Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

427

Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Meni je ta prica oko Orkana u Iraku a u kontekstu poredjenja sa ASTROS II SS-60 veoma zanimljiva .Pokusao sam da nadjem bilo kakav dokument ,bila sta sto ce potvrditi da su rakete SS-60 kal 300mm i dometa do 60km zaista bile i izradjivane/upotrebljavane u Iraku .No nista ,ama bas nista .Jedino se pominju ( postoje i slike ) raketa SS-30 ( kal 127mm i dometa 30km ) i SS-40 ( kal. 180mm i dometa 40km).Zasto je to zanimljivo ,iz toga sto se zna da su R-262 i SS-60 isprobane u Iraku tokom 1987g ,vec te godine i `88 imamo potvrdu u vise dokumenata da je Ababeel-50 kako su ga nazvali tamo upotrebljen u borbama oko Basre.Medjutim nema uopste podataka o koristenju SS-60 .

Postoje snimci i slike upotrebe SS-30 i SS-40 od strane Iracana tokom iracko-iranskog rata ali SS-60 ni traga ni glasa ...

Ovo je takodje bitno iz razloga sto smo komentarisali i imamo to sve dokumentovano da je upravo Orkan tj Ababeel-50 Iracanima posluzio za kasniji razvoj citave game raketa na cvrsta /dvobazna goriva ( Ababeel-100,Al Fath,Al Samud itd ) .Jos nesto, njima je R-262 i kooperacija sa inzenjerima iz SRJ posluzila da se izradi ona nova `Al Nida` tj R-262 sa kompozitnim gorivom a sto nije nista drugo do R-267 iz EDePro ( period 2000-2002)

Pitam se kako to da Iracani nisu iskoristili brazilsku SS-60 u te svrhe jer bi time dosli do tehnologije kompozitnih goriva , jednostavno nije je bilo u upotrebi ni serijskoj proizvodnji tamo ( fabrika Al Mutazim ) tako da smo SS-60 mogli u Iraku da vidimo samo kao modele izlozene na onoj prvoj medjunarodnoj izlozbi NVO u Bagdadu 1989g .Stice se utisak a to je moglo biti realno da su se Iracani u izboru iizmedju 2 SVRS jugo Orkana i braziliskog ASTROS II SS-60 opredelili za Orkan tj Ababeel -50 i sa tim je sve receno i zapravo o kvalitetu Orkana .

Recimo ono sto je interesantno je navod iz Rand-korporacije o uvozu NVO od strane Iraka krajem 80tih

Navodi se na 68 stranici` pdf ` da je od Brazila 1985 narucen ASTROS II SS-60 i 1987-88 isporuceno navodno 20 ,valjda raketnih lansera-kontejnera ( sa po 4 rakete ) .. Medjutim u dokumentima UNMOVIC, raznim dokumentima MO SAD itd, pomena o tim raketama dakle SS-60 uopste nema ali zato ima o Orkanu koji u ovom dokumentu od `Rand` uopste nije naveden a zna se sta je sve Irak nabavio u periodu 1988 -1990.

http://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/notes/2009/N3248.pdf

Tako se moze zakljuciti da su Iracani dali prednost Orkanu u klasi SVLR dometa do 50km sto je bio jedan od njihovih TTZ pocetkom 80tih a u periodu pocetka ratnih operacija protiv Irana .Orkan je time slobodno se moze reci za njih bio bolji izbor ,jednostavno bio je bolji tada od ASTROS II SS-60 kao sto je bio bolji i od MLRS M270 ( rakete M26 kal 227mm ) .

Ono sto je bilo za Irak tih godina mozda ne bi islo za JNA ,sto rece` raketas` bila bi to neka verzija dometa mozda i do 80/90km kako se pokazalo sa onom `top-varijantom` .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Jan 2007
  • Poruke: 719
  • Gde živiš: Beograd,Srbija

raketaš :: .. osim žljeba koji daje rotaciju raketi postoje i uzdužni kanali za "ventilaciju " prostrujavanje plinova uzduž rakete dok je u fazi ispaljivanja .. ti uzdužni kanali utiću na preciznost rakete ... ali koštaju papreno.

Objasnili ste nam i pokazali na slici kako to izgleda u Ognjevoj i Orkanovoj cevi.Ali može li tu funkciju da preuzme ona masa manjih žlebova,ispunjenih poliuretanom?I da li uopšte šavna cev,ma kakva bila može izdržati rad Orkanovog bustera?



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@ raketaš
Da li se upaljači montiraju na ostala ”kontejnerizovana” sredstva pre upotrebe, recimo rakete MLRS, PORS ili LPRS?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Mercury ::Komplikacija oko prikupljanja kontejnera i njihovog remont i ponovnog punjenja je jedino ako u nekom scenariju neprijatelj pogodi pogone za proizvodju i pakovanje tih raketa.
Prema podacima ispaljivanje je moguce do 5 puta a onda cevi idu na remont.
Inace ta prica da neko ''skuplja'' kontejnere ko cigani bakar ne ide bas tako. Vozilo lanser ima svoje pratece logisticko vozilo ( kao i kod Orkana) i ono dizalicom montira kontejner na lanser. Lanser ide na VP, dejstvuje, vraca se sa VP i tu ga ceka logisticko vozilo koje moze da zameni taj kontejner novim.
Znaci ne ispadne taj kontejner sa lansera onako slucajno cim zavrsi dejstvo...

Prica da ce neko sedeti u ''bazi'' i igrati karte dok ceka da se kontejneri ispucaju opet je trula, prvo ne ynamo ko ce to punjenje raditi, ako to budu radile jedinice pri Vojsci sigurno ce to biti neke od logistickih jedinica koje imaju svoje zadatke i duznosti i van ove price.


Ovo je ono sto je primenjeno kod ASTROS II jos 80tih

http://www.army-technology.com/projects/astros/...

.. i sto se pocelo upotrebljavati sa Moravom ,znaci lanserno i prevozno-pretovarno vozilo sa dizalicom a sve kontejnerskog tipa .Sad sta je tu prednost , brzina operacija .. brze ce ici skidanje praznog kontejnera sa lansernog vozila dizalicom sa VPPR kojom se ce podici puni transportno -lanserni kontejner i staviti na paletu lansernog vozila .U drugom slucaju imamo da dizalcom podizemo sa platforme VPPR Orkana onaj cilindricni kontejner ,spusta se na zemlju ,iz kontejnera se vadi raketa da bi bila prihvacena vitlom sa teleskopskog punjaca iz lanserne kutije `originala` i tako 12 puta .. Bas dosta vremena treba za to ,nek za svaku raketu treba jedno 3-5 min to je za puni b/k potrebno skoro sat vremena .. Naravno u oba slucaja treba zauzeti pravilan polozaj VPPR u odnosu na lanser ..

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10336

Tako je, pored ustede u vremenu pri punjenju, glavna stvar je mogucnost promene raketa, tj mozes pakovati Grad, Oganj,Plamen - tj ono cega ima, to sve sa jednog lansera koji ima integrisani SUV za sve tipove raketa, INS...

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Upravo ono sto bi se moglo izvesti isto tako sa R-267 i R-400/398 od EDePro tj u istim kontejnerima samo sa vise ili manje lans. cevki u njima ... a da pri tom i lans. vozilo i VPPR mogu biti kao i kod Orkana , na istoj sasiji 8x8 ...

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

aramis s ::@ raketaš
Da li se upaljači montiraju na ostala ”kontejnerizovana” sredstva pre upotrebe, recimo rakete MLRS, PORS ili LPRS?


Dotakao si jedno vrlo važno pitanje .. po definiciji prema sigurnosti odnosno osiguranju upaljača raketa Plamen , Oganj ili Grad su opasne kad se na njih našarafa upaljač , i to se nastoji napraviti što kasnije i što dalje od ostatka vojske , jer u slučaju kontabatiranja ili požara raketni motori se upale, raketa poleti , dobije ubrzanje i rotaciju i upaljač dobije sve potrebne informacije da se armira odnosno naoruža i izazove detonaciju bojeve glave. Vrlo su sofisticirani ti mehanizmi u upaljačima , konstruktori su pokušavali raznoraznim trikovima napraviti mehanizam koji daje sigurnost , povezati ubrzanje sa rotacijom , ali sve je to filigranski posao i ti mehanizmi su osjetljivi na vlagu , prašinu, ili led i zato se čuvaju hermetizirano u konzervama sa silikagelom kako bi se u potpunosti osiguralo njegovo djelovanje, a konzerva se otvara neposredno prije punjejnja lansera raketama .

Kontejnerizacija raketa tipa Oganj ili Grad bi značila da se upaljači nalaze montirani na raketama u hermetiziranom kontejneru, i da s e tako čuvaju deset godina u skladištu spremne da taj čas polete i grunu. To pak znači da bi obični mehaničko pirotehnički upaljači montirani na rakete bili opasni za skladištenje , prijevoz i uporabu na lanseru .

Jedini način da se to sve kako tako osigura je da se kroz paljbeni krug motora , ili nekim bežičnim elektronskim kanalom pošalje kodirana informacija upaljaču , koju će neki logički sklop prepoznati kao komandu "spremi se za armiranje koje će uslijediti za 0,1 sekundu , a onda kad motor rikne ostatak posla odrade inercioni mehanizmi i rotacija, kao potvrdu tog kodiranog signala , jedino tako kroz dvije neovisne linije se može sa sigurnošću reći da raketa ako poleti sama od sebe u požaru ili udara groma tamo gdje padne ne bude eksplodirala.

Bio je jedan veliki požar u blizini Zagreba ( Duboki Jarak ) to skladište je za vrijeme JNA bilo predviđeno za čuvanje deka košulja i gaća, a ovi moju su tamo natrpali svega i svačega, sve to lijepo izmješali... ručne bombe i vrećice ne iskorištenog baruta iz haubica, granate za 203 mm i brdo raketa za Grad , i kad je počeo dernek letile su rakete na sve strane , bilo ih je po gradu razbacano , ali ni jedna nije eksplodirala u gradu - bile su bez upaljača .

U slučaju takvog incidenta sa raketama u lanserima , kontejnerima , raketa ima sve preduvjete da eksplodira tamo negdje . Upaljač ne zna da je u skladištu .. kontejner mu lijepo daje početni pravac i početnu rotaciju u cijevi, nakon toga ubrzanje ... i on je spreman .

Skoro da sam siguran da devedest posto takvih raketa u skladištu iz nekog razloga neće pravilno izletit iz kontejnera, bude zaglavilo nešto i polomilo krila na raketi , ili će udariti u nešto dok radi motor, i sve će to zablokirati mehanizam i zaustaviti taj lanac te na kraju bojeva glava neće eksplodirati , ali onih deset posto će napraviti dar mar tamo gdje padne .

Ti filigranski mehanizmi koji daju kakvu takvu sigurnost raketnim upaljačima su se godinama izučavali na VTI u i na VTF u U Zagrebu Nikola Kršić je čak doktorirao na tim mehanizmima, a njegovi studenti su bili šefovi konstrukcija u Krušiku i Rodiču. Kršić je te Cik Cak mehanizme vrtio na centrifugama puštao da padaju i udaraju u raznim kontejnerima na razne podloge , snimao je to ultrabrzom kamerom , jednom riječju vadio mast i upaljačima i nama Mr. Green

Na slici se vidi nekoliko tih mehanizama Grad, Oganj, neki minski upaljači. Sa brojem 1 sam označio cilindrični stup ujedno nosač udarne igle , koja se preko kuglica osigurava , blokira . Da bi se udarna igla deblokirala treba djelovati sila ubrzanja od cca 30 G u uzdužnom pravcu , to ubrzanje pomjera aksijalno prsten koji ima kanal , i taj kanal tjera prsten da rotira lijevo desno i on dođe do kraja i tamo sjedi sve dok radi raketni motor, rotacija rakete , centrifugalna sila, izbaci kuglice iz rupica , i igla je deblokirana , ali je još usljed ubrzanja zabijena u nosač kapisle . Kad motor prestane ubrzavati raketu jedna opruga, koje nema na slici , vrača prsten u gornji položaj , igla se diže ( opruga ) . nosač kapisle uslijed centrifugalne sile izlazi van i sve je spremno za susret igle i kapisle.

U slučaju sudara vozila za transport upaljača ili lansera , ili jakog udara zbog kontrabatiranja , prvi breg Ciik Cak poz, 3 mehanizma se deformira, na čeličnom štiftu poz 2, savije se , i ne dozvoljava da se prsten dalje klati po nosaču igle, upaljač ostaje blokiran siguran.

Moguće je pirotehničkim sklopom koji se pali kodiranim elektro signalom osigurati prsten u blokiranom položaju , u tom slučaju upaljač se neće deblokirati , a taj kodirani signal treba biti siguran od udara groma , odnosno ako prođe neko sitno vrijeme nakon kodiranog signala , a mehanizam s ene pomakne sve ostaje blokirano.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Pisali smo o tome koliko moze biti rok trajanja R-262 u onom hermeticki zatvorenom cilindricnom kontejneru ( od staklo-plastike ? ) a sta je sa UTE M-85B/-87 ? Na temi o Plamen/Oganj imamo slike upaljaca za Grad 122mm i nacin kako su zapakovani .Pitanje koliko moze sve to da potraje kad su upaljaci u pitanju a da ne mora ici na kotrolu,remonte/preglede i slicno ? Koliko moze biti taj vremenski rok ?

Za rakete rekosmo jedno 10 godina da mogu u kontejneru je li tako nesto ?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Gradov upaljač spakiran u tu konzervu može trajati vječno ( skroz desno ). U njoj je inertan plin suh , bez prašine .


Kad se jednom konzerva otvori onda zbog vlage iz zraka dolazi do elektrokorozije dijelova upaljača od različitih materijala . Mislim da nikakva plastika, ili guma ne može trajno dovoljno dobro zadihtati upaljač koji se nalazi na raketi u kontejneru. Onako iz rukava to može biti par mjeseci u jako dobrom klimatiziranom skladištu , ali ne deset godina .

Bojim se da smo otišli of od teme Orkan .. ali sve su to problemi koji su nam stajali na stolu ili visili ko Damaklov mač iznad glava kad smo razvijali Orkana. Njegov upaljač montiran na raketu nije mogao grunuti bez kodiranog signala , bez one ruke za tempiranje. Detonaciono sječivo u vatri nije moglo grunuti , možda bi ga udar gelera aktivirao , ali to je veliki možda jer je tu bio olovni plašt kao obloga i vrlo malo flegmatiziranog eksploziva u njemu, Zvončići dok se ne raspu po zraku i ne zavrte na onoj trakici i ne znaju da su poletili , i u vatri ne mogu grunuti

Znači ta priča sa kontejnerima je dosta bremenita , nije to samo tako mijenjati sanduke, lijepo to izgleda u nekoj video igrici ili prezentaciji na sajmu , a u praksi .. bože me sačuvaj kontejnera

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@raketaš
Citat:To pak znači da bi obični mehaničko pirotehnički upaljači montirani na rakete bili opasni za skladištenje , prijevoz i uporabu na lanseru .
Eto ključne rečenice. Budući da se u VS planira modernizaci raketa za Oganj modulom za korekciju leta sa INS verujem i da će sklop upaljača biti elektronski sa višestrukim nivoom zaštite.
U nekoj eventualnoj modernizaciji Orkana će se ići verovatno istim putem, a to otvara vrata kontejnerizaciji.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1329 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 3 sakrivenih i 1283 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, A.R.Chafee.Jr., ajo baba, Andrija357, Areal84, bagor10, Brana01, bufanje, cvrle312, darkangel, DonRumataEstorski, Dorcolac, DPera, draganl, drimer, FileFinder, gasha, Georgius, ikan, jackreacher011011, Karla, kikisp, Krvava Devetka, kuntalo, kybonacci, ljuba, Mcdado, mercedesamg, Milos ZA, milutin134, nextyamb, Pakito93, Parker, pein, raptorsi, Romibrat, skvara, suton, Trpe Grozni, wolf431, YugoSlav, zlaya011, Zoca