Osvajanje svemira

254

Osvajanje svemira

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5768

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

u četvrtoj minuti govori o počecima proizvodnje tekućeg kisika u SSSR u



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Zidam zgrade i fasade .......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 28422
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Najzanimljiviji efekti lansiranja kosmičkih raketa



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5768

jedna dobra animacija [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 8225

Stize i 6G mreza
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 8014

stegonosa ::Stize i 6G mreza
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5768

Napisano: 08 Nov 2020 13:26

zanimljivo svi proizvode rakete u nekim halama sa kranovima , samo lolek i Bolek to rade partizanski na koljenima uz logorsku vatru ili u nekim šatorima na kiši suncu i prašini

Dopuna: 14 Nov 2020 12:17

Opet nešto tamo na Muscov ekspres loncu gruva i gori. Dosta nejasno napisano, a koliko sam shvatio došlo je do nekontroliranog porasta tlaka u onom rezervoaru na vrhu kante i odradille su piropatrone za razbijanje membrana i rasterećenje rezervoara, što je izazvalo gašenje Raptora koji taman što su krenuli na punu snagu.

Koliko ja kužim tu stvar oni početni tlak u tankovima stvaraju sa komprimiranim dušikom ili helijem, kad počnu raditi Raptori dio kisika i metana se na izmjenjivačima zagrijava isparava i kao vreli plin ide ka tankovima i održava početni tlak. Taj tlak i tlak od visine stupca tekućeg kisika i metana stvaraju potrebni tlak na usisu pumpi kako ne bi kavitirale.

Pisali smo već o tome, da bi taj tlak naduva trebalo regulirati ovisno od ubrzanja rakete kako ne bi ukupni tlak prešao onih kritičnih 8 bara kada se lonac raspada. [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 04 Jan 2020
  • Poruke: 82

Crew-1 Mission


offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5768

Molim moderatore da ovaj prethodni post ne brišu i da ne blokiraju člana donabora. Bilo bi demokratski da mu dozvolimo da kaže ,odnosno napiše, zašto bih ja ili netko drugi stajao mirno na spomen E Musca.

Što nisam napisao dobro u zadnjem postu, jel dimilo tamo .. jeste , jel sve stalo nakon prve sekunde .. jeste.

Pokušavam shvatiti što se događa tamo u toj močvari, da ne kažem žabokrečini, dao sam neke pretpostavke na bazi toga što znam kako radi Raptor, i na bazi tvitova E Musca.

Zaboravio sam napisati u prethodnom postu da su na SN 8 prvi put stavili nosni konus na lonac , a u njemu je po prvi put i onaj mali rezervoar kisika, na visini od 50 m i da od visine stupca imamo tlak od 8 bara , a taj im je tlak bolno pitanje

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2305

Ovaj rebus je jasan. Izvadili tj zamijenili su jedan motor. Nr. 32 čini mi se sa nr35 ako me sve ne vara. Ništa čudno u prototipskoj "bašti". I mislim da kolega @donabora ne komentira samo zadnji događaj, tako sa ljubavlju opisanom sa tvoje strane. Čovjek je valda duže vrijeme blokiran

offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 3112

Vrlo argumentovano komentariše tuđe postove.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 854 korisnika na forumu :: 94 registrovanih, 11 sakrivenih i 749 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 04bokibole, 10x10.9, acatomic, acov34, Akiro, ArchaBasha, Banovo Brdo, Betty25, Bo96, bobo85, bojan313, BORUTUS, branko7, BrcakRS, C-Gun, celt, Cicumile, CrazyDiablo, darionis, DeerHunter, deLacy, Devil city 1989, Dimitrise93, djile1, Djokkinen, Djota1, DJUNTA, DonRumataEstorski, DrMrPr, Duh sa sekirom, Džekson, ElGenius, GORDI, gregorxix, HawX, Ilija Cvorovic, IQ116, ivan_8282, Jaxupa, Jester, Jozo74, kaskadija, KizJ, laki_bb, Lep1na, Macalone, MadMike, Marko Marković, MB120mm, mean_machine, Medojed, Meklejn, mercedesamg, Metanoja, mexo, Mika777, milanpb, Milos ZA, Motocar, Mrav Obrad, mrm, muaddib, nelezele, nenomir, Nepopravljivi, nerislav2025, oldtimer, operniki, Prečanin30, radza1, RajkoB, raptorsi, redakzver, Remain, Robin, rovac, S-G, SamoGledam, scimitar19, Semberija, Sharpshooter, sickmouse, Srky Boy, tomo2, Tvrtko I, UAV operator, vathra, Viceroy, Vlada78, XBMC, ziggga, zziko, 1324, 79693