PASARS 16

167

PASARS 16

offline
  • celik 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 08 Maj 2010
  • Poruke: 1686

@ Vexon
Druze, u ovom zadnjem postu si sam postavio pitanje i dao odgovore. Htedoh pre toga da te pitam da li mi zivimo u istoj drzavi?! Vec smo utvrdili da kad bi bilo volje, a para ima, odavno bi bili nabavljeni potrebni sistemi (trupni, srednjeg i velikog dometa). Najnoviji primer je podela ovih 100 eura u predizbornu svrhu.
Sto se tice Pasarsa, nije idealno, ali svakako je poboljsanje i modernizacija postojeceg sistema. U najmanju ruku, ovladace se proizvodnjom ZV raketa. To je neki pocetak, ali vremenom ce se ukoliko se istraje, proizvoditi slozeniji sistemi. Po meni je to najveca vrednost cele price, dakle znanje i praksa! To vuce mnoge stvari dalje...
Sa druge strane, svakako je dobro sto se vrsi modernizacija trenutnog naoružanja. Za mali novac se produžuje zivotni vek, a o vatrenim mogucnostima da ne govorim. Steceno znanje pretociti na prage i kerbera. Uporedo i meri koliko je moguce nabavljati sve sto ne mozemo sami proizvesti.
Tu se opet vracamo na samu drzavu, volju itd. Svodi se na daj sta das, do nekog boljeg vremena.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • yrraf  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 2467
  • Gde živiš: Loznica Srbija

Ovde sve vreme imamo diskusiju zato što i dalje ne postoji konačna konfiguracija sistema. Ja se slažem da L-70 ovakav kakav je, nakačen na kamion sa dve skarabudžene rakete i M-85 Žirafom nije nikakav napredak. Ali, koncepcija, ako se izvede kako treba je dobra. Zamislite L-70, na kamionu, besposadna kupola, termovizija i optronika spregnuti, uparen sa zasebnim lanserom RLN-IC i R-60MK na kamionu, raketa u kontejneru, pored i oni laki lanseri MANPADS sve uvezano u bateriju pod novom Žirafom AMB, plus Žirafa 4A ili zverka 8A na nivou diviziona kao dugometni radar. Realno zver od sistema. Nije baš ni prejeftin, ipak je AMB 7-8 milki komad ali bi bio vrlo dobar sistem u smislu uloženo-dobijeno. Ukratko, koncept je jako dobar, a šta će na kraju ispasti zavisi od izvođenja. Ako sve bude krpež, biće bačene pare, ako se inteligentno modernizuje šta je perspektivno, dokupi i uveže moderno šta treba, može biti vrhunska stvar.



online
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25456

167 strana od pvg prikaza PASARSa 2016 ili 4 leta a još bar toliko modela i pod varijanti samo u upotrebu kao sredstvo ni blizu pa da se bolje manemo Ćoravog posla il da krene..
Za integraciju topa i vozila sam bio za a on tu dobi niz nuz dilema i brez ovog rogobatnog dodavanja raketli a tek posle se upetljaše.
Ima tu sijaset dilema koje po meni još nisu ni blizu kraju tunela od sistema hranjenja za početak pa.???
Ima tih ???

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ako nesto razvijas sam, kako god prosto ili komplikovano to bilo, stices iskustvo, stvaras kadar koji je sposoban da nesto razvije.

Ako kupujes tudje, dobijas onu verziju sistema koju je spreman da ti proda, uz otkljucavanje/zakljucavanje mogucnosti kako onaj ko ti sredstvo prodaje zeli.

Recimo, na mitingu 2012.-te srecem par momaka koji su imali prilike da pristupe dokumentaciji vezanoj za Strela-2M. Za Strelu 2 smo dobili licencu. Momci su mu rekli da postoji knjiga koja je stigla uz licencu. Pored nje stoji knjiga koja je njena kopija, sa dodacima gde su nasi ispravili greske koje su stigle u licencnoj dokumentaciji. Tek posle ispravljanja gresaka smo uspeli da postignemo procenat pogadjanja originalnih raketa.

A onda smo krenuli u njihovo osavremenjavanje. Gde nam je problem predstavljala glava samonavodjenja, dok se opet neki momci, ovog puta kod mene na jugu, nisu setili da primene visokofrekvencijske modele za odredjene komponente, i odradili posao posle toga bez problema.

Toliko o tome da li i sta treba kupovati, i da li i sta treba razvijati. Ulaganje u sopstveni razvoj, cak i kada je bacanje para na prvi pogled, na kraju se isplati u jednom trenutku.

Sada, pojedinci se ovde hvataju za pojedine iteracije sistema. I kako se one testiraju.

Ono sto vecina njih ne shvata da mene kao inzenjera boli uvo da li cu lansirati nesto sa avionskog podvesnog nosaca, ili kontejnera, ako ispitujem bojevu glavu, motor, ili nesto trece na raketi. Bitno mi je da mogu da je lansiram.

Da li to znaci da ce biti integrisana na PASARS-a sa topom, kao dodatno sredstvo koje ce nositi na kupoli, da li ce biti an posebnom lanseru na posebnom vozilu, ili nesto trece, to je nebitno. Bitno je da se cela raketa, ili njeni pod sistemi testiraju u realnim uslovima. Ako ona prodje ta testiranja, sledice razmisljanja kako ce se ona integrisati.

Da li ce to biti na hibridnom pasarsu, da li ce se ici na dva odvojena vozila, da li ce ici na upravljanje radarom, ili ce se koristiti dnevna kamera i termovizija, da li ce se upotrebiti kombinacija ta dva ili nesto trece, da li ce se kupovati 3D radar, ili ce se ici na osavremenjavanje Zirafe u 3D radar, da li ce se ici na razvoj sopstvenog radara, o tom po tom.

Zato postoji i ovoliko kombinacija, razlicitih konfiguracija, itd. Razmatra se i testira svasta. A rezultati testiranja ce dovesti do krajnjih izbora i krajnjih rezultata.

Pri tome se i okolnosti tokom razvoja menjaju. Pre 4 godine nismo imali saradnju sa Erbas-om. Takodje, nismo imali ni saradnju sa Sagem-om, i francuzima generalno, danas je imamo. Od Francuza smo kupili neke termovizijske kamere, neke ziroplatforme, i ko zna sta jos. Automatski se sada radjaju nove ideje, isprobavaju se nove konfiguracije, ako ne iz drugog razloga, onda zbog toga jer su prisutne nove tehnologije koje ranije nisu bile na raspolaganju. Nove tehnologije, nove licence, otvaraju nove mogucnosti. Pri tome postoje i razne licence kupljene ranije. Nikada realizovane u praksi. U medjuvremenu je doslo do odliva kadra, ali je stvoren i neki novi kadar kroz nove projekte poslednjih 20 godina. Pa nesto sto je bilo nemoguce u nekom proslom vremenu danas postaje moguce. Pa kada se iz licence za ovo primeni ono na necem sto razvijamo sami, mozda se dobije nesto trece.

Evo, na primer, da li je neko ocekivao tako brzu i uspesnu integraciju nasih domacih sredstava na H-145M, i njihovo uvodjenje u ponudu Erbas-a? Mislim da nije niko.

A ostvareno je za nevodjena sredstva, sada se ulazi u sertifikaciju vodjenih sredstava, i vidi se namera da se ide od prostijih ka slozenijim, pri cemu svaka uspesna integracija ubrzava sledecu.

Odakle sve to? Mi smo nesposobni da se organizujemo, nesposobni smo da izvrsimo istrazivanja, nesposobni smo da razvijemo bilo sta, itd. A onda udjemo u posao sa jednim od tehnoloski najrazvijenih koncerna na svetu i ostvarimo saradnju sa njima bez problema, sve tece po planu.

Sa druge strane, pojedini ovde svrsavaju na postove raketasa. A on vam sam kaze da procenjuje stepen razvoja pojedinih tehnologija na osnovu pracenja naucnih radova sa VTI-ja, masinskih i elektrotehnickih fakulteta, itd. I onda vam u bar pedeset postova navodi sam istrazivanja koja su radjena planski kako bi se odredjene tehnologije izgubljene raspadom drzave supstituisale, kao i da bi se obezbedio dalji razvoj odredjenih sredstava na osnovu potreba vojske i predvidjenih pravaca razvoja sopstvene namenske industrije.

Zato, dajte jos malo strpljenja.

Mozda se u pocetku krenulo se podizanjem boforsa na kamion. Bio je vucno sredstvo, koje je vukao kamion, zasto ga onda ne staviti na kamion, povecati mobilnost, smanjiti vreme prelaza iz marsevskog u borbeni poredak, itd. A onda se postepeno islo dalje, radjale su se razne ideje, radjaju se danas, i isprobavaju se.

U medjuvremenu je top stavljen na kamion, i krenula je konfiguracija sistema, a onda se krenuli da se javljaju problemi, i razlicita resenja za te probleme. Izgleda da se doslo do zavrsne konfiguracije boforsa na kamionu, i da se krece u proizvodnju.

Sada nastavlja sa razvojem raketa zemlja-vazduh, kupovine raketa Mistral, razmatranje njihove integracije da li u hibridnom sistemu, da li na zasebnom vozilu. Javlja se ideja cetvoropuca. U medjuvremenu smo odradili kontejnere za Alasa, da li cemo i sta postaviti u kontejneru? Ako RLNIC postane operativna, i nadmasi po dometu Strele 10, da li je integrisati na Strelu 10? Dolazi svasta nesto na um, sve to se treba razmotriti, ispitati i probati. Nesto ce zaziveti odmah, nesto ce zaziveti za deset godina, mozda cak ne u obliku u kome je razmatrano danas, nesto ce dobiti primenu na nekom novom sredstvu i doneti kvalitet.

I jos jedna stvar. konstantno gledate stvari iz perspektive bivse Jugoslavije. To je bila zemlja od 20 miliona stanovnika, sa iskustvom u razvoju sredstava od 50-tih gdine proslog veka sve do 1991-ve. U medjuvremenu su se desili ratovi, pojedini delovi razvoja i proizvodnje su za Srbiju izgubljeni, doslo je do strasnog odliva kadrova, samim tim i gubitak znanja i iskustva. Ne mozete ocekivati danas istu brzinu i organizaciju razvoja kao nekad. Jer, danas se opet uce stvari iznova.

I ako pratite projekte, koliko god je na prvi pogled bez veze, napredak se vidi. I stvari dolaze na svoje jedna po jedna.

Prednost u celoj prici je jos i to da je napredak komercijalnih tehnologija u zadnjih 40 godina omogucio mnoge stvari koje ranije nisu bile moguce. A pojedini koji diskutuju ovde su ostali zaglavljeni u vremenu. Pa vam, recimo, spominju sedmoslojnu stampu kao svetsko cudo, a EI PCB u Nisu je jos pre deset godina bila u stanju da proizvede 24-slojnu stampu. Tako, sa jedne strane, nesto ste izgubili, ali vam je globalni tehnoloski napredak omogucio da mnogo toga mozete brze da nadoknadite. I kako se koji projekat realizuje, iskustvo raste, raste samopouzdanje, rastu ambicije, radjaju se nove ideje, postavljaju novi ciljevi, sve visi i visi, sve teze ostvarivi. Ono sto je juce bilo nemoguce danas postaje realnost.

Dobar inzenjer se ne dobija sa fakulteta, on se stvara kroz projekte.

offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7567
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Jeste Miodraze, i ja vjerujem da se vi svojski trudite.
I to mnogo lijepo izgleda u istrazivanju i novim naukama.
Mi ostali imamo vecinom previse slobodnog vremena da naprdujemo (znam ja da tako zvucimo), dok se vi slomiste za ko zna kakvu platu.

Također se mnogo toga okrece ka PVO zbog losih iskustava Iz 99
Sa druge strane iskustva iz Hrvatske i BiH govore o problemima sa nedostakom ljudstva da se odgovori na svim pravcima, problemima u podrsci sa visih nivoa (artiljerijska) jer je avijacija unistila komande i relejne cvorove, pa su vecinom nize jedinice ostale samostalne, nisu znala gdje su im krila.
Znaci stand alone weapons.

I tu dolazimo da VS je dobra sa streljackim naoruzanjem i to je to. Neke vojske vrlo rado koriste 12.7 kao podrsku pjesadiji uz BGA.
Nemamo Rucnih Bacaca, odjeljenskih (to je zolja bila, gdje je jedan RPG 26 probija duplo vise, ne gledam ja ciji je veci vec su IFV najcesci na ratistu i oklop im je kao na nekadasnjin tenkovima)

Nemamo zamjenu za BST /Osu koji su takodjer dole da performansama.
Onaj opticki laserki nisan za crnu strelu, bst, osu iz pocetka 90-ih,nikad nije ispracen kvalitetnim lanserom.
To su najcesce koriscena oruzja koja su danas visenamjenska (protivoklopna, protiv pjesadijska, protiv utvrdjenih pozicija)

POVR?


Naoruzanje za samostalne čete, bataljone mnogo znaci, jer takve jedinice vrlo lako ostaju izolirane na ratistu. Ako ima komunikacije, dobice pomoc artiljerijske brigade i vazduhoplovstva, ako nema, ostaju sami o sebi.

1.Ja o borbenoj gotovosti govorim, tako ja to vidim.

2.Vi to svojim ocima vidite u istrazivanju i novim saznanjima i lijepo je sto uzivate u tome, jer samo tako se ide naprijed, srcem i strascu.

3.Neko to drugi vidi u kešu, Srpska Namjenska industrija je izvezla toliko i toliko $ robe.

4.I onda imamo vlast koja zeli narodu da prikaze kako su ojacali vojsku.

I u ta cetiri pogleda se najvise razilaze misljenja.

Mislim da se prioriteti zapostavljaju, od odjeljenja pa navise.
Sami kazete, a i mnogi drugi da je samu licencu tesko osvojiti. Pa zar i to nije izazov?

Ne kazem ja da nema napredka, mogu pricati sta hoce ali Milos i Lazar solidno izgledaju. Znamo oklop da krojimo, tako smo i modernizovali BOV, BVP lijepo izgleda skrojen sa dodatnim oklopom. Sta cemo, top kakav je takav je. Nemamo bolji, valjda ce mu neku optolektroniku dodati da je efikasniji.
Rakete za VBR dime ali lete sa vecim dometom, Nora i municija za nju.
Orlovi u vazduhu (Migove smo kupili).
Četveropuc dobro izgleda...
Mozda moze uz DUBS m15? Ili Kerber?

Uglavnom mislim da kad se sazvakaju ona 4 misljenja ili pogleda, rezultat bude to sto imamo.

offline
  • Pridružio: 28 Maj 2020
  • Poruke: 65

miodrag2 ::Ako nesto razvijas sam, kako god prosto ili komplikovano to bilo, stices iskustvo, stvaras kadar koji je sposoban da nesto razvije.
Ja cu pitati koji kadar i koliko kadar u proseku ima godina, Koliko su prethodni preneli znanja i iskustva na buduce koji su "proterani maltene". Imamoiskustva u cemu? Pa ja se secam mi proizvodili podmornice, tenkove, borbene avione, helikoptere...gde je to iskustvo? Sta mozemo od toga da razvijemo?Gde je kontinuitet razvoja? da li vama ona modernizacija kuba ima smisla sa raketama r-60 i r-73?

miodrag2 :: Da li i sta treba razvijati. Ulaganje u sopstveni razvoj, cak i kada je bacanje para na prvi pogled, na kraju se isplati u jednom trenutku.
Neke ptice nikad ne polete. A to su bacene pare. Primera koliko hocete kod nas
Ne koristi se princip odrzivog razvoja,pa se zato razvijaju kratkorocna resenja, drugo gde je konkurs za to istrazivanje i koliko kosta, uslovi za ucesce? Da vidimo mozda postoji grupa elektrotehnicara i masinaca koji su sposobniji od VTI i odradi projekat bolje. Kao sto su Studenti sa Masinskog fakulteta za vreme studiranja napravili model Pegaz bespilotne letelice pre ihahaj. Kao sto i sada prave modele bespilotnih sami...
Slazem se da sve to vrati, ali ako je proizvod napraljen da je u svetskom vrhu, kao sto je to sistem NORA-52.

miodrag2 ::Da li to znaci da ce biti integrisana na PASARS-a sa topom, kao dodatno sredstvo koje ce nositi na kupoli, da li ce biti an posebnom lanseru na posebnom vozilu, ili nesto trece, to je nebitno. Bitno je da se cela raketa, ili njeni pod sistemi testiraju u realnim uslovima. Ako ona prodje ta testiranja, sledice razmisljanja kako ce se ona integrisati.

Sto znaci da nemate osnovni koncept koji nadgradjujes i takticko tehnicke karakteristike koje sistem treba da zadovolji. Da se nije obavila analiza kakav je sistem potreban vojsci treba da bude na visini zadatka. Ne razvija se bilo, da bi se razvijalo. Svaki istrazivaco-naucni radi ima jasan cilj i uslove koje zadovoljava. Raketa je deo sistema, a sistem nemate i idete obrnutom pogresnom odlukom.

miodrag2 ::Da li ce to biti na hibridnom pasarsu, da li ce se ici na dva odvojena vozila, da li ce ici na upravljanje radarom, ili ce se koristiti dnevna kamera i termovizija, da li ce se upotrebiti kombinacija ta dva ili nesto trece, da li ce se kupovati 3D radar, ili ce se ici na osavremenjavanje Zirafe u 3D radar, da li ce se ici na razvoj sopstvenog radara, o tom po tom.

Ja cu vas pitati da li ste vi radili predistrazivanje, pre pocetka samog istrazivanja, pa nemate jasan koncept?
Da li je naruceno da se poveca mobilnost Boforsa i da je taj projekat zavrsen? Samo ako je projekat bio da se poveca mobilnost boforsa dok ga novija sredstva ne zamene, onda ovo ima smisao. I onda je posao zavrsen.

miodrag2 ::Zato postoji i ovoliko kombinacija, razlicitih konfiguracija, itd. Razmatra se i testira svasta. A rezultati testiranja ce dovesti do krajnjih izbora i krajnjih rezultata.

Na vivo se krece testiranje kad ste sve ideje za koncept potrosili na papiru, pa na osnovu istrazivanja, simulacija, hipoteza izabrali kandidata za koncept...a ne in vivo ulazemo u sve i svasta. Da li vi vidite vrhunske firme in vivo da ponude jednu varijantu, pazite mnogo mocnije firme sa kolicinom novca jednog Budzeta Srbije ne rade kako vi radite?

miodrag2 ::Automatski se sada radjaju nove ideje, isprobavaju se nove konfiguracije, ako ne iz drugog razloga, onda zbog toga jer su prisutne nove tehnologije koje ranije nisu bile na raspolaganju. Nove tehnologije, nove licence, otvaraju nove mogucnosti. Pri tome postoje i razne licence kupljene ranije. Nikada realizovane u praksi.
Gospodine Miodraze, ne razvija se bilo sta da bi se razvijalo i bacale ideje, jer se moze...svaki naucno-istrazivacki rad ima narucioca rada i kraljni cilj sa uslovima koji trebaju da se ispune. Ako samo trosite novac u prototipove za koje ne postoji potraznja ostacete na poluproizvodima. To pod potraznjom su konkursi sa jasnim ciljem kakvo im resenje treba i u kom roku,a ne slobodne procene trzista. Niko nije zainteresovan za projekte niske performansi i poluproizvode ili za proizvod za koji ne postoji zainteresovana strana.

miodrag2 ::Evo, na primer, da li je neko ocekivao tako brzu i uspesnu integraciju nasih domacih sredstava na H-145M, i njihovo uvodjenje u ponudu Erbas-a? Mislim da nije niko.
Recite mi iskreno jel to ponuda ili prikaza mogucnosti da svaka zemlja moze da integrise svoje vrste naoruzanja? Koliko ste ponuda dobili da napravite domacih sredstava za strane narucioce? Necu reci da ovo nije dobro , jer ipak su nam dozvolili da integrisemo nase sto je super, ali recite mi da li nece dozvoliti drugima da integrisu isto tako od drugih narucioca?

miodrag2 ::kao i da bi se obezbedio dalji razvoj odredjenih sredstava na osnovu potreba vojske i predvidjenih pravaca razvoja sopstvene namenske industrije.
Ko vrsi analize i na osnovu kojih analiza su potrebe vojske? da li je vojska licno iskazala potrebu i raspisala bilo koji konkurs, a VTI zadovoljio uslove konkursa?

miodrag2 ::
U medjuvremenu je top stavljen na kamion, i krenula je konfiguracija sistema, a onda se krenuli da se javljaju problemi, i razlicita resenja za te probleme. Izgleda da se doslo do zavrsne konfiguracije boforsa na kamionu, i da se krece u proizvodnju.

Sta kaze vojska na resenje, za neke od nastalih problema koji su dosli uz dizanje platforme na kamion kao otezano odrzavanje i pristupacnost sklopova, municije, da li je vojska dala odborenje da se to uvede u naoruzanje i ko je potpisao u komisiji??

miodrag2 :: Ako RLNIC postane operativna, i nadmasi po dometu Strele 10, da li je integrisati na Strelu 10? Dolazi svasta nesto na um, sve to se treba razmotriti, ispitati i probati. Nesto ce zaziveti odmah, nesto ce zaziveti za deset godina, mozda cak ne u obliku u kome je razmatrano danas, nesto ce dobiti primenu na nekom novom sredstvu i doneti kvalitet.
Gospodine Miodraze zasto se razvija neko sredstvo za koje ne bi ste znali na pocetku gde bi joj bilo mesto? da li opet imamo ideje...ideja ko ideja nema toliki smisao, ako nema jasan cilj u makro i mikro planiranju.

miodrag2 :: I jos jedna stvar. konstantno gledate stvari iz perspektive bivse Jugoslavije. To je bila zemlja od 20 miliona stanovnika, sa iskustvom u razvoju sredstava od 50-tih gdine proslog veka sve do 1991-ve. U medjuvremenu su se desili ratovi, pojedini delovi razvoja i proizvodnje su za Srbiju izgubljeni, doslo je do strasnog odliva kadrova, samim tim i gubitak znanja i iskustva. Ne mozete ocekivati danas istu brzinu i organizaciju razvoja kao nekad. Jer, danas se opet uce stvari iznova.

Ja bih pre reko da ste vi ostali u sprovodjenju naucno-strazivackog rada iz doba JNA.
Pokusajte da se fokusirate na konkurse koje zemlje izbacuju, a ne na slobodne procene trzista i videcete mnoge zemlje ce dati i novcani podsticaj za sam razvoj da se zavrsi projekat, pa eto mozda i dodatni sredstava na koje toliko kukate kako nema dovoljno. Niko od nas ne ocekuje da cemo proizvoditi i razviti s-400 i suhoj -35 u narednih 5 godina.

miodrag2 ::Dobar inzenjer se ne dobija sa fakulteta, on se stvara kroz projekte.
SA ovim se apsolutno slazem. Fakultet je samo osnova kako bi se kasnije lakse usvajala nova znanja, a ucenje dolazi tek posle fakulteta kod svakog naucnika, istrazivaca.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ne trudim se ja, ja sam van sistema, nema potrebe da se trudim.

Na svom poslu dobro zaradjujem, nemam nikakve potrebe da se uvlacim nikom kako bi obezbedio posao da li u nekoj od institucija koje se bave razvojem naoruzanja i opreme, da li u fabrikama namenske, da li u ministarstvu odbrane, nemam potrebe da se uvlacim nikakvom stranackom djubretu u zadnjicu, jer ne zavisim ni od koga, osim od svoje pameti i od svog rada.

Osim sto mi od pojedinih zakona u ovoj zemlji ne zavise opste obaveze prema drzavi (razni porezi, itd), od ove drzave mi ne zavisi apsolutno nista.

Sta da god napisem ovde, ne radim to iz licnog interesa, jer ga nemam.

Sto se tice potreba razvoja ovih ili onih sredstava, o tome ja ne odlucujem. I ja ne mogu da znam gde vise gori, jer nisam deo sistema. Nama hvali mnogo toga, nedostaje svega, i u toj situaciji prioritete bira onaj ko je u sistemu, ili sto bi vojnici rekli, u trupi. Nedostaje mnogo toga svuda, neko je postavio prioritete, i resava po prioritetima jedan po jedan problem.

Po meni je, recimo, umesto razvoja Bumbara, vazniji projekat bio Strsljen. Supstitucija razvoja svega sto se proizvodilo u Makedoniji, i pravljenje konacnog proizvoda u Srbiji, i njegova masovna proizvodnja. A onda je trebalo preci na Bumbar, osavremenjavanje Maljutki, itd.

Sto se tice onoga sto pise Vexon, opet imate sagledavanje sistema kao u bivsoj SFRJ, uz dodatke konkursa i ucesca privatnih firmi, verovatno po ugledu na SAD.

Tu ima vise problema.

Prvi je da je namenska industrija bivse SFRJ bila disperzovana, a sa druge strane cvrsto uvezana. Raspadom zemlje su gubljeni i proizvodni, i tehnoloski, i umni kapaciteti. Na to su dosle sanckije, sa njima uslovljen odliv kadrova, kao i propast i onih kapaciteta koji su ostali u zemlji. Vecina vojne industrije je bila vezana za civilne fabrike, i bila deo tih fabrika kroz vojne programe unutar fabrike. Propast fabrike je automatski znacio propast i tih vojnih programa unurtar fabrike, sve da je i drzava mogla da finansira proizvodnju, nije mogla da plati kadrove, ili je njihove plate obesmisljavala inflacija. Tako da su sa mnogim velikim sistemima propadali i vojni programi unutar njih.

Pri tome ste imali visak naoruzanja koji je dovucen tokom povlacenja JNA iz drugih republika. Prestale se narudbe i za potrosni materijal, jer ga je bilo koliko hocete. Tako da je u mnogim fabrikama stala proizvodnja, i to na duzi period. Nije se moglo izvoziti zbog sankcija, drzava nije imala para da kupuje nova sredstva, pogotovu sto je mnogo toga imala i viska, i lagano se arcilo ono sto je preostalo iz doba SFRJ i cekalo se bolje vreme. Za to vreme su vojni programi propadali, jer nisu imali sta i za koga da proizvedu, nisu mogli da izvoze, a drzava nije narucivalal nista.

Samo ako pogledamo stanje pojedinih fabrika, videcemo da su u najboljem stanju fabrike koje su proizvodile ono sto je bilo potrosni materijal.

Vojni instituti su pokusavali da osmisle programe supstitucije ovoga ili onoga, ali nije bilo sredstava, pa je sve ostajalo na papiru. A odliv kadrova je postajao vremenom sve ozbiljniji, sto odlaskom iz zemlje, sto prirodnim odlivom. Novi inzenjeri nisu zaposljavani, mnogi su odlazili napolje, mnogi su odlazili u penziju ili umirali. Novo ljudstvo nije zaposljavano, ako i jeste, plate su bile premale, cim bi stekli neku referencu, odlazili su napolje.

Godinama nije ulagano nista.

I sada neko ocekuje da ce odjednom ostatak namenske industrije u Srbiji poceti da proizvodi svemirske brodove. Nece.

Prica se da se luta, da nema jasnih takticko tehnickih zahteva, da projekti nisu odgovor na njih. Delimicmno tacno, delimicno ne. Razvoj je cudna stvar, krenete od jedne ideje, a onda se otovre nove mogucnosti. Onda pokusavate da zavrsite osnovnu ideju, ali nastavljate da ispitujete i druge mogucnosti, i da ih integrisete na pocetno sredstvo, ili neka druga sredstva.

Kazete neke ptice nikad ne polete. Mozda, ali delovi razvijeni za jednu pticu na kraju zavrse na drugoj. Rampa razvijena za Lazara na kraju zavrsava na osavremenjom M-80, perforirane oklopne ploce razvijene kao deo doktorskog rada i istrazivanja jednog od forumasa i tima ciji je on bio clan na kraju opet zavrse na osavremenjom M-80. Kada je razvoj vrsen, radjena ispitivanja, nekom sa strane bi se cinilo da je to bacanje para. Sada to nije bacanje para.

Krece se u razvoj ovoga ili onoga, na papiru postoji ovo ili ono, u realnosti nesto sto je postojalo na papiru vise ne postoji, ili postoji, ali ne radi. Nesto trazi mala ulaganja da opet zapocne proizvodnju, nesto ogromna. A treba i ovo i ono.

Kazete da treba osmisliti konkurse na koje ce se javiti timovi van sistema, i ponuditi resenja. Mozda u Americi, i komercijalne firme poput Boing-a, itd. U Srbiji tesko. Sve i da imate dobru ekipu, nema para za razvoj. Ne moze ponuditi resenje neko ko nema para da isfinansira nesto.

Svi govore o malim i srednjim preduzecima na Zapadu, samo zaboravljaju da ta mala i srednja preduzeca u tim zemljama rade za velike gigante. Mi smo nase velike sisteme unistili, a mala firma treba krv da propisa da bi se probila na svetskom trzistu.

A i sistem sam po sebi nije spreman na tako nesto.

Ono sto bi bio mnogo bolji put, a i mnogo isplativiji za drzavu u celini, je ukljucenje akademske zajednice u projekte. Izlaz iz isklljucivo vojnih instituta i fabrika, i ukljucenje u razvoj svega univerziteta u Srbiji. Tu bi onda vojni instituti i fabrike bili nosioci razvoja, a vecina razvoja bi se obavljala na univerzitetima. Time bi se univerziteti domogli dodatnih finansija, obnovili zastarelu opremu, studenti bi dobili priliku da tokom studija ucestvuju na konkretnim projektima kroz timove na fakultetu, a drzava bi jos u ranoj fazi mogla da izdvoji talentovane ljude, i da kasnije ulaze u njih. Privreda bi imala korist jer bi jos sa samog fakulteta dobijala inzenjere koji su ucestvovali u nekim projektima, i znaju kako stvari funckionisu. Inzenjeri bi brze postajali operativni, firme koje ih zaposle bi imale manje troskove.

Ono sto je dobro u celoj prici sada je da je pocelo da se ulaze i radi na razvoju. Za sve ce biti potrebno vreme. I sve ce kostati, mnogo toga nece biti odgovarajuce. Ali tako to ide, kada godinama ne ulazete u nesto, zanemarujete odredjene grane privrede, posle to placate skupim i dugim razvojem. Neke greske koje su pravljene ranije, iz kojih se nesto naucilo, je bilo akumulirano znanje ljudi koji su ili otisli napolje, ili u penziju, ili pomrli. Naslednici nisu obezbedjeni, sada neki novi klinci moraju da uce kroz praksu, da ponovo prave iste, manje ili vece greske, i to mora da se plati. Ali se to steceno znanje posle placa ustedom na drugim projektima.

Kako god, kako god da se radi, dobro ili lose, bolje je da se radi, nego da se ne radi nista. I sve ce se na kraju isplatiti, i normalno je da se luta, negde manje, negde vise. Ali ce se to na kraju naplatiti kroz ove iili one projekte, kroz obnavljanje proizvodnje ovoga ili onoga, kroz obnavljanje industrijske baze koja ce na kraju doneti potrebni kvalitet.

Danas se na trzistu u svetu ne naplacuju proizvodi sami po sebi. Sta god proizvodili u Srbiji, to je jeftinije proizvesti u Kini, i cenu proizvoda tu dizesamo cena transporta. Ali, ono sto se moze na platiti je znanje, odnosno svoj razvoj, ili sto bi zapadnjaci rekli, svoj know how.

offline
  • indja 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 15 Apr 2013
  • Poruke: 381
  • Gde živiš: Munze

Miodraze,
posle Vase temeljne i ,nadasve, jasne analize trenutnog stanja i uzroka istog, misljenja sam da spekulativna rasprava. vodjena nekoliko poslednjih stranica, moze da prestane i da se vratimo osnovnoj temi PASARS.

A Vama Miodraze, sve cestitke.

offline
  • Pridružio: 28 Maj 2020
  • Poruke: 65

Gospodine Midraze
Citat: Sto se tice onoga sto pise Vexon, opet imate sagledavanje sistema kao u bivsoj SFRJ, uz dodatke konkursa i ucesca privatnih firmi, verovatno po ugledu na SAD.
Onako kako sam naveo rade sve zemlje, ne samo SAD.
pa onda kazete ovo gde sami sebe demantujete.
Citat:
Ono sto bi bio mnogo bolji put, a i mnogo isplativiji za drzavu u celini, je ukljucenje akademske zajednice u projekte. Izlaz iz isklljucivo vojnih instituta i fabrika, i ukljucenje u razvoj svega univerziteta u Srbiji. Tu bi onda vojni instituti i fabrike bili nosioci razvoja, a vecina razvoja bi se obavljala na univerzitetima.


A to je upravo o cemu pricam.
Raspise se konkurs sa uslovima i kriterijumima, penali, nagrada, napravi komisija.
Svi ucestvuju i najbolje ideje ili ideja koja je najbolja dobice finansiranje za razvoj, bas kao sto se radi vani, i onda se tu se kvalitet vidi.

Naveli ste neke projekte koji su eto"uspesni" kao rampa i oklop. Ajde da pogledamo onaj veci niz neuspesnih projekata, jer njih ima najvise, one brojne makete prikazane itd...Ajde da komentarisemo o razvoju nase verzije kalasa koja ima 5,56 mm municiju za potrebe nase vojske?
Sami ne znate ko je narucilac bilo cega i na osnovu cega je dat prioritet necemu, a to mora da se zna, kao i ko je dozvolio da sredstvo udje u sistem odbrane. Mene su ucili na fakultetu da ljudi koji primaju platu, a nemaju odgovornost su paraziti i da ih treba odstraniti.
Imam zamerke kako se neki sistemi razvijaju i nacin razmisljanja u koje je ulozen novac...

Ja sam vec napomenuo da niko ne misli da cemo da razvijemo s-300 ili su-35 u narednih 5 godina. Zasto mislite da ja mislim o svemirskim brodovima?
Zasto nema para za razvoj? pa jel se neko bunio ili izrazio zelju? E tu se vidi motivacija i empatija ljudi. Dozvolili ste da vam drugi kroji kapu.

To sto je vojska nije narucivala videle se posledice '99 u nastaloj steti od preko 50 milijardi i vojske kao institucije da odradi osnovni zadatak da zastiti narod i ekonomiju zemlje. Zaduzenje u BDP-u su porasli na preko 100 posto. Sada pitajte tu vojsku da li je bilo bolje da su trazili i pritiskali vlast da se par milijardi ulozi u sistem odbrane kako bi bi bila manja steta ili do koje stete ne bi bilo zbog procene NATO-a u gubitcima ljudi i tehnike gde su osetljivi?

Licno sam se pobunio da se protiv toga gleda da se razvija jeftino, jer ces kasnije platiti mnogo vecu cenu u razaranju , da ako se razvija da spada u vrh.

Moje razmisljanje ne pripada vremenu JNA. Moje razmisljanje prati trendove u svetu.
Ponovicu ranije je bilo ko ima jaku ekonomiju imace jaku vojsku i to je prestalo da postoji jos iz vremena raspada Sovjetskog saveza. Danas je bi imao jaku ekonomiju potrebna jaka vojska, koja ce stititi interese svoje zemlje za pregovarackim stolovima i smanjiti spoljasnje pritiske drugih drzava da im se mesa u politiku i razvoj.
Non stop pominjemo neke ratove kao izgovore i bolja vremena nikako da dodju, a nista ne radimo povodom toga da ta bolja vremena dodju.

Manite se demagogije, niste nista odgovorili na ono sto sam pitao, vec vrtite nesto svoje kako vama odgovara.

offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7567
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Na osnovu Sore je modernizovana Gvozdika. To je zaboravljeno. Sora je kostala minimalno novaca.

To se slazem.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 499 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 1 sakriven i 489 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ageofloneliness, babaroga, Kichma, laurusri, Milometer, Nobunaga, samsung, SlaKoj, voja64