@ cinoeye
Da, to za krune/kule u grbovima gradova je uglavnom tako - dakle nije u pitanju samo iznuđeno rešenje, definicija, iz doba socijalizma. Barem ne uvek.
Evo, i ja sam se malo poigrao, napravio na brzinu ovu skicu.
Grb iz 2004. kao osnova, malo sužen, sa spuštenom krunom i doteranim srazmerama uz poneki novi detalj. Interesantno, razlike koje sam uspeo da izmerim između rešenja iz 2004. i Kralovog su uglavnom do svega +/-2% u proporcijama.
Istakao bih gornju krivinu krila kao uglavnom uspešnu (iskreno, samo sam ovim kod svog rada donekle zadovoljan) zatim srazmeru ognjila koja su blago uvećana...
Bilo bi tu još puno posla ali dok sam ispravljao jedne detalje grešio sam u drugim udaljavajući ih od originala više nego rešenje iz 2004. godine. Treba naći i bolji sken Krala, pa krenuti odatle, ispočetka i vektorski ako želimo kvalitetniji digitalni prikaz od dosadašnjeg.
Kos93 ::Стилизација са ЦЗИПМ изгледа још накарадније од Грујићеве верзије.
Slažem se, vrlo je neuobičajena, a sadrži i neke nepravilnosti... no, ne vidim je kao neko uticajno rešenje, već čisto zanimljivost.
A ovaj grb sa crvenim u zlatnom štitu je primenjen kod ličnih grbova nekoliko članova porodice Karađorđević. Naravno, ne samo u ovom emblazonu.
Inače, orao konstrukcijski sličan ovom sa grba CZIP (slika ispod) je jedan od onih koji se pripisuju Hrebeljanovićima. Mislim da postoji vrlo sličan na jednoj fasadi na Hilandaru.
Sam grb je jedinstven i po vrlo neortodoksnom smeštanju carske krune ispod kraljevske.
Šala, naravno, sve treba videti uz zdravu dozu kritike, iako su ove emisije imale koju grešku suviše – verovatno u želji da se u datom vremenu što više kaže (proglašavaju amblem vojske za grb, netačne implikacije o uobičajenim tablicama u Evropi, nove teorije simbolike boja, objašnjenje heraldičke šrafure...). Da su se malo bolje pripremili utisak bi bio još povoljniji.
Njihova knjižica „Grbovi, zastave i himne u istoriji Srbije“ je zanimljivo i popularno delo namenjeno široj čitalačkoj publici, pristupačno cenom i prilazom materiji. U odnosu na obim zadovoljava sadržajem, uz komentar da je moglo biti malo više reči o periodu srednjeg veka i kraja devetnaestog - početku dvadesetog, pa makar na štetu lične heraldike. Iako CZIPM ima tekstove o predheraldičkoj simbolici kod Srba, i to je u knjizi izostalo. Ipak, sveukupno, zavređuje pažnju. Izdvajam pominjanje tetovaže Aleksandra Karađorđevića.
Inače, CZIPM ima interesantne projekte. Šteta što se ne može reći da su ujednačenog kvaliteta a neki i prečesto ulaze u navijačko političarenje. To pomalo baca senku na neke njihove zaista značajne radove.
Možda ću da napišem posle još nešto više o njima ako tema krene u tom pravcu – za sada je intersantno reći da je organizacija sarađivala sa Grujićem.
---------------------------------
@ cinoeye
Izvini, tek sada primetih da sam te uporno prekrštavao... mislio sam da si uzeo nadimak po onom (poglavici?) Činoaju iz stripa...
037, хвала. Могао бих и о садржају, а и о техничкој продукцији, али добро. А и што се тиче киноај покрштацања , није проблем. Људи целу моју породицу свакодневно покрштавају. Није проблем cino eye-кино око= камера или ти објектив.