Presjeci raketno gonjenih projektila sa fokusom na motor (crteži, skice, grafike)

49

Presjeci raketno gonjenih projektila sa fokusom na motor (crteži, skice, grafike)

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4530

R-3 ili VR-3 I. A. Merkulova, godina 1939.



Praktično prvi sovjetski ramdžet. Letela ali je dalji razvoj zaustavio rat.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Zanimljivo da od vremena Merkulova pa na ovamo, kod ruja je uvijek neki OKB nešto petljao po ram jetima. Mislim da je Merkulov prije ove raketice pucao iz topa neki ram jet, napisao je on i dobru knjigu o tome koja nam je svima bila prva ljubav.
Mislim da artiljerijski ram jeti na kruto gorivo imaju fantastičnu perspektivu u kombinaciji sa preciznim navođenjem municije na cilj.



offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4530

Morao sam malo da kopkam, oko ramdžeta i topa. To je izveo Juri Pobedonoscev 1933. sa topčetom 76mm i nagurao valjda je dva maha.
E da ne kačim internet linkove evo PDF sa člakom iz Glasnika MGTU povodom stogodišnjice rođenja J. A. Pobedonosceva iz kojeg je i sledeći citat:

Citat:
Натурные испытания
ПВРД Юрий Александрович провел оригинальным способом, разме-
стив все элементы двигателя (заборное устройство, заряд твердого
горючего, камеру сгорания и сопло) внутри артиллерийского снаряда.
При выстреле из пушки скоростного напора набегающего потока воз-
духа хватало для нормальной работы двигателя. Испытания показали,
что такой снаряд за счет скорости, прибавляемой ему ПВРД, летит
почти 1,5 раза дальше, чем обычный снаряд. В послевоенные годы
это направление совершенствования классической артиллерии было
cущественно развито.


Članak:

https://www.mycity.rs/must-login.png

I samo ramdžet zrno:



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Sjećam se tih fotki iz knjige Merkulova zato sam i mislio da je to njegov uradak, bilo je to prije 50 godina. Pobedonoscev je bio vrlo plodan znanstvenik u području raketnog pogona, jedan od kriterija u konstrukciji raketnih motora na kruto gorivo ruje označavaju kao kriterij Pobedonosceva.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4530

Pola veka... Au.

Nego evo i grafikon kalorijskih vrednosti razmatranih goriva:

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Sva su goriva više manje poznata osim ovog " blue gas " plavi plin , nije on plav nego je inženjer koji je osmislio tu mješavinu plinova imao prezime Blau .

Nije tema, ali nek ostane zabilježeno. Blau je radio na pogonskim sustavima Cepelina, a oni su se tamo patili sa uzgonom , odnosno lebdenjem broda, naime ako je pogon na benzin ili dizel onda svake minute svake sekunde brod postaje lakši ,a ovisno od rasporeda tankova mijenja se i napadni kut. U startu su Cepelini bili projektirani za Helij koji je skup i deficitaran i nije dolazilo u obzir da se ispušta u atmosferu i tako regulira uzgon broda. Jedno od rješenja koje je razmatrano je da se dimni plinovi hlade do kondenzacije vodene pare i tako skuplja voda, koja nadomješta potrošeno gorivo i održava trim broda. Prilično velika i teška skalamerija. Druga varijanta je bila da se helij komprimira u boce, isto veliko i teško .

Na kraju ameri nisu htjeli prodati Helij, pa su Cepelini bili punjeni vodikom, koji je lakši od helija, zbog te razlike u uzgonu desetak posto balona nije bili u funkciji, nisu bili napunjeni sa vodikom, nego su bili prazni , odnosno napunjeni zrakom . Onda se pojavio Blau sa idejom da napravi mješavinu plinova koja bude imala istu gustoću kao zrak i da te prazne balone napuni sa" Plavim plinom" . Kako je gustoća zraka i plavog plina ista nije dolazilo do promjene uzgona broda ni napadnog kuta broda. Jednostavno i genijalno.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4530

Shema motora indijske rakete Akaš (Akash)

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5386

Jaje jajetu sa Kubovom raketom. Jedan fun fact oko ovih radijalnih provrta kroz blok goriva u startnom motoru. Funkcija im je između ostalog i ostavština čika Pobedonosceva i kako Ciolkovski proganja sve konstruktore tako i Pobedonoscev ne da mira.

Naime u čemu je kvaka, ovaj blok goriva je šaška, izvana je inhibirana i ne gori po toj strani. Znači gori po površini centralnog kanala i zna se desiti da kad se plinovi nagruvaju u kanalu ako je preuzak da dođe do neregularnog gorenja, erozije pa sve do eksplozije motora. E kroz ove kanale plinovi kad prigusti mogu pobjeći van i smiriti proces gorenja.

Kriteriji Pobedonosceva…površina gorenja po centralnom kanalu / poprečna površina kanala…i ganja se odnos 100 ako se želi idealno stabilno gorenje. Onda vrišti onaj kriteriji ispunjenosti motora Mr. Green

Pa recimo ovaj blok goriva je dugačak 1700mm i promjer centralnog kanala je 54mm. 288252/2289=125 … njegov kriteriji Pobedonosceva je 125. Što je broj veći to je veća tendencija erozivnog gorenja.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Nekad davno dok smo to radili sa Log tablicama nekako bi prvi da prošli kriterij Pobedonosceva , a onda bi nas drugi dan dočekalo prokletstvo Ciolkovskog , i onda treći dan Pobedonoscev i tako u krug mjesecima. Onda kad pomislimo da smo pokupili svu pamet ovog svijeta, odemo u Vitez na probni stol i tamo stvar grune. Mr. Green , a bili smo mladi puni energije, a bio je i dobar Travnićki sir usput , a pala je i koja janjetina onako usput , i konobarica kao kolateralna žrtva Zaljubljen

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5386

S-13T 122mm



Slobodno sa svih strana goreća šaška, masa goriva 16kg, gorivo marke BNK

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 765 korisnika na forumu :: 5 registrovanih, 0 sakrivenih i 760 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: goxin, MilosKop, Nemanja.M, simazr, yrraf