Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

568

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

offline
  • Pridružio: 24 Nov 2015
  • Poruke: 98

bojank ::
/ da moze da opremi 300 do 500 000 novih vojnika /
Veoma upitno.

moze li neki konkretan dokaz?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Mar 2022
  • Poruke: 4727

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

"Evo moje interpretacije situacije u smjeru Kupjanska. Trenutno je izuzetno kritično za Ukrajinu.

Istočni Kupjansk je pao. Ruske snage su se ušančile u istočnoj Kivšarivki i bore se za tamošnje nebodere. Zauzele su Kučerivku, veći dio Petropavlivke, veći dio Kurilivke te ulaze u Kupjansk-Vuzlovy i Hluškivku.

Ruske snage također napreduju zapadno od rijeke Oskil. Ponovno su zauzele središnju gradsku bolnicu i obližnje blokove, ponovno ušle u Radkivku s istoka, ponovno zauzele dijelove Kindrašivke i obližnja šumovita područja te se probijaju do autoceste iz Kindrašivke.

Veliki dio ukrajinskih formacija ušančenih istočno od rijeke Oskil zapravo je bez kopnene logistike i opskrbljuju se bespilotnim letjelicama. Čak ni kopnene dronove ovdje ne mogu djelovati. Kada pokušaju povući se, najvjerojatnije će to biti kroz sive zone, a ne kroz koridore pod kontrolom Ukrajine."

Kupjansk, se ozbiljno ljulja.



offline
  • sap 
  • Super građanin
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1377

Заависи од нивоа опремљености.
По систему ,,ратник,,сигурно да не може да опреми 2М војника.То не може нико.
Зато постоје нивои опремљености по приоритету.
То је најмањи проблем у свему.
Кад би дигли толику војску били би и опремљени.

online
  • Pridružio: 30 Jun 2020
  • Poruke: 177

ДрагославС,
Пошто сам и сам био војно лице и имао сам прилику да сарађујем са колегама. Где је разлика и основ моје тврдње да ми нисмо ни близу искусили оно што су они. Прво наша земља је мала и плодна и буквално свако има неког на селу, другим речима ми барем нисмо били гладни. А код њих... Удаљени гарнизони по недођијама и јаловим равницама и забитима где живе и војна лица и њихове породице, а храна и новац не долазе месецима због краха целог система. Па сам тако чуо причу да су у околини Чите ишли организовано да скупљају бобице да би се прехранили, и војници и старешине и њихова деца. Значи једна општа глад и немаштина. А код нас је било и рођака у иностранству и рођака на селу, могао је обичан човек некако да се снађе. Има ту још епизода и прича, али они лично не гледају на то као на неку трагедију, било па прошло.

online
  • Pridružio: 21 Jun 2016
  • Poruke: 810

Ukri dronom oštećuju železnički most koji prelazi na Krim iz hers. oblasti, zatim gađaju ekipu za popravku, zatim uništavaju most:

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Satelitski snimci oštećene/uništene inf. na Krimu prethidnih dana:

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Železnički most u kopnenom delu Krima uništen:

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Gađaju i termoelektranu na Krimu:

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Uglavnom, pored nestašice goriva "smeše" se i nestašice struje na Krimu....

online
  • Pridružio: 22 Feb 2025
  • Poruke: 35

bojank ::
Ne obavezno. Primera je puno - Nemci u prvom delu 2.s.r., Izraelci u 6 dnevnom ratu i Libanu 1982 itd.


Moj upis se odnosio na opšte pravilo pozicionog ratovanja između (u tom momentu I na tom dijelu ratišta) približno istih protivnika dok ti navodiš izuzetke (blickrigove) u kojima je napadač ostvario značajnu asimetričnu prednost (iznenađenje, vazdušna nadmoć, bolja obuka i komandovanje, bolja pokretljivost) i praktično razbio protivnički sistem odbrane prije nego što je došlo do dugotrajnog iscrpljivanja.
Ne proturječim ti, mislim da smo obojica djelimično u pravu, samo što govorimo o različitim nivoima analize.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22275

mocnijogurt ::...
moze li neki konkretan dokaz?


Cinjenicu da dobrovoljci kupuju svoju opremu jer nekih stvari jednostavno nema? Da optiku/refleksni nisan za pusku u 99% slucajeva moras sam da kupis? Da "match" municiju za SP kupuju sami? Da uniforme najcesce takodje kupuju sami? Da pribore prve pomoci kupujes sam?
Bukvalno kada potpises ugovor drzava ti da neke pare po principu "snadji se druze" jer nisu u stanju naprave normalan lanac snabdevanja regularnim tokovima.

Jeste, mogu da im svima daju pusku i celicni slem i mozda se jos nadje nesto iz sovjetskog vremena. Torbica za RAP verovatno ima koji nisu istrulile. Vec sa PKM-ovima je nestasica (ne zezam), fali redeika za mitraljeze* (zbog toga imamo DP-ove u PVO i slicnom). Uniforme... i dalje hapse ljude koji su uzeli pare za uniforme a nisu ih isporucili, ali isto tako nema novog standardizovanog resenja.

Jbg, moras nekada osim EPP kanala procitati sta pisu i ucesnici SVO.

*Zbog "jedan redenik moze da se koristi 100 puta" i na osnovu toga su nabavljani. A u ratu potrosnja redenika ogromna. A za razliku od "mrskog zapada" mitraljeska municija ne dolazi nanizana u redenike pa kada dobijes municiju snalazi se kako znas i umes...

offline
  • Pridružio: 08 Maj 2011
  • Poruke: 288
  • Gde živiš: bg

milan47 ::ДрагославС,
Пошто сам и сам био војно лице и имао сам прилику да сарађујем са колегама. Где је разлика и основ моје тврдње да ми нисмо ни близу искусили оно што су они. Прво наша земља је мала и плодна и буквално свако има неког на селу, другим речима ми барем нисмо били гладни. А код њих... Удаљени гарнизони по недођијама и јаловим равницама и забитима где живе и војна лица и њихове породице, а храна и новац не долазе месецима због краха целог система. Па сам тако чуо причу да су у околини Чите ишли организовано да скупљају бобице да би се прехранили, и војници и старешине и њихова деца. Значи једна општа глад и немаштина. А код нас је било и рођака у иностранству и рођака на селу, могао је обичан човек некако да се снађе. Има ту још епизода и прича, али они лично не гледају на то као на неку трагедију, било па прошло.


Сећам се једне вести из 90-их која ми је тада деловала шокантно. Дистрибуција искључила струју касарни, па је старшиј лејтенант дошао наоружан са групом војника и рекао им да се не зајебавају и укључе струју. Послушали су га.

----
ВИ потврдила квалитет моје меморије Smile


offline
  • Pridružio: 25 Maj 2025
  • Poruke: 73

"Uglavnom, pored nestašice goriva "smeše" se i nestašice struje na Krimu.... "

Ne, ne smiješe se nego su već na snazi

MRAK

online
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 3322

sap ::Заависи од нивоа опремљености.
По систему ,,ратник,,сигурно да не може да опреми 2М војника.То не може нико.
Зато постоје нивои опремљености по приоритету.
То је најмањи проблем у свему.
Кад би дигли толику војску били би и опремљени.
Ovo je suština. Ti prioriteti moraju se uzeti u obzir. Niko na svetu nema čarobni štapić kojim bi mahnuo i očas posla opremio predimenzioniranu ratnu vojsku. Setimo se samo šarenila opreme čak i kod Amerikanaca, kad su kretali u prvi zalivski rat, pa čak i u sledeći. Setimo se i mosinki koje su deljene novomobilisanima u SVO pa se kasnije ispostavilo da je to bila nekakva obuka ili šta već, svakako ne oružje za masovnu upotrebu u borbenim jedinicama na frontu. Obrađivano je to ovde na temi. Kao i ovo što pominje @bojank:
bojank ::I da ih opremi cime tacno? Treba li ponovo da stavljam slike sudanskih i iranskih borbenih prsluka ili starih metalnih slemova kojim je opreman onaj talas mobilizacije?To me je podsetilo na neki video, na koji sam davno naleteo, a na kojem američki vojnik (u Iraku 2003, ako se dobro sećam) pokazuje svoj borbeni prsluk "made in vietnam". Mr. Green
Pokušao sam taj video da nađem (brzom pretragom jer nemam vremena za više) ali nisam uspeo. Umesto toga natrčao sam na tzv "berry amendment", američki propis po kojem se u vojnim nabavkama daje prednost domaćim proizvođačima. Ali kvote se izgleda određuju svake godine, ulaze u bilateralne trgovinske ugovore, pa otud i poneki vijetnamski prsluk i poneki komad odeće i obuće u američkoj vojsci (i šire na zapadu). Slično je sa sudanskim prslucima u Rusa. Sudan, Iran i ko zna još koliko zemalja, kupuju rusku opremu. Deo se plaća kešom a deo robom. Korisniku, u ovom slučaju Rusiji, ta roba nije neophodna ali dobro dođe da se ne raubuju domaći kapaciteti a i da se potpomogne ekonomija prijateljskih zemalja. Ništa novo, to svi rade. Većina te opreme završi u centrima za obuku ili u teritorijalnim jedinicama a ponešto zaluta i na prvu liniju. Ili i ne zaluta, ako valja.

Poenta je da ne treba žuriti sa zaključcima. Ako se izvadi iz konteksta sve se može tumačiti i na ovaj i na onaj način. I onda kreće svađa, jesu li (ovi ili oni) nesposobni paceri ili su nedokučivi planeri. A istina je mnogo prozičnija od tih ekstremnih prikaza: postoje prioriteti, ratna ekonomija ima svoju dinamiku i svoju inerciju a i vojska kao institucija ima svoje ludosti. Svaka vojska, manje ili više.

EDIT: zaboravio sam glavnu poentu, zbog koje i napisah sve ovo! Ako gledamo opremanje kao bitan parametar u proceni razvoja situacije (što i jeste) onda se treba fokusirati na najvažnije, u skladu sa doktrinama učesnika u sukobu. Primer su Izrael i Iran. Tamo je manje bitno koliko imaju prsluka i tenkova, bitnije je koliko je kome ostalo kojih raketa, posle prve razmene vatre. Takav je taj rat.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 8454 korisnika na forumu :: 80 registrovanih, 8 sakrivenih i 8366 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ailton, AirSremac, Alexandar-1973, ALEXV, Apok, Asteker, bojan_t, BOXRR, Cicumile, Cirkon, dejan.7951, Desmond, Dixtrix, djboj, DonRumataEstorski, doom83, dusan.l, dushan, Dvojac005, Džekson, ekipo26, esko_hz, Foxdie, Glavonja049, goran.vvv, GrammaticalAnalysis, Igritelj, Ivanmateja, Jaz, Jeremija98, Kalem, kapela, Kenanjoz, Khalid ibn al-Walid, Klonfer83, konstruktor, kunktator, leopard83, Litostroton, lord sir giga, Mae, Makarid, medaTT, mercedesamg, Milan A. Nikolic, milan47, milos.cbr, MiroslavD, mm1811, Mrav Obrad, Natuzzi, nemkea71, nenomir, nenooo, nesa1962, nevjerna beba, Niki2024, nobutado, OgnjenMitric, Pale2025, pein, pera bager, Pilence, raster12, Smiljkovich, Solunac na steroidima, Spinosa, Srky Boy, stefan95, stegonosa, TTN, uruk, vathra, Vatreni Zmaj, vobo, vrgudinac, Wehicle, ZlatniRez, zvomar