Obrenovići protiv Karađorđevića...i obratno.

3

Obrenovići protiv Karađorđevića...i obratno.

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Eutropije ::
P.S.
Gama, lepo si uočio podelu na fakultetima. Ona je skrivena od očiju šire javnosti, ali je prisutna i permanentna. Ne slažem se u potpunosti sa tvojim tumačenjem razloga pipadnosti jednoj ili drugoj struji, ali dobro - ti to tako vidiš.
Jesi li diplomirao?


Slazem se da je skriveno od ociju javnosti. Mogao bih uslovno da kazem: podele na dinastije mnogo su izrazenije na fakultetu nego medju obicnim narodom kome je izvor informacija wikipedija, RTS1, komsija ili neka "mudra" glava na tribinama i partijskim skupovima.
Narod se deli po nekom sistemu (npr. oslobodioci/pregovaraci, diktatori/demokrate, Srbi/Jugosloveni, za Austrijance-katolike/za Ruse-bracu pravoslavce, zatrli nas/dobri su bili i dr.), dok profesori ulaze u sustinu stvari tako da podela nije ono samo pro et contra vec mnogo dublje, a od toga nekad zna zestoko da zaboli glava.
Nazalost, dinasticke podele na fakultetu nekad imaju negativne posledice, narocito kada studenti odgovaraju na ispitu. Zbog toga balansiraju u izlaganju sto po meni nije ni eticki za istoricara (objektivnost) niti metodoloski (precutkivanje nekih istorijskih cinjenica) ispravno. Tako se na ispitu nekad velicaju Karadjordjevici, a nekad Obrenovici (u veci deo slucaja, odokativna procena 70-80%).
Ovim sam hteo da kazem samo kako jedna "zasterela" podela (kako su tvrdili pristalice Karadjordjevica) ustvari nikada nije ni prestajala i da i posle 110 godina od nestanka jedne dinastije, tekovine te dinastije zive i imaju svoje sledbenike.

Sta je sustina podele na fakultetu nije mi bas najjasnije s obzirom na to da sam se uvek drzao po strani, van "trendova" (ko je za koju dinastiju/partiju). Vise sam ja za "nesvrstane" Ziveli .

P.S: Diplomirao, sad sam na masteru.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • istoričar
  • Pridružio: 27 Dec 2011
  • Poruke: 688

Iskrene čestitke na diplomi!
Imaš pp (da ne širimo ovde temu o razlozima podele na fakultetima)



offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Eutropije ::Iskrene čestitke na diplomi!
Imaš pp (da ne širimo ovde temu o razlozima podele na fakultetima)

Di si bre Eutropije Very Happy nema te nigde, Crying or Very sad mora bre da će da poskupiš. Wink
Ziveli

offline
  • istoričar
  • Pridružio: 27 Dec 2011
  • Poruke: 688

ltcolonel ::
Di si bre Eutropije Very Happy nema te nigde, Crying or Very sad mora bre da će da poskupiš. Wink
Ziveli

"Eto mene, eto vas. Rat Turcima!!!" Wink

Pozdrav Nebojša, odavno mi se neko nije ovako obradovao Ziveli.Drago mi je što vidim da si ti još uvek na brojnom stanju.

A sad malo o temi.
Mislio sam da će ovde biti malo više polemike. Obećali su to svojim prisustvom poštovani Lička i Victoria, a nadao sam se i da će Šajkača dodati nešto više od proglašavanja ove teme komunističkom propagandom.
Hajd' kad neće niko onda ću ja.

Sukob dve dinastije odredio je sudbinu Srbije. Nekada je on tinjao, nekada bi se taj plamen razbuktao, ali je činjenica da je sukob oličen u nasilnim svrgavanjima i atentatima uvek postojao. Miloša i Mihaila svrgnuo je Aleksandar, njega (opet) Miloš, pa (opet) Mihailo koji je ovaj put bio ubijen u zaveri (definitivno rešenje problema sa stalnim vraćanjem na presto) u kojoj je konkurentska dinastija imala nimalo zanemarljivu ulogu. Zatim dolazi Milan koji je prisiljen na abdikaciju, pa Aleksandar posle koga dolazi Petar pripadnik dinastije koja o prevratu i planiranom ubistvu "nije imala pojma"("Koštunica sindrom" vuče korene od tada)... Kod nas dinastija i njena nepromenjivost nikada nije bila stalna kategorija što je zapravo po definiciji razlog rojalista zašto monarhija ima prednost nad republikom. Stabilnost, trajnost i apolitičnost. U srpskim uslovima sve ove prednosti izgubile su se u decenijama manje ili više krvavih međudinastičkih sukoba u koje je bila uvučena cela Srbija. Nijedna dinastija nije bila ni apolitična - Karađorđevići miljenici radikala (i obratno), Obrenovići naprednjaka (i obratno, naravno). Posredno se tako očitavaju i neki generalni pravci spoljne politike dve dinastije. Karađorđevići su se vezivali za Rusiju (istok), Obrenovići za Austrougarsku (zapad), Karađorđevićima je prioritet nacionalna politika, Obrenovićima modernizacija. Ovom obrnutom kumulativnom generalizacijom pravaca različiti dinastičkih politika dolazimo do rodonačelnika dinastija - Miloša i Karađorđa. Njih dvojica su zapravo odredili osnovne pravce i političke ideje svojih naslednika.
O tome kasnije, ako bude zainteresovanih za raspravu.

Samo ovo da dodam:
6.lickadivizija :: Knez Milos je dosao na vlast 1815. godine i vec do 1817. on je skrsio sve svoje politicke protivnike (Petar Moler, Pavle Cukic, arhimandrit Melentije itd.)
Sa dobrim delom tvog posta mogu da se složim, ali sa ovim ne. Zapravo, tvoje zapažanje je tačno, ali ono implicira da je Karađorđe bio drugačiji. Po surovosti obračunavanja sa političkim protivnicima Miloš i Karađorđe su "od istog kalupa ispali". Seti se Teodosija Marićevića, Petra Dobrinjca, Milenka Stojkovića... o Karađorđevom ocu i bratu ne bih ovom prilikom jer njih nije ubio zbog političkih neslaganja nego iz drugih razloga (zato ne govorim ni o Mladenu Milovanoviću, ni o Luki Lazareviću koji su od Karađorđeve ruke stradali zbog kukavičluka)

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25681
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Свака част! Види се да је факултет утицао на тебе...Wink

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 401

Ja bi malo o dilemi monarhija ili republika ... ako može.

Izvorni pojam monarha podrazumjeva vlast koja nije vezana zakonima, odnosno vlast, koja je poslije Boga najviša ili, kako to lijepo Boden kaže, radi se o vlasti koja svoje edikte i naredbe završava sa: jer tako nam se htjelo i time pokazuje da svi zakoni, iako utemeljeni možda i na dobrim razlozima, ipak zavise samo i isključivo od volje Njegovog Kraljevskog Veličanstva.

Kraj ovakvog shvatanja suvereniteta, čiji je nosilac iracionalno zasnovani dvonožni plavokrvni autoritet (iracionalni zato, jer vlada po milosti božjoj) proglašen je prosvjetiteljskim postulatom u kojem se traži da se svaki autoritet umno mora opravdati.

Monarhijska vlast se umno nije mogla opravdati. Od kraja 18. v. to su sa svojim stvarno gigantskim intelektualnim potencijalom pokušavali manje ili više otvoreno svi tradicionalni i konzervativni mislioci, ali što ne ide, ne ide.

Pošto je prosvjetiteljski princip, u kojem se tvrdi da nijedan čovjek nema od prirode pravo da zapovjeda drugom čovjeku, trijumfovao i pošto je prihvaćeno da se autoritet (vlast) može konstituisati ili (ilegitimno) nasiljem ili (legitimno) društvenim ugovorom, monarhiji nije preostalo ništa drugo nego da se prilagodi.

Tako su vremenom sve monarhije, izvršivši neku vrstu harakirija, postale ustavne i parlamentarne. Ali to jednostavno nije više to ... to više nije monarhija u onom originalnom smislu.
Parlamentarna monarhija je u suštini oksimoron, ona je feudalno-liberalni bastard, puka poslušna transmisija narodnog predstavništva sa protokolorno-karitativnim funkcijama i sa utjehom cermonijalnog kiča, celebrity statusa i stalne inspiracije žute štampe.
Današnji monarsi su simpatični istorijski reziduumi i neka vrsta živog kulturnog dobra.

Monarh je po definiciji monarh samo ako vlada, ako ne vlada, on ne da nije vrijedan neke političke borbe, nego nije vrijedan ni pisanja o njemu.

offline
  • istoričar
  • Pridružio: 27 Dec 2011
  • Poruke: 688

Okuplja se društvo staro...

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 401

Jako mi je drago opet čitati te.

offline
  • istoričar
  • Pridružio: 27 Dec 2011
  • Poruke: 688

Zadovoljstvo je obostrano.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Eutropije :: Po surovosti obračunavanja sa političkim protivnicima Miloš i Karađorđe su "od istog kalupa ispali".
Posto se ovde istorija uci preko TV serija, da citiram kneza Milosa iz "Vuka Karadzica:"Lazes, Vuce, lazes, svi dobro znamo da sa Crnim nije bilo puno price, rec-dve pa o kuburu".
Eutropije ::
Seti se Teodosija Marićevića, Petra Dobrinjca, Milenka Stojkovića... o Karađorđevom ocu i bratu ne bih ovom prilikom jer njih nije ubio zbog političkih neslaganja nego iz drugih razloga (zato ne govorim ni o Mladenu Milovanoviću, ni o Luki Lazareviću koji su od Karađorđeve ruke stradali zbog kukavičluka)

Zar nije Mladen Milovanovic bio Karadjordjev covek koga je knez Milos ubio kasnije, po povratku iz emigracije?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 525 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 1 sakriven i 514 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, dragoljub11987, Kenanjoz, kybonacci, mikki jons, MilosKop, Mixelotti, opt1, saputnik plavetnila, Shilok