Samurajski mač katana i njegova upotreba

29

Samurajski mač katana i njegova upotreba

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1748

katana tes for balance: http://youtu.be/nSZWSVj5xXo
Kao sto se vidi na snimku, teziste Katane nije ni blizu rukohvata. U sustini u pitanju je jedan neizbalansiran mac. Razlog tome je sto je rukohvat sacinjen od izuzetno laganih materijala, sa minimalnim stitnikom, a samo secivo se nastavlja u rukojvat u malom gabaritu, a samo secivo je skoro iste debljine celom duzinom. Subjektivni osecaj kada se Katana drzi ispruzenom jednom rukom je kao da je u pitanju 3 puta tezi mac od npr longsworda, koji zbog dobrog balansa mozete drzati ispruzenom rukom bez bilo kakavog naprezanja, prosto balans radi svoje (ostrica je najsira pri rukohvatu, rucka je masivna i ima kontra "teg" na kraju, stitnik je masivan i tezak.

Katana i uopste stil borbe japanskih samuraja je isto kao i sa njihovim borilackim vestinama. Uzdizanje duha, tradicija, istorija, a prakticnost, pa znamo kako su prolazilo u borbama sa borcima ruske Sambe i brazilskog djiudjica... sada svi UFC i MMA borci iz Japana uce rusku Sambu i brazilski djiudjicu kao osnovne vestine Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • HP 35  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 1001
  • Gde živiš: Munze Konza

Primer : Aleksandar Lekso Saicic 1905 u Rusko - Japanskom ratu uspesno izasao na dvoboj samuraju - katana vs saska = 0 : 1 . Cool Razz
http://borilacki-klub.com/borilacka-prica/crnogors.....-samuraja/



offline
  • duxhm  Male
  • Legendarni građanin
  • vojnik
  • Pridružio: 12 Maj 2010
  • Poruke: 2927

@Hektor
Slazem se da je sve ono sto se prica o katanama vise mit nego realnost. Niti je najostrija, niti najsmrtonosnija, niti neunistiva sve mi je to jasno i ok. Ja ih volim bez obzira na to i realno gledano volim jos mnoga druga seciva i mislim da su bolja od katane. Sa druge strane ne slazem se da su japanske borilacke vestine neprakticne. To sto si potkrepio tvrdnju cinjenicom da su u MMA i UFC inferiorne u odnosu na neke druge nije merodavno. I MMA i UFC su sportovi koji imaju pravila, a ta pravila u mnogome hendikepiraju borce koji praktikuju japanske borilacke vestine. Npr. Moj izuzetno dobar drug je sidosi ho, majstor ninjitsu. Kad je poceo da se takmici u MMA tukli su ga ko vola u kupusu ne zbog toga sto ne zna da se bije ili nije spreman fizicki vec zbog toga sto zbog pravila nije mogao da primeni ono sto u realnoj situaciji borbu resava u par sekundi. U MMA i UFC je su zabranjeni udarci u grkljan, oci, genitalije, neka gusenja i td. U realnoj situaciji nista nije zabranjeno cilj je sto brze i efikasnije elimisati neprijatelja.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

Е добро да сте ми отворили очи. Следећи пут кад одем у Јапан мора да кажем мајстору Казуји да оне катане што продаје за двадесет хиљада долара не вреде ништа, и да у ствари временом губе на цени, а и да ми јако лоше лежи у руци.
И да обавезно каже купцима који му наручују годину унапред да су будале.

offline
  • duxhm  Male
  • Legendarni građanin
  • vojnik
  • Pridružio: 12 Maj 2010
  • Poruke: 2927

@vathra
Vrednost katane je u mnogo cemu pored prakticne upotrebne vrednosti. Ja katane volim i cenim rad majstora koji ih izradjuju, ali sam realan i svestan da nije ni blizu toliko svemirska koliko je popularna kultura uzdize. Nije neunistiva, nije svemoguca, ne ubija sama, nije ni najostrije secivo u svemiru. Jeste umetnicko delo velike vrednosti. Izrada je dovedena do perfekcije, ali i mnogi macevi su ako ne bolji onda bar istog kvaliteta pa ih popularna kultura ne uzdize koliko su uzdignute katane. Nemoj pogresno da me shvatis. Ja katanu kao oruzje, umetnicko delo i sve ostalo sto jeste izuzetno cenim. Samo sam svestan ogranicenja kojih, kao i kod svakog oruzja, ima.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Katanino težište jeste pomereno ka sečivu, ali to nije drastično umanjilo brzinu samuraja. Šta više postoje tehnike brzog izvlačenja, gde se jednim potezom zaseca čitav red napadača. Jednoručne mongolske sablje su takođe ima težište pomerene ka sečivu. Oni su se uglavnom borili na konjima. Zato mi se čini da je nebitno da li se samuraj bori na konju ili na zemlji.

Kad je reč o metalurgiji, smatram da je tu napravljen mit oko katane. Ja nisam stručnjak, ali prema onome što sam gledao i čitao ne bih dao Japancima neku prednost u odnosu na Evropu. Čak su početkom prošlog milenijuma zaostajali.

Bez obzira na sve različite profile i verzije, prednost kod katane vidim u tome što je ona preživela sve promene. U Evropi sa pojavom vatrenog oružija menja se oklop i hladno oružije.



offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1748

@Vatra
Naravno da vrede. Cenu kod Katane diktira komlikovanost izrade i potrebno umece, a ne proizvod u vidu vrhunske ostrice. Autenticno napravljena Katana je umetnicko delo, i rucna izrada (vreme i potrebno umece) dovode do toga da je cena visoka, ali to ne znaci da je takvo secivo bolje od seciva izradjenih po modrnim procedurama i uz koriscenje modernij legura. Jednom recju kupovinom Katane kupuje se deo istorije i umetnicka vrednost je ogromna.

Izradu Katane je nametnuo nedostatak resursa jer u Japanu celik je teako dostupan, pa se kvalitetan sadrzava samo na ostricama Katane. Istovremeno u Evropi, celik je toliko bio prisutan, da su oklopljivani i konji. U japanu nikada nisu poatojali teski oklopi, a posebno ne oni slicni cuvenim "milanskim" oklopima, jer za to nije bilo resursa. Iz tog razloga i razlicit pristup izradi proizvoda od celika.

offline
  • HP 35  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 1001
  • Gde živiš: Munze Konza

Sto Leonardo rece katana je prezivela sve promene , samo sto su u Evropi te promene vezane za upotrebu novog oruzja i samim tim i taktike upotrebe i promene postojeceg bile vece i cesce . Dobrih kovaca je nesumnjivo bilo kako u Evropi tako i na bliskom i srednjem istoku . Ostalo je vrlo malo tragova i poneka legenda kao recimo u vreme krstaskih ratova i docnije o visevekovnom majstorstvu kovaca iz Damaska . Burna desavanja i promene mnoge su odnele u zaborav za razliku od Japana koji je dugo bio zbog geografskog polozaja u izolaciji kao zatvoreno drustvo i manje izlozen vetrometini pa se visevekovna tradicija u koju izmedju ostalog spada i majstorstvo kovanja seciva tu i ocuvala i postuje se do danasnjih dana .

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Prednost Evrope u odnosu na Japan jeste nasleđe Rima i velika konkurencija, a koje je s vremenom došla do izražaja. Postoje dosta dobri kratki mačevi još iz doba Rima. Tada su proizvodili ogromne količine mačeva za legije, te je stoga zanimljivo da se mogu naći sečiva odličnog kvaliteta. Takođe, Japanci nisu bili gadljivi na kvalitetan čelik koji su nabavljali preko Evropljana. Period posle XVI veka.

Katane koje nemaju zaštićena leđa tvrdim čelikom imaju očiglednu slabost u odnosu na dobro iskovan dvoseki mač. Nema sumnje da svako oružije trpi oštećenja tokom borbi, ali bih se kladio da bi se u proseku više katani ozbiljnije oštetilo u odnosu na dvoseki mač sličnog kvalita.

U Evropi su promene pojele istoriju. Skoro su u Engleskoj napravili rengenski snimak oklopa iz 1650. Uočeno je da takav oklop, inače poznat kao tripleks, pored dve oplate ima umetak. Time je povečana zaustavna moć. Repliku su testirali i pokazalo se da je u stanju zaustaviti strelu iz najjačag samostrela sa male udaljenosti i projektil ispaljen iz vatrenog oružija (odgovarajući period). Naravno komad prednje oplate se odlomio. Takvo rešenje, troslojni oklop, primenjeno je prvi put nakon više vekova kod tenka T-64.

Japanci su napravili neka neverovatna oružije. Ako bi smo rangirali sva oružija, ja bih njihov luk stavio ispred katane. Gledao sam u nekoj emisiji usporeni snimak leta strele u odnosu na recimo let strele ispuštene iz engleskog luka. Daleko manje oscilacija i zanošenja, te samim tim nešto veća probojna moć i preciznost.

online
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6591

U Japanu su Samuraji imali veliku politicku moc. I oni su uspeli da zaustave proboj vatrenog oruzja. A i Japan je zasticen cinjenicom da je ostrovska zemlja i da je daleko.

U Evropi su kraljevi uz pomoc gradova, vatrenog naoruzanja, artijerije i placenika (sa Halebradama) postajali apsolutisti. Zbog brojnih ratova u Evropi uveliko se prelazilo na kvalitetnije vatreno naoruzanje. Muskete su polako istiskivale oklope, a oklopi su istiskivali teske maceve.

Inace samuraji i njihove katane imaju nesto romanticno u sebi. Kao sto su imali i srednjovekovni vitezovi, samo su nasi vitezovi nestali. A samurajski mit je nekako prisutniji.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1236 korisnika na forumu :: 58 registrovanih, 10 sakrivenih i 1168 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, amstel, Apok, babaroga, bojcistv, Boris90, Brana01, BSD, Bubimir, cavatina, cemix, cenejac111, CheefCoach, cinoeye, comi_pfc, Dimitrise93, DPera, elenemste, flash12, Georgius, GORDI, goxin, ikan, jukeboxer, Klecaviks, Kubovac, kuntalo, kybonacci, MB120mm, mercedesamg, Mercury, Metanoja, mile23, novator, ozzy, Parker, pein, ruma, shaja1, sombrero, srbijaiznadsvega, Srki94, Srle993, suton, Tas011, Toper, virked, Vlad000, vlad4, vobo, wolverined4, yrraf, YugoSlav, Zimbabwe, |_MeD_|, Živković, 125