Su-15 Flagon (suhojevi presretači Su-7/9/11/15)

22

Su-15 Flagon (suhojevi presretači Su-7/9/11/15)

offline
  • Pridružio: 20 Avg 2018
  • Poruke: 262

Dakota, ja nisam ništa od tog gore napisao jer sam "hrabar", samo sam navodio opšte poznate činjenice o avionu.

http://www.aviation-gb7.ru/Su-15.htm

А вот систему автоматического управления в то время внедрить на Су-15 не удалось. Дело в том, что разработка САУ стала для ОКБ Сухого первым реальным опытом такого рода. Как всякое новое дело, она потребовала серьезных теоретических изысканий и экспериментов, что сильно сказалось на сроках окончания работы. Хотя «суховцы» получили существенную помощь от ведущей советской организации в этой области ОКБ-118, заводские испытания САУ на самолете Т-58Д-3, прошли только в 1965…66 гг., а Государственные завершились в 1968 г. Они показали, что требуются серьезные доработки системы, и было решено внедрить ее в серию во время дальнейшей модернизации самолета. В результате сложилась интересная ситуация. При запуске Су-15 в производство предполагалось, что со временем САУ на нем все-таки будет установлена, поэтому для нее зарезервировали место, и не предусмотрели оснащение самолета хотя бы автопилотом АП-28, устанавливаемым на Су-11 и опытных Д-58. На серийных Су-15 не оказалось даже демпферов ни в одном из каналов системы управления, а из средств улучшения устойчивости и управляемости стоял лишь автомат регулирования загрузки АРЗ-1. Самое интересное, что военные не потребовали доработок самолета, т.к. его устойчивость и управляемость оказались вполне приемлемы!

*****

Система управления — необратимая бустерная. Проводка управления стабилизатором и элеронами жесткая, рулем направления — смешанная: от педалей до узла на шп. 31 тросовая, далее — жесткая. Для имитации аэродинамических нагрузок служат пружинные загрузочные механизмы. В систему продольного управления включены: автомат регулирования загрузки АРЗ-1, предназначенный для изменения величины загрузки ручки управления самолетом в зависимости от режима полета, дифференциальный механизм, изменяющий передаточное отношение между ручкой и стабилизатором по нелинейному закону, и механизм триммерного эффекта. Никаких иных средств автоматизации на Су-15 не было, а кнопки автопилота в кабине так и остались незадействованными. Исполнительными органами системы управления являлись бустеры БУ-49 или БУ-220Д.

Skinem PDF Yefim Gordon "Sukhoi interceptors..." i gle "čuda" opet isto samo na engleskom.

Pošto smo bratski podelili teret dokazivanja prema ličnim mogućnostima gde je tebi kao poznavaocu dovoljno da izjaviš kako "onoliki avion kategorije 2+M" mora da ima autopilot a ja kao "laik" moram da podnesem makar posredne dokaze, da mi ovo zaključimo?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • dakota  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Feb 2008
  • Poruke: 970
  • Gde živiš: Beograd

Nisam rekao da imam dokaz . Nemam tehnicko uputstvo o tom avionu i nemo tvrditi nista, osim da je skroz nenormalno "na ruke" vuci ovaj avion u presretanja na 18000m i letove od sat i po koji u taovim uslovima iscede iz pilota prilican damar. Oprosti sto ne citam onaj ruski tekst, ne znam.ko je autor,pa mu ne pridajem tezinu. Svakako mi je upala u oci rec " demfer" . Mozes ovo pretvoriti u pokusaj analize i 8strage tog aviona a ne u prepiranje.



offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 5899
  • Gde živiš: Esgaroth

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35510
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Citat:Interesting undated image of Indian air force’s airmen loading Su-7BMK’s 30mm cannon.
Could be 1971 war.


offline
  • nebkv 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Mar 2007
  • Poruke: 3098

Verovatno je do kvaliteta fotografije ali ovaj Suhoj vise lici na neku olupinu nego na aktivnu letelicu😁

offline
  • Pridružio: 31 Mar 2017
  • Poruke: 1611

aerodrom ::Murmansk:


Ova slika je naučno fantastična, i ne laka za fotografisanje. Veliki sam fan Su-15 kao jednog od retkih čistokrvnih presretača, tojest direktne grane PVO, ali isto tako i astronomije dvogledom i teleskopom. Sledeca maketa Su-15TM .. ili .. :-)
SA-2, 3 i 5 odbrane neba su bonus i po :-)

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35510
  • Gde živiš: ovalni kabinet



Na strani 4 ove teme, Danko je ukratko opisao događaj koji se zbio 18.jula 1981.g, dve godine pre obaranja Korejskog B747.
Ja ću ovde opisati ceo događaj malo detaljnije koliko sam imao mogućnosti da dođem do dostupnih informacija


Ovaj incident bio je itekako ozbiljne prirode jer je epilog obaranje civilne letelice iznad Sovjetske teritorije sa pogibijom svih članova posade.
I što je najčudnije u svemu, ovde se odvijao šverc oružja između zakletih neprijatelja...

Dana 18. jula 1981. godine, teretni avion Canadair CL-44D Swingtail argentinske kompanije Transporte Aéreo Rioplatense misteriozno je nestao iznad Sovjetske Republike Jermenije tokom leta iz Irana preko Turske u pravcu Kipra.
Četiri dana kasnije, 22. jula 1981. godine, TV emisija Vremya u Moskvi prosledila je izveštaj sovjetske novinske agencije TASS u kojem se navodi da je avion neidentifikovanog porekla ušao na sovjetsku teritoriju u blizini Jermenskog grada Jerevana. Prema istom saopštenju, letelica je ignorisala sve pozive kontrole letenja i na kraju se srušila i izgorela nakon sudara sa drugim sovjetskim avionom.

Sa ovim zagonetnim informacijama započela je jedna od najimpresivnijih i najmanje poznatih priča argentinske civilne avijacije: obaranje teretnog aviona registrovanog kao LV-JTN od strane sovjetskih snaga protivvazdušne odbrane (V-PVO).
Epizoda, koju je Moskva snažno zataškavala, bila je deo mnogo šireg geopolitičkog scenarija: tajni transport američkog oružja i rezervnih delova koji se odvijao između Tel Aviva i Teherana na osnovu tajnog sporazuma između iranske i izraelske vlade.
Sve to u vreme kada je prvi bio podvrgnut embargu na oružje u znak osvete za uzimanje talaca koje se dogodilo 1979. godine u američkoj ambasadi u Teheranu.

Islamska Republika Iran, nastala kao rezultat Islamske revolucije koja je izbila te iste godine, bila je osvedočeni neprijatelj Izraela, kojeg je smatrao pukim cionističkim režimom koji se nametnuo u okupaciji Palestine. Iranski verski vođa Ajatollah Homeini nije priznao državu Izrael, koju je nazvao jednostavno 'malim sotonom'.
Međutim, Irancima su očajnički bile potrebne zalihe američkog oružja jer je nekoliko meseci ranije, 22. septembra 1980. godine, izvršio invaziju Iraka.
Izraelci su u svemu videli interes i mogućnost obavljanja sporednog posla u kom će neprijateljski Iran rešiti problem sa neprijateljskim Irakom i tako su se upustili u tajnu operaciju snabdevanja.

Krajem juna Stuart Allen McCafferty, škotski biznismen koji je delovao kao posrednik između Iranaca i Izraelaca i trgovac oružjem Andreas Jenni, iznajmio je za tu svrhu od argentinske aviokompanije Transporte Aéreo Rioplatense teretni avion Canadair CL-44D4-6 registrovan LV-JTN (c/n 34).
Dana 17. jula, kapetan aviona Hector Cordero, odlučio je da napravi prečicu preko sovjetskog VaP na putu od Tel Aviva do Teherana kako bi zaobišao severni bok iransko-iračkog fronta. Leteći na visini od oko 8.000 m, avion je nakratko ušao u sovjetski vazdušni prostor iznad Jermenije, ali ga je potom napustio, a sovjetsko komandno mesto PVO koje je registrovalo letelicu u tom području nije preduzelo ništa – nijedan lovac ga nije presreo. Ipak drugi izveštaj sa Sovjetske strane kaže da je par Su-15 166. puka lovačke avijacije (IAP) koji su poleteli na presretanje dobio naređenje da se vrati u bazu kada je CL-44 pobegao u Iran.

Događaj nije ostao neprimećen - obaveštajne službe Sovjetskog Saveza ubrzo su postale svesne tajne trgovine oružjem i odlučile su preusmeriti jednu od uključenih letjelica u svoj vazdušni prostor, a zatim je prisiliti da sleti na njihovu teritoriju s ciljem razotkrivanja operacije i svih njenih protagonista.
Sledećeg dana posada je ponovo krenula istom rutom na povratnom letu.
Ometanjem radio komunikacija, KGB je uspeo skrenuti argentinski CL-44D sa njegove rute, tako da je završio unutar sovjetskog VaP.
Ovog puta, dva para lovaca su krenula iz vazduhoplovne baze Vaziani blizu Tbilisija, Gruzija, da ih presretnu međutim, neodlučnost i zbrkane radnje dežurnih na komandnom mestu 34. VA značile su da presretači nisu uspeli pronaći metu i bili su primorani da se vrate. Neki izvori opisuju ove lovce kao Su-15, ali Vaziani AB je bio domaćin 982. IAP-a, koji nikada nije imao taj tip vazduhoplova i koji je u to vreme bio opremljen MiG-23MLD.
Ipak, jedan Su-15 pod šifrom '30' i kojim je upravljao kapetan Valentin A. Kuljapin iz 166. gardijskog lovačkog avijacijskog puka (GvIAP) presreo je uljeza, uz naređenje da ga prinudi da sleti. Pilot lovca je davao uobičajene signale 'prati me' (što je samo po sebi bilo teško jer je Su-15 leteo minimalnom brzinom kako bi se održao u formaciji sa sporim teretnim avionom), ali posada ga je ignorisala i avion je počeo sa opasnim manevrima pošto je posada bila odlučna da pobegne. Shvativši da uljez neće poslušati njegove signale, Kuljapin je zatražio dozvolu da puca, ali je odbijen. Zbog loše interakcije između pilota i komandnog centra, potera je nastavljena više od deset minuta.
Kada je CL-44 krenuo na jug u očiglednom pokušaju da pobegne, Kuljapin je to morao da prijavi tri puta pre nego što je konačno dobio naređenje da uništi metu. Ali onda je nastao problem - njegov avion je bio naoružan samo sa dve rakete V-V R-98 i nije imao topove....U susret "30-ki" još jedan Su-15 opremljen topovima poleteo je na mesto događaja ali njegovo prisustvo ne bi ništa promenilo jer bi stigao kasno.



Budući da je granica sa Turskom bila veoma blizu i da je uljez mogao da pobegne pre nego što je lovac uspeo da se vrati na bezbednu udaljenost za lansiranje projektila, Kuljapin se odlučio za neobičan napad u stilu iz Drugog svetskog rata.
Krećući se iza transportera, Su-15 se podvukao ispod desnog repnog krila i onda je naglim uzdizanjem trupa i vertikalnim stabilizatorom bukvalno otkinuo repno krilo nakon čega je teretnjak izgubio kontrolu te se srušio na samo 2-3 km od granice, ubivši tročlanu posadu (kapetan Hector Cordero, kopilot Jose Burgueno i tehničar Hermete Boasso. Među njima je bio i "biznismen" Stuart McCafferty)
Kuljapin je ovim čudnim i neverovatnim potezom ozbiljno oštetio svoj Su-15 te letelica više nije bila upravljiva nakon čega se katapultirao nedaleko od mesta pada. Pošto je uljez pao na sovjetsku teritoriju, olupina je predstavljala nepobitni dokaz kršenja VaP. Za ovaj podvig kapetan Valentin Kuljapin odlikovan je Ordenom Crvene zastave.
Sovjetska zavera ćutanja počela je nakon što je otkriveno da su njene snage PVO uništile civilni avion pod argentinskom zastavom, sa argentinskom posadom, koji je uz to leteo prazan.


Dokumentarac sa glavnim protagonistom događaja pilotom Kuljapinom...

offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 5899
  • Gde živiš: Esgaroth



Tolmačevo, Novosibirsk, 1. jul 1992.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=3142470589223.....0264895329

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1431 korisnika na forumu :: 27 registrovanih, 2 sakrivenih i 1402 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Alibaba1981, bestguarder, bojcistv, Bubimir, comi_pfc, croato, Dimitrise93, Dorcolac, GandorCC, hyla, jackreacher011011, janbo, loon123, Luka Blažević, M1los, milimoj, mrav pesadinac, novator, Outis, Trpe Grozni, Tvrtko I, Vatreni Zmaj, VJ, Vlada1389, vukdra, Wrangler, zziko