturo objašnjenje tih fenomena sa satovima i razlikom vremena u dolasku signala sa zemlje na satelit.

Da bude stvar još kompliciranija taj teleskop kojim se slika satelit u trenutku kad se šalje nulto vrijeme je tako postavljen da se u pozadini vidi neka poznata zvijezda i da se onda preko nje odredi položaj satelita u prostoru.

Nažalost nisu dali kompletan proračun odnosno prikaz , ali evo kao prva informacija ako je satelit točno iznad zemaljske stanice onda nulti signal do njega putuje 0,0672666667 sekundi , a sa stanice koja je 1000 km bočno signal putuje 0,067349206 s, ta razlika od 0,0825393 mili sekundi se dobije na bazi atomskih satova koji su usaglašenih frekvencija, s time da zbog brzine kretanja satelita od 3874 m/ s imamo relativistički pomak frekvencije njegov sat mora raditi nešto sporije sa nižom frekvencijom

Satelit javlja kolika je ta vremenska razlika ( fazni pomak ) od barem tri zemaljske stanice , a dok to javi pomakao se , ali nije bitno jer su kamere na tri teleskopa snimile položaj satelita, prema zvijezdama, u trenutku kad je svjetlost sa njega krenula ka teleskopima.

Dakle srednjoškolska fizika i matematika

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2119

Da, sećam se te diskusije. Bilo je korisno.
Ali šta sa ovim? Lepo je rečeno da se GPS satelit prati radarski, optički, laserom, čimegod, i da se osmotrena pozicija sa orbitalnim elementima pakuje i šalje satelitu. Evo i na ovoj slici satelit daje samo epohu i poziciju. Kao što daje celom korisničkom segmentu. Nigde na slici satelit ne traži ta tri predajnika.
Tu negde piše, da ne tražim sad, i da kontrolni segment u praksi informacije predaje satelitu jednom dnevno a da je moguće i češće.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

moramo početi crtati trokute i računati vremena, ovako ne budemo došli nigdje, moraš shvatiti da većina knjiga koje dolaze sa zapada služe informativno, da se uzme lova, a da su fundamentalni znanstveni radovi sa puno matematike dolazili sa istoka, i da su ruje to sve puno bolje objasnili, ali nisu naplatili.

Ovakve trikove sa slikanjem satelita sa tri teleskopa na zvjezdanom nebu i određivanjem uglova azimuta satelita prema nekoj zvijezdi kao apsolutnom reperu azimuta i istovremenim slanjem signala sa zemlje , to nebudeš pročitao nigdje u literaturi sa zapada

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2119

Nema potrebe za crtanjem. Svi znamo potrebnu matematiku i fiziku. Znamo kako sve funkcioniše.
Ovde je spor oko koncepcije. Koji je to metod utvrđivanja pozicije u upotrebi?
Ne vidim zašto bi se rizikovalo sa povećavanjem kompleksnosti i različitim greškama merenja na svakom od 24 satelita. Već sa zemlje mogu prilično precizno da utvrde poziciju i orbitu svakog kamena ili ostatka rakete koji se vrti okolo. Mogu to i sa "živim" satelitima, još lakše. I to sa tri merne opreme na zemlji umesto sa 24 u svemiru.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2317

Američka vlada financira igre brez granica sa sve pretakanjem kriogenih goriva:

https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/solici.....selections

offline
  • bato  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 31 Jan 2010
  • Poruke: 1053
  • Gde živiš: Novi Sad

SN8 sa 3 raptora:



Musk_Twitter

Citat:Musk shared a photograph on Twitter of Starship SN8's sea-level Raptor engines (pictured below) --"Will be less roomy with 3 vacuum rocket engines added," he said, "9 meter or roughly 30 ft diameter." Starship will be powered by 6 Raptors, including 3 sea-level Raptors designed for atmospheric flight, and 3 vacuum optimized Raptors for propulsion in space. Vacuum rocket engines have a much larger nozzle that will fill-up the rest of the empty space under the vehicle. Each Raptor engine is capable of producing over 200 tons of thrust at full throttle

Ovo je predpostavka kako ce izgledati sa jos tri motora:

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

To je u suprotnosti s onim što je Musc objavio na tviteru, on tamo trabunja o tri vakuumska Raptora na SN8. Na slici lijepo vidimo puno veći promjer izlaza mlaznice kod vanjskih vakuumskih motora , koji su fiksni , a ona tri centralna atmosferska su na kardanima .

To je inače pogrešna koncepcija , ali ajde nije to jedan glupost kod Musca i njegove ekipe, naime pametni konstruktori uvijek nastoje ostvariti što veći moment stabilizacije , a to se postiže brzom i dubokom regulacijom potiska pojedinih motora ili vektoriranjem potiska , a najbolje je ako se ima oboje i da su ti motori na velikom kraku , tada se i za male promjene potiska i za male promjene vektora dobijaju značajni momenti ( zakon poluge ) .

Da su stavili tri vakumska u centar , a tri atmosferska u vanjski sektor dobili bi polugu bar 3 do 4 puta veću, ipak je to mrcina koja dok poleti u punoj konfiguraciji bude teška skoro 1500 tona, dugačko je to i debelo puno teškog inoxa na vanjskim perimetrima , to su ogromni momenti inercije i treba to stabilizirati da se ne prevrne.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2317

Prvo, nikad neće slijetati teži od ~200t. Drugo, Raptor se može regulirati u opsegu od 40% do 100% snage (btw, nisam čuo da odlikaši imaju nešto usporedivo serijski proizvedeno) a ima i vectoring tako da mi opet nije jasno zašto drviš. Zvona vakuumskih motora diktiraju ugradnju na vanjskom obodu. Drugdje nema mjesta. Protiv fizike ne možeš. SpaceX živi sa njom. Kad budu pravili StarShip sa više od 9m promjera to možda bude drugačije izgledalo.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1013 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 9 sakrivenih i 947 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, aramis s, arsa, Atomski čoban, babaroga, Bane san, Bojan85, bojanM84, Boris90, celik, CHARLIE JA., comi_pfc, darios, darkangel, Darko8, Dimitrise93, DonRumataEstorski, Dorcolac, draganca, gasha, ivan1973, Još malo pa deda, Kandrbandrdzilo, Karla, kobaja77, kokodakalo, krkalon, Krvava Devetka, Lieutenant, ljuba, mackenzie, mean_machine, mercedesamg, Metanoja, milenko crazy north, MiroslavD, Nemanja.M, nemkea71, oldtimer, ozzy, Petarvu, procesor, Ripanjac, Rogonos, ruso, S1Mk3, S2M, Sale.S, slonic_tonic, Srki94, Srle993, styg, vathra, voja64, wulfy, zodiac94