MiG-29 Fulcrum

154

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8384
  • Gde živiš: Ravni Banat

Danko SVIK VRS ::Posle ću stavim nešto o mornaričkom lovcu MiG-29K.

Је ли то овај?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559



offline
  • Taso  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 28 Maj 2008
  • Poruke: 1078
  • Gde živiš: Terra Australis

Zorge ::Danko SVIK VRS ::Posle ću stavim nešto o mornaričkom lovcu MiG-29K.

Је ли то овај?


To je originalni Mig-29K iz 90-tih (video je isto iz 90-tih).

Novi Mig-29K/Kub je opsezno modifikovan u poredjenju sa originalom. Izmedju ostalog primenjene su mere za smanjenje RCS, nova verzija motora RD-33MK "Sea Wasp", radar Zhuk-ME i druga oprema...

Novo video...

Mig 29K/KUB tests aboard the Kuznetsov
http://www.youtube.com/watch?v=eUxJGeLUa3Q


link o RD-33MK

http://en.klimov.ru/production/aircraft/RD-33MK/

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Cini mi se da novi MiG-29K ima i OLS na desnom usisniku.

offline
  • Pridružio: 26 Maj 2009
  • Poruke: 3025
  • Gde živiš: Sremski Karlovci, Srbija

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 92

Neznam ako je bila, ali je stvarno lepa slika

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

Mikojan i Gurevič MiG-29K Fulcrum-D




Iako je trebao biti tek podrška Su-27K/Su-33, MiG-29K je na kraju potpuno ispao iz utrke za sovjetski palubni borbeni avion. Nakon toga činilo se da je taj projekt trajno ugašen. Tako bi i bilo da 20. januara 2004. indijska ratna mornarica nije naručila 12 jednosjeda MiG-29K i dva dvosjeda MiG-29KUB, za cenu od "samo" 740 milijona dolara. Sastavni je deo ugovora i opcija o kupovini dodatnih 30 MiG-ova, ali uz obvezu zaključivanja narudžbe do kraja 2015. godine. Dodatni bi se MiG-ovi rasporedili na nove lake nosače aviona, koji će se izgraditi u indijskim brodogradilištima.
Indijska ratna mornarica će MiG-ove 29K/KUB razmjestiti na nosač INS Vikramaditya, zapravo bivši sovjetski nosač Admiral Gorškov. U početku je razmatrala mogućnost kupovine Su-33, ali je zbog ograničenih kapaciteta smeštaja na nosaču Gorškov morala odabrati MiG-29K. Tako su se potvrdile prethodne ruske izjave (u koje niko nije verovao) da MiG-29K ima veliki izvozni potencijal, najviše zbog porasta interesa za gradnju i upotrebu relativno malih nosača aviona deplasmana između 25 000 i 35 000 tona.
Zbog prilagođavanja za delovanje s nosača aviona originalni MiG-29K ima krila većeg raspona i veće površine (povećanje s 38 na 42 metra2). Dobio je i zaustavnu kuku na zadnjem delu trupa, te unutrašnje rezervoare goriva veće zapremine. Naravno, zbog teških uslova upotrebe pojačan je i stajni trap kako bi izdržao sva naprezanja tokom sletanja na kratku sletnu palubu nosača. Da bi zauzeo što manje prostora u brodskom hangaru, MiG-29K je dobio sklopiva krila i repne horizontalne stabilizatore. Za pogon mu služe dva turboventilatorska motora Klimov RD-33 Serija 3M, koji kratkotrajno mogu dati snagu od 81,4 kN, potrebnu za poletanje uz pomoć "ski-jump" rampe. Ti motori imaju povećani servisni interval između dva remonta na 1000 sati rada, a ukupno vreme upotrebe im je 4000 radnih sati, što je daleko najbolje u okviru porodice RD-33 motora. Kako bi se pilotima olakšao posao, MiG-29K je dobio "fly-by-wire" sistem kontrole letenja i "glass" kokpit.
Za pogon sada koristi dva turboventilatorska motora Klimov/Sarkisov RD-33MK. Standardni potisak im je 49,3 kN. Standardni potisak s uključenim sistemom za naknadno sagorevanje jest 88,2 kN, a kratkotrajni pojačani 88,5 kN. Svi RD-33MK za indijske MiG-ove 29K/KUB dobi će dodatnu antikorozivnu zaštitu tako da će im radni vek biti produžen na 4000 sati.
Maksimalna brzina MiG-a 29K je 2,07 Maha. Službeni podatak govori o maksimalnoj uzletnoj masi od 18 550 kg, iako se ona verovatno odnosi samo na to kad avion deluje iz kopnenih baza. Isto tako na devet nosača može poneti do 5500 kg ubojnog tereta. S maksimalnom količinom goriva i s dva protivbrodska vođena projektila Kh-31A, te dopunskim rezervoarom za gorivo na srednjem nosaču, ima borbeni radijus dejstva od 1150 km, pri čemu se verovatno misli na režim delovanja "visoko-nisko-visoko". Lovačka konfiguracija obuhvaća projektile V-V kratkog dometa R-60 i R-73, te projektile V-V srednjeg dometa R-27 i R-77. Za uništavanje ciljeva na zemlji mogu se koristiti TV (KAB-500Kr) i laserski vođene bombe, te projektili Kh-29T, Kh-29L, Kh-25ML. Radare može uništavati projektilima Kh-31P i Kh-25MP, a za protivbrodsku borbu koristi projektile Kh-31A i Kh-35U.
Za razliku od originalnog MiG-a 29K, indijski su nešto modifikovani. Pre svega su lakši i s manjom količinom skupih materijala. Dodani su i novi rezervoari za gorivo u trupu (50 posto veće zapremine od originalnog MiG-29) kako bi se povećao borbeni opseg delovanja. Indijski će MiG-ovi 29K imati nešto veća krila te povećane flapsove dvostrukog preseka. Uz to dobit će i veće elevone radi bolje kontrole leta pri malim brzinama. Ojačani su srednji i zadnji deo trupa. Nosna noga stajnog trapa moći će se zaokretati za +/- 90 stepeni. Borbena nosivost povećana je na 5500 kg, a dobit će i 13 podvesnih tačaka za oružje i elektroničke sisteme. Razvijen je i novi digitalni četverokanalni fly-by-wire sistem kontrole leta. Navodno je i radarski odraz, zahvaljujući upotrebi specijalnih premaza, smanjen u odnosu na standardni MiG-29 za čak četiri do pet puta. Piloti na indijskim MiG-ovima 29K ima će na raspolaganju jedan HUD i tri LCD pokazivača u boji, dok će oni na dvosedima MiG-29KUB imati čak sedam LCD-a. Dodatna oprema obuhvaća Thalesov TopSight-E pokazivač na kacigi pilota i Sagemov Sigma 95 inercijalni sistem navigacije s mogućnošću dodatne navigacije pomoću satelita.
Osnovni senzor je radar Phazotron-NIIR Žuk-ME. Ciljeve RCS-a (Radar Cross Section) od pet kvadratnih metara otkriva na udaljenostima od 150 km, a konstantno ih može pratiti na najvećoj udaljenosti od 130 km. Navođenje projektila V-V istovremeno obavlja na četiri različita cilja. Osim toga radar može otkrivati ciljeve na površini mora i na kopnu.
MiG-29K nosi široku paletu naoružanja, uporedivu s paletom američkog F/A-18E/F Super Horneta. Za vazdušnu borbu namenjeno je osam projektila, a za uništavanje ciljeva na površini mora i kopnu čak 25. Koristi uz to i jednocevni top Griazev/Šipunov GŠ-301 (TKB-687/9A4071K) kalibra 30 mm. Uz top ide i borbeni komplet sa 150 granata.
Osnovni projektil za blisku vazdušnu borbu je R-73E/RDM2. Indijski izvori navode da taj projektil V-V s infracrvenim sistemom samonavođenja ima maksimalnu brzinu od četiri Maha i maksimalni domet od 40 km. Infracrveni senzor može otkriti cilj i pod uglom od 90 stepeni na uzdužnicu projektila. Za borbu na srednjim udaljenostima indijski će MiG-ovi 29K koristiti projektile R-77 RVV-AE. Indijski izvori navode da njihovi R-77 RVV-AE imaju maksimalni domet od 100 km. Tragač aktivnog radarskog sistema za samonavođenje dovoljno je snažno da otkrije cilj na udaljenosti do 20 kilometara. Maksimalna brzina mu je četiri Maha. Kao zanimljivost spomenimo da je na nekim izložbama prikazana maketa projektila RVV-AE-PD, u početku s četiri, a posle sa samo dva usisnika za vazduh. Najavljeni domet je čak 160 kilometara, a novi radar mogao bi otkriti i zahvatiti cilj na udaljenosti do nekih 25 kilometara. Najavljen je i razvoj projektila s infracrvenim sistemom samonavođenja kao i protivradarskog projektila s pasivnim sistemom samonavođenja.
Uz R-77 indijski bi MiG-ovi 29K uskoro mogli biti naoružani i domaćim projektilom Astra. Naime, indijska novinska agencija The Hindu obavestila je 14. septembra prošle godine kako je dan pre indijska odbrambena agencija za istraživanje i razvoj prvi put uspešno lansirala BVRAAM (beyond visual range air to air missile) projektil srednjeg dometa Astra. Iako je Astra projektil V-V, prvo septembarsko lansiranje obavljeno je sa zemlje sa specijalno napravljenog lansera. Lansirana Astra "napala" je dve mete u vazduhu koje su se kretale supersoničnom brzinom od 1,2 i 1,4 M, te jednim ispaljenim projektilom pogodila obe. Naime, 20 sekundi nakon lasiranja Astra je "pogodila" prvu metu, a potom izvela manevar prema drugoj meti, koju je pogodila nakon 40 sekundi. Let je trajao nešto više od 80 sekundi, pri čemu je projektil prešao udaljenost veću od 23 kilometra. Do kraja ove godine Indija planira obaviti još nekoliko zemaljskih lansiranja Astre, a tokom ove godine započela bi lansiranje projektila s borbenih aviona Su-30MKI, Mirage 2000H i Tejas.
Svojim izgledom Astra delomično podsjeća na francuski projektil Matra Super 530D, dok je svojim tehničko-taktičkim karakteristikama vrlo slična ruskom projektilu R-77 (AA-12 Adder). Projektil ima kombinaciju inercijalnog i aktivnog radarskog samonavođenja, s maksimalnim dometom od 80 km. Imat će snažan odbrambeni sistem, koji će omogućavati veliku otpornost na protivničke elektronske protivmere. Dužina projektila iznosi 3570 mm, dijametar projektila 178 mm, raspon krilaca 254 mm, a težina projektila 154 kg, od čega na HE bojevu glavu s blizinskim upaljačem otpada 15 kg. Brzina projektila iznosi 4 M, dok je operativni raspon visina od nivoa mora do visine od 20 km.
Za protivbrodsku borbu indijski MiG-ovi 29K dobi će vođene projektile AS-20 i Kh-31A2. AS-30 (Kh-35) je projektil s turbomlaznim pogonom, koji je u mnogočemu sličan američkom Boeing AGM-84 Harpoonu. Kh-35 je visokopodzvučni vođeni projektil pokretan turbomlaznim motorom. Masa mu je u trenutku lansiranja 520 kg. Ima bojevu glavu mase 145 kg i maksimalni domet od 130 km. Dosad je prodan Alžiru, Indiji i Vijetnamu.
Još opasniji je Kh-31A2. Zahvaljujući upotrebi protočno-mlaznog motora, maksimalna brzina toga 610 kg teškog projektila jeste nešto veća od tri Maha, ali mu je zato domet tek 70 km. I bojna glava ima samo 94 kg. S druge strane, velika brzina i male dimenzije čine ga otpornim na tvrde sisteme protivraketne obrane.
Iako mornarički borbeni avioni, indijski MiG-ovi 29K moći će delovati i protiv radarskih stanica. Za to će koristiti projektile Kh-31P2. Indijski izvori tvrde da je maksimalna brzina toga vođenog projektila veća od tri Maha, te da mu je domet čak 200 kilometara.
Ciljeve na kopnu, ali i recimo oštećene brodove, moći će uništavati vođenim projektilima V-Z Kh-29T. Zapravo postoje dve gotovo identične verzije tog projektila. Jedina je razlika što verzija Kh-29T ima televizijsko, a Kh-29L lasersko vođenje. Dužina projektila je 3,875 m, a raspon krila 1,1 m. Ni masa nije mala - 680 kg. Na bojevu glavu otpada 317 kg, od čega je 116 kg eksploziva. Za pogon koristi raketni motor na čvrsto gorivo. Zavisno o visini lansiranja, domet je od osam do deset kilometara. Minimalni domet je samo tri kilometra. Preciznost (CEP) je od pet do osam metara. Kh-29T se može lansirati u rasponu visina od samo 200 do čak 10 000 metara, te pri brzinama od 600 do čak 1250 km/h. Optimalna visina lansiranja je između 1500 i 4000 m. Maksimalna brzina, koja uvelike zavisi od brzine lansiranja, iznosi čak 2500 km/h. Naknadno je razvijena i verzija Kh-29D, koja se od Kh-29T razlikuje jedino po upotrebi termovizije.
Iako pre svega namenjen obuci pilota, i MiG-29KUB će moći nositi sve ovo naoružanje. Zapravo MiG-29KUB je u čak 90 posto delova identičan s MiG-29K. Kako je drugo sedište smešteno u prostor jednog rezervoara za gorivo, MiG-29KUB će imati u odnosu na Mig-29K 8% manje goriva i do 10% manji borbeni poluprečnik delovanja. Svi indijski MiG-ovi 29K/KUB imat će sistem za dopunu gorivom u letu.



Dužina 17,3 m
Raspon krila 11,99 m
Visina 4,4 m
Masa prazan ?
Maksimalna masa 22 500 kg
Najveća nosivost 5500 kg
Maksimalna brzina 2100 km/h
Brzina slijetanja ?
Brzina penjanja 17 760 m/min
Operativni vrhunac leta 17 500 m
Borbeni poluprečnik dejstva 3500 km

url=http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=114563_114107027_2003622153892056750_rs.jpg][/url]





offline
  • Pridružio: 26 Jan 2006
  • Poruke: 112
  • Gde živiš: Banjaluka

Ja ne znam, mozda grijesim ali mi ovo sletanje i poletanje Mig-29 sa nosaca, mnogo drugacije nego poletanje i sletanje na USA nosacima. Koliko se meni cini da on uopste ne koristi sistem koturova (katapulta) pri poletanju, nego samostalno polijece. Da li grijesim ? Takodje mi se cini da je pocetna brzina mnogo manja. Koliko znam operateri na US nosacima moraju da podese masu parametara vezano za tip aviona, tezinu i sl. Govorimo o podesavanju pritiska na sistemu katapulta. Jer se tako dobije optimalna brzina za poletanje odredjenog tipa aviona. Ja na ovom snimku ne vidim nista slicno tome. Takodje, koliko mogu primjetiti prilikom poletanja na USA nosacima oko aviona je prisutno masa tehnicara i sl, a ovde ne vidim vise od jednog covjeka. Moze li pojasnjenje, posto mi ovaj snimak nikako nije jasan.

offline
  • Pridružio: 26 Maj 2009
  • Poruke: 3025
  • Gde živiš: Sremski Karlovci, Srbija



offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Samo sletanje ovog novog dvoseda mi je bilo malo previše tvrdo.

Nego što neki piloti nose masku za disanje na vrhu nosa takoreći a ne skroz priljubljenu uz lice.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1418 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 6 sakrivenih i 1374 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ageofloneliness, antonije64, Apok, Asparagus, Brana01, CikaKURE, comi_pfc, cuculo, Dorcolac, Dukelander, Georgius, gmlale, janbo, ladro, lord sir giga, Lošmi, Lucije Kvint, Luka Blažević, Magistar78, Mcdado, mercedesamg, milimoj, Misirac, Mixelotti, mocnijogurt, naki011, Nemanja.M, Ripanjac, S2M, skvara, Srle993, Stanlio, stegonosa, Vlad000, Vlada1389, yrraf, zlaya011