357magnum ::Vecin nas ne moze ni da nasluti dokle ce ici razvoj dronova. Zamislite recimo izvidjacki dron koji nosi 2-3 manja kamikaze, lanira ih i nastavi dalje a drugi opetater navodi kamikazu.
Zašto bi zamišljali? To se već razvija. Plus i nema drugog operatera. Kamikaza ide sama.
Neutral M ajd ovak ono jes da si laserski vođene MB mine 120mm dobre i precizne sad ti meni reci da li iste poseduje Vojska Srbije nešto ih ne vidim u upptrebi i kod drugih armija.
Opet IKA 20 mima svoje mesto kao izviđač dakle traži otkriva mete koje potom uništava najbliži MB ili artiljeriska baterija eventualno u slučaju da u blizini nemaš ni jedno ni drugo dejstvuj sa BPL.
Dakle nije da nemaju svoju upotrebnu vrednost al za izviđanje ustvari ako bi imali mogućnost laserovanja da označe cilj još bolje al ono što IKA 20 treba je dobra i osigurana veza sa stanicom za upravljanje dnevno noćna i termalna kamera ua takvu vrstu drona 20km je solidan domet.
SVEVID. ::Kako objasni na 5:40 ...nema rivalstva između MB i ika-kam jer će vojnik odlučiti da li će da minu ubaci u minobacač ili dron...otprilike posade minobacača će dužiti ove dronove...ili je to čisto zanimljiva priča sa sajma...
Ne znam da li je Milos bio na odsluzenju vojnog roka (verovatno nije), jer ovo sto je rekao je bilo vrlo nespretno, i ne treba shvatiti bukvalno. Poenta je da se dron bez mine ne smatra ubojinim sredstvom, te za njega ne postoje pravila koja vaze za ubojna sredstva sto se tice rukovanja, skladistenje, transporta, itd... sto u mnogome pojednostavljuje upotrebu i rasterecuje logistiku. Onog trenutka kad se mina izvadi iz sanduka i "venca" sa dronom, od toga momenta se dron smatra ubojnim sredstvom, a te je neposredno pred upotrebe drona. Uostalom, vise puta je ponovljeno da ce mina imati "patentirani dronski upaljac", te nisam siguran kolika je njena upotrebljivost kao obicne minobacacke mine.
Koje su ostale Srske firme za proizvodnju dronova? Ovde se samo priča o pr dc, a sigurno ih ima još.Da se razumemo, potpuno podržavam ulaganje privatnog sektora u nvo, i čak bi ih rasteretio nepotrebne birokratije, ovi dronovi mi se čine u rangu sa svetskom konkurencijom i imaju mesta na bojištu, ali mi se me dopada ta 1:1 veza izmedju naručioca i isporučioca.
Fali transparentmost i tako će vremenom proizvod biti sve skuplji, sve manje kvalitetan, rokovi sve duži.Prdc je postati ala državna firma.
Smatram da VS treba da izadje sa jasnim zahtevom šta joj treba, pa ko može da odgovori tadatku nek se javi.
Takodje bih u jednačinu ubacio i sektor dorade, tj. mogućnost da firma na tenderu nastupi sa komercijalnim dronom, a da mu metod vodjenja bude "namenski".
^ Ostale srpske firme koje imaju neke veze (manje ili više) sa proizvodnjom/dizajniranjem BPL su VTI (Obad, Vrabac, Pegaz, a pretpostavljam i Gavrani), Edepro (Stršljen, Alecs, Alecs 2), CTT (Pupin, NT161, NT155), BB composite (Skyper 320, a prvenstveno izrada kompozita), Jugoimport (Gavran, Gavran 2, Gavran 145, Vrabac, Pegaz), Konelek (razvoj Obada).
Dopuna: 25 Mar 2023 20:05
357magnum ::Stalno se ovde potenciraju prednosti minobacaca u odnosu na dronove kao neki razlog da se isti ne uvode u naoruzanje jer nemaju perspektivu.
Nema razloga za to jer jedni druge ne iskljucuju posto su putrebni i jedni i drugi, kao sto pojavom snajperskih pusaka nisu izbaceni mitraljezi.
A dronovi su na pocetku razvoja i naravno da nisu savrseni, koriste se mb mine dok se ne razviju specijlaizovane za dronove.
Vecin nas ne moze ni da nasluti dokle ce ici razvoj dronova. Zamislite recimo izvidjacki dron koji nosi 2-3 manja kamikaze, lanira ih i nastavi dalje a drugi opetater navodi kamikazu.
Nešto slično sam htio napisati juče. Možda su sada BPL tipa IKA 20 sa minama i minobacač sa malim Mavic-om konkurenti, ali da li će tako biti u budućnosti? Domet veze kao i trajanje leta BPLova sa rotorima će se vremenom i razvojem povećavati, gabariti smanjivati, korisni teret povećavati, a moguće da će biti i brže i agilnije. Ako je trend uvođenje bespilotnih i besposadnih platformi (na kopnu, moru i vazduhu) koje će u budućnosti mjenjati ili dopunjavati one sa posadama, onda je potrebno hvatati se u voz.
IKA 20 sa minama, noću, mi djeluje kao poprilično zajebana alatka. S tim da ima tu manu što je glomazna BPL. Ali eto recimo da je upotreba u borbene svrhe ograničena. Meni i mali Miloš (kopnena besposadna platforma) djeluje da ima ograničenu upotrebu (ako griješim neka me ispravi neko). Ali radi daljeg razvoja i eksperimentisanja ne bih ga otpisivao.
"Vecin nas ne moze ni da nasluti dokle ce ici razvoj dronova" - to je sve ograničeno zakonima fizike. Velike izmene u vođenju i nešto sitno u dometu i tu se završava razvoj, bar dok se ne smisli neki antimaterijski motor i naoruža teslinim oružjem.
Voleo bih da dodam jos kao plus minobacača. Kada se uoči cilj izviđačkim dronom. Posle možeš da šalješ mina koliko si poneo i vršiš korekcije čim primetiš na ekranu. Ako pripremiš granate, možeš dejstvovati brzo po cilju nekoliko puta.
Za mali dron, šta je iznad cilja to ti je. U rojevima je potencijalno drugačija matematika. Ne znam dokle su stigli u razvijanju toga.
Ika-Kam u varijanti sa nekom kumulativnom i termobaričnom minom bi bio dobar...
U varijanti Napada na krov oklopa bi bio odličan,tu bi mu trebao sistem vođenja kao kod alasa da operater zaključa cilj i dron automatski leti ka njemu..dobar je jer može da uleće "kroz prozor" objekata kad se neko krije u njima...