Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

379

Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4550

Slike upaljača UTE M87 su koliko vidim prilično retke. Imamo dve slike iz Aramisove kolekcije i još jednu za izložbe na Kalemeganu gde se vidi jedan kompletan upaljač sa žutom žvrljotinom i to je to. Aramisove slike ukazuju na prilikično drastične konstrukcione razlike po pitanju elektronike i njenog položaja u upaljaču. Upaljač srebrne boje sa tri štampane ploče u konusu tela upaljača a upalječ cigla crvene boje je sa nekih 6 okruglih štampanih ploča praktično pri dnu u samom telu.

Aramis:




Crveni sa žutim dodatkom:



Ako ne grešim crveni bi trebao biti UTE M87 ili ja fulam? I rekao bih da su na onom srebrnom "dunuli" kondenzatori.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

To bi trebalo porediti sa ovim prikazom UTE M-85B

Gargantua ::Kada smo kod već viđenih Iračkih slika i dokumenta koji je linkovan on poznaje samo jedan tip upaljača:



A na ovoj slici se ipak vidi nekakav špicasti vrh upaljača:


Ako je pitanje obrađeno metla.


Sudeci po ovom na gornjoj slici `aramis s` je M-85B a na donjoj je M-87 ?

Na ovoj slici sa 16 te str. se mislim nazire da pise ono M-85B i naravno ima prepoznatljive `kanale` na konusu i obrucu .

Arrow http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=780.....2mm_02.jpg



offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4550

Ono što se sa sigurnšću može uočiti su oznake TK i VK ostalo je dubioza.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Cini mi se da ima jos jedna slika na kojoj se jasnije vidi upravo ono UTE M-85B

...da prenesem foto galeriju slika sa 16 te str ( Vojni muzej Kalemegdan )

Citat:














Elektronski tempirni upaljac za otvaranje kasetne bojeve glave.



Vidi se da je upaljac M-85B stavljen na serijsku raketu za Irak iz 1988 i sluzi kao staticki eksponat ..Takodje na oplati vidimo oguljenu boju nanesenu kadmizacijom ..

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4550

Orkan viđen od Jane´s ammunition handbook 2002.



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Da izdvojim 2 zanimljiva komentara

Citat:
The LRSV M87 MRS features several advanced fire-control systems including a German video camera tracking system intended to track spotting rockets before the main salvo is fired.


i ovo

Citat:A 262 mm extended range rocket with a maximum range of 70,000 m was under development with the warhead capacity reduced to provide the space for an enlarged rocket motor. Its current status is unknown.

Kako je dokument iz 2002 g , navodi na to da je poznati `Jane`s` vec imao info o poboljsanoj varijanti rakete bilo one u Iraku ( Al Nida ) ili one u SRJ ( R-262mm ER )

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Izgleda da je sem sa onim okrnjenim lanserom i pratecim vozilima Orkana u `Kozari` bilo muljanja i sa raketama iz skladista `Krcmarice` pored BL .

Cikotić krije dokumenta o izvozu i uništavanju oružja


Citat:Dušanka Majkić je istakla da u ovom trenutku postoji stotinu hiljada komada naoružanja, oko 25.000 tona municije i minsko-eksplozivnih sredstava, kao i višak od 35.000 raketa i projektila i 60 raketa i raketnih glava „orkan“‘.
– Dokumenta o viškovima oružja ne smiju nositi oznaku tajnosti, jer je BiH dužna da upozna javnost na koji način postupa sa viškom naoružanja, a to pitanje je i uslov za Akcioni plan o članstvu u NATO – kazala je Majkićeva. Glas Srpske


Arrow http://www.capital.ba/cikotic-krije-dokumenta-o-izvozu-i-unistavanju-oruzja/

Bile u viskovima NVO a neprijavljene kao takve .. hm .Ipak su stranci sve uzeli ( tacno 56 kom ) i na kraju delaborisali u PRETIS i unistili na glamockom polju .

Inace rakete Orkana su mogle biti delaborisane i u Doboju ...

Citat:One of the best options for the AFBiH to get rid of unsafe and unstable
ammunitions is using the former VRS ammunition demilitarisation
centre TROM located in Doboj-Bare.22 Mainly founded as a military
ammunition repair and maintenance facility, the demilitarisation centre
focus had shifted towards the destruction of small arms ammunition,
mortar and artillery shells as well as rockets up to a calibre of 262 mm.



str 95

Arrow http://www.bundesheer.at/pdf_pool/publikationen/sm....._kauer.pdf

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4550

Jedan citat sa ranijih strana o UTE M87, kao malo podsećanje.



Citat:Elektronski tempirni upaljač UTE M87 ima opseg tempiranja od 5 do 160 sekundi sa korakom od 0,1 s.Tempiranje se vrši pomoću posebnog uređaja u cevi lansera, a proračunava se tako da se kasetna bojeva glava otvori na visini 800-1000 m iznad cilja. Podaci o tempiranju se zadržavaju u upaljaču 30 minuta, a moguća je i inaknadna izmena ovih podataka. Elektronski sklopovi upaljača napajaju se iz termalne baterije koja se automatski aktivira pri startu rakete.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Vidna razlika izmedju M-85B i M-87 je u poziciji te termalne baterije koja se kod M-87 nalazi u konusu upaljaca kao i nacinu ugradnje stampanih ploca .Kod M-85B su 3 kom u vertikalnom rasporedu dok kod M-87 5 ili koliko vec u horizontalnom .Nego sta je sa materijalom kojim se upaljac oblaze ,trebao bi biti neki otporan na visoke temperature koja nastaje u fazi penjanja ka stratosferi ( velika maks brzina rakete ).

Uz sve ovo i da ponovimo pitanje ..zasto se M-87 izradjivao u valjevskom Krusiku a ne kao ranije u SRB u slucaju M-85B ( valjda su bili i modeli M-85/A ? )

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Ostanimo kod konstatacije da je nastala cijela zbrka oko upaljača .
Na prvoj fotki sa sajmišta uletio je detalj na kom piše UTE M85 dalja ne vidim jasno ..
Na fotki sa Kalemegdana vidimo komad aluminija u vrhu upaljaća , osi Tk VK ne vidim ništa kao da su oznake brisane na fotki ili obrisane turpijom na upaljaću.

Na fotki iz Iraka vidimo da iz nosa viri šaraf , ekser , koji bi trebao nositi sam vrh upaljača .

Nije bio moj sektor odgovornosti pa se nisam ni bavio time , ali onako školski ...Upaljač koji ima hrpu elektronike ispod navoja bi trebao biti jednostavniji ... nižeg ranga po stupnju osiguranja , to bi trebao biti model 85 i on bi mogao proći u Iraku u ratnim uvjetima kad je bila frka pred Basrom pa je bilo daj što daš samo da odleti.




Jedini presjek kojeg imamo objavio je Aramis i tu je jasno vidljivo da je elektronika sva u obliku okruglih pločica i da se nalazi ispod navoja , termalna baterija je iznad navoja i mogla bi biti u onom aluminijskom vrhu , iako je na izložbenom taj vrh od plastike .


Očito je na sajmu izložena u presjeku neka modifikacija upaljača sa plastićnim nosom , a u naoružanju je bila sa aluminijskim nosom ( upitno je zašto na onoj Iračkoj fali sam nos )

Taj upaljać znači prepoznajemo po tom aluminijskom nosu i tri metalna i plastična prstena sivkaste boje .

Uplajč M87 bi trebao biti napredniji i višeg stupnja osiguranja , a to znači da na dnu upaljača mora biti neki mehanizam za osiguranje detonatora , a to upravo vidimo na presjeku kojeg je dao Aramis


Kod upaljača nižeg tehnološkog nivoa i nižeg stupnja osiguranja moguće je da dođe do eksplozije bojeve glave rakete u lanseru , u slučaju udara groma , požara ili pogotka gelera u upaljač , naime elektronika neće odraditi ako raketa nije tempirana i ako termalna baterija nije aktivirana , a nju aktivira sila ubrzanja rakete koju daje buster motor. Ali sama elektro kapisala odnosno detonator u vatri ili kod udara groma može grunuti i eto ti belaja .

Kod upaljača višeg tehnološkog nivoa i većeg stupnja osiguranja nije moguće da požar ili grom izazovu detonaciju bojeve glave u lanseru , zato što ja paljbeni krug mehaničkim putem prekinut , barem dok raketa izleti iz lansera , ili ne prođe fazu rada marš motora . Taj mehanizam se znači drži blokiran sve dok ne odradi buster , on silom inercije pomakne neke kuglice , koje zatim trebaju rotaciju da bi se makle u stranu , a sve dok radi marš motor mehanizam je zakočen.

Tek kad se stvar odvije po ciklusu veliko( impulsno ) ubrzanje prema natrag , rotacija , dugotrajno ubrzanja prema natrag ,decelaracija - kočenje uslijed aerodinamićkog otpora rakete mehanizam se namjesti i stvar može preko elektronike dobiti elektroimpuls za detonaciju.

Na upaljaču M85 je to sve bilo riješeno sa elektronikom ali nije bilo prekida mehaničkim putem , pretpostavljam da TOC nije dao da to uđe u naoružanje JNA bez mehanićkog osiguranja i da je zato razvijan M87.

Moramo još razlikovati pojam nesiguran od neosiguran , ta dva pojma stvaraju zbrku , u teoriji rada upaljača ,a i u praksi se smatra da osiguran upaljač ne smije ubiti svoju posadu u slučaju da projektil pogodi nešto na putu do cilja .

Na primjer Zolja i Osa neće opaliti bojevu glavu ako je ispalimo u zid ispred sebe na nekih 8 metara daljine , a već na 16 m bi trebala svaka opaliti.

Kod tenka granata može eksplodirati na pol metra dok izađe iz cijevi topa , jer oklop štiti posadu od eksplozije .

Kod Orkana bi ta zona sigurnosti za posadu i lanser trebala biti dovoljno velika da se zvončići ne raspu pod noge .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1259 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 8 sakrivenih i 1208 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, _Petar, AC-DC, ajo baba, aleksandarbl, Atomski čoban, Bobrock1, dekan.m, Dimitrise93, Djokislav, Djokkinen, doktor123, DonRumataEstorski, Dorcolac, FileFinder, flash12, frenki1986, Insan, JOntra, kjkszpj, krkalon, Kubovac, kunktator, Lieutenant, ljubacv, Mercury, Mi lao shu, Milometer, nemkea71, novator, opt1, panzerwaffe, pein, pristinski korpus, procesor, savaskytec, slonic_tonic, Srle993, Trpe Grozni, Tvrtko I, virked, VJ, voja64