|
Poslao: 06 Feb 2012 16:49
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24148
|
Citat:The Real Reasons for Rafale’s Indian Victory
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 06 Feb 2012 19:27
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 37328
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Feb 2012 21:55
|
offline
- Pridružio: 25 Dec 2007
- Poruke: 1098
|
Da li neko može da kaže koliko je nos Rafala manji/veći/isti u odnosu na naš NA. Ovo pitam zato što je bilo reči da Rafal može da nosi radar koji nije mnogo velik po gabaritima, tj. nije veći od onoga koji nosi Gripen. A kako je NA jednomotorna varijanta Rafala, logično je da ne bi trebao da ima dimenzije nosa (i gabarite radara) koji je mnogo manji (ukoliko uopšte) od nosa Rafala. To praktično znači da bi i NA i Rafal nosili isti radar.
Inače se i vizuelno vidi da nos Rafala nije veliki u odnosu na konstrukciju, za razliku od npr. EF-a koji ima nos koji je vizuelno "velik" u odnosu na ostalu konstruciju aviona tj. zmaj.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Feb 2012 23:58
|
offline
- Toni

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jun 2008
- Poruke: 32642
|
55 cm je precnik kod Rafala. Dosta je radar napred. Ispred FSO.
Gripen/NG 60 cm precnik
E to su cifre koje se vrte.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Feb 2012 00:20
|
offline
- Pridružio: 23 Okt 2010
- Poruke: 1260
|
Koliko je meni poznato, jedan od razloga za manji nos kod Rafala je sletanje na nosac aviona.
Delta krilo je poznato po vecim brzinama pri sletanju, pa je neophodno da se poveca napadni ugao, sto sa svoje strane smanjuje vidljivost "preko nosa", a svi znamo koliko je bitno da pilot ima dobru preglednost pri sletanju na nosac.
Kanari u velikoj meri olaksavaju sletanje, jer povecavaju ukupni uzgon i kontrolu na vecim napadnim uglovima, sto omogucava manje prilazne brzine.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Feb 2012 14:04
|
offline
- Toni

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jun 2008
- Poruke: 32642
|
Britanci smanjuju cenu paketa
Citat:
"I will be discussing with our partners what we do next. In my view, all options are on the table," BAE Chief Executive Ian King was quoted by the FT as saying.
Citat:The FT cited King as saying BAE was considering reducing the price of the Typhoon, but needed to consult with its partners in Germany, Italy and Spain on the best options open.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ali BAE nije vodio nadmetanje nego Nemci, mozda su im ipak prepustili kako su trazili...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Feb 2012 19:23
|
offline
- dejina811
- Počasni građanin
- Pridružio: 06 Okt 2008
- Poruke: 701
- Gde živiš: tu, u kraju
|
setili se da koriguju cenu kad je gotovo... isto mogu i francuzi onda sa rafalom.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Feb 2012 21:09
|
offline
- S-lash
- Legendarni građanin
- Pridružio: 09 Apr 2008
- Poruke: 4960
- Gde živiš: Slovenija
|
i to su i napravili kod svicarskog izbora
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Feb 2012 19:36
|
offline
- Pridružio: 25 Dec 2007
- Poruke: 1098
|
TOP GUN ::55 cm je precnik kod Rafala. Dosta je radar napred. Ispred FSO.
Gripen/NG 60 cm precnik
E to su cifre koje se vrte. Hvala na informacijama, bilo bi zanimljivo da se ove cifre porede sa onim što ima EF, i naravno uporede dometi i kvalitet radara.
U aposlutno smislu, tj. ne ulazeći u razloge opravdanosti smanjegog nosa Rafala, mislim da je ovo mana i to vrlo ozbiljna. Ispade da bi naš zlehudi NA imao maltene isti radar kao Rafal, a Gripen ima čak i nešto veći (što znači verovatno i veći domet)!!
Čudno mi je da (koliko znam) ovaj tender služi da Indijci zamene MiG-21 sa novim avionom, pri čemu je poznato da je MiG-21 pravljen za veće visine. Delta krilo i turbomlazni motor, a i filozofija projektovanja lovaca onog vremena (leteti što brže) ide tom zaključku u prilog. Ispade da ga Indijci menaju sa avionom koji je sporiji (što je minus za lovca: samo 1,8M) i koji se bolje ponaša na malim nego na većim visinama. Moguće je da je to usled aerodinamičke koncepcije, kanar koji je blizu krila za razliku od EF koji ima kanar dalje od krila. Valjda bi neko sa foruma mogao da objasni tu razliku.
Inače su te osobine koje ima EF, tj. izraženije lovačke osobine, ono što bi nama više odgovaralo nego li ono što nudi Rafal ("višenamanskost"). Po našim zvaničnim dokumentima (a ja ne znam da su se oni menjali) mi ćemo do daljeg da imamo lovačko-bombardersku eskadrilu pa bi se on odlično uklopio sa našim G-4/J-22.
|
|
|
|
|
|