Ruski radari

2

Ruski radari

offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

zixo ::Vrapca za glavnokomandujuceg u KIS PVO! Very Happy
Ali uz ogradu da objasni (da Đura ne čuje!), kako tačno radi 1L123.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 04 Okt 2011 19:38

Mogu jedino da ti ga pokažem onako kako ga momci iz grada strašno sličnog Beogradu (Njižni Novgorod) zamišljaju ili ga imaju u prototipu (samo da ne bude propotip).
Velika fotka sa MAKS-a pa onda mali detaljčić na reklamnom posteru ili bilbordu desno




Dopuna: 04 Okt 2011 19:43

I sad šta da ti kažem izgleda da su lečke povećali antenu. Osim toga izgleda da je AESA što može da bude problem jer fabrika mnogo bolja vlada jednom varijantom PESA rešetke upravo kao na radaru Protivnik, mislim od onih verzija koje smo do sada vidieli (navodno ide novi Protivnik sa AESA a onda prosto da se zasmeješ zašto bi bilo isto ime...). Pa videćmo 2015. ionako ne možemo da pomognemo a valjda ni da odmognemo...

Dopuna: 09 Okt 2011 18:26

Razvoj radara PVO Suhoputnih u SSSR-u, put ka pokretljivosti

Suhoputna PVO je uvek bila manje atraktivna u svakom pogledu od Vozdušne PVO. Bila je pre svega deo Kopnene vojske dakle rod oružanih snaga dok je Vozdušna PVO bila vid. Ova druga je time i posedovla sopstveno vazduhoplovstvo, istina samo lovačkog karaktera. Vrednosti ulaganja pa i bazičnih istraživanja su bili nesrazmerni, tehnički nivo veoma različit. Na kraju čak su im i vojne akademije bile različite. Ovih dana se usled novih reformi upravo raspravljaju da li će ta akademija (inače u Smolensku) uošte nastaviti da postoji jer kopnena vojska smatra da je objedinjena akademija loše rešenje. No to je posebna tema...
Kako bilo PVO suhoputnih ima dugu tradiciju u korišćenju radarskih sistema. U prvoj fazi mnogo opreme suhoputnih se poklapalo sa onim što će biti oprema Vozdušne PVO. I Suhoputni su U početku držali mnogo PA topova 85 pa onda u masi 100 mm i na armijskom nivou i frontovskom nivou su se ti topovi zadržali skoro do kraja 70-tih godina. Takođe suhoptni su bili najveći korisnici masovno proizvedenih topova 57 mm koje su zadržali do sredine 80-tih a verovali ili ne i dan danas je jedan divizion operativan unutar ostataka jedne od novih brigada u prestruktuiranju. Za efikasnu upotrebu topova pojavili su se kao primarni oblici nišanski radri serije SON koji preuzeli primarno gađanje od optičkih sprava PUAZO. Čak se pojavio i jedan rudimentirani KIS divizionsko pukovskog nivoa KUZA-1 na bazi mehaničko-eletričnih uređaja. Isitina ta sredstva su jednako bila u trupnoj i teritorijalnoj PVO. Za podršku tim sistemima su Suhoputni koristili metarske radare ništa manje a možda i više nego Vozdušna PVO. Suhoputni su vrlo dugo koristili oružne sisteme S-75 sve do početka 80-tih. Prava promena i odvojenost puteva Vozdušnih i Suhoputnih je bila pojava već legendarnih sisitema Kub (Kvadrat) i Krug. Potpuno samohodni, superpokretljivi za svoje vreme (a u suštini postavili su norme i za danšnjost) i preklapajući u dvoslojnom štitu. Osa je kasnije popunila rupe a sa nižih nivoa su kao ježeve bodlje virili Strele-2, Strele-1 i Šilke.
Zbog brzine dejstva koja se javlja na realnom bojištu u pokretu suhoputni su prvi posegnuli za automatizacijom procesa, praktično pre Vozdušnih raketaša. Istina lovačka avijacija prva uvela KUBA sisteme ali je kod njih to bila posledica iskustava celokupnosti vazušnih bojeva u II sv. ratu što je posebna mala tema. Tako se prvi pravi KIS za PVO zemaljske postrojbe pojavio u vidu sistema KRAB. U vrlo malom broju korišćen je za S-75 sisteme a onda masovno za topove 57 mm mada često i za 100 mm. Međutim njegova najvažnija upotreba je bila za sisteme Krug. I tu se pokazalo da je neadekvatan. Problemi su trajali preko 10 godina dok nije zamenjen sa Poljanom-D1. Krab se pokazao mnogo primerniji Kubovima po pitanju ciljeva ali ne i po pitanju brzine jer je usporavao sistem u odnosu na solo divizionsko gađanje. Ipak zadržan je vrlo dugo jer je bio koristan za srednje i veće visine i poslednjim modeima Kuba koji su bili manja ili veća mešavina sa elementima sistema Buk je omogućavao mnogo višlji plafon dejstva. Objektivno ipak je to bilo anarhroono koristiti KIS starosti 20 godina na početku 80-tih. Zato se krenulo u program Manevr-Kentavr Redut ali je on prvo propao pa oživeo ....No to je druga priča.
Pravu revoluciju ali ne u elektronskom smislu već smislu mobilnosti na polju PVO Suhoputni su izazvali specijalizovanon upotrebom radara (i to novostvorenih) koje su uspešno uvezali sa već postojećim i korišćenim radarskim sitemima.

Centimetarski opseg (dijapazon S oko 3 GHz)

Opšte je poznato da su antene u centimetarskom i višim opsezima manje po veličini od antena u nižim frekventnim dijapazonima. To je kod Suhoputnih imalo veliki značaj. Za potrebe sistema Krug i Kub razvijen je jedan za svoje vreme izvanredan radar široko poznat i u našim krajevima kao Mečka a kod Rusa kao Bronja. Radi se o jednom 2D centimetarskom radaru na nešto malo više od 2 GHz radne frekfencije odmah po ulasku iz L u S područje. Međutim ono što je kod njega bilo skoro revolucionarno to je montiranje na gusenični tegljač velike prohodnosti. Zahvaljujući tome mogao je bez problema da prati jedinice Kuba i Kruga gde god one pošle. Paradoks je što je Krab bio na kamionima. Bronja je bila u doba kad se pojavila sasvim dobar radar, odličnog dometa, osrednje opornosti na ometanja i odlične pokretljivosti, sasvim sposobna da prati jedinice Kubova i Krugova u dejstvima.
Drugi centimetarski radar je bio akvizicioni radar na RStON sistema Kub. Objedinjavanje funkcije na jednom vozilu je u to doba bilo avangardno rešenje bez pandana na zapadu. Radar je bio još dalje u S području i vrlo dobar po dometu, osetljiv na ometanja (ako ga poznajete) i pod efiniciji ugradnje vrlo pokretljiv. Sasvim se lepo slagao saBronjom koja ja imal ulogu radara višeg komandnog nivoa kod Kuba.
Mana celokupnog sistema je bila potreba za korišćenjem visinomera koji su se pridodavali Bronji i koji su bili vrlo spori u radu. Drugi problem je bila sporost KIS-a Krab naročito ako bi Bronja imala i visinomere koji su sami po sebi usporavali sistem.Visinomeri su obično bili tipa PVR-9 ili PVR-16 kod kasnijih modela.

Decimetarski opseg (dijapazoni L i UHF odnosno 1-2 GHz i 300MHz-1GHz)

Možda i pomalo usled niskog položaja frekfencija Bronje a možda iz bog dimenzija antene ne sećam se da su Suhoputni koristili u većoj meri neki od od radara u L području, naravno mislim na period od pojave Kuba i Kruga pa do raspada SSSR-a. Međutim kao niskovisinski detektori dominirali su P-15 Tropa radari sa svojim pomalo unikatnim osobinama za svoje vreme. U svakom slučaju korišćeni su u masi kao niskovisinski detektori i gap-fileri. Neobična konstrukcija radara doprinela je njegovom relativno velikom uspehu kako u SSSR-u i VU tako i širom sveta. Istina imao je nekoliko modifikacija odnosno modernizacija. Isijavanje sa ogledalskim odbijanjem, i gornja prijemna antena činili su ovaj radar idealnim za niske ciljeve. Posebna dodatna karakteristika je bila konstrukcija Unža. Radi se o jednoj stubnoj konsturkciji (u vidu rešetke) na kojoj e na vrhu nalazi posebna antena sa jednim ogledalom kooja radi isključivo podignut ana taj stub. U ovakvom ansmblu radar je još bolje daljine otkrivanja specijalno niskoletećih ciljeva. Problem je bilo relativno dugo vreme postavljanja antene. Korišćen je u mnogim jedinicama sa Kubovima i Krugovima gde je dopunjavao Bronju. Frekventni dijapazon nešto ispod 1000 MHz u kome ovi radari rade (UHF) je prilično težak za otkrivanje i ometanje ( ne ako metarski ali ipak) ali su vremenom Amerikanci razvili te metode do krajnje upotrebljivog nivoa. Na ove frekfencije navode se i protivradrske rakete mada ne tako efikasno kao na decimetraše a pogotovu centrimetaše. Glavni način za njegovvo izbacivaje iz stoja je direktno uništenje. Elektronski izviđači ga relativno uspešno otkrivaju onda se na njeg deluje SEAD grupom najčešće TV vođenim raketama. Upravo zbog njegove važnosti on je jedan od najtraženijh ciljeva od letećih elektonskih izviđača. u današnje vreme je naravno zastareo. U doba svojeg pojavljivanja, i tokom par decenija posle toga bio je mđutim vrlo opasan radar. Može se slobodno reći da je vrlo velike deo američkih naprezanja u oblasti protivradarske tehnike bio zasnovan upravo na Tropi kao realnom protivniku. Naravno u međuvrenu su se pojavili i efikasni metodi za njegovo ometanje.
Tačno je da su kompletan ansambl radara Kuba uključujući centimetarski radar RStON-a, Bronju ali i P-15 (i P-12 zapravo) zapadne sile savladale raznim vidovima borbe do početka 80-tih pa je dokaz tome i strahovit poraz Sirijske PVO u dolini Beka 1982.godine, ali to zapravo uopšte nije bila prava slika stvarnog stanja već kombinacija sirijskih greški i već zastarele opreme. Upravo na početku 80-tih na na bazi P-15 ali na drugačijoj elementoj bazi napravljen je radar P-19 Dunaj. Po spoljnoj formi natena i korišćenju Unže bio je na izgled sličan Tropi.U stvarnosti dosta se razlikovao kako po boljim performansama tako i po nešto boljoj pokretljivosti. Kasnije, 90-tih je još jednom duboko modernizovan i dobio onaku Kasta-2-1. I P-19 i kasniji modeli su mnogo otporniji i na ometanja a imaju i veću pokretljivosti i bolje osobine kao radari. Istina to su čisti 2D niskovisinski detektori.

Metarski opseg (VHF ispod 300 MHz) i dekametarski opseg (ispod 150MHz)

Suhoputni nikad nisu imali previše finansijskih sredstava pa ni političke moći (a u SSSR je u oblasti tehnike ona bila vrlo bitna, kao i u kapitalizmu) da za sebe potpuno posebno razvijaju sva sredstva i sisteme. Pogotovu je to važilo za prvi period 50-tih i početkom 60-tih. Tada su upravo na mnogobrojnim artiljerijskim sitemima ušli u naoružanje mnogi stari metarski radari P-10 i pogotovu P-12. Manir koji su usvojile sovjetske snage a odmah zatim i Arapi koji su imali t asredstva je bio uslovljen komandovanjem. Zapravo KIS Krab koji je počeo masovno da popunjava jedinice sa krugovima a kasnije i Kubovima je mogao da se poveže sa više radra, praktino celim parkom radara Suhoputnih. To su po spisku bili P-12 (P-1Cool kao metarski, P-15 (P-19) kao decimetarski i na kraju naravno sa formacijskim centimetarskim Bronjama. Metarski radari su stalno bili velika muka za zapadne sile i može se reći da su bil među retkom elektronikom (klasičnog trupnog tipa) koja im je predstavljala veliki problem. Do sada su zapadni saveznici smao 3 puta primenili specijalne operacije radi zarobljavnja tuđe PVO tehnike. Prvi put je u pitanju bio nemačkiradar u II sv. ratu a drugi put P-12 metarski radar početkom 70-tih koji je bio strašna opasnost za zapadnu avijaciju. Naravno ukrali su ga Izraelcijer su se oni i stvarno i stalno s anjim i borili. Treća je bila cela celcata Osa pred Prvi Irački rat, početkom 90-tih. Istina razvili su (ali samo Amerikanci) sada sasvim dobre sisteme elektronskog ometanja ovih radara, ali kao što znate u praksi to ne ide baš idealno, kao sa centimetarskim i decimetarskim radarima na koje strahovito brzo deluju.
Suhoputni su su ovakvom filozofijom izgradnje sistema nastavili i dalje. Početkom 80-tih na bazi dobrih iskustava u metarskom opsegu razvili su sasvim nov radar tipa Nebo-SV i bolji i moćniji i pokretljiviji od P-18. Međutim stare dobre P-18-ce su toliko dobre, a kako boljih radara nema usled višedecenijske krize i raspada države, one su još u trup i jednim vrlo opsežnim programom se modernizuju na nivo koji se može nazvati skoro modernim a u svakom slučaju krajnje upotrebljivim čak i protiv USAF-a. Biće zamenjene tek sa Nebo-SVU i nekim još neuvedenim razvojnim modelima ali to je za treći deo ove priče.
Put razvoja radara Suhoputne PVO će se nastaviti ka potpunoj pokretljivosti koja će biti ostvarena kod modela Kupol, Obzor, Imbir i spomenute Kaste-2-1. To je međutim tema za treći deo ovih nastavaka pod naslovom Trenutno stanje radara u u PVO.

















Dopuna: 09 Okt 2011 18:31

1. RStON Kvadrata, parabolni isečak je ogledalo centimetarskog radara
2. 1L22 jedan od najboljih ruskih IFF sistema, može da služi kao dajinomer (ralna borba)
3. Radar Bronja
4. Nebo-SV
5. P-12 Jenisej (imao je i druga imena)
6. P-18 najnovija ruska duboka modernizacija
7. P-18 terk (imao je još imena)
8. PVR-16 visninomer Suhoputne PVO (uz PVR-9)

Dopuna: 14 Okt 2011 1:12

Trenutno stanje ruskih radara

Raspad SSSR je zaustavio razvoj svekolike vojne tehnike u Rusiji i ostalim ZND na bar dve decenije. Neke oblasti vojne proizvodnje su potpuno nestale a mnoge su smanjene skoro do nestajanja a sve su dovedene do minimuma. Najgore je prošla Ukrajina i sada samo brzim porpravljanjem odnosa sa Rusijom može da spase svoju vojnu industriju, a rekao bih i državu, koja će se u suprotnom, rasprsnuti pod pritiskom zapada spolja i ustašoidnih (u punom i spektru tog značenja) elemenata iznutra.
Iako su reforme ruskih snaga sintetizovale čitave sfere oružanih snaga pa u tomsmislu ponajviše raznoliku PVO radaremožemo slobodno podeliti na one koje koriste Suhoputni, na one koje koriste Vozdušni i čak jedan manji broj koji se nalazi u obe strukture.
Radari Vozdušnih se mogu sa svoje strane podeliti na novije i nove modele inaravno na stare modele koji opet mogu biti nemodernizovani i modernizovani u manjoj ili većoj meri. U ovom delu ćemo se više baviti novim modelima ali sa kritičkim osvrtom, jer mnogi od tih modela nisu zaživeliu potpunosti. Poseban problem je Ukrajina koja imamnogo potencijala koji su jošmanje iskorišćeni nego kod Ruska i Belorusa.

Centimetarski opseg (dijapazon S oko 3 GHz)

U dijapazonu između 2 i 4 GHz ili S području odnosno centimetarskom opsegu je najmanje rađeno u kod Vodzušne PVO. Razlozi su višestruki. Tehnički, ovo područje ima fizički najmanje antene a to nije bila osobina koja je kod Vozdušnih imala primat za razliku od Suhoputnih. Opet teritorijalna PVO je uvek imala pomalo stacionaran karakter, uslovljen prirodom njenih zadataka odbrane širokih područja i(ili) značajnih industrijskih i vojnih objekata. Tako ideja o superpokretljivosti nikad nije toliko zašla u način razmišljnja teritorijalne PVO. Osim toga, Vozdušna PVO SSSR-a a posledično i Rusije, je uvek imala na prvom i drugom mestu po značaju odbranu same Moskve, odnosno Moskovskog idustrijskog rejnona i Lenjigradskog industrijskog rejona. Osim same Moskve svi drugi delovi su se u značajnoj meri do skoro oslanjali na raketni sitem S-200, prilično stacionaran. Uspešna i mnogobrojna linija centimetarskih radara P-35 i P-37 se opet nastavila, makar i manjim tempom, kroz modele 1L117 i 1L118 do pre nekoliko godina. Time je broj centrimetraša, pre svega u okviru VOJINA bio zadovoljavajući, bar po kvantitetu. Naravno još u doba SSSR-a se spremala adekavatna zamena ali je raspad države sve odložio. Kako bilo, još davno, pre dve decenije, je razvijen nov, relativno moderan rada,r pre svega za jedinice VOJINA pod oznakom Gama-S. Projektno gledano, on je samo malo mlađi od čuvenog 64N6 Skarvjatnika, sa sistema S-300, ali dok je ovaj drugi neprekidno proizvođen i razvijan, sa Gamom-S je bilo problema, pre svega što ih armija iz pomenutih razloga nije naručivala. Radar je relativno moderno koncipiran, sa PESA rešetkom i vrlo pokretljiv, mada, u nivou koncepcije, pokretljivost nije petominutna ili petnestominutna, već mu za razvijanje i svijanje treba malo više, oko 30 do 45 minuta u proseku. Istina to je sasvim adekvatno vreme i za današnje bojište a poslednja verzija je ipoboljšana po tom pitanju. U trenutku projektovanja, posebno je vođeno računa da radar bude malih gabarita i težine i da bude osnovni radar jedinica za brze intervencije. Kako, bilo radar je dugo proizvođen samo u pojedinačnim primercima a kasnije i za izvoz, mada su ga pratile glasine da ceo projekat u stvari nije finalno završen. Tek u poslednjih nekoliko godina se proizvodi u većem broju i to pre svega za interventne formacije. Kako je izgradnja radarske hijerarhije (ASURI) u Rusiji dovedena ipak do toga, da se po mogućstvu, osmatranje vrši na svim talasnim dužinama, ovaj radar ima potencijalo dobru budućnost. Istina, puno je vremena prošlo od njegove prve pojave do ostvarenja karijere i morao je biti i usavršavan do upotrebljivog nivoa. Mogu se na izložbenim primercima primetiti bar dve modifikacije, od kojih je ova poslednja tek od pre par godina. Jedina prava konkurencija u budućnosti će mu biti novi radar, čak u X talasnom području. Međutim, taj radar je samo u najavi i još,će proći više godina dok on uopšte bude završen a pri tome je i pitanje da li će preživeti kao projekat. Radar Gama-S1 inače pripada isključivo Vozdušnoj PVO i to isključivo jedinicama VOJINA i nije predviđena ni omogućena njegova direktna integracija u raketne sisteme PVO sustava. Naravno u potpunosti je predviđen za integraciju u ASURI hijerarhiju, pre svega sa elementima Fundament-1,2,3 i kao takav se može videti unutar visokointegrisanih raketnih i lovačkih postrojbi, recimo u Abhaziji.
Drugi mnogo poznatiji i daleko brojniji radar u ovom području је ST-68 U(M) poznat i kao Niva. Priča o njegovom nastanku je tužna slika stanja u SSSR-u tih godina. Projektno tražio se niskovisinski detektor koji bi služio pre svega u jedinicama S-300 kao radar za ojačavanje diviziona u smislu niskovisinskog detektora ili za slučaj samostalnog dejstva diviziona (divizion znači jedan nišanski radar kod Vozdušne PVO). Osim toga bilo je predviđeno da se koristi kao niskovisinac u jedinicama u sklopu ASURI sistema. Projektanti su međutim puatili sebi na volju i krenuli u projetkovanej ultramodernog radara koji bi istina zadovoljavo kao niskovisinica lai u suštini bio mnogo više, zapravo najmderniji ruski centrimetraš, srednjeg do velikog dometa ali i praktično skoro za sve visine osim gornje troposfere. Potpuno PESA antena i neki režimi koji su bili a možda i ostali unikatni na njemu su taj radar činili ultramodernim. Problem je bio nizak nivo računarske opreme koju je SSSR tada koristio, jer su mu procesori još uvek bili na nivou početne III generacije a memorijski nosioci na nivou II i početne III generacije. Nije zapad bio toliko odmakao u to vreme koliko se misli (na primer živi sam svedok da su feritne memorije proizvođene i korišćene u zapadnim oružnim sistemima još uvek početkom osamdesetih, a još uvek su korišćene i lampe naročito u blokovima velike snage) ali je njegov razvoj je bio brži i išao je ispravnim putem i sve to je dobro reklamirano. Tako su projektanti na kraju dobili odličan radar mnogo boljih karakteristika od zahtevanih lai nekoliko desetina puta skuplji od onoga što se očekivalo za niskovisinskog detektora. Prebrzo je to ocenjeno kao prekomerno i ceo projekat je u suštini zaustavljen posle proizvedenog jednog jedinog primerka oznake ST-68. Onda, da se ne bi sve završilo fijaskom i u suštini, da bi se politički zmaskirao neuspeh (kojito u stvari nije bio), dorada (a u stvari duboko reprojektovanje), je dato ukrajinskoj firmi. Od početne konstukcije, malo šta je ostalo na tom radaru oznake ST-68U a istog imena Niva. Bio je to 3D radar ali naginjao je ka klasi 2D+1, mada vrlo kvalitetan. Praktično na ST-68U malo je toga ostalo od prvobitnog ST-68. Cena je istina smanjena nekoliko puta. Međutim i takva smanjena cena se na kraju pokazala kao daleko daleko veća od cena niskovisinskih detktora tipa Kasta. Istina, po performansam otkrivanja Kasta-2-1 nie mogla biti ravna Nivi ali zato je Kasta-2-2 (koja je 2D+1 sa većom tendencijom ka 2D za razliku od Nive) po mišljenju mnogih obavljala i obavlja isti posao za mnogo puta manju cenu. Posade ne misle baš tako. Mnogi koji su koristili Nivu tvrde da jeto najbolji univerzalni niskovisinac koji su ikad koristili. To ne osporavaju posade sa Kasti-2-2 ali naglašavaju da njihov radar neke funkcije ipak obavlja bolje od Nive. Pri tome se pre svega misli na sposobnost dugotrajnog neprekidnog rada. Naime ispostavilo se da je Niva vrlo dobar radar ali da ne može da bude u grupi dežurnih radara od kojih se traži mogućnost neprekidnog delovanja u dužim vremenskim periodima i uopšte veliki međutkazni interval ali i dugo međuremontno vreme. Obaška oko otpornosti na ometanja i izvđanja i dejstva PRR, jer je Niva u kudikamo lošijem opsegu. Kako bilo, radar je krenuo u velikoserijsku proizvodnju ne samo za potrebe SSSR-a već i saveznika. Zapravo čehoslovačke firme su uzele izgleda i značajan deo posla oko radara. Vrlo brzo se pojavila i modernizovna varijanta ST-68UM. Svakao najveću slavu je radar doživeo uvođenjem u postrojbe sistema S-300P. Postao je standardna dopuna na nivou diviziona. Pojedinačni divizioni su prvobitno imali kao sopstveni radar jedino superspecijalizovni niskovisinski detektor Krokodil. Kasnije je takav borbeni duo dopunjen upravo sa Nivom. Njen zadatak je bio da obezbedi niapnskomradaru otkirvanje klasičnih ciljeva na većim daljina od Krokodila,jer kolikogod je on snažan u osnovnoj svsi tolikoje i specijalizovan, odnosno ima mana kao opšti akvizicioni radar. Pre svega mali mu je domet i nema brzo skeniranje po azimutu. Tu je Niva savršeno uskočila svojim značajno većim dometom i brzom akvizicijom a u krajnjoj meri i svojim delimičnim 3D karakteristikama pa većim plafonom otkrivanja čime je u stari vršila ulogu svevisinskog otkrivača. Kako je i prvobitna Niva ST-68 imala mogućnost podizanja na stubove ta je osobina zadržana i za ST-68UM i utom slučaju je i ona zaista postajala pravi svevisinski u tom smislu i niskovisniski detektor. Međutim to njoj nije obavezan vid rada za razliku od Krokodila kojem jeste. Uvođenjem Nive na nivo diviziona stvorilo se trojstvo pristojno velike efikasnosti: Niva - Krokodil -nišanski radar. Svi centimetraši ali svi dovoljno udaljeni po frekvencijama jedni od drugih i svi sa dosta različitim metodama i oblicima emitovanja, što je u doba njihove pojave početkom 80-tih bio sasvim veliki problem za EW sisteme zapada. Obaška što je glavna akvizicija bila sa ranih verzija Skarvjatnika o kom će tek biti reči. kako bilo prošloje 30 godina od tada. radar je definitvno zastareo po mnogim kriterijumima. Pre svega to nije radar sa PESA rešetkom već manipulacijom snopovima po vertikali i us stvari još uvek koristi paraboloidno ogledalo. tj. antenu. To ga čini slabijim nego što su klasične PESA rešeteke. Ono što jedna klasična PESA (FAR kako mi označavamo) rešetka obavi u primarnoj obradi, ovaj radar često (istina ne uvek) obavi tek u sekundarnoj. Postuci i mere protiv ometanja nisu na baš najsavremenijem nivou ali su se ipak pokazali dobrim.naime na legendarnim vežbama Oborona 2000 se pod snažnim ometanjima vrlo dobro držao, čak za nijansu bolje i od centrimetaša Suhoputnih tipa Obzor i Kupol koji obadva imaju savremeniju baznu konstrukciju od njega (klsične FAR). Međutim raspad VU je ovaj radar učinio beznadežnim za budućnost u svakom pogledu. Naime mnoge čalnice VU koje su postale kasnije čalanovi NATO pakta su posedovale ove radare. Istina, na tim radarima su različite (mada manje nego što je potrebno za potpunu različitost) i radne frekvencije i većina krucijalnih delova radara ali ipak, NATO ga je upoznao previše dobro. Verzije koje Rusi još uvek koriste su samo iz onih poslenjihserija koje se najviše razlikuju od izvoznih varijanti, ali je to nedovoljna razlika. U krajnjoj meri kao dežurni radar nije uspeo, ni tehnički ni po mnogo puta većoj ceni za tu ulogu. Osim toga, upravo u toj niši se pojavila Kasta-2-2 koja je u toj ulozi daleko bolja. Sve to zajedno (a i vreme mu je) će ovaj radar brzo izbacivati iz borbenih jedinica S-300 ali će zahvaljući dobroj pokretljivosti i mogućnosti dizanja na stubove i dalje ostati kao odličan izbor za ulogu brešera (pazite ne gap-filera nego striktno brešera).
Na njegoovom mestu se pojavio jedan mnogo bolji i prirodno savremeniji radar ali koji po nekim detaljima odstupa od filozofije uporebe Nive. Radi se naravno o radaru Lira 96L6. Koliko je meni poznato u trupnom žargonu za njega se često koristi naziv Lira (mada sam samo jednom čuo i drugi), koji je nasledio, odnosno preuzeo od starih 1L117 i 1L118 koji su često imali isti nadimak, naravno po proizvođaču.

Dopuna: 14 Okt 2011 17:42

Fotke Game-S1 i ST-68










Dopuna: 14 Okt 2011 17:49

1. Niva podignuta na stub, ociona varijant ali često susretana u praksi
2. Drugo vozilo u sastavu Game-S1 novijeg modela, vozilo s aFAF je u pozadini
3. Vozilo sa FAR
4. Gama-S1 starija varijanta, dkal oba vozila jendopored drugog
5. Niva, ST-68 razvijen normalno dakle ne na stubu



offline
  • Oscar  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Maj 2010
  • Poruke: 806

Novi radar za kosmicku odbranu, zasad pod imenom 55Zh6ME.

Arrow http://en.rian.ru/mlitary_news/20111017/167774318.html
Arrow http://tert.am/en/news/2011/10/17/russia-radar/

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 18 Okt 2011 10:18

Problem je što još niko nije video radar.
Ima raznih dezimformacija koje su ponekad izgleda više zbog nepismenosti novinara
nego što je baš toliko sakrivno.
Npr. neki su potpuno besmisleno vezali taj radar za S-500 i još objavili da je
pazite sad da je DECIMETARSKI ALI SA 10 CM TALASNE DUŽINE!!!
Planirao sam da ovo pomen krajem sedmice ili u sledećoj ali kad je već bi Oskar vredan
moramd as eizjasnim:
- U ovom trenutku po svemu sudeći radi se o novoj, ali potpuno novoj (osim možda antene, ona je skoro istovetna) modifkacije ili bolje rečeno novoj verziji
RADARA NEBO-U ODNOSNO U OVOJ VARIJNATI ĆE BITI POD OZNAKOM NEBO-UM.
Domet nemojt dogmatski prihvatiti, to je instrumentlani domet i ima primenu samo u okviru kosmičke odbrane, za avione domet je naravno mnogo manji i uzrokovan je relativno niskom visinom leta
aviona (u odnosu na celu atmosferu ali bliži deo kosmosa)
Rusi su u svom klasičnom maniru genijalca pokupili nove računare koje već nekoliko godina proizvode
(pentijumi 2,3 i 4 a ko zna moda su ovi 5) sa oktalnim pločama i onda na njima primenili algoritme iz sedamdesetih godina.
Poenta da ne rasplinm i ne zbunim, osim klasičnmog moda za osmatranje aviona sa vrlo vleikom dometom po svimmerilima (preko 600 km, zapravo i više) radar koristi po svemu sudeći i troposferski skatering odnosno obavlja radnju koja je karakteristična za OTH radare.
Cena je ponovo plaćena praktičn om stacionarnošču radara.

Dopuna: 18 Okt 2011 15:55

Evo pogledajte mada je na ruskom, ovako se naivčinama uvaljuju gluposti zbog njihove neobrazovanosti , odnosno neadekvatne školske
spreme, neiskustva i prirodno niskog IQ. Al dobijem srčku na qr..u kada vidim da da na ruskim forumima ofulaju tupani.
http://www.almaz-antey.ru/about/press/news/789.html
OVO ČUDO, NE KAŽEM DA NIJE DOBRO OVOJE GROZNO ČUDO KOJE SE VEĆ DESET GODINA SPREMA.
i EVO MoŽDA i DOLAZI ALI TO NIJE TAJ RADAR O KOME GOVORI TEKST I
NA KOJEG JE OSKAR SKRENUO PAŽNJU.

offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

@vrabac
Тражио сам на нету, али не могу да нађем већу слику "3. Radar Bronja" (броня - оклоп).
Имаш ли Ти можда већу слику? Оно што сам изгуглао је П-40 ("Мечка" Линк: http://en.wikipedia.org/wiki/P-40_radar ), али ми не личи...
На овом линку: http://pvo.guns.ru/rtv/p40.htm ми, из неког разлога, не даје слике.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

http://www.ausairpower.net/APA-Acquisition-GCI.html#mozTocId293095
Probaj sa ovim kod Karla Kropa.

A za onaj prvi, pa izgleda da je Saidu odzvonilo.
Iskreno, nisama nikad sa njim bi zadovoljan cak ni lichno iako je bilo mikromalo saradjnje.
I mogu da objasnim zbog chega sam ovo kazhem ne samo tako.

offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

Фала, vrabac, и мислио сам да је "Мечка", али угао сликања ми је био чудан.
Иначе, имамо тему о "Мечки": http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Radar-P-40-Mecka.html
која се сасвим лепо уклапа у Твоју тему.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 20 Okt 2011 15:25

96l6 Lira (ili Mars?)

Na njegovom mestu se pojavio jedan mnogo bolji i prirodno savremeniji radar ali koji po nekim detaljima odstupa od filozofije uporebe Nive. Radi se naravno o radaru Lira 96L6. Koliko je meni poznato u trupnom žargonu za njega se često koristi naziv Lira (mada sam samo jednom nartrčao na netu i na drugi, sada aktuelan, oko priča o S-500 a to je Mars), koji je nasledio, odnosno preuzeo od starih 1L117 i 1L118 koji su često imali isti nadimak, naravno po proizvođaču.
Pojava ovog radara se desila unutar projekta S-400, koji po mom (i naravno ne samo po mom nego i mnogo ozbiljnijim) mišljenju i nije nov sistem, nego krajnja usavršena evolucija S-300 PMU-2 modela. Zapravo, ovaj radar se može bez ikakvih adaptacija i sa standardnom trupnom opremom od S-300 PMU-2 koristiti kao i u S-400. Kod starijih modela se radar takođe može koristiti ali samo vezom sa optičkim kablom i konektujuće-pretvaračkim ustrojstvom a ne i radio uređajima. Za verzije S-300PM-2 i S-300 PMU-1 nisam siguran ali S-300PM-1 i S-300PS i S-300 PMU sigurno moraju biti tako opremljene, ako već neko želi da te sisteme opremi ovim radarom.
Kada se pojavio mnogi su predpostavljali da ovaj radar istovremno menja i ST-68 Nivu i 76N6 Krokodila, na mestu pojedinačnih diviziona. I Kina ga je tako i kupila. Međutim u tim raspravama, vođenim pre više od 5 godina, autor ovih redova je tvrdio da Lira 96L6 može kvalitento izbaciti ST-68 ali ne i Krokodila, koji je po mom mišljenju i dalje nezamenljiv usled svojih posebnih karakteristika. Kinezi (koji su ga na kraju izbacili) sa svoje strane imaju svoj specijalizovani niskovisinski detektor klasičnog tipa (Krokodil je krajnje neklasičan) ali u velikom broju i domaće razrađene proizvodnje. Istina da mnogi misle da je prodaja Krokodila Grčkoj bila eliminišući faktor, ali obzirom na specifičan sistem emitovanja, mogu da vam garantujem da su grčki modeli vrlo efikasno ne oslabljeni, već promenjeni u značajnoj meri u odnosu na sada aktuelne ruske modele. Grčka time nije oštećena jer modifikacija sakrila samo ruske frekvenicje i modulacije a grčki radari nisu ništa izgubili na aktuelnosti protiv Turske. To što su Grci dozvolili uvid u sistem Izraelcima, je njihov problem, ili glupost, ako ih Izraelci odrukaju Turcima, ali sve mi se čini da od toga nema ništa, nije Izrael veverica pa da pljuje tamo gde jede. Međutim time su možda Grci naneli štetu Sirijcima. No o tome kod Korkodila.
Sve u svemu radar Lira 96L6 je radar pojedinačnih diviziona sitema S-300 i S-400. Zameniće neke radare tipa Niva sigurno, možda i sve. U Rusiji se često debatuje da li je radar S ili L dijapazona. Kinezi znaju ali ćute, po ugovoru, a ionako bi. Kineski niskovisinci su u S i L području i to AESA. Sa druge strane po konstrukciji antene Lira verovatno nije u L području. Zaključak, možda su izvozne Lire u S području ali po mom mišljenju, bar Ruske su u X području. U prilog tome je možda i njegova nova verzija koja bi navodno išla u S-500 a kao takva ona bi vrlo verovatno bila u X području. Dugo su na netu poturani crteži njegove varijante koja se diže na stubove, ali takođe vrlo dugo nije viđena, pa su mnogi naseli i mislili da je u pitanju dezinformacija. Međutim od pre tri godine (od 2008.) ta varijanta se i fizički pojavila. Međutim ta varijanta nije u razvijanju tako brza, za dizanje na stub joj treba 2 časa (na novim stubovima to će biti skraćeno ispod 1 časa ali novi stubovi još nisu operativni, bar javno) a razvijanje bez stuba traje 30 minuta što je još uvek veoma dobro iako nije baš na nivou pucaj i beži (shoot and scoot). Naravno kao osnovna varijanta se smatra ona koja se uopšte ne diže na stubove i koja je petominutna.
Radar je inače vrlo moderna PESA konstrukcija, potpuno 3D, relativno dobrih performansi po dometu, zapravo bolje rečeno adekvatnog dometa, dobrih osobina (mada ne i odličnih) po otpornosti na smetnje u klateru i osrednjih mogućnosti borbe protiv ometanja (u opštem smislu). Međutim to je radar sa neverovatnom petominutnom pokretljivšću. Taj nivo pokretljivosti se ni danas ne sreće mnogo kod realno upotrebljive opreme. Po tome radar nije jedinstven ali jedine prave konkurencije su mu takođe ruski radari ali u drugim opsezima. Radar je po opremi za vezu i predaju podtaka moguće uvezati sa komandnim mestima diviziona (zapravo divizionskim KIS-evima koje mi nazivamo drugom kabinom na istom vozilu iza nišanskod radara) ali isto tako i i KIS-om puka. Moguće ga je uvezati kako u nove tako i stare ASURI siteme (Osnova,Polje, Fudament...) i naravno i u nove i stare KIS(AR) tipa Bajkal i Senjež. Kada divizion ostane samostalan (bez linka ka pukovskom KIS-u) ovaj radar preuzima ulogu rezervnog komandnog mesta, što mu je omogućeno, jer ima 5 radnih mesta. Jedina primedba na ovaj radar je da je broj praćenih ciljeva samo za nijansu ali ipak, na granici dovoljnosti. Radar naime prati samo 100 do 120 ciljeva što je za nekih 25%-50% manje od minimalnog idealnog broja u njegovoj ulozi. Zapravo time želim da najavim da će verovatno uslediti uskoro i modernizcija radara u tom smislu, što je vrlo mali zahvat za Ruse i zasniva se samo na promeni starijeg računara 5 genracije novijim. Čak ni osnovni algoritmi ne moraju da se menjaju, a takve modernizacije su kod Rusa postale skoro rutina ali se o njima mnogo ne govori kako zbog vojne tajne tako i zbog toga što običnom svetu takvi zahvati nisu razumljivi, u tom smislu i novinarima, pa nemaju atraktivnost. U ličnim kontaktima sam doznao da i pored klasičnih modernih načina pretrage i manipulisanja pensil bimovima ovaj radar i pored modova za niske ciljeve ima zapravo mnogo problema da ih otkrije. Nije to neka epohalna tajna, čak i zapadni radari i to i najbolji među njima imaju takve probleme i jednako male vrednosti kvalitetnog i sigurnog otkrivanja, pogotovo malorazmernih ciljeva a posebno na brdskom zemljištu. Nije ništa bolje ni sa najmodernijim Tomsonima, Markonijima pa i američkim radarima. Možda i najbolja u tom pogledu je Lokidova 117-ica mada ni ruski i francuski radari (među kojima i ovaj) imaju slične mogućnosti, no to je neka sasvim sasvim druga tema.
Kako bilo ako se ovaj radar odnosno njegova usavršena varijanta pojavi i u okviru sitema S-500, a pošto je već pristutan i u okviru S-400 i kod Favorita sretaćemo ga vrlo dugo. To nam govori da su Rusi sa njegovim baznim karakteristikama zadovoljni i da time verovatno ima i neke nama sada nedostupne kvalitete a i da će se još dugo i uspešno proizvoditi i svakako i usavršavati i da je svakako u ruskom maniru prijemčiv za modernizacije.

76N6 Krokodil

Odmah uz priču o Liri ili Marsu u svakom slučaju o 96L6 ide i priča o jednom starijem radaru. Radi se naravno o radaru 76N6 Krokodil. To je jedan, u svakom pogledu, specifičan radar. Pre svega. to je radar koji je projektovan specijalizovano za traženje krstarećih projektila. Praktično je 2D ali valjda jedino u njegovom slučaju to nije mana jer se zaista ovaj radar bavi malim i ultra malim visinama. Naravno da je jednako tj. i više efikasan u traženju aviona u niskom letu. Bez obzira na već duboku starost ovog radara još ga viđamo na prvoj liniji. Emitovanje ovog radara je dosta različito od svih radara o kojima smo do sada govorili. Upravo to emitovanje mu i omogućuje neverovatnu sposobnost odbacivanja smetnji u klateru (veću ne samo od svih ruskih radara nego i od najboljih najmodernijih zapadnih) i skoro imunost na protivradarske rakete iako je u području gde one najviše, najbrže i najefikasnije deluju. Naravno to je sa sobom povuklo i mane. Radar naravno radi isključivo u režimu selekcije pokretnh ciljeva (SPC na srpskom ili MTI na engleskom) i ima razmerno mali instrumentalni i praktičan domet reda veličine oko 120 km. Međutim, realne daljine otkrivanja krstarećih projektila i drugih niskoletećih ciljeva su veće od bilo kog radara na svetu a te daljine su manje od 100 km bar na ovoj planeti. Opet, zbog specifičnosti niskovisinca, njemu pogoduje dizanje na stub, ne samo kada radi u šumskom području (i slično), nego i inače. To podizanje na vrlo visoke stubove sa starim tipom stubova može da potraje i 2 časa na višljoj varijanti a 1 čas na nižoj. Novi stubovi, koji se se odavno razvijaju a nikako da se pojave (zvanično) će ta vremena skratiti za više od pola vremena. Mali domet i dizanje na stubove su jedine prave mane ovog radara. I dok su broj praćenih ciljeva i poboljšanja obrade relativno laki zahvati za modernizovanje (ali za Ruse) i svode se na nove računare i matematičke algoritme fizičkih i borbenih procesa a vreme podizanja se može skratiti rapidno, sam domet nije moguće previše povećati upravo zbog specifičnog emitovanja ali ruku na srce i specifičnih ciljeva.
Iako mnogi misle da je radaru odzvonilo mogu samo da se nasmejem na to. Njega može da penzioniše jedino novi radar koji radi na istim osnovnim principima kao i on sam, a ne neki klasični radari, bez obzira kako im bile savršene FAR i AFAR. Radar susrećemo zbog starositi u različitim oblicima, od stanja raspadanja i totalno zastarele opreme do onih koji su u prilično dobrom stanju i sa osrednje savremenom opremom. Očekuje se da uskoro budu modernizovani jer su po mnogim osobinama nezamenljivi. Kinezi su ih na kraju odbacili ali samo zbog toga što su rešili da idu na drugu koncepciju niskovisinskog rada. Naime oni sada imaju i S i L niskovisince pristojne pokretljivosti sa AFAR-ma. Pošto će ući u velkoserijsku proizvodnju istih, rasporediće na perimetru posebne čvorove za niskovisinsku detekciju. Dakle jedno u suštini mnogo skuplje i glomaznije rešenje, čak i sa drugačijim karakteristikama (bolje za avione a slabije za projektile) ali nešto žilavije i elastičnije pod jakim dejstvima vođenim projektilima i uskopojasnim ometanjima ali slabije prema HARM delovanju i širokopojasnim smetnjama, ali Kinezima se može zahvaljući svojoj obimnoj serijskoj proizvodnji.
Krokodil će se verovatno još dugo koristiti.Glavni problem mu je što on polako ispada iz opreme tipa pucaj i beži ili opreme bliskoj toj mogućnosti, a koja polako postaje standard za akvizicione ansamble pri raketnoj tehnici. Međutim vrlo je jasno da će i kao takva biti jedanod najboljih izbora u mnoštvu realnih borbenih sitacija kave su pre svega obiman napad krstarećim i sličnim velikim projektilima, kao niskovisinac sektora od posebne važnosti i posebne ugroženosti i kao dopunski (možda ne više dodatni ali dopunski) radar za samostalno dejstvo nišanksih radra ili njihovih parova.

Upozoriću i na temi o S-400 ali u poslednjih nekoliko meseci se javljaju i kod Rusa sistemi označavanja PVO postrojbi kao kod NATO sistema što je jedan mnogo bolji sistem označavnja i razumljiviji civilima (koji dans svud odlučuju o parama za vojsku) ali i vojnim licima koja se često (htela i ne htela) nađu u prilici da donose odluke a nemaju adekvatno obrazovnje po toj oblasti.

SAMO NAPOMENA: i kod Rusa počinje da se javlja sistem ozančavanja koji ide sledećim redom, kao sa HAWK-a ako ga neko poznaje. Sistem ozanlavanja jhe neznatno promenjen NATO sistem.
1 nišanski radar = baterija (a ne više divizion kao do sada)
2 nišanska radara = divizion što do sada ruska Vozdušna PVO nije koristila (kod S-300V i S-500 je zadržano 3 do 4 nišanska radara = divizion)
3 do 4 diviziona = puk (obično idu 4 ali savim realno je sretati i 3, može da se desi da u imenu jedinice ili kod novinarskog izvešća bude nazvana jedinica brigadom a u stvari je puk; S-300V i S-500 i dalje neće imati pukovsku formaciju u svojoj strukturi)
6 do 8 diviziona = brigada (brigada može da bude sastavljena od nezavisnih baterija, diviziona ili od više manjih pukova pa čak i od kombinacije navdenih i po pravilu (ne izričitom) i u određenim integrisanim oblicima sa jednakim brojem osnovnih diviziona ali i većim brojem dodatnim sa drugim tipovima oruđa; kod sistema S-300Vi S-500 pod brigadom će se podrazumevati i dalje 3 divizona sa po 4 (eventualno 3) baterije)
PRAVA RAZLIKA DA LI JE POSTROJBA BRIGADA ILI PUK OD SADA PA NADALJE ĆE BITI MOGUĆE ODREDTI SAMO NA OSNOVU PARALELNE ANALIZE C3(4)I SISTEMA I BROJA ALI I TIPOVA SASTAVA RAZLIČITIH ORUŽNIH ANSAMBLA UNUTAR BORBENE GARNITURE. NIJE NEREALNO DA SE TAKVA ANALIZA PRIMENI PONEKAD I NA DIVIZIONE ALI MEŠOVITOG TIPA.















Dopuna: 20 Okt 2011 15:33

1. 96L6 Lira ili Mars
2. Mrak, stešnjenost, vrućina, smrad, klaustrofobična atmosera, znoj, epileptični treptaji svetala
strah, strah, osećaj želje za kretanjem koji se mora suzbiti, koncentrisanost do pucanja, galve i očiju...
PVO - samo za najhrabrije na svetu.
3. Unutrašnjost iste
4. Na stubu spremna za podizanje
5. Jel vam jasno kako je dobio nadimak
6. Krokodil na visokom stubu
7. Ovu fotku svi verovatno znate

Dopuna: 20 Okt 2011 17:37

Kod Krokodila ima jedna krupna greška el može neko da je nađe?

offline
  • Oscar  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Maj 2010
  • Poruke: 806

Da malo pojacamo... 76n6



offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Hvala Oskare bar neko čita.
Kod Krokodila gore epiše da radi samo u MTI što genralno nije tačno. Radarje sa stalnim kontinualnim isijavanjem ali sa promenljivom modulacijom po frekvenciji i naravno postoji mod u kome sasvim lepo nalazi lebdeće helikoptere istina malte ne preko doplera elisa nego kretanja, no sve jedno njegova glavna funkcija su krstareći projektili i slični njima kakvih je sve više i kakvi su jedan od najvećih neprijatelja PVO.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 378 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 0 sakrivenih i 371 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, Istman, mean_machine, nenad81, procesor, SlaKoj, voja64