Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

204

Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Posto se koliko toliko obradio kom .pult u kabini pravog Orkana ( nadam se da cemo naci sliku panela racunara- PEL koji nedostaje u kabini lansera u Kozari i isto tako pronaci slike pulta serijskih lansera radi poredjenja istih ) mogla bi se obraditi tematika kom .pulta u vozilu ZIL-135LM .Da li je i koliko prilagodjen konverziji lansera i postavljanjem lans. cevi kal.262 mm od Orkana .

Jos nesto smatram jako bitnim ,pored pitanja u vezi tempiranja upaljaca kod ovih lansera na ZIL a koje se kod pravog obavljalo sa kom. pulta u kabini FAP i preko onih tempirnih kutija na sektoru lans. cevi ispred kutije-lansera postavio bih pitanje u vezi aktiviranja AKR ( aerodinamicke kocnice rakete ) cime se odredjuje domet iste ...

Kako se to kod ovog konvertovanog lansera uopste obavlja ?

Dakle tempiranje , na zemlji preko tempirnika ,kutija tempirnika kojom rukuje tempirac , ili nakon ubacivanja rakete u lans. cev pa sa gornje strane sa vrha cevi ???

Zatim kom. pult i njegovi sklopovi u kabini ZIL i pitanje odredjivanja dometa rakete putem aktiviranja AKR i na koji nacin ...


Da ponovimo ..kod pravog Orkana

Citat:
Cevi su opremljene uređajima koji omogućavaju aktiviranje aerodinamičkih kočnica rakete, tempiranje upaljača i kontakt sa pripalama raketnog motora.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10336

Napisano: 22 Dec 2014 22:45

ray ban11 ::

Jos nesto smatram jako bitnim ,pored pitanja u vezi tempiranja upaljaca kod ovih lansera na ZIL a koje se kod pravog obavljalo sa kom. pulta u kabini FAP i preko onih tempirnih kutija na sektoru lans. cevi ispred kutije-lansera postavio bih pitanje u vezi aktiviranja AKR ( aerodinamicke kocnice rakete ) cime se odredjuje domet iste ...

Kako se to kod ovog konvertovanog lansera uopste obavlja ?



Pronadji onu sliku sa specifikacijama koju sam vise puta postavljao sad nemam vremena da je trazim, tamo pise Ziveli

Dopuna: 22 Dec 2014 22:52

nadjoh ga Smile


Aktiviranje AKR: Rucno kada je raketa u cevi Wink

Ne postoji nikakav komandni pult u kabini ZIL-a



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Odlicno, hvala Smile ... e sad jos da prodetaljisemo kojim alatom /opremom se to obavlja ...

Znaci nema kom. pulta .... hm ,sve rucno dakle ...

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10336

Cela posada se prilikom lansiranja nalazi van vozila, mislim da je isti slucaj i kod Uragana
Kod originalnog Orkana je posada bila u vozilu, pa je i komandni pult u vozilu

offline
  • Pridružio: 15 Nov 2009
  • Poruke: 760

fin ::@Majevica - nije loše. Je to tvoj rad? (Maya? Blender?)
Jesi imao model kamiona od pre negde ili je crtan od nule?


Све из почетка. Максон Ц4Д

Значи ,,притка,, ради код темпирања ракете на зилу... Боље да их врате на флак.

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6178

Bolje i takav,nego NIKAKAV.Stici ce i nesto bolje,ako se sve ne raznize!,pa nam nece trebati nista osim hamera.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Citat:





Sa druge strane ,slika velikog formata


online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Mr. Majevica ::Кад г-дин Ракеташ каже онда је то то. Него једно питање. Док сам радио овај модел живо ме је интересовало то ,,дизање,, ракете горе до ,,маказа,, или се и маказе спусте ? Има овдје још много тога да се дотјера. И ја мислим, а и видјели смо из праксе да је најбитнији лансер и ракете.

Jako si dobro "skinuo" neke detalje i to vrhunski nacrtao ponovno svaka ti čast .

Da bi lakše shvatili sve detalje, trebate lanser promatrati kao običnu auto dizalicu- kad radi u tom modu :

-dakle "dizalica " ima spuštene stabilizatore da se ne klati i da amortizeri ne trpe.

-mehanizam za davanje azimuta se u tom slučaju preko ručnog pulta koji je spojen kablom preko tipkala pokreće lijevo desno , kao i centralni stub svake auto dizalice. Ako su rakete istovarene u nekom jarku sa desne strane ceste onda se lansirna kutija okrene tako da je rep iznad jarka.

-Glavna ruka ( veliki crni hidraulički cilindar ) teleskopa izađe van oko 3 metra i na njemu je mehanizam sa škarama , u početnom položaju su škare okrenute prema dolje "na 6 sati ". Glavni teleskop je preko hidromotora okretan tako da se mehanizam škara može postaviti i na na "2 sata " i napuniti desnu gornju cijev , ili na "4 sata " i napuniti desnu donju cijev.

-Škare imaju dva položaja otvoreno i zatvoreno , kad su otvorene onda su podešene na razmak , odnosno radijus vanjskih cijevi lansera , kad su na položaju zatvoreno , onda su na manjem radijusu i tada su podešene za punjenje unutrašnjih cijevi lansera . Ta dva položaja škara se osiguravaju isto preko hidrauličkog sustava , dakljinskom komandom sa pulta .

-Malo hidrauličko vitlo ( slično je i na helikopterima ) podiže raketu sa zemlje , a kad je raketa jednom u zraku lako se s njom manipulira jer je " vezana" u težištu , a težište je označeno da se vidi iz aviona Mr. Green . Vitlo podiže raketu do škara koje imaju u sebi hvataljku koja preuzima tih 400 kila željeza i kemije.

Zaboravih reći da iz glavnog teleskopa izlazi još 3 metra pomoćni cilindar gurać ( kromirana štanga koja se vidi na fotkama) .

Kad je raketa podignuta i čvrsto stisnuta u hvataljci i kad su škare u položaju otvoreno glavna ruka se zakrene u položaj "2 sata" i počne uvlačiti raketu u desnu gornju vanjsku cijev , uvuče je do pola- do škara, tada hvataljika popušta , i škare se malo olabave , a dalje raketu ugura u lanser onaj cilindar gurać.

Sad se više ne sjećam detalja kako je napravljeno da pri tom naguravanju klin koji daje rotaciju raketi u cijevi pogodi žljeb na lanseru. Uvodnik u taj žlijeb je širok i lijepo profiliran tako da i čorav može pogoditi u njega , mislim da je to vezano uz onu oznaku težišta koje mora biti prema gore kad se raketa uzima na vitlo .

Sav taj posao je bio automatiziran i njega je obavljala centralna hidraulična jedinica , tu je bilo par pumpi mislim da je snaga toga bila 35 kW, u tom trenutku je to bio maksimum što se moglo napraviti. Već par godina kasnije je ostvaren napredak u primjeni proporcionalnih sustava u hidraulici , koji su omogućavali ubrzavanje pojedinih dugih operacija , izvlačenje i uvlačenje i slično .

Ali se i sa tom modernom hidraulikom 30 minuta nije moglo skinuti na 15 minuta , i upravo tih 30 minuta "stajanja" u nekoj jarugi je najkritičniji period u životu jednog lansera i njegove posade.

I upravo zbog tih 30 minuta su Iraćani tražili da vozila budu ista , da jednom ispražnjeno vozilo VPPR može biti mamac kako bi se sačuvalo lanser.

Mislim da je tu velika prednost Orkana u odnosu na ostale sustave , Uragan je morao imati na licu mjesta dva vozila u poznatom položaju za " parenje", jer nije mogao napuniti lanser sa zemlje, ili običnog kamiona ili traktorske prikolice.

Upravo taj karakterističan položaj dva kamiona je satelit mogao prepoznati i javiti lokaciju, tih godina kulminacije hladnoratovskog ludila ameri su sa satelita pratili takve situacije. Poznata je anegdota sa sovjetskom streteškom raketom koja se lansirala iz vagona , a u kompoziciji su morala biti tri vagona , raketa , oprema , i spavonica za posadu. Ameri su sa satelita pratili takve "trojke" koje stoje na nekom sporednom kolosjeku. A onda su nakon par godina praćenja skontali da rusi na željeznici imaju popust ako i cement i željezo i svinje transportiraju u "trojkama" . GUZ - Glavom U Zid

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

To u vezi sa nacinom punjenja jos tada( na taj nacin reseno ) cini mi se da je bilo komplikovano tj ipak malo poduza rabota ,nepotrebno dugacka rabota, jako kriticna u uslovima aposolutne vazdusne nadmoci protivnika kako smo komentarisali u vezi taktike upotrebe Orkana .

Skupljene slike faze punjenja lansera




Tih 30 min je ubitacno dugo ... iz odlomka o VPPR

Citat:Automobil za prevoz i pretovar raketa izveden je na bazi istog vozila kao i lansirno oruđe, s tim što kod ovog vozila nadgradnju čini tovarni sanduk kapaciteta 24 rakete u svojim pakovanjima (tri reda po sedam raketa, u četvrtom tri rakete i konzola dizalice), dizalica za pretovar raketa i čekrk za samoizvlačenje. U transportnom položaju se preko tovarnog sanduka postavljaju arnjevi i zaštitna cerada. Dizalica nosivosti od 500 daN (na maksimalnom kraku) do 1500 daN (na minimalnom kraku) smeštena je na prednjem delu tovarnog sanduka. Na prednjem delu vozila nalaze se dve stope koje obezbeđuju potrebnu stabilnost pri radu sa dizalicom. Posluga vozila se sastoji od dva člana i oni za 30 minuta mogu da utovare ili istovare 24 rakete.

Dakle prvo se dizalicom sa platforme VPPR uzima cilindricni kontejner sa raketom spusta na zemlju da bi onda raketa bila izvadjena iz cilindra i prihvacena opremom sa robotizovane teleskopske ruke iz lansera da bi tih 390 kila bilo podignuto i usmereno ka nekoj od cevi lansera .

Zar recimo nije moglo biti to reseno na taj nacin da se lanser puni direktno sa platforme VPPR tako sto bi dizalica uzela kontejner sa raketom privukla ga datoj cevi lansera a onda uz odredjenu tj potrebnu rotaciju ugurala raketu pravo iz kontejnera u odgovarajucu cev .Znaci bez potrebe bilo kakvog spustanja cilindara sa raketom na zemlju sto po meni bespotrebno trosi jako bitno vreme kao kritican faktor dejstva Orkana na vojistu .

Pri tom naravno u kutiji lansera onda ne bi bilo potrebe za onim teleskopskim punjacem vec bi se prostor mogao iskoristiti za ugradnju dodatnog broja lans.cevi ...

online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Naravno da su Vučur i ekipa prodiskutirali sve varijante , i da je ova usvojena zapravo niz kompromisa.

Mjesto punjenja lansera može biti i 500 kilometara daleko od zone djelovanja. Dakle postoji dosta mogućnosti za manevar u prostoru i vremenu , poanta je u toj igri skrivača , da protivnik nikad ne zna koje je vozilo lanser , jer njega treba loviti i uništiti, sva ostala vozila su nebitna. Lanser može i sam bez njih obaviti zadatak , naravno uz neke poteškoće , ali može.

Varijanta koju predlažeš traži postavljanje dva kamiona u točan položaj i onda opet dizalicom dizati rakete na neku platformu i sa nje ugurati rakete u lanser . Kod Uragana je tako napravljeno , ali su rakete kod njega gole, prethodno su u nekom skladištu izvađene iz sanduka i natovarene na transporter. Transporter i lanser se moraju ucicati u par centimetara , mislim da je to najgora varijanta koja se može zamisliti.

Mislim da je lakše zamaskirati, sakriti sam lanser pod nekim mostom ili dobrom štaglju i tamo ga napuniti , treba imati na umu koliko su to velika vozila i koliko im prostora i vremena treba za taj manevar , dok se ko kvočke namjeste u dobar položaj.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1337 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 2 sakrivenih i 1306 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksandarbl, Andrija357, Atomski čoban, Bane san, Bobrock1, Boris BM, Dorcolac, FileFinder, ILGromovnik, Ivica1102, janbo, kovinacc, kraJo, Lukaaa, Mi lao shu, MiroslavD, Panter, pein, raketaš, raptorsi, S2M, Sloven, Srky Boy, taz1cl, vasa.93, vladulns, wolf1, zlatkoa987, zlaya011