Kineski lovac pete generacije J-20

118

Kineski lovac pete generacije J-20

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

aerodrom ::Izgleda da je J20 dobio bocne AESA radare, poput ruskog PAK-FA:



Tesko da su to bocni AESA radari Wink



Najverovatnije da se radi o "passive air bleed system"-u koji je, da tako kazemo, steltno oblikovan.
Evo jednog teksta vezanog za taj sistem kod JF-17:

http://enu.kz/repository/2011/AIAA-2011-920.pdf

Evo kako je to odradjeno kod PAK FA



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

prica li se zaista o istome u tekstu o jf17 te ovome sto vidimo na j20 i pakfa? u tekstu o jf17 vidim da pisu samo o rupama na samoj grbi DS usisnika. to mi nije isto kao rupe na vanjskim stijenkama usisnika kod j20 i pakfa. eventualno bi ove rupe (ako su to rupe) koje se naziru s unutarnje stijenke usisnika pakfa mogle biti nesto slicno? ili ne bi?

i misli li se pod bleed air system na bleed air iz motora? ako da, koja je uloga ovakvih rupa tako daleko od motora, a tako blizu samom otvoru usisnika?



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30250

Bocni AESA su isto u nosu aviona

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Eridan ::prica li se zaista o istome u tekstu o jf17 te ovome sto vidimo na j20 i pakfa? u tekstu o jf17 vidim da pisu samo o rupama na samoj grbi DS usisnika. to mi nije isto kao rupe na vanjskim stijenkama usisnika kod j20 i pakfa. eventualno bi ove rupe (ako su to rupe) koje se naziru s unutarnje stijenke usisnika pakfa mogle biti nesto slicno? ili ne bi?

i misli li se pod bleed air system na bleed air iz motora? ako da, koja je uloga ovakvih rupa tako daleko od motora, a tako blizu samom otvoru usisnika?


Kolega nisam imao vremena da temeljno procitam tekst koji sam postavio tako da ne znam da li se pominju i perforacije na samom zidu usisnika.

Kod JF-17 postoje i perforacije na zidu usisnika kao i kod J-20 sa verovatno slicnom funkcijom.





Evo nekih interesantnih smernica koje bi mogle da pojasne resenja primenjena, kako kod PAK FA, tako i kod J-20 i JF-17.




Citat:The ventral engine intake of the J-10. The 2 segmented inlet ramp is perforated to prevent ingestion of the stagnant boundary layer. The ramp is designed to slow down incoming air to subsonic speeds before the airflow reaches the turbofan engine face. The forward segment of the ramp appears to have a range of motion, at the forward hinge, 30 degrees.



Citat:Top photo is detail of the 3 struts keeping the intake out of the fuselage boundary layer. The vents on the side provide exhaust for the boundary layer separated by the intake ramp. Next to digit “12″ is a green navigation/station keeping light. Also note the numbers on the panels for easier maintenance.

Mislim da su ova ista resenja primenjena i kod PAK FA, iako postoji razlika u vidu perforacija koje mogu biti u obliku proreza ili u vidu rupica.

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

ali tu se priča o boundary layeru. nije li to granični sloj sporog zraka koji ide uz površinu aviona i koji je, radi svoje nehomogenosti s ostatkom zraka, nepoželjan faktor u usisniku motora? I zato razumijem razne rupice i razdjelnike koji se nalaze na mjestima gdje bi spriječile ulazak takvog zraka u usisnik. no bome ne razumijem rupe s vanjske strane usisnika, i na su27 i na pak fa i evo na j20, ako je to to, jer na tim mjestima rupe mogu samo pomoci da granicni sloj udje. da zele sprijeciti granicni sloj, ne bi ih ni bilo.

zato trazim neko objasnjenje koje cu razumjeti ali jos nisam nasao nesto sto bi mi bilo logicno (osim dodatnih usisnika u odredjenim situacijama)

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Eridan ::ali tu se priča o boundary layeru. nije li to granični sloj sporog zraka koji ide uz površinu aviona i koji je, radi svoje nehomogenosti s ostatkom zraka, nepoželjan faktor u usisniku motora? I zato razumijem razne rupice i razdjelnike koji se nalaze na mjestima gdje bi spriječile ulazak takvog zraka u usisnik.

zato trazim neko objasnjenje koje cu razumjeti ali jos nisam nasao nesto sto bi mi bilo logicno (osim dodatnih usisnika u odredjenim situacijama)


Izvinjavam se na kasnom odgovoru jer nemam toliko vremena za pisanje.
Tacno, tu se radi o resenju za odvodjenje nepozeljnog granicnog sloja (boundary layer).

Citat:no bome ne razumijem rupe s vanjske strane usisnika, i na su27 i na pak fa i evo na j20, ako je to to, jer na tim mjestima rupe mogu samo pomoci da granicni sloj udje. da zele sprijeciti granicni sloj, ne bi ih ni bilo.

Ovo nije tacno, jer kao sto i pise u tekstu koji sam postavio i boldovao, te bocne perforacije sluze za odvodjenje granicnog sloja van usisnika (koji je prethodno prosao kroz perforacije na rampi).

Evo kako je to reseno kod F-14



Za razliku od recimo Su-27 ili J-10 koji imaju slicnu postavku usisnika (pa samim tim i slicno resenje za odvodjenje granicnog sloja), F-14 ima bocno postavljene usisnike pa se odvodjenje granicnog sloja vrsi preko gornje strane usisnika dok se perforacije kod ova druga dva aviona nalaze na bocnim zidovima usisnika.





I sam smer i oblik zareza ukazuje na to da je nemoguce spoljnoj vazdusnoj struji da udje u usisnik. Dakle radi se o "izduvu" a ne o "usisu".

Evo jos nekoliko detaljnih slika usisnika kod Su-27.





Evo sada kompijutereske simulacije funkcionisanja DSI usisnika kod F-35.
Vidimo da je usisnik tako resen da kod njega ne postoji "Bleed system" u vidu perforacija za odvodjenje granicnog sloja.



Interesantno je da je slicno resenje primenjeno i kod prve verzije usisnika kod J-20, ali ocigledno da ono nije bilo bas najuspesnije pa su morali da primene slican sistem sa perforacijama kao kod JF-17, s tom razlikom sto kod J-20 ne postoje perforacije na DSI "grbi".

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

dakle diverter izmedju trupa aviona i usisnika na gotovo svim supersonicnim avionima dosad zapravo ne odvodi sav granicni sloj zrak? Ili ne odvodi ni vecinu? Nije moguce samo povecati razmak divertera i tako rijesiti ulazak granicnog sloja u usisnik? Ako granicni sloj ipak ulazi u usisnik (i to s one strane stijenke usisnika koja je bliza trupu) onda su mi rupe na bocnim stijenkama usisnika j10 i su27 posve jasne. Ipak, kako onda funkcionira sustav kod j20, jer najblizi put za izbacivanje tog granicnog sloja bile bi neke rupe s gornje strane usisnika. pretpostavljam da tu mozda aerodinamika ima veze, odnosno takvo nesto bi zeznulo strujanje zraka preko tih bitnih povrsina koje sudjeluju u stvaranju uzgona?

dakle j20 tu ima neki sustav koji uzima taj granicni sloj s unutarnjih stijenki usisnika i nekakvim kanalima ih izbacuje oko gornje (ili donje?) stijenke te ih izbacuje kroz otvor na bocnoj stijenki? Opet, najblizi put i najmanja tezina podsustava bila bi kad bi se to izbacivalo kroz donju stijenku usisnika. Al pretpostavljam da bi radije naskodili radarskom odrazu bocne strane nego donje.... Iako, ovaj prvi otvor na boku je stavljen toliko blizu ivici usisnika da je na povrsini koja je vec pod kutem. Dakle tu vec povecava i prednji radarski odraz za neke malo-srednje valne duljine? Ili su uspjeli nekako to napraviti da su taman rupe na mrezi tolike da negiraju duljine do X, a debljina samog materijala mreze (koji u tom slucaju mora biti radjen od RA materijala) je dovoljna da negira sve preko X valnih duljina?

I je li vjerojatno da je kod f35 primijenjeno rjesenje bez bleed air otvora jer nisu bili potrebni za brzine na koje je f35 ionako ogranicen iz drugih razloga? Ali opet, ako to i drzi vodu za jedan j20 koji mozda i jest radjen za vece brzine, jf17 ima slicne otvore, a tesko da je radjen za bitno vecu envelopu brzine.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Jos dve nove...

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30250

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Citat:2011 2nd flight


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 820 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 7 sakrivenih i 776 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Alexandar-1973, amaterSRB, babaroga, bojcistv, Boris90, cenejac111, deLacy, DonRumataEstorski, dragoljub11987, drazenm, dushan, FOX, Griffon vulture, Jahorina, Karla, kybonacci, mikrimaus, milenko crazy north, Milometer, Milos ZA, milutin134, mnn2, nebojsag, nemkea71, NoOneEver Dreams, nuke92, pein, raso7, simazr, Sirius, Smiljke, Srle993, voja64, YugoSlav, šumar bk2, 1107