Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

413

Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Ta tvornice je bila UNIS ova mi smo je izgradili i bila je preslika SPS a iz Viteza . Bilo je puno projekata pod šifrom KOL , Orkan je samo jedan od njih... petnajsti po redu, sad se više ne sjećam koji se broj odnosio na koju trvornicu , ali sam radio na prijenosu tehnologije proizvodnje crnog baruta iz Barutane Kamnik i ostalih pirotehničkih sastava neophodnih za topovske ili raketne pripale.

Već sam pisao o tome , ali da ponovim, taj transfer tehnologija je bio vrlo širok . Da bi se proizveo crni barut odgovarajućih karakteristika za pripalu Ognja ili Grada mora se napraviti drveni ugljen od određene vrste drva. U procesu ugljnarenja nije svejedno da li je drvo sa sjeverne ili južne strane brda , to već graniči sa legendama o šumskim duhovima i vilama , ali dok čovjek to ne proba ne može vjerovati ... naime ostale komponente u crnom barutu su kemijski točno definirane Kalijev nitrat može biti samo takav i nikakav drukčiji , isto je i sa sumporom , ali drveni ugljen ... katastrofa koja je to alkemija .

A trebalo je prenijeti tu tehnologiju na bazi nekog drva koje raste u Iraku u tim njihovim pustinjama , a da pripala zadovolji i naše rakete i ruske topove .. tada je u Deliblatskoj peščari neki šumarski institut uzgajao na farmi te biljke , a mi smo u Kamniku kuhali drveni ugljen ... ha ha kuhali u loncu na pregrijanoj pari .

Tvornica je stara još iz perioda kad nije bilo bezdimnog baruta i sve se radilo kao prije 200 godina, konjske zaprege , konji nepotkovani , zemljane staze po krugu , u pogonima nije bilo rasvjete , nego se zrcalima prenosilo svijetlo . I sad ti budi pametan i promijeni nešto , a sve što promijeniš plaćaš danak u krvi, i uništenom pogonu .

Tako je bilo i sa tvornicama dušične kiseline ili sumporne , glicerinom, celulozom , sve je to isprojektirano , malo poboljšano u odnosu na naša stanja , proizvedeno i u Iraku pušteno u pogon.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Mozda je u svom tom poslu prenosa tehnologija i tehnoloske opreme bilo i `kompenzacija` ? Npr mi u Irak sve to u vezi baruta ,pripale ,goriva itd a oni nama nesto o naftaske opreme za komore ,rakete,cevke ?Toga je tamo moralo biti podosta ...

Evo nesto interesantno na tu temu ,tj prenos tehnologija i moze se reci citavih fabrika tzv `namenske` a u sklopu projekata `Kolubara` ,tu je bila i izgradnja raznih vojnih baza uglavnom vazduhoplovnih ( vojni aerodromi sa svom infrastrukturom uz one poznate kaponire ,podzemne objetke itd )

Tekst ima `falinku` u nekim slovima no ne smeta to bas mnogo ,mozemo se snaci .

Citat:Sadam Husein nije zeleo da se ogranici na uvoz naoruzanja, vec je planirao da sam proizvodi ono sto mu treba, zato je od Beograda trazeno da se na jednom mestu isprojektuje i izgradi sistem Kolubara ili Kol 1-6.

http://www.nin.co.rs/2003-02/20/27452.html

Ovo je dakle samo Kol 1-6 a sta je tek od 6 do 15 i dalje ,cini mi se da je do 1990 bio i Kol-17 ???

I nesto od ranije nama poznato ali cu ponoviti u ovom kontekstu

Citat:„Nijedna se država u svetu nije razvila izvozom, malina, voća ili žitarica – ali jako mnogo primera kako su se privrede mnogih zemalja ubrzano razvile kroz razvoj vojno-industrijskog kompleksa“.Vojna industrija bivše Jugoslavije (SFRJ), bila je sigurno jedna od najpropulzivnijih grana industrije, koja je imala izuzetan uticaj na sve ostale grane industrije, posebno u smislu osvajanja novih tehnologija ali i u smislu osvajanja novih tržišta, u prijateljskim zemljama (koje smo danas zaboravili, i u većini nemamo ni diplomatskih predstavništava). Primera radi, privredna saradnja s Irakom, tokom pretposlednje decenije prošlog veka, započela je prodajom nekih proizvoda vojne industrije, nastavila se izgradnjom serije vojno-industrijskih kompleksa „KOL-1 do KOL-15“, zatim se ukazala potreba za putevima, radničkim naseljima... Pošto su se naše firme dokazale na ovim vojno-industrijskim projektima, na red su došli hoteli, auto-putevi i mnogi drugi civilni objekti. Tako je za deset godina, SFRJ ostvarila bruto-prihod od preko 38 milijardi dolara (mada se u javnosti pominje cifra od 11 milijardi, ona nije tačna), samo od jedne zemlje, što skoro dvostruko premašuje tadašnji državni dug.

iz teksta prof. dr. Dj.Blagojevica

Vojno industrijski kompleks

http://www.srpskapolitika.com/Tekstovi/Komentari/2011/latinica/035.html



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Ray1973 ::Znaci neki OCR 12 celik? C4750, C4850 ili je to bio potpuno namenski celik iz grupe VP?

OCR odnnosno čelici sa 12 % croma su bili u obaveznoj primjeni u JNA , od njih su rađeni i alati za kovanje . štancovanje , a rađeni su čak i kontrolni alati ... iako je u standardu postojao čelik Merilo koji je služio za izradu mjerila , kontrolnika i slično , u JNA je bila obavezna upotreba OCR a. Sa sadržejem croma od 12 % bio je dosta otporan na koroziju , iako dio tog kroma kod kaljenja ode u karbide , ali ga ipak ostane cca 6 % što je značajno u odnosu na Merilo koje ima manje od 1% croma i sklon je koroziji .

Taj OCR12VM je pogan, zbog visokog sadržaja Vanadija i Molibdena se teško kali .. treba tu hrgu zagrijati na 1150-1180 C u neutralnoj atmosferi , i onda ga zakaliti mlazom helija , ali uspjeli smo ha ha .

Bilo je pitanja oko trna za Leifilda .. evo jedna skica kako to izgleda vanjski promjer prirubnice cca 500 mm promjer trna prema kalibru rakete , kod Orkana 250 mm , dužina oko 2 metra .

Pripremak za valjanje je rađen u TDM u kovanjem na preši od 1250 Tona , klasična tehnologija ubadanja trna koja se koristi kod izrade granata , nakon toga toplinska obrada i fina obrada na CNC tokarilicama .

Nakon valjanja skraćivanje i obrada navoja , cijev nije obrađivana nožem ni izvana ni iznutra osim onog uskog pojasa na spoju komora (postavio fotku prije par dana )


Treba obratiti pažnju na rad Dr. Zečevića i dijagrame koje je on tamo postavio , koje su to čvrstoće materijala u odnosu na poboljšani N 80, a isto tako treba sa pažnjom pogledati prezentaciju kolega sa VTI a Nikačević@al.odakle sam izvadio ove dvije skice pripremka za valjanje i konačne komore rakete Grad povećanog dometa






Budemo to okaćili i tamo na temi Grad , nek bude , a ovdje je to samo kao ilustracija

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Kako je zapravo sve pocelo ,tj ukljucivanje Iraka u razvojni put Orkana od druge polovine 1980g

Jedan citat tj odgovor generala O.Vucurovica

Citat: Orkan je raketni sistem koji smo razvijali uz finansijsku podršku Iraka. Razvoj tog orudja završen je 1987, a potom je nastavljena serijska proizvodnja.Ugovor o razvoju, potpisan sa Iračanima, iznosio je 42 miliona dolara, s tim što je pola plaćala jedna, a pola druga strana. Ugovor je bio na pet godina, ali je trajao šest. Drugim ugovorom, o isporuci, 1989, predvidjena je isporuka četiri baterije po četiri orudja i 4.000 raketa. Ja sam bio direktor razvoja i nalogodavac za pare i mogu da kažem kako nam je uvek bilo na raspolaganju dovoljno sredstava za sve ugovore , tako da je to bilo vrlo privlačno za našu vojnu industriju. Čak su nam, kad je sve završeno, ostala dva miliona nepotrošenih dolara. Tome je doprinelo više povoljnih okolnosti. Na primer, u našoj zemlji je tokom svih tih godina, sa grupom od 10 inženjera Iračana, boravio sin generala Amina, direktora vojne industrije Iraka, inače bliskog prijatelja predsednika Sadama Huseina. Takodje,pomagao nam je i šef njihove grupe dr. Amer al Saadi, autoritet u Iraku, čovek koji je školovan u Velikoj Britaniji. Dr. al Saadi je posle povratka u Irak, nakon rada na projektu Orkan u Jugoslaviji,postao ministar, a potom i predsednički savetnik.

Izgleda da je dr. Al Saadi bio `kljucni faktor` kad su projekti `Kolubara` u pitanju i posebno zajednickog posla oko Orkana ( razvoj i kasnije serijska izrada komponenti samog sistema za potrebe iracke armije )

Iz jednog novinskog teksta ,veoma zanimljiv sadrzaj na temu ko je ,kako i zasto unistio Irak ( pocev od 1991 do okupacije 2003g)

Citat:Iz glavnog grada ove zemlje, Bagdada, koji nam danas – okupiran, beskrupulozno opljačkan, sa apatičnim marincima zabrinutim samo za svoju samoodbranu – nudi savršenu metaforu današnjeg sveta, stizale su potresne vesti. Jedna od njih bila je i ona koja se mogla pročitati na sajtu agencije Rojters, a kasnije vizuelno potvrditi na tv ekranima, da se irački general Amer Hamudi al Saadi, u špilu poker karata sa poternice Pentagona, označen karo sedmicom, predao američkim marincima. Sasvim sigurno da je bilo još eks-Jugoslovena, angažovanih u toku sedamdesetih na vojnim projektima u Iraku, koji su, kao i autor ovog teksta, u ovom zarobljeniku prepoznali dr Al Sadia, u ono doba zagonetnog, mladog stručnjaka, koji je bio siva eminencija u vojnoj hijerarhiji svoje zemlje i "persona grata" u generalštabu JNA. Sa ovim oksfordskim đakom, čovekom elegantnih manira i velike odlučnosti, tesno je sarađivala i jedna veća grupa ondašnje elite inženjera i tehničara naše vojne industrije (Sloboda Čačak; Zastava Kragujevac; Lučani; Institut "Kirilo Savić" i dr.). Bilo je to davnih sedamdesetih, prilikom izgradnje jednog gigantskog objekta bazne industrije naoružanja u Iraku, čiji je šef projekta bio ing. Prvoslav Raković. Bez ikakve bojazni da će biti demantija, može se slobodno reći da su svi naši ljudi koji su sarađivali sa dr Al Sadiem izuzetno cenili i voleli ovog sjajnog čoveka iako je bio težak pregovarač. Velika je zasluga dr Al Sadia što je u ono vreme bio angažovan veliki broj jugoslovenskih preduzeća u Iraku, pretežno beogradskih (Rad, Pim, Minel, Union Inženjering, Energoprojekt, Generaleksport i dr.), i što je Irak bio Eldorado za hiljade Jugoslovena. Bez njegove preporuke ne bi ni beogradski Geneks u ono doba napravio nekoliko veoma unosnih barter poslova sa iračkom naftom. Ako bi se u ono vreme našli na bagdadskom aerodromu, prilikom sletanja i uzletanja JAT-ovih aviona, imali biste utisak da se nalazite u pristanišnoj zgradi u Surčinu.
Inače dr Al Sadi potiče iz jedne plemićke, arapske porodice. Prvo je studirao u Engleskoj, zatim u Nemačkoj, gde je na univerzitetu u Minhenu odbranio doktorsku disertaciju iz hemije; govori tečno nemački i engleski, a njegova supruga Helga je Nemica. Mnogo je voleo Beograd u koji je često dolazio i gde se, na njemu svojstven način, zajedno sa svojim beogradskim prijateljima, ponekad i proveselio ispijajući vino po skadarlijskim kafanama. Njegov generalski čin, koji je u međuvremenu stekao, verovatno kao neku vrstu počasne titule, veoma odudara od njegovog mentalnog sklopa koji nije skrojen da komanduje ubijanjem ljudi.


iz teksta sa naslovom

Bodljikava žica oko naftnih polja

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=343458

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2013
  • Poruke: 334

raketaš ::

OCR odnnosno čelici sa 12 % croma su bili u obaveznoj primjeni u JNA , od njih su rađeni i alati za kovanje . štancovanje , a rađeni su čak i kontrolni alati ... iako je u standardu postojao čelik Merilo koji je služio za izradu mjerila , kontrolnika i slično , u JNA je bila obavezna upotreba OCR a. Sa sadržejem croma od 12 % bio je dosta otporan na koroziju , iako dio tog kroma kod kaljenja ode u karbide , ali ga ipak ostane cca 6 % što je značajno u odnosu na Merilo koje ima manje od 1% croma i sklon je koroziji .

Taj OCR12VM je pogan, zbog visokog sadržaja Vanadija i Molibdena se teško kali .. treba tu hrgu zagrijati na 1150-1180 C u neutralnoj atmosferi , i onda ga zakaliti mlazom helija , ali uspjeli smo ha ha .

Bilo je pitanja oko trna za Leifilda .. evo jedna skica kako to izgleda vanjski promjer prirubnice cca 500 mm promjer trna prema kalibru rakete , kod Orkana 250 mm , dužina oko 2 metra .

Pripremak za valjanje je rađen u TDM u kovanjem na preši od 1250 Tona , klasična tehnologija ubadanja trna koja se koristi kod izrade granata , nakon toga toplinska obrada i fina obrada na CNC tokarilicama .

Nakon valjanja skraćivanje i obrada navoja , cijev nije obrađivana nožem ni izvana ni iznutra osim onog uskog pojasa na spoju komora (postavio fotku prije par dana )


Uh raketas, alal vera! Putujuca enciklopedija, Musafija, Mendeljeev, Joko Stanic,Vucurovic, Google smuckano u jedno Laughing

Za ovo boldovano:
Trn...pretpostavljam da nije islo kaljenje ispod 62HRc. Dalje, koji majcin sin ucentrira taj trn na masinu za HRI,( verovatno se vezuje na neke cilindre ili konuse A11, A15, sto je standard za vretenista), koja je to sera i muka docesti onako gabaritan i tezak trn u osu masine. Mogu misliti

Obrada krajeva, sa narezivanjem navoja, skracivanje...Plus tanak zid komore (stenka-stjenka ako dobro prevodim) koji je sam po sebi sex... Da li je bivsa SFRJ imala neku namensku masinu koja je to drustvo jednovremeno obradjivala, ili se kako bih rekao, okretalo, skracivalo, narezivalo u vise zahvata i stezanja?

Dali ste skicu pripremka i skicu gotovog obratka nakon HRI. Sta se, sto mu gromova, desilo sa onim precnikom fi120/10mm, gledano sa leve strane pripremka? Nema ga nigde na HRI obratku? On nestaje, u nekom smislu plasticnih deformacija siri se na fi122 sto je kalibar (lupetam odprilike) ili se odceca kasnije pa ga nema na zavrsnoj skici?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

UNIS je imao jaku mašinogradnju i ono što nismo mogli kupiti ili nismo smjeli otkriti zbog tajnosti , sami smo proizvodili , pa tako i specijalke.

Kad je krenuo KOL -15 , bezmalo prvog dana , na kolegiju direktora UNISA je odlučeno da se uđe u investicije i izgradi potpuno nova tvornica mašina u Vogošći i da se opremi najmodernijom opremom koja se tada mogla kupiti na zapadu.

Računalo se na velike dimenzije rakete ti još veće dimenzije strojeva i pribora neophodnih za obradu i montažu pa se vrlo ozbiljno tome pristupilo. Dosta tajnovito se ušlo u to , par ljudi na nivou mašinogradnje je znalo što je konačni cilj . Išlo se postupno kroz licence i ugovore o kooperaciji sa raznim firmama na zapadu , tako da nitko normalan nije mogao to sve povezati i shvatiti na čemu radimo.

Dobro si primjetio da je problem obrade krajeva cijevi , i da je dobro to sve obraditi iz jednog stezanja , da bi to sve skrili uvijek smo sa strancima razgovarali o izradi kolona ( well casings ) za bušenje nafte .

Sa tim ciljem je kupljena specijalna mašina za obradu navoja na dva kraja iz jednog stezanja , koja je odmah iskopirana. Zapravo kopiranje te mašine je počelo par godina ranije , tako da su bile osvojene , proizvedene , sve važnije komponente, pa tako i betonsko postolje teško 12 tona, naravno da švabe o tome nisu imali pojma ha ha .

Ovdje smo dosta pisali o Vogošči i kapacitetima http://www.mycity-military.com/Opste-vojne-teme/Na.....2_11.html, a dok iskopam neku fotku iz proizvodnje Orkana budem postavio.

Slično kao u Vogošći i na drugim lokalitetima su izgrađene tvornice mašina , tako da je bila slična tvornica u Bugojnu , u Vitezu i Goraždu, mimo tih specijalnih mašinogradnji , bila je i tvornica reduktora i zupčanika u Drvaru , koja je bila i dijelom uključena u program Kapela , a imala je najmoderniju opremu iz Švicarske za planetarne reduktore .

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2013
  • Poruke: 334

Posto sam ja apdejtovao svoj post u isto vreme kad je raketas pisao i svoj, a niko nije duzan da prati sta menjam i dopisujem,moguce da je promaklo i ovo sto cu sad ponoviti:

Dali ste skicu pripremka i skicu gotovog obratka nakon HRI. Sta se, sto mu gromova, desilo sa onim precnikom fi120/10mm, gledano sa leve strane pripremka? Nema ga nigde na HRI obratku? On nestaje, u nekom smislu plasticnih deformacija siri se na fi122 sto je kalibar (lupetam odprilike) ili se odceca kasnije pa ga nema na zavrsnoj skici?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Vojna industrija Iraka 1993g i vezano za Orkan /Ababeel-50

Citat:Al Muthena (Fallujah chemicals plant): HMX,.RDX explosives.

Al Qaqaa: aerial bombs, TNT; solid rocket propellants

Saad 5 (Saddam Engineering Complex): 122 mm howitzers; Ababil rockets; tank optics; mortar sites


Citat:Nevertheless, in letters dated Nov 19, 1991 and Feb 28, 1992, Iraqi officials informed the UN Special Commission that they intended to "modify and alter the equipment for the Badr-2000 project with a view to its reuse... [for] the manufacture of civilian explosives [and] in the manufacture of 100 kilometer range Ababil missiles" - both of which were allowable activities.

izvor:

http://www.kentimmerman.com/krt/hfac_iraq.htm

offline
  • Pridružio: 10 Sep 2015
  • Poruke: 189

@Ray Ban11

Al Qaa Qa je imala daleko siri spektar proizvodnje od nevedenog iz ovog citata:
Citat:Al Qaqaa: aerial bombs, TNT; solid rocket propellants

Al Qa Qaa General Establishment

Citat:Entities at this facility include:

Aqaba Ibn Nafa'a Gen. Est. -- metal casings for Project 946
Khalid factory -- Production of Al Hussein class missiles (warheads)
Project 144/7 -- Production of Al Hussein class missiles (liquid propellants)
Project 144/5 (Farooq project) -- Production of Al Hussein class missiles (launchers) Facility abandoned in 1988 after destruction during an industrial accident at the site
Saddam Gen. Est. -- nuclear parts, lasers and optical equipment, Tamouz missile
Umm Al Marik Est. -- missile fuel and warheads
Al Yarmouk Gen. Est. -- missile parts, ammunition with special specifications

Al Qa Qaa was responsible for the explosive filling of long-range missile warheads.

Warhead processing facilities at the site were destroyed under UNSCOM supervision.

Iraq made significant progress in the development of the nuclear weapon implosion package, largely through efforts at the Al Qa Qaa establishment. The involvement of the Al Qa Qaa State Establishment in support of the development of the implosion package began in 1987. [GC 40-13]

In 1989 Al Qaqa was ripped by a large explosion that was later determined to be a crude effort to build an atomic bomb using HMX and RDX. After the Persian Gulf War in 1991, the United Nations put the IAEA in charge where weapons inspectors discovered that the explosives had been bought from France, China and Yugoslavia.


Kao sto rekoh ova fabrika je bila srce Iracke industrije sve ostale su bile daleko manje.

Mnogi odavde sa nasih prostra su radili nekada u Iraku i on jeste bio El dorado palte su imi bile od 1000-3000USD mesecno u to neko vrme pre 1990. Oficiri JNA su se da tako kazemo takmicili da idu u Irak zbog plata.

Jos par interesantnih citata da se svate razmere nase saradnje sa Irakom:





Serbs je zato sto su generali i ostali koji su dogovarali biznise u Iraku vecinom bili Srbi.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Zanimljiva je ta konstatacija o poslovanju irackih vojnih firmi sa Jugo i to kako su preferirali one u SR Srbiji u odnosu na one u SR BiH pravilno receno ( misli se valjda na UNIS sta drugo ,SPS,PRETIS,Pobjeda ,Igman,SRB ) ..hm, bas interesantno ...

Jeste ta fabrika u `Al ka ka` kako li vec ,bila ogromna uz veliki proizvodni asortiman mada mi ova predhodna tvrdnja u tim citatima nesto ne ide u vezi sa Orkanom tj ako su sta mislili raditi ipak nisu mogli bez SPS-Vitez ,MMK `Bratstvo` N.Travnik i posebno ne bez PRETIS-Vogosca to su bile kljucne firme u ZINVOJ/UNIS za Orkan ...

Ustvari to je moglo da se radi tamo 90-tih doduse svu potrebnu dokumentaciju su dobili direktno iz VTI ,ostalo su radile gradjevinske firme poput cuvene ` Planum` valjda itd ( posto za nju pise da je bila `Yugoslav-built`)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1393 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 5 sakrivenih i 1331 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Apok, Atomski čoban, Batinas, bojank, Boris90, Brana01, darkangel, DeerHunter, Djokislav, dmdr, Dorcolac, drimer, Duh sa sekirom, Georgius, HogarStrashni, ikan, Ilija Cvorovic, Insan, kinez88, kokodakalo, Kruger, Kubovac, kybonacci, Litostroton, LUDI, Luka Blažević, Lukaaa, Lutvo_Redzepagic, milenko crazy north, Milometer, mkukoleca, MrNo, nebkv, Nemanja.M, Neretva, oganj123, oldtimer, robert1979, Romibrat, royst33, ruger357, sap, sasa87, slonic_tonic, Srle993, stegonosa, StepskiVuk, suton, vathra, VJ, vobo, vukdra, wolf431, yufighter, Zimbabwe, zlaya011