Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

565

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2025
  • Poruke: 76

bojank ::
Nije uporedivo jer je u oba rata imala saveznike bas na tom zapadu koji su vojno (i na druge nacine) doprinosili tim ratovima. Pogotovo 1812. nije uporediva ni pod stavkom razno.
.


1812. Наполеон на њих није повео само Французе, већ и 100 000 Пољака, 100 000 Нијемаца, буљук Италијана итд. Били су јасно војно јачи од Русије. Не би ни кретао, да није био увјерен у побједу. Говоримо о највећем војном генију у историји човјечанства.

1812. Русима буквално нико није помогао, били препуштени сами себи. Зато је народ поднио енормну жртву, због тактике спаљене земље, губитка економије итд. Значи тадашњи Руси су буквално сматрали да долази антихрист и да је то крај, такво је расположење било. А данас опуштено лупају "хаха" смајлије и форе и фазоне по коментарима, зато што им се може, јер је стомак пун. Ово је буквално први пут у 4 године да осјете рат. И то овакав рат. Који се досада удобно пратио из својих домова и што каже Јури Подољака "држали се палчеви за наше момке".

Можда је грешка власти била управо у томе што је толико подилазила оучвању расположења и стандарда плебса. Да ли из страха од побуна или шта већ, не знам. Ако је Русија пред колапсом сад кад је генерално народ тек почео на својој кожи нешто да осјети, онда вала нека и пропадну. Ми смо 90-их правили свијеће од кромпира јер није било ни воштаних ни парафинских, матер једне седмице направи неки колач од онога што се затекло у кући, друге седмице комшиница, кифле се нису куповале јер су буквално сматране луксузом, гледао си како их једу дјеца оних "што су се снашли", лопте се шутале пробушене, патике се изношене наслеђивале од старијег брата/сестре, отац гаси ауто низбрдо да уштеди бензина... и сад треба да се хватам за главу што Руси послије 4 године уводе рестрикције бензина и почињу да схватају да се са њиховом државом нешто дешава.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 22 Feb 2025
  • Poruke: 33

Shinobi ::Lavrov:

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


Ovde je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio da Rusija ne želi vjerovati da je sastanak na Aljasci bio osmišljen kako bi se Kijevu kupilo vrijeme za novo naoružavanje, ali da dosadašnji razvoj događaja, prema njegovim riječima, budi takve sumnje?!

Ako se vratimo nekoliko godina unazad, podsjetit ćemo se da su bivša njemačka kancelarka Angela Merkel i drugi zapadni zvaničnici naknadno govorili kako su Minski sporazumi, između ostalog, Ukrajini dali vrijeme da ojača svoje vojne sposobnosti.

Putin je takođe izjavio da je nacrt Istanbulskog sporazuma bio usaglašen 15. aprila 2022. godine te da su mu pojedini evropski lideri, prema njegovim riječima, telefonom poručili da Ukrajina ne može potpisati mirovni sporazum "s pištoljem na čelu", odnosno dok se ruske snage nalaze u okolini Kijeva. Tvrdi da je nakon toga Rusija odlučila da povuče trupe iz tog područja.

Da li je riječ o pogrešnoj procjeni, naivnosti ili nečemu trećem, svako će zaključiti za sebe. Poslovica kaže: pametnog možeš zajebati jednom, naivnog dva puta a ni budalu više od tri puta. Nadam se da će Putin ovaj put izvući pouku.

Razumljiva je ogorčenost članova foruma na zadnje događaje jer je Rusija godinama projicirala sliku velike vojne sile i druge armije svijeta. Međutim, rat u Ukrajini je razotkrio niz slabosti koje su dotad bile manje vidljive. Od problema u komandovanju i logistici do posljedica korupcije i precijenjenih vojnih sposobnosti. Pokazalo se da dio moći koju je Moskva demonstrirala nije bio onoliko impresivan koliko se često predstavljalo.
Poređenja s vojnim i geopolitičkim uspjesima iz sovjetske ere nisu uopše relevantna. Tada je postojao moćni SSSR sa širokom mrežom saveznika i satelitskih država, dok se današnja Rusija suočava s daleko složenijim međunarodnim okruženjem i znatno skromnijim resursima za projekciju moći.
Od početka rata u Ukrajini ruska vanjska politika pretrpjela je niz ozbiljnih padova. Uticaj Moskve u mnogim postsovjetskim državama je nikakav, a politička previranja u zemljama poput Jermenije, koja se smatrala dijelom ruske sfere interesa, otvorila su pitanje dugoročne održivosti postojećih saveza i sigurnosnih aranžmana.
Istovremeno, vezujući svoju geopolitičku strategiju za rat u Ukrajini, krize u partnerskim državama poput Sirije, Venecuele i Irana, pokazale su granice ruskih mogućnosti. Moskva je maksimalno opteretila vlastite resurse i nema više prostora i kapaciteta za djelovanje na drugim međunarodnim frontovima. Situacija nije bajna. ali nije ni kraj svijeta.



offline
  • Pridružio: 28 Apr 2012
  • Poruke: 1727

Ako su i Sojgu i Putin toliko naivni da su verovali pricama sa Zapada u tim trenucima… nek obojica popiju po soljicu caja sa polonijumom 210

offline
  • Pridružio: 15 Maj 2019
  • Poruke: 1861

Citat:Што пре схватите да овде нема никакве стратегије, стратегијског планирања и неке доктрине и прихватите реалност на терену, биће вам лакше.
После годину дана од почетка СВО сам почео да рачунам у том правцу,нешто није било у реду...тако се рат неводи али то је сво није рат,...сво је била првих 7 дана и није успела а после тога је почео рат ,само нико није обавестио руски народ да је почо рат...кремљ га није обавестио,јер није планирао рат већ сво која је за 7 дана требала да одради своје а народ то ни да непримети и неосети такорећи....алу није и затим иде чиста инпровизација коју је русија добро водила и снашла се хендлујући регрутацију,економију и неузнемиравање московског круга двојке због мира у кући...недај боже неке побуне....али и противник се адаптирао(није украјина у питању,они су извођачи радова и за трошење),отежавао и развлачио руски напредак на фронту док нису нашли начин да деиндустриализују и демилитаризују русе и да им напипају круг двојке,дронирањем...сад да видимо нову адаптацију руја на то овог лета...

online
  • Pridružio: 24 Feb 2025
  • Poruke: 43

Svevide bojim se da ce po euro guze bit vrlo bolan nacin te nove adaptacije ruja a kojoj smo sve blize i blize

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1098 korisnika na forumu :: 88 registrovanih, 6 sakrivenih i 1004 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ailton, airliners, AK - 230, alex71, Ares12356, Asteker, Bane san, bbrasnjo3, boj.an, bojan_t, bokicacar, Bosnjo, bukefal, CHARLIE JA., Cicumile, Citalac, coaaco, darionis, dendrit86, Despot Đurađ, Draganeli, DrNeoCortex, Georgius, gorval, goxin, igorkozar83, Jager715510, joca83, jodzula, Kenanjoz, KizJ, klepesina, Kobrim, Konda, kozhedub, Lap720, Linda, Lucije Kvint, madza, Marko Marković, mercedesamg, Mercury, Metanoja, mist-mist, Mitch22, mixkax, Mrav Obrad, Neutral, nikolapetkovic, niksa517, nixos, Novakomp, pablojepao, pein, Permaldar, Pero, Petar25, Prašinar, PrincipL, proka89, Ran, raster12, Rok A Bit, royst33, rr559, skok, Srki98, stingD, SympathyForTheDevil, Szigetwar, Tanasko95, Tila Painen, tomo2, trajkoni018, Trpe Grozni, tubular, Tumansky, Tvrtko I, Ugljesa99, user24, Valter071, Vasilije Budović, Velizar Laro, Vlado82, zgoljo, Zorge, Zrcalo