offline
- 037
- Super građanin
- Pridružio: 30 Dec 2011
- Poruke: 1091
- Gde živiš: Kruševac
|
@ awathorn
Onda i ja zahvaljujem! I na ispravci!
- I meni su nijanse koje je Grujić odabrao bile malo neobične, valjda je barem ovde uradio neko ozbiljnije istraživanje prilikom izbora istih... Ima li neko podatke o ovome? Nijanse sa predloga iz 2010. deluju manje živo, nekako “zagasitije“ od ranijih. Ako se neko seća, slično se desilo i posle skidanja petokrake sa zastave kada su prve čiste trobojke na institucijama delovale kao da je u sredini umesto plave neka ljubičasta! To je brzo ispravljeno.
- Inače, boje se tek odnedavno standardizuju u velikom broju zemalja, mada su uglavnom sve prećutnim dogovorom koristile neke svoje specifične nijanse kojih su se držale više ili manje dosledno uprkos nedostatku formalnog propisa (npr. nijanse plave u Holandiji, svetlo plave u Luksemburgu, zelene u Irskoj...). Neke zemlje dozvoljavaju da bilo koja varijanta propisane boje može biti na njihovoj zastavi – primer za to je bila Velika Britanija sve do (mislim) 2002. kada su pokrenute neke inicijative za standardizovanje, za koje nisam siguran da su i zvanično usvojene (ako je verovati Vikipediji – izgleda da jesu).
-----------------------------------
awathorn:
Сад ће бити занимљиво, да ли ће његову изведбу задржати у новом решењу. Да ли ће ревидирати само грб и у којој мери (тј.да ли ће га вратити на стање из 2004. или ће урадити нови цртеж на основу Краловог - што би била далеко боља опција и да ли ће исправљати неке ситне недостатке итд) или се рад комисије односи и на заставе.
-----------------------------------
U potpunosti se slažem! Stoji i većina primedbi za verziju iz 2004. godine. To je trebalo i ranije uraditi
- U vezi broja pera – treba imati u vidu da je primerak Kralovog emblazona koji često vidimo urađen tehnikom kombinovane šrafure i zato deluje tamno. Kada se novi uradi biće u boji, bez ikakvog šrafiranja, te će sve doći na svoje. Moram da primetim da je mnoštvo prikaza koje smo do sada viđali urađeno na nesrazmeran, nevektorski način, te je zato često orao delovao tamno, prenatrpano. Kao da su ih crtali u Autokedu, odredili širinu linija za sve veličine i to je to! Pedantna digitalizacija će izgledati besprekorno.
- Evo zadovoljavajućeg primera kako bi se to moglo/trebalo izvesti. Grb Austrije, takođe Kralovo delo, originalna skica i savremeno viđenje iste. To je autor predloga iz 2010. trebao da uradi! Ovde se uprkos većem broju sitnih promena vidi da se radi o standardizaciji i replici osnovnog predloška, a ne o izradi novog! Primetićete dopunu blazona – posle 1945. je dodat lanac kidan kandžama, simbol oslobođenja.
Grb Austrije - Kralov predlog 1919/1920. godine.
Grb Austrije.
Izvedba koju koristi austrijska vlada.
@ cinoeye
-Mislim da ovde treba staviti izvesne ograde. Treba imati u vidu da su neke od tih zemalja imaju praktično iste osnove zastave i da su grbovi primenjeni iz praktičnih razloga, zbog lakšeg razlikovanja. Tako Holandija, Luksemburg, Hrvatska i Paragvaj imaju crveno-belo-plavu, zavisne britanske teritorije imaju istu osnovu, Čad, Rumunija i Moldavija se reversno razlikuju samo po srazmeri, zatim Egipat, Irak, Jemen i Sirija imaju crno-belo-crvenu osnovu, Mađarska i Tadžikistan crveno-belo-zelenu, Iran, i Somalilend zeleno-belo-crvenu, Argentina, Nikaragva i Honduras plavo-belo-plavu... gotovo da je teško naći potpuno autentičan redosled. Mi ga imamo.
Zastave Paragvaja, Holandije, Hrvatske i Luksemburga.
Rumunija, Čad i moldavija. Sve reversno.
Sirija, Egipat, Irak i Jemen.
Nikaragva, Argentina i Honduras.
-Naša je trobojka jedinstvena (ako izuzmemo jednu argentinsku provinciju od 2008.) i baštinimo je zajedno sa Srpskom, što verujem nikome ne predstavlja problem.
-Zvanično postavljanje grba na trobojku u vreme kneza Miloša treba posmatrati i kroz prizmu tadašnjih političkih i državnih interesa, kada je kroz zastavu trebalo nekako ozvaničiti i grb - ovo zbog poznatog stanja u kom je Porta nameravala da dozvoli zastavu Srbiji, ali ne i grb. U praksi, koliko je poznato, se uz manji broj formalnih zastava sa grbom (i to ne dogovorenim grbom!) koristila uglavnom obična trobojka.
-Slovenci su imali nesreću da jedna toliko poznatija zemlja kao što je Rusija za svoju zastavu uzme trobojku koja je u Sloveniji predviđena kao narodna. Ipak, gore je bilo Slovacima koji su belo-plavo-crvenu čistu trobojku koristili kao svoju zastavu (i državnu) od 1990. do 1992. godine, dakle pre Rusa koji su to de fakto učinili 1991. a ozakonili 1993. godine.
Evo naše trobojke u bojama iz 2004. godine.
@ kNikS
Dvoglavi orlovi i ukršteno hrastovo lišće na obrubu ogrtača grba Srbije (ne Kraljevine Jugoslavije) se pripisuju Acoviću, što ni on ne krije. Zvanično ih je on prvi primenio 1987. godine u jednom od svojih viđenja Kralovog rešenja – sa time se slažu naši heraldičari – te se takav grb često naziva Acovićevom izvedbom Kralovog, bez obzira na to ko je formalno autor rešenja iz 2004. godine.
Iako bih se ja radije držao originala, bilo bi interesantno da neko kaže zašto su rečeni orlovi zlatni, a ne srebrni.
|